Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, vigor10 είπε

το αντιμετώπιζα συνήθως με Bilaz

Κάποιες φορές συνηθίζει ο οργανισμός ένα φάρμακο και παύει αυτό να είναι αποτελεσματικό. Δοκίμασε λοιπόν άλλο χάπι π.χ. Xozal και δες αν αυτό θα λειτουργήσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωπα! Θεματαρα! Εγώ τώρα τελευταία συνειδητοποίησα ότι έχω αλλεργία κάθε άνοιξη. Θα διαβάσω αναλυτικά αυτά που λέτε πιο πάνω, αλλά τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι:

Τα σελφτεστ covid με βγάζουν θετικό ενώ μετά τα ραπιντ με βγάζουν αρνητικό (σίγουρα είμαι αρνητικός. Δεν μπορεί να είμαι 3 βδομάδες θετικός και να το βρίσκει μονο το ρινικο σελφτεστ). Μια μητέρα ενός παιδιού, μου είπε ότι και το παιδί της το βγάζουν θετικό τα σελφ τεστ και ο γιατρός του είπε ότι είναι λόγω της αλλεργίας. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο; 

Επεξ/σία από Stergios74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stergios74 είπε

Τα σελφτεστ covid με βγάζουν θετικό ενώ μετά τα ραπιντ με βγάζουν αρνητικό (σίγουρα είμαι αρνητικός. Δεν μπορεί να είμαι 3 βδομάδες θετικός και να το βρίσκει μονο το ρινικο σελφτεστ). Μια μητέρα ενός παιδιού, μου είπε ότι και το παιδί της το βγάζουν θετικό τα σελφ τεστ και ο γιατρός του είπε ότι είναι λόγω της αλλεργίας. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο; 

Εγω που εχω αλλεργια σε αγριαδα και τριφυλλι δεν εχω παρατηρησει τιποτα τετοιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Stergios74 είπε

Ωπα! Θεματαρα! Εγώ τώρα τελευταία συνειδητοποίησα ότι έχω αλλεργία κάθε άνοιξη. Θα διαβάσω αναλυτικά αυτά που λέτε πιο πάνω, αλλά τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι:

Τα σελφτεστ covid με βγάζουν θετικό ενώ μετά τα ραπιντ με βγάζουν αρνητικό (σίγουρα είμαι αρνητικός. Δεν μπορεί να είμαι 3 βδομάδες θετικός και να το βρίσκει μονο το ρινικο σελφτεστ). Μια μητέρα ενός παιδιού, μου είπε ότι και το παιδί της το βγάζουν θετικό τα σελφ τεστ και ο γιατρός του είπε ότι είναι λόγω της αλλεργίας. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο; 

Αν και κυρίως αναφέρεσαι σε άλλο θέμα, για σιγουριά πήγαινε και κάνε το μοριακό τεστ σε κάποια δημόσια δομή υγείας (κέντρο υγείας, νοσοκομείο κτλ) ή σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο με πληρωμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

παιδες να ρωτησω εδω μην ανοιγω νεο θεμα,υπαρχει κανεις εκει εξω με αλλεργικα επεισοδια,τα κλασσικα πρηξιματα κτλ,που ειτε ειναι με το κλασσικο xozal ανα βραδυ η ενεσεις xolair και να εκανε τα εμβολια κατα του κοβιντ???Ειχατε κανα θεμα μετα????Η αλλεργιολογος μου μου εδωσε το οκ αλλα εχω ενα σφιξιμο καθως απο την εκκινηση ολης της φασης βγαιναν αρκετα θεματα με αλλεργικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, di maria kun είπε

παιδες να ρωτησω εδω μην ανοιγω νεο θεμα,υπαρχει κανεις εκει εξω με αλλεργικα επεισοδια,τα κλασσικα πρηξιματα κτλ,που ειτε ειναι με το κλασσικο xozal ανα βραδυ η ενεσεις xolair και να εκανε τα εμβολια κατα του κοβιντ???Ειχατε κανα θεμα μετα????Η αλλεργιολογος μου μου εδωσε το οκ αλλα εχω ενα σφιξιμο καθως απο την εκκινηση ολης της φασης βγαιναν αρκετα θεματα με αλλεργικους

Χρήστης xolair εδώ κανένα πρόβλημα και με τις 2 δόσεις Pfizer. Προχώρα άφοβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, simaras είπε

Χρήστης xolair εδώ κανένα πρόβλημα και με τις 2 δόσεις Pfizer. Προχώρα άφοβα. 

