Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα σε λιγο που θα αρχισουν οι αλλεργιες εχει κανεις υποψιν πως θα σταθει η αμυνα του οργανισμου απεναντι στον κορωνοιο? Διαβασα καπου πως παροτι το ανοσοποιητικο βρισκεται σε επαγρυπνση δε παευι να παλευει αλλεργιογονα και οχι εναν ιονπου δε γνωριζει οπου δε θα υπαρχουν θετικα οφελη. Λογικο μου ακουγεται

Εμενα ομως με ανησυχει το αναποδο. Μηπως ειμαστε πιο εξασθενημενοι επειδη απασχολειται με μαλακιες ο οργανισμος και τελικα αρπαξουμε πιο ευκολα τη νοσο

Οποτε αναρωτιεμαι αν πρεπει προληπτικα να αρχισω τα aerius απο νωρις πριν εμφανιζω αλλεργικα φταρνισματα και καταροες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έφτασε λοιπόν η εποχή που όλοι αγαπάμε, μυξομάντηλα στο χέρι, πρησμένα μάτια, γιέεϊ...

Έχω κάνει την ανοσοθεραπεία που αναφέρεται παραπάνω, νομίζω 3 ή 4 χρόνια σερρί κάθε μέρα μια υπογλώσια αμπούλα, αυτό τελείωσε κάπου το 2010. Τα συμπτώματα δεν υποχώρησαν αλλά ο αλλεργιολόγος μου είπε ότι σταματήσαμε την περαιτέρω εξάπλωση στο κάτω αναπνευστικό, θα μου έβγαζε λέει και αλλεργικό άσθμα αν δεν το συνέχιζα.

Αυτό με τις ενέσεις που αναφέρετε, έχει αποτέλεσμα; Μακροχρόνιο;

Επίσης, έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα σπρέι που κάνουν φιλμ στη μύτη για να μειωθεί η φαγούρα και η καταρροή; Κάνουν τπτ ή μόνο aerius, xozal κτλ; Τη γνώμη σας.

Επεξ/σία από janus5555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Xozal παίρνω εδώ και περίπου 3 μήνες, όταν ξαφνικά ξεκίνησα να βγαζω hives απ' το stress. 5mg, μέσα σε 15' με έχει πιάσει. Προσωπικά δεν μου φέρνει υπνηλία, αλλά παρατείνει την ώρα του ύπνου μου. Απ' τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει προσωπικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια φετος δε ξερω τι εχει γινει αλλα με επιασε καλα η αλλεργια, εχω σχεδον 10 μερες που παιρνω rupafin και δε μου κανουν τιποτα !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στην αλλεργιολόγο πριν ένα χρόνο και έκανα το τεστ με τις βελόνες.

Βρέθηκα αλλεργικός σε τρία φυτά (περδικάκι ελιά γρασίδι)

Τα συμπτώματα ήταν μπούκωμα φτέρνισμα κλείσιμο λαιμού και μου έδωσε το flutinasal (σπρέι) και Rupafin χάπι αντισταμινικό.

Παράλληλα μου είπε και δύο δυνατότητες αντιμετώπισης.

Η πρώτη ήταν ενέσεις κάθε μήνα για τα επόμενα 4 -6 χρόνια και η δεύτερη ανοσοθεραπεία με σταγόνες για τα επόμενα 6-8 χρόνια.

Βρίσκομαι στο πρώτο χρόνο με την ανοσοθεραπεία και ουσιαστικά δεν έχω πρόβλημα (βοήθησε και η καραντίνα βέβαια) ουσιαστικά χρειάστηκε μόνο 1 εβδομάδα το rupafin και 2 φορές το flutinasal

Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 1:03 ΠΜ, simply88 είπε

για το xozal τι γνωμη εχετε;

Εγω έπειτα απο διάγνωση σε αλλεργιελόγο , έχω στη γύρη και στο περδικάκι και γενικά όλο το Μαιο .

