Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος οπου θέλεις να θερμάνεις με αυτό και μόνο το κλιματιστικό ; Είναι ενιαίος ; 

Καλημέρα, σαλόνι και χωλ ενιαία χωρίς πόρτα περίπου 20τμ, λίγο λιγότερο το υπνοδωμάτιο με το παλιό a/c, και κουζίνα και μπάνιο περίπου 10τμ μαζί. 

Το παλιό ac με ανοιχτές πόρτες ζεσταίνει το υπνοδωμάτιο και σπάει λίγο το κρύο στα μέσα δωμάτια. Υποθέτω αν μπει στο σαλόνι ένα 12άρι θα ζεσταίνει και το σαλόνι ίσως μαζί με την κουζίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, smav82 είπε

Daikin 25 atx 

A )έχει κάποιος ιδέα πότε και υπό ποιες συεφαρμόζεται αυτή η λειτουργία

Β) για όσους ψάχνουν κωδικό wifi module.

000F3D49-20EB-4279-A089-0D837F6F3EB6.jpeg

Στο site της Daikin δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

Λέει

Εξοικονόμηση ενέργειας κατά τη λειτουργία αναμονής

Ελαττώνει την κατανάλωση ρεύματος κατά περίπου 80 % κατά τη λειτουργία σε κατάσταση αναμονής.

Έστειλα παρόλα αυτά email στην Daikin και μου είπαν ότι είναι προφανώς λάθος του Κωτσόβολου και θα τους ενημερώσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jimmyfis είπε

Καλημέρα, σαλόνι και χωλ ενιαία χωρίς πόρτα περίπου 20τμ, λίγο λιγότερο το υπνοδωμάτιο με το παλιό a/c, και κουζίνα και μπάνιο περίπου 10τμ μαζί. 

Το παλιό ac με ανοιχτές πόρτες ζεσταίνει το υπνοδωμάτιο και σπάει λίγο το κρύο στα μέσα δωμάτια. Υποθέτω αν μπει στο σαλόνι ένα 12άρι θα ζεσταίνει και το σαλόνι ίσως μαζί με την κουζίνα.

Αρκετά τετραγωνικά τα 50τμ για το 12άρι.

Αν είσαι σε κρύα περιοχή ξανασκέψου το. Αν μένεις κέντρο ok

Έχω morris WFIN50132 (ίδιο με X51) 18άρι σε 30τετραγωνικά ψηλοτάβανο 4,2m  και κολλητός μου έχει το ίδιο 12άρι σε 40-45 χαμηλοτάβανο 2.8m.

To 12άρη ιδρώνει σαφώς περισσότερο να ανεβάσει θερμοκρασία. Το δουλεύει διακεκομμένα από 12-14 C σε 21 βαθμούς επιθυμητή.

Και οι δυο μένουμε στα βόρεια προάστια της Αθήνας και με τις θερμοκρασίες που έχουμε μέχρι τώρα.

Σε πολύ βαρύ χειμώνα που πιάνει εδώ, θα τα βρίσκει σκούρα να ανεβάσει την θερμοκρασία που θέλει χωρίς υποβοήθηση.

Είναι και αρκετά μικρότερη σε μέγεθος τόσο η εσωτερική όσο και η εξωτερική μονάδα στο 12άρη.

Spoiler

το 12άρη

NHgyGlBgfM0K7UzvJbwy-jlc3MfBuX8PQq36vc8D

και το 18άρη

pQH5BgT-FYWTLA6U6H0LMqlNU9QiYG8-91L_ivrK

 

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Αρκετά τετραγωνικά τα 50τμ για το 12άρι.

Αν είσαι σε κρύα περιοχή ξανασκέψου το. Αν μένεις κέντρο ok

Έχω morris WFIN50132 (ίδιο με X51) 18άρι σε 30τετραγωνικά ψηλοτάβανο 4,2m  και κολλητός μου έχει το ίδιο 12άρι σε 40-45 χαμηλοτάβανο 2.8m.