με το xolair τι εκανες μετα?εννοω χρονολογικα?εκανες την δευτερη δοση και το εβαλες ενδιαμεσα η περιμενες καμια βδομαδα μετα το φαιζερ να συνεχισεις?

 

 

KAI επισης σε αναγκσαν να πας σε νοσοκομειο και μετα να περιμενεις καποιες ωρες???η το εκανες σε κεντρο και εφυγες?

 

 

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, di maria kun είπε

παιδες να ρωτησω εδω μην ανοιγω νεο θεμα,υπαρχει κανεις εκει εξω με αλλεργικα επεισοδια,τα κλασσικα πρηξιματα κτλ,που ειτε ειναι με το κλασσικο xozal ανα βραδυ η ενεσεις xolair και να εκανε τα εμβολια κατα του κοβιντ???Ειχατε κανα θεμα μετα????Η αλλεργιολογος μου μου εδωσε το οκ αλλα εχω ενα σφιξιμο καθως απο την εκκινηση ολης της φασης βγαιναν αρκετα θεματα με αλλεργικους

Θα αναφερεις στην συνέντευξη πριν το εμβόλιο τι αλλεργία εχεις.Η γυναίκα μου που βγάζει δερματικά της έκαναν μια ένεση πριν το εμβόλιο και ήταν οκ.Δεν ξερω τι τις έριξαν ,παντως υπάρχει σαν διαδικασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Θα αναφερεις στην συνέντευξη πριν το εμβόλιο τι αλλεργία εχεις.Η γυναίκα μου που βγάζει δερματικά της έκαναν μια ένεση πριν το εμβόλιο και ήταν οκ.Δεν ξερω τι τις έριξαν ,παντως υπάρχει σαν διαδικασία..

Oι αλλεργικοι κάνουν στον εξειδικευμένο γιατρό ένα τεστ στο χέρι όμοιο με το αρχικό τεστ αλλεργίας στο οποίο ο γιατρός ακουμπάει με την τσιμπίδα μόρια από τα 4 εμβόλια ώστε να δει πως αντιδράει. Εν συνέχεια δίνει ένα έγγραφο στο οποίο γνωστοποιεί ότι δεν είχε πρήξιμο η ερεθισμό και με αυτό το έγγραφο παίρνεις το οκ για να κάνεις εμβόλιο. Στα νοσοκομεία η θα σου πουν να περιμένεις κάνα μισάωρο η παραπάνω να δουν αν έχεις κάνα θέμα και πολύ πολύ να σου βάλουν καμία πεταλούδα στο χέρι σε περίπτωση άμεσου επεισόδιου να σου χορηγησουν φάρμακα. Ένεση πριν το εμβόλιο γιατί να κάνεις? Δεν το έχω ξανακούσει. Τι της έβαλαν δηλ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, di maria kun είπε

με το xolair τι εκανες μετα?εννοω χρονολογικα?εκανες την δευτερη δοση και το εβαλες ενδιαμεσα η περιμενες καμια βδομαδα μετα το φαιζερ να συνεχισεις?

 

 

KAI επισης σε αναγκσαν να πας σε νοσοκομειο και μετα να περιμενεις καποιες ωρες???η το εκανες σε κεντρο και εφυγες?

 

 

Το xolair το κάνω μια φορά το μήνα και τότε με το Pfizer υπήρχε μια χρονική απόσταση 14 ημερών  από ότι θυμάμαι το ένα από το άλλο οπότε δεν χρειάστηκε να το καθυστερήσω. Πάντα φυσικά με τη συμβουλή του γιατρού μου. Το δε Pfizer και τις 2 δόσεις  τις έκανα σε νοσοκομείο. Περίμενα μόνο 1 μισάωρο, δεν είχα κάποια παρενέργεια και μετά πήγα κανονικά σπίτι μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι πολλοί παίρνετε xolair. Εγώ θέλω να ξεκινήσω θεραπεία με ένα αντίστοιχο, το dupixent γιατί εκτός από ρινίτιδα έχω και άσθμα και πολύ δύσκολους πολύποδες.