Μου τα είχε προτείνει τα Xozal ή Zirtek αλλά μου έφερναν έντονη υπνηλία .

Πλέον τώρα στήν έξαρση παίρνω κάθε ημέρα 1 Aerius κάθε βράδυ και στην μέση της ημέρας . Και 2-3 φορές πλύσιμο τη μύτη με φυσικό όρο.

 

50 λεπτά πριν, panesera είπε

Πήγα στην αλλεργιολόγο πριν ένα χρόνο και έκανα το τεστ με τις βελόνες.

Βρέθηκα αλλεργικός σε τρία φυτά (περδικάκι ελιά γρασίδι)

Τα συμπτώματα ήταν μπούκωμα φτέρνισμα κλείσιμο λαιμού και μου έδωσε το flutinasal (σπρέι) και Rupafin χάπι αντισταμινικό.

Παράλληλα μου είπε και δύο δυνατότητες αντιμετώπισης.

Η πρώτη ήταν ενέσεις κάθε μήνα για τα επόμενα 4 -6 χρόνια και η δεύτερη ανοσοθεραπεία με σταγόνες για τα επόμενα 6-8 χρόνια.

Βρίσκομαι στο πρώτο χρόνο με την ανοσοθεραπεία και ουσιαστικά δεν έχω πρόβλημα (βοήθησε και η καραντίνα βέβαια) ουσιαστικά χρειάστηκε μόνο 1 εβδομάδα το rupafin και 2 φορές το flutinasal

Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν

Τήν ίδια ακριβώς αλλεργία έχω εγώ αλλά και η μητέρα μου . 

Είχε κάνει τη θεραπεία με εμβόλιο για 4 χρόνια , στο νοσοκομείο Σωτηρία . Ναι μέν ήταν καλύτερα , αλλά έπρεπε κάθε μήνα να φεύγει απο επαρχία . Της είπε ο αλλεργιολόγος θα είναι εφ ορου ζωής . Και δέν ήταν και φθηνό το εμβόλιο παρόλο την κάλυψη απο το ταμείο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 1:03 ΠΜ, simply88 είπε

για το xozal τι γνωμη εχετε;

Παίρνω ένα κάθε βράδυ τα τελευταία 7 χρόνια. Είναι πάρα πολύ αποτελεσματικό για την περίπτωσή μου, αλλά ίσως να ήταν αποτελεσματικότερο αν βρίσκαμε εργασία με λιγότερο στρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το xozal είναι απλά οκ, μια λύση ανάγκης, κάποιες φορές μπορεί να πειράξει το στομάχι, δεν ενδείκνυνται με αλκοόλ, χώρια που σαν αντισταμινικο μπορεί να επηρεάσει στον αθλητισμό. 

Εδω και 6 μήνες ξεκίνησα xolair, πανάκριβο φάρμακο αλλά δωρεάν μέσω ασφαλείας(η διαδικασία είναι με μηνιαία διπλή ένεση) και τα επεισόδια έχουν μηδενιστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 9:03 ΜΜ, billvwrulez είπε

Καλησπερα παιδια φετος δε ξερω τι εχει γινει αλλα με επιασε καλα η αλλεργια, εχω σχεδον 10 μερες που παιρνω rupafin και δε μου κανουν τιποτα !!! 

Εγω πηγα σε πνευμονολογο να τα δω ολα,μου ειπε οτι φετος η αλλεργιες ειναι πιο βαριες,εκανα ολικη LGE οριο ειναι 1-100 και εχω 240!!!! θα παω αυριο να μου πει τι να παρω ,μπουκωνω καθε μερα και με πιανει μια δυσπνοια ενω πνευμονια και καρδια ειναι κομπλε,πολυ σκληρη η αλεργια φετος

12 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εγω έπειτα απο διάγνωση σε αλλεργιελόγο , έχω στη γύρη και στο περδικάκι και γενικά όλο το Μαιο .

