Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Dare-Devil αν θες σχολιασε τον πινακα με τα χαρακτηριστικα του Ηaier που ανεβασε ο @liakjim πριν λιγο..αναφερομαι στις ελαχιστες καταναλωσεις που ενω δηλωνει στο 18αρι 520w αυτο μπορει και λειτουργει σχεδον στα μισα χωρις να κλεινει.. (πολυ ευχαριστο βεβαια αυτο)..Αλλα και στο 24αρι βλεπουμε ελαχιστα τα 700w, και το ερωτημα ειναι υπαρχει κατι που μας ξεφευγει σε σχεση με τα υπολοιπα specs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, aristidis540 είπε

όπως είπα ψάχνω κάτι φτηνό για το εργαστήριο μου 13,5 τετραγωνικά και κοντό ύψος 2.20.

αυτό το fluo που εχει προσφορά το eshop ειναι midea ,γνωρίζει κάνεις?

βεβαία 410 φρεον,μάλλον γιαυτό και το ρίχνουν.

https://www.e-shop.gr/air-condition-fluo-fgs-101-ei-jlm1-n2-9000btu-inverter-p-HAP.002945

αααα και κάτω γράφει:

Efficiency-10 Inverter: Η νέα τεχνολογία οδήγησης του Tempo DC inverter Ecodesign αξιοποιεί ακόμα περισσότερο τις χαμηλές συχνότητες περιστροφής του συμπιεστή, τύπου DC Inverter, με αποτέλεσμα τη δυνατότητα λειτουργίας του ακόμα και με συχνότητα περιστροφής 1 Hz (πολύ χαμηλή).Έτσι, ο συμπιεστής δεν σταματά ακόμα και μετά την επίτευξη της επιθυμητής θερμοκρασίας, μειώνοντας ακόμα περισσότερο τις ενεργοβόρες εκκινήσεις στάσεις και εισάγοντας νέα δεδομένα στην άνεση και την αξιοπιστία.

ρε τους μπαγάσες πως τα γράφουν γελάσαμε και σήμερα 😂.

? Τί γράφουν ακριβώς ; Ότι ο συμπιεστής θα μπορούσε να δουλέψει μέχρι το 1 Hz και αυτό βοηθάει στο να μειωθούν τα φαινόμενα on-off  σε αρκετές περιπτώσεις. Aυτό καταλαβαίνω.  Η περιγραφή μου θυμίζει την τεχνολογία G10 Inverter της Gree που έχει και το Gree Hansol που έχω.  

Δύσκολο να γνωρίζουμε τί είναι . Μόνο υποθέσεις .  Midea ή Gree θα έλεγα. Το τί είναι πραγματικά μόνο αυτοί το ξέρουν !

Πολύ καλή τιμούλα για τα specs !!!  Ελπίζω να βρεις ετοιμοπαράδοτο γιατί απο την άνοιξη τουλάχιστον ο εισαγωγές της Gree στην Ελλάδα ( του ανήκει το brand fluo) έχει προβλήματα και κάποιοι περίμεναν μήνες και κλιματιστικό δεν είδαν . Ακούγεται ότι έχει προβλήματα ρευστότητας . 

23 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Προς κατόχους haier και ΜΟΝΟ 😂

Οταν σηκώνει περσίδες κατά το οφ του ον οφ (πως το ειπα ετσι 🤣) γκαζώνει ο ανεμιστήρας ? Βουυυυυυυυμ ή μόνο το δικό μου κάνει ετσι (που αμφιβάλλω ) και εχει προβλημα ( επισης αμφιβάλλω προφανως ειναι ετσι προγραμματισμένο ) 

 

 

Προς κατόχους Haier συγκεκριμένου μοντέλου θες να πεις . 

Γιατί άμα σε ενδιαφέρει γενικότερα τι κάνει το κάθε μοντέλο έχω Haier Dawn 12άρι και δεν  λειτουργεί έτσι όπως περιγράφεις . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, energy52 είπε

@Dare-Devil αν θες σχολιασε τον πινακα με τα χαρακτηριστικα του Ηaier που ανεβασε ο @liakjim πριν λιγο..αναφερομαι στις ελαχιστες καταναλωσεις που ενω δηλωνει στο 18αρι 520w αυτο μπορει και λειτουργει σχεδον στα μισα χωρις να κλεινει.. (πολυ ευχαριστο βεβαια αυτο)..Αλλα και στο 24αρι βλεπουμε ελαχιστα τα 700w, και το ερωτημα ειναι υπαρχει κατι που μας ξεφευγει σε σχεση με τα υπολοιπα specs;

Νομίζω η απάντηση είναι ότι οι τιμές αυτές είναι στους 7 βαθμούς εξωτερική και 20 εσωτερική. Οπότε σε άλλες θερμοκρασίες έξω / μέσα θα δούμε κάτι άλλο.