Ποια ήταν η διαδικασία για να ξεκινήσετε τη θεραπεία αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλήμερα , να πω και γω την προσωπικη εμπειρια μου. Οταν εμενα Αθηνα ειχα πολυ εντονα συμπτωματα   αλλεργικης ρινιτιδας (επιβεβαιωμενη σε αγροστωδη) κυριως τον Μάιο. Επαιρνα χαπια  την νυχτα για να κοιμηθω και σπρευ την ημερα.Επισης αρρωσταινα συχνα απο ιους εκτος απο το καλοκαιρι λογω θαλασσας και τα ιγμορια μου μολυνονταν συνεχως  με αποτελεσμα να πεφτω στα αντιβιοτικα.

Μια χρονια που εγινα χειμερινος κολυμβητης (λογω αναγκης για να επανελθω απο τραυματισμο σε γονατο)   να αναφερω οτι η αλλεργια μου περασε τελειως μαλλον  λογω ανοσοποιητικου κσι δεν σρρωστησα καθολου. Την επομενη χρονια επανηλθε δριμυτερη  οταν  σταματησα τα μπανια.

Μετακομισα σε επαρχια λογω δουλειας και μετα απο 2 χρονια βελτιωθηκε αρκετα αν και ζουσα  μεσα στη φύση και τα αλλεργιογονα ,  λογω καλυτερης ποιοτητας αερα- ζωης πιστευω (έμενα σε κεντρικο δρομο στην  Αθηνα) . Χρειαζομουν ελαχιστες φορες χάπια ή σπρευ. Τα τελευταια χρονια που ξεκινησα να παιρνω  φυτικα συμπληρωματα διατροφης (μονο ενα) και προβιοτικα (κεφιρ)  εχει σταματησει τελειως αν και δεν προσεχω ιδιαιτερα την υπολοιπη διατροφη μου. Μονο ορισμενες φορες επανερχεται ελαφρα ,  οταν εχει αφρικανικη σκονη , χωρις ομως να χρειαζεται ουτε καν σπρευ.  Αρρωσταινω ελαχιστα και δεν εχω πια ιγμοριτιδα.

Το συμπερασμα  μου ειναι οτι η καλη ποιοτητα ζωης και τα προβιοτικα  βοηθανε τα μεγιστα στην βελτιωση της καταστασης. Επισης εχω επιβεβαιωσει οτι η θαλασσα ειναι η απολυτη γιατρια ιδιαιτερα αν αντεχεις να πηγαινεις ολο τον χρονο για μπανιο , κατι που ειναι πολυ ευκολο αν δεν τα σταματησεις.το φθινοπωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...

καλημέρα. να ρωτήσω όσοι έχετε αλλεργία τα χάπια και το αποσυμφορητικό μύτης το παίρνετε όσο έχετε αλλεργία ? δηλαδή εγώ πήγα αλλεργιολόγο πέρυσι τον Ιούλιο κ εχω αλλεργία στον κέδρο κ μ έγραψε bilaz 20mg και dymista. Είναι ασφαλές να τα παίρνω τόσο καιρό τα bilaz εφόσον δεν σταματάει η αλλεργία η είναι για μια περίοδο τα χάπια κ μετά στοπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makrixeris είπε

καλημέρα. να ρωτήσω όσοι έχετε αλλεργία τα χάπια και το αποσυμφορητικό μύτης το παίρνετε όσο έχετε αλλεργία ? δηλαδή εγώ πήγα αλλεργιολόγο πέρυσι τον Ιούλιο κ εχω αλλεργία στον κέδρο κ μ έγραψε bilaz 20mg και dymista. Είναι ασφαλές να τα παίρνω τόσο καιρό τα bilaz εφόσον δεν σταματάει η αλλεργία η είναι για μια περίοδο τα χάπια κ μετά στοπ ?

Ότο σου πει ο γιατρός μαν. Εγώ σε ξοζαλ σταδιακά τα ελαττωνω και αν τύχει επεισόδιο ξανά ξεκινώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...