To 12άρη ιδρώνει σαφώς περισσότερο να ανεβάσει θερμοκρασία. Το δουλεύει διακεκομμένα από 12-14 C σε 21 βαθμούς επιθυμητή.

Και οι δυο μένουμε στα βόρεια προάστια της Αθήνας και με τις θερμοκρασίες που έχουμε μέχρι τώρα.

Σε πολύ βαρύ χειμώνα που πιάνει εδώ, θα τα βρίσκει σκούρα να ανεβάσει την θερμοκρασία που θέλει χωρίς υποβοήθηση.

Είναι και αρκετά μικρότερη σε μέγεθος τόσο η εσωτερική όσο και η εξωτερική μονάδα στο 12άρη.

NHgyGlBgfM0K7UzvJbwy-jlc3MfBuX8PQq36vc8D

pQH5BgT-FYWTLA6U6H0LMqlNU9QiYG8-91L_ivrK

Τα πάντα είναι θέμα μόνωσης χώρου που είναι τοποθετημένο ένα κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα πάντα είναι θέμα μόνωσης χώρου που είναι τοποθετημένο ένα κλιματιστικό 

Μιλάμε τώρα για τυπικές μονώσεις 30ετίας.

Είναι νοικιασμένοι χώροι και δεν έχουμε λόγο στην ενεργειακή τους αναβάθμιση...

Αν μου λεγες να κάνω εκτίμηση ενεργειακής κλάσης θα σου έλεγα κλάση H και οι 2 χώροι.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Ειναι σε λιγο να ερθουν να μου περασουν το AC. Εχω παρει καλωδιο 3x2.5 και ασφαλεια 20ρα ( μιας και ειναι 24ρι το AC ) και εχω μια ερωτηση.. 
Απ οτι καταλαβα, το ρευμα πλεον συνδεεται στην εξωτερικη μοναδα οποτε, μπορουν αυτοι να μου βαλουν το καλωδιο (3X2.5) στην εξ.μοναδα και να ερθει πχ το απογευμα ο ηλεκτρολογος να μου το τοποθετησει στον πινακα μαζι με την ασφαλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ri3per είπε

Καλημερα σε ολους. Ειναι σε λιγο να ερθουν να μου περασουν το AC. Εχω παρει καλωδιο 3x2.5 και ασφαλεια 20ρα ( μιας και ειναι 24ρι το AC ) και εχω μια ερωτηση.. 
Απ οτι καταλαβα, το ρευμα πλεον συνδεεται στην εξωτερικη μοναδα οποτε, μπορουν αυτοι να μου βαλουν το καλωδιο (3X2.5) στην εξ.μοναδα και να ερθει πχ το απογευμα ο ηλεκτρολογος να μου το τοποθετησει στον πινακα μαζι με την ασφαλεια;

To πιο απλό είναι να μπει με μπαλαντέζα σε μια πρίζα με 16άρα ασφάλεια ώστε να γίνει η δοκιμή και μετά το φτιάχνει ο ηλεκτρολόγος με την ησυχία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθεεεε 😊 cosmote ταχυτης😁

Άντε το απόγευμα να δούμε τι ψάρια πιάνουν τα μηχανήματα..

Ευχαριστω τον φίλο που ανέβασε το link με την προσφορά στα 19,90 😊

Χαλια φώτο ανέβασα 😁😁😁

20191217_130130.jpg

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inventor service part 2..

Με πήραν πριν λίγο στην δουλειά..

Ο τεχνικός θα έρθει αύριο.. 