Από την άλλη το Fujitsu φαίνεται ότι πλησιάζει εύκολα τις τιμές αυτές και το ίδιο έχουμε δει ότι κάνει το shorai. Ακόμα μια διαφορά των καλών inventer;

Πχ στο carrier ούτε με όνειρα θα δω τις ελάχιστες που δίνει ( στη δική μου περίπτωση είναι το ανάποδο δλδ πολύ περισσότερο ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικά του Fujitsu είναι πολύ καλά.

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ε τι να πω παραπάνω. Αυτά που έχω κυκλώσει είναι τα input watts.

πχ στο ASYG24KLCA είναι ως εξής :

1061656316_Annotation2019-12-16220111.jpeg.899cc83d121302406312fbabfb2198b9.jpeg

Τα χαρακτηριστικά του Fujitsu πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jimmyfis είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω διαβάσει πολλές σελίδες τις τελευταίες μέρες και νομίζω έμαθα πολλά περί κλιματιστικών αλλά ακόμα χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια. 

Ψάχνουμε φθηνή λύση για θέρμανση μικρού διαμερίσματος 50τμ με ξεχωριστή κουζίνα. Στο υπνοδωμάτιο έχει ένα ac του 80-90 το οποίο όμως ζεσταίνει αξιοπρεπώς και σχετικά φθηνά.

Θέλουμε λοιπόν να βάλουμε ένα στο σαλόνι για να ζεσταίνει το υπόλοιπο σπίτι και να βοηθάει και του υπνοδωματίου. Δεν υπάρχει άλλη πηγή θέρμανσης.

Με όσα διάβασα εδώ κατέληξα στο TCL elite TAC-12CHSA/XA51 στα 380 περίπου με την εγκατάσταση.

Υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο σε αυτά τα περίπου τα χρήματα ή να προχωρήσω στην αγορά? Ευχαριστώ για κάθε πληροφορία!

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος οπου θέλεις να θερμάνεις με αυτό και μόνο το κλιματιστικό ; Είναι ενιαίος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

? Τί γράφουν ακριβώς ; Ότι ο συμπιεστής θα μπορούσε να δουλέψει μέχρι το 1 Hz και αυτό βοηθάει στο να μειωθούν τα φαινόμενα on-off  σε αρκετές περιπτώσεις. Aυτό καταλαβαίνω.  Η περιγραφή μου θυμίζει την τεχνολογία G10 Inverter της Gree που έχει και το Gree Hansol που έχω.  

Δύσκολο να γνωρίζουμε τί είναι . Μόνο υποθέσεις .  Midea ή Gree θα έλεγα. Το τί είναι πραγματικά μόνο αυτοί το ξέρουν !

Πολύ καλή τιμούλα για τα specs !!!  Ελπίζω να βρεις ετοιμοπαράδοτο γιατί απο την άνοιξη τουλάχιστον ο εισαγωγές της Gree στην Ελλάδα ( του ανήκει το brand fluo) έχει προβλήματα και κάποιοι περίμεναν μήνες και κλιματιστικό δεν είδαν . Ακούγεται ότι έχει προβλήματα ρευστότητας . 

Λοιπόν έχεις δίκιο,σε άλλο site  γράφει : Τύπος Συμπιεστή GREE LANDA Rotary .(είναι καλό τώρα αυτό ?)

Το έχω παραγγείλει θα το εγκαταστήσω(εντάξει θα βάλω και αντλία )και θα μετρηθεί να δούμε τι κάνει ο κινεζος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Λοιπόν έχεις δίκιο,σε άλλο site  γράφει : Τύπος Συμπιεστή GREE LANDA Rotary .(είναι καλό τώρα αυτό ?)

Το έχω παραγγείλει θα το εγκαταστήσω(εντάξει θα βάλω και αντλία )και θα μετρηθεί να δούμε τι κάνει ο κινεζος..

Landa είναι το εργοστάσιο.