Μου τα είχε προτείνει τα Xozal ή Zirtek αλλά μου έφερναν έντονη υπνηλία .

Πλέον τώρα στήν έξαρση παίρνω κάθε ημέρα 1 Aerius κάθε βράδυ και στην μέση της ημέρας . Και 2-3 φορές πλύσιμο τη μύτη με φυσικό όρο.

Τήν ίδια ακριβώς αλλεργία έχω εγώ αλλά και η μητέρα μου . 

Είχε κάνει τη θεραπεία με εμβόλιο για 4 χρόνια , στο νοσοκομείο Σωτηρία . Ναι μέν ήταν καλύτερα , αλλά έπρεπε κάθε μήνα να φεύγει απο επαρχία . Της είπε ο αλλεργιολόγος θα είναι εφ ορου ζωής . Και δέν ήταν και φθηνό το εμβόλιο παρόλο την κάλυψη απο το ταμείο . 

Φυσικο ορο βαζω και εγω αλλα δεν παλευεται ειναι βαναυσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iGE εννοείς :) 

κι εγώ ενώ δε θεωρούμαι αλλεργική, για 10 μέρες βούλωνε η μύτη μου κάθε μερα. Ξεκίνησα εδώ και 4 μέρες , πρωί xozal και βράδυ aerious και ειμαι πολυ καλύτερα. Για 7 μέρες μου πε η γιατρός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

 

Φυσικο ορο βαζω και εγω αλλα δεν παλευεται ειναι βαναυσο

Προσωπικά με το Ronal , δεν αντέχω.

Όταν φυσάει αποφεύγω να είμαι εξω , ή κατά τη διάρκεια οδηγησης έχω ελαχιστα ανοιχτό το παράθυρο και ενεργοποιημένο το κλιματισμό.  Με αυτό το τρόπο μέχρι στιγμής έχουν περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό τα συμπτώματα , ναι μεν παίρνω ωστόσο χάπι aerius

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με επιασαν ξαφνικα τα συμπτωματα πολυ εντονα φετος απο την Παρασκευη... Δε ξερω αν παιζει ρολο και ολη αυτη η Αφρικανικη σκονη που υπαρχει σε συνδιασμο με την γυρη και τις υψηλες θερμοκρασιες.. Ξεκινησα και σπρευ NASSONEX μηπως με βοηθησει ... το εχει δοκιμασει κανεις αλλος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κορτικοστεροειδή είναι όλα . Αλλα προτίμησα το Dexa . Kαι κάνα dispersadron/livostin γιατί με τη σκόνη και τη μλκια που έκανα να τα τρίψω έχουν γίνει κατακόκκινα .... Πρώτη φορά τέτοιο χάλι στα μάτια συνήθως δεν έδινα σημασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 1:03 ΠΜ, simply88 είπε

για το xozal τι γνωμη εχετε;

Στα 20 χρονια που εχω δοκιμασει τα περισσοτερα χαπια αυτο ειχε για εμενα τις λιγοτερες παρενεργειες.Παντως αν καποιον δεν το καλυπτει το χαπι καποιο διαστημα ας χρησιμοποιησει παραλληλα για λιγο καιρο ρινικο σπρευ(εμενα ας πουμε ανοιξη με πειραζουν πολλα πραγματα οποτε δυσκολα να με καλυψει μονο το χαπι.Μπορει να κανεις τα τεστ και να μην βρεθει τι σε πειραζει η απλα να δειξει λιγη επιδραση.Δεν ειναι ευκολο να βρεθει σε ολους τι τους πειραζει(η ποσα πραγματα).Επισης η αλλεργιες δεν εχουν ηλικια μποτρει ο αλλος αποτομα στα 40 να εμφανισει αλλεργιες(οπως οτι δυστυχως ολα και περισσοτερα παιδακια γεννιουνται με αλλεργιες και ασθμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...