Χθες έστειλα το email . 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω κλιματιστικό morris παλαίας τεχνολογίας( από το 2010 ) το οποίο βάζοντας το στους 27 με 28 βαθμούς για ζέστη σταματάει κάθε τρεις και λίγο(σαν να κάνει συντήρηση) χωρίς να έχει πιάσει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει ποτέ ο χώρος. Που μπορεί να οφείλεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TsibasR21 είπε

Καλησπέρα. Έχω κλιματιστικό morris παλαίας τεχνολογίας( από το 2010 ) το οποίο βάζοντας το στους 27 με 28 βαθμούς για ζέστη σταματάει κάθε τρεις και λίγο(σαν να κάνει συντήρηση) χωρίς να έχει πιάσει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει ποτέ ο χώρος. Που μπορεί να οφείλεται αυτό;

Από πάντα ήταν έτσι ή τώρα τελευταία; Βγάζει κάποιον κωδικό σφάλματος; Μπορείς να βάλεις θερμόμετρο εκεί από όπου τραβάει αέρα πάνω στο μηχάνημα; Το στοιχείο έξω βλέπεις να πιάνει κάπου πάγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Από πάντα ήταν έτσι ή τώρα τελευταία; Βγάζει κάποιον κωδικό σφάλματος; Μπορείς να βάλεις θερμόμετρο εκεί από όπου τραβάει αέρα πάνω στο μηχάνημα; Το στοιχείο έξω βλέπεις να πιάνει κάπου πάγο;

Σταματούσε και παλιότερα αλλά σκέψου αυτή τη στιγμή που μιλάμε το έχω ρυθμισμένο στους 28 κελσίου στο αυτόματο, δούλεψε για πέντε λεπτά και εδώ και 20 λεπτά είναι σταματημένο. Δεν φαίνεται κάποιος κωδικός σφάλματος αλλά έχω αλλάξει και τηλεχειριστήριο. Έξω δεν φαίνεται κάπου πάγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρε τεχνικό να το δει, παίζει να έχει καεί τίποτα. Επίσης μην το βαζεις 28, στην χειρότερη 22.

3 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Ηρθεεεε 😊 cosmote ταχυτης😁

Άντε το απόγευμα να δούμε τι ψάρια πιάνουν τα μηχανήματα..

Ευχαριστω τον φίλο που ανέβασε το link με την προσφορά στα 19,90 😊

Χαλια φώτο ανέβασα 😁😁😁

20191217_130130.jpg

Οταν το βάλεις πες μας εντυπώσεις, συνδέεται εύκολα από κινητο, κρατάει διαγράμματα ισχύος χρόνου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Φέρε τεχνικό να το δει, παίζει να έχει καεί τίποτα. Επίσης μην το βαζεις 28, στην χειρότερη 22.

 

22 αν το βάλω δεν θα δουλέψει ποτέ στη ζέστη. Τα βράδια το βάζω 30 για να λειτουργεί συνέχεια και να βγάζει ζεστό αέρα. για κανά 2ωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2019 στις 9:27 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Αυτο λεω και εγω θα περιμενα αυτο που εχει wifi να ειναι ποιο ακριβο.

https://www.alphaclimagr.gr/product/1410749/daikin-sensira-ftxc25b-rxc25b-9-000-btu-a-inverter.html?ref=bestprice.gr 

435 με wifi

https://www.alphaclimagr.gr/product/1410517/daikin-siesta-sensira-atxc25b-arxc25b-inverter-a.html?ref=bestprice.gr

473 χωρις wifi

Πηρα στο καταστημα τηλεφωνο να δω αν θα μου κανουν καλυτερη τιμη για το ATX (τους ειπα οτι το ειχαν 419 και πως το BF ειχε 400 με τοποθετηση.)

Μου ειπαν για δυο κομματια το καλυτερο που μπορουν να κανουν ειναι 437 το ενα. Λεω οκ να παρω δυο ελα ομως οταν ξαναπηρα τα 437 ηταν για το FTX και οχι το ATX

Μου ειπε οτι τα ιδια μηχανηματα ειναι οπως μου εχετε πει και εδω μεσα και πως το ATX το βγαζει για τον Κωτσοβολο.

Παμε στην ερωτηση μου.

Γιατι αφου το βγαζει για τον Κωτσοβολο το πουλανε και αυτοι αλλα και τοσα αλλα καταστηματα, γιατι δεν εχουν την ιδια τιμη αφου ειναι ιδια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...