120W το λέει αυτά χαρτιά ελάχιστα. Μακάρι να πλησιάζει εκεί κοντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, energy52 είπε

@Dare-Devil αν θες σχολιασε τον πινακα με τα χαρακτηριστικα του Ηaier που ανεβασε ο @liakjim πριν λιγο..αναφερομαι στις ελαχιστες καταναλωσεις που ενω δηλωνει στο 18αρι 520w αυτο μπορει και λειτουργει σχεδον στα μισα χωρις να κλεινει.. (πολυ ευχαριστο βεβαια αυτο)..Αλλα και στο 24αρι βλεπουμε ελαχιστα τα 700w, και το ερωτημα ειναι υπαρχει κατι που μας ξεφευγει σε σχεση με τα υπολοιπα specs;

 

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω η απάντηση είναι ότι οι τιμές αυτές είναι στους 7 βαθμούς εξωτερική και 20 εσωτερική. Οπότε σε άλλες θερμοκρασίες έξω / μέσα θα δούμε κάτι άλλο.

Από την άλλη το Fujitsu φαίνεται ότι πλησιάζει εύκολα τις τιμές αυτές και το ίδιο έχουμε δει ότι κάνει το shorai. Ακόμα μια διαφορά των καλών inventer;

Πχ στο carrier ούτε με όνειρα θα δω τις ελάχιστες που δίνει ( στη δική μου περίπτωση είναι το ανάποδο δλδ πολύ περισσότερο ).

Το 18άρι δηλαδή μπορεί να πέσει κάτω απο τα 520 watts η οποία είναι η ελάχιστη ισχύς λειτουργίας ; Αυτό λες ;  :O

Δεν μπορώ να σου πώ κάτι με βεβαιότητα .  Ίσως η Haier μετράει το εύρος ισχύος σε συγκεκριμένες συνθήκες όπως είπε ο liakjim  και δεν δηλώνει γενικότερα το εύρος ισχύος υπό διάφορες συνθήκες. Δηλαδή την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση υπο συνθήκες ή την μέγιστη δυνατή .  Με προβλημάτισε ! 

14 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Λοιπόν έχεις δίκιο,σε άλλο site  γράφει : Τύπος Συμπιεστή GREE LANDA Rotary .(είναι καλό τώρα αυτό ?)

Το έχω παραγγείλει θα το εγκαταστήσω(εντάξει θα βάλω και αντλία )και θα μετρηθεί να δούμε τι κάνει ο κινεζος..

To ότι φοράει συμπιεστή απο την Gree δε σημαίνει  ότι είναι Gree το μηχάνημα . Μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα .  Η Zhuhai Landa Compressor CO.,LTD είναι μια εταιρεία που ανήκει στην Gree και κατασκευάζει συμπιεστές και για άλλους πελάτες  . Όχι μόνο για την Gree . 

Καλορίζικο !

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το 18άρι δηλαδή μπορεί να πέσει κάτω απο τα 520 watts η οποία είναι η ελάχιστη ισχύς λειτουργίας ; Αυτό λες ; 

Δεν μπορώ να σου πώ κάτι με βεβαιότητα .  Ίσως η Haier μετράει το εύρος ισχύος σε συγκεκριμένες συνθήκες όπως είπε ο liakjim  και δεν δηλώνει γενικότερα το εύρος ισχύος υπό διάφορες συνθήκες. Δηλαδή την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση υπο συνθήκες ή την μέγιστη δυνατή . 

To ενεργειακό ταμπέλακι του Haier έχει δείγματα καλού κλιματιστικού κ επιτυγχάνει στη θερμή ζωνη τις επιδόσεις του με τη μισή ισχύ όπως σε ακριβές εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το 18άρι δηλαδή μπορεί να πέσει κάτω απο τα 520 watts η οποία είναι η ελάχιστη ισχύς λειτουργίας ; Αυτό λες ;  :O

Δεν μπορώ να σου πώ κάτι με βεβαιότητα .  Ίσως η Haier μετράει το εύρος ισχύος σε συγκεκριμένες συνθήκες όπως είπε ο liakjim  και δεν δηλώνει γενικότερα το εύρος ισχύος υπό διάφορες συνθήκες. Δηλαδή την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση υπο συνθήκες ή την μέγιστη δυνατή .  Με προβλημάτισε ! 

Ναι ακριβως! Ενω δηλωνει 520w αυτο μπορει και κατεβαινει πολυ πιο κατω..Ισως τελικα ειναι αυτο που λεει ο liakjim! Θα το δω και στους 7 βαθμους γιατι η αληθεια ειναι πως μεχρι 9 επεσε μεχρι τωρα εδω που μενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ναι ακριβως! Ενω δηλωνει 520w αυτο μπορει και κατεβαινει πολυ πιο κατω..Ισως τελικα ειναι αυτο που λεει ο liakjim! Θα το δω και στους 7 βαθμους γιατι η αληθεια ειναι πως μεχρι 9 επεσε μεχρι τωρα εδω που μενω

Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς αυτό που λέει ο liakjim (για τις συγκεκριμένες συνθήκες μέτρησης του εύρους ισχύος)  αλλά τουλάχιστον φαίνεται ότι στα specs αναφέρουν το εύρος ισχύος σε κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες και όχι  ελάχιστη και μέγιστη δυνατή κατανάλωση υπο διάφορες δυνατές συνθήκες .  Δεν  μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά την ισχύ λειτουργίας όπου μέτρησες . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Προς κατόχους Haier συγκεκριμένου μοντέλου θες να πεις . 

Σαφώς πιο σωστο για το ίδιο μοντέλο ,αν και θα με ενδιέφερε γενικά η συμπεριφορά και των άλλων μοντέλων ώστε αν τελικά αποδειχθεί οτι η συμπεριφορά του δεν ειναι βλάβη να απαιτήσω πιο θερμά  την επιστροφή ..τα βίντεο τα ειδες ή μάλλον τα άκουσες 🤣 που ανέβασα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω η απάντηση είναι ότι οι τιμές αυτές είναι στους 7 βαθμούς εξωτερική και 20 εσωτερική. Οπότε σε άλλες θερμοκρασίες έξω / μέσα θα δούμε κάτι άλλο.

Από την άλλη το Fujitsu φαίνεται ότι πλησιάζει εύκολα τις τιμές αυτές και το ίδιο έχουμε δει ότι κάνει το shorai. Ακόμα μια διαφορά των καλών inventer;

Πχ στο carrier ούτε με όνειρα θα δω τις ελάχιστες που δίνει ( στη δική μου περίπτωση είναι το ανάποδο δλδ πολύ περισσότερο ).

Ε καλα τωρα τα χουμε ξαναπει..18-24αρια να πεφτουν στα 150w δεν ειναι και πολλα..Αλλα και ποσο κοστιζουν..Αλλα μη ξεχνας κατι βασικο..Αν ο χωρος δεν το επιτρεπει γιατι μπαζει απο παντου πχ οσο φοβερο inverter k να βαλεις θα γραφει το ιδιο...Γιατι πολυ απλα δεν του επιτρεπουν οι συνθηκες να λειτουργησει χαμηλα, αρα και πιο οικονομικα γιατι η ουσια στο τελος αυτη ειναι! Τωρα αν βαλω εγω εδω σπιτι μου που χω ενα τεραστιο χωρο να ζεστανω, βορινο σαλονι με πυλωτη+ διαδρομος και με την κουζινα παραδιπλα να μη θερμενεται,οποτε εισερχεται κρυος αερας-αν βαλω ενα shorai ή daikin τι σημαινει πως θα με ζεστανει με 150watt;; αστεια πραγματα.. Παρομοιες καταναλωσεις θα χω αυτο ειναι σιγουρο!Σημερα που χε εξωτερικη 13 βαθμους,λειπαμε απ το σπιτι και το αφησα ολη μερα ανοιχτο στους 22 με το φαν στο τερμα να φυσαει μακρια..Οταν γυρισαμε το βραδυ ειχα 22,5 στο σαλονι, 21,5 στo καθιστικο κι απο 21 στα υπνοδωματια, τα οποια ομως ειναι ανατολικα κ πιο ζεστα ακομη κι η κουζινα εσπαγε που εντελως αναποδα..120τ.μ κ λιγα λεω.. Μεση καταναλωση 600w ..Σουπερ για μενα! 

Γιατι παραπονιεσαι για το carrier τι κανει;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζοντας για τους συμπιεστες lada κατέληξα σε αυτή την σελίδα : https://www.alibaba.com/product-detail/Air-Conditioner-Parts-9000-18000-BTU_60750701505.html?spm=a2700.7724857.normalList.45.696223a2PpCNUC

Εκείνο που με κάνει εντύπωση είναι ότι τα μοντέλα που έχουν μεταβλητη συχνότητα λειτουργίας δλδ τα ινβερτερ,  έχουν χαμηλά cop , ενώ αντίθετα τα σταθερών στροφών και ειδικά εκείνα που δουλέυουν στα 30 hz  έχουν αναλογικά πολύ υψηλότερο cop .

Air Conditioner Parts 9000 18000 BTU R32 / R410A DC Inverter Rotary Compressor 1 hp

Ρητορική ερώτηση: Μήπως και αυτός είναι ο λόγος που πολλά μηχανήματα προτιμούν να ινβερτάρουν σε μικρότερο φάσμα στροφών ? όπου εκεί έχουν σχετικά καλύτερη απόδοση και δεν είναι ούτε οι πλακέτες ούτε ο κανόνας των 42 αν υπάρχει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...