Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα τα δεις κ εσύ κάποια στιγμή. Έχει να κάνει με συνδυασμό εξωτερικής/εσωτερικής κ ζήτησης. Επίσης βάλε κ 5% που ξέρω ότι χάνει το blitzwolf. Η δυνατότητα υπάρχει.

Αλήθεια έχετε δει ακρίβεια του tp-link με γνωστά ωμικά φορτία;

Το δικο μου blitzwolf δε χανει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατανάλωση από 3 προηγούμενες μέρες 3-4 το μεσημέρι με 8 το πρωι όλα τέντα .Κάνει βέβαια υπέρθερμανσεις αραιά και που με αποτέλεσμα να μένει κομποση ώρα στο off .ώρα  Σύνολο 42-43 ώρες 

IMG_20191218_193752758.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Πάρε ένα ένα τα μοντέλα της αγοράς στην ίδια κατηγορία τιμής με αντίστοιχο ή και καλύτερο SCOP βάλε τα στο χώρο σου προσομοίασε ίδιες συνθήκες και το ερώτημα σου θα απαντηθεί . 
Δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις με ένα screenshot.
Όλοι ανεβάζετε μετρήσεις σε διαφορετικές συνθήκες και απαιτήσεις ο καθένας και προσπαθείτε να συγκρίνετε τί ; Τα ανόμοια ;
 

Όλος τυχαια όλα τα νουμερα που έχουμε είναι παρόμοια όλα τα daikin ,Toshiba και inverataroun  ανεξάρτητα από τον χώρο χαμηλά και όλα τα κινεζοφασον πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όχι, ωραία λοιπόν βρες μου εσύ ένα κλιματιστικό στα 400 ευρώ  με τα χαρακτηριστικά και την τιμή του daikin ATX 25 και πρότεινε στο κόσμο που ρωτάει.εγω έχω 2 σε διπλανά δωμάτια ένα toyotomi  και το daikin  , ε δεν μπορω να προτείνω σε κανένα το toyotomi. Οι καταναλώσεις που ανέβασε ο @liakjim στο 8ορο σχεδόν ίδιες με τις δικές μου στο 8ορο . 

1 ώρα πριν, guzel είπε

Πωπω τραγικό γράφημα 

Τραγικό μέχρι να δεις τα watt.... 200 λέει όχι 450.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, smav82 είπε

Όλος τυχαια όλα τα νουμερα που έχουμε είναι παρόμοια όλα τα daikin ,Toshiba και inverataroun  ανεξάρτητα από τον χώρο χαμηλά και όλα τα κινεζοφασον πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όχι, ωραία λοιπόν βρες μου εσύ ένα κλιματιστικό στα 400 ευρώ  με τα χαρακτηριστικά και την τιμή του daikin ATX 25 και πρότεινε στο κόσμο που ρωτάει.εγω έχω 2 σε διπλανά δωμάτια ένα toyotomi  και το daikin  , ε δεν μπορω να προτείνω σε κανένα το toyotomi. Οι καταναλώσεις που ανέβασε ο @liakjim στο 8ορο σχεδόν ίδιες με τις δικές μου στο 8ορο . 

Τραγικό μέχρι να δεις τα watt.... 200 λέει όχι 450.

Τα είδα τα watt, όπως βλέπω και τα συνεχόμενα on/off... ούτε λαμπάκια χριστουγεννιάτικου δέντρου να ήταν. Μήπως το έχουν προγραμματίσει να πηγαίνει ρυθμικά λόγω περιόδου Χριστουγέννων;

σημερινή κατανάλωση shorai 18, επιθυμητή 22, ενιαίος 60τμ 

spacer.png

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Το δικο μου blitzwolf δε χανει καθολου.

Μακάρι το δικό σου να μετράει σωστά ή να έχεις εξοπλισμό που να το ελέγχεις.

Πάντως με δικές μου μετρήσεις

 

είδα ότι το Blitzwolf έχανε γύρω στο 3.5% λόγω εσφαλμένης μέτρησης της τάσης :

 

Το Sonoff βγήκε ακριβέστερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί καίει πολύ.

Πχ χθες το βράδυ από 00-08 που είχε έξω από 7.5-9C , έκαψε 3.75Kwh

IMG_20191218_081305.jpg.fd40fe96a6b483923b5e46fe93244847.jpgIMG_20191218_081418.jpg.1c169eacf207a541e4349ca577c33f87.jpg

όταν το Daikin έκαψε λιγότερο από τα μισά (θυμίζω το Daikin σε λίγο χειρότερο χώρο) με ίδια ζήτηση 22 και μέσα αμφότερα 22 :

IMG_20191218_081350.jpg.aaca90f34e3700911746527422e61314.jpg

Και μιας και είπαμε για Daikin που σε κάποιους χώρους βλέπουν on-off, στη δική μου περίπτωση ήταν καρφί όλο το βράδυ, ούτε ένα:

856992688_Annotation2019-12-18104915.jpeg.5c9f2fcf5311744c20fd2d21601ecfb1.jpeg

Ναι μεσο ορο 460w δε τα λες και λιγα..ειχες ομως υπερθερμανση;;λογικα πρεπει να σου πηγαινε τη θερμοκρασια 2 βαθμους πανω απ την επιθυμητη..θυμιζει το δικο μου 9ari inventor life pro που συνηθως το δουλευω στο 18 για να χω στο δωματιο 21 ( με εξωτερικη 9 ) καααποια στιγμη οταν γουσταρει πεφτει απ τα 500 στα 220w αλλα ξαναγυρναει στα 500 ετσι χωρις λογο.. υπαρχουν βραδιες που ολο το βραδυ εχει 250w μεσο ορο, και λεω σουπερ αλλα και κατι αλλες με ιδιες συνθηκες που χει 450w..Αντε βγαλε ακρη..αυτες τις μερες με τον νοτια μολις παει 2 βαθμους πανω απ την επιθυμητη  κλεινει ξαφνικα απ τα 500w μπαινει standby οποτε το ανεβαζω 19-20 για να δουλεψει non stop αλλα και παλι ζεσταινει πολυ το δωματιο..

Αυτη την ωραια γραφικη παρασταση πως τη βγαζεις; στην εφαρμογη του sonoff ειναι;

Οσο για τα on/off του daikin που βλεπουν καποιοι, θεωρω ειναι καθαρα θεμα χωρου οπου εχει τοποθετηθει, κι οχι μηχανηματος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και έκλεισε και η πρώτη εβδομάδα με τα 2 HS110, το kasa δίνει 7ημερα avg και total...

Το μεγάλο είναι το LN60 σε Σ/Κ 45τμ

Το μικρό το AP25 σε Υ/Δ 14τμ

Πόρτες πάντα ανοιχτές το σπίτι σύνολο 90τμ μεταξύ 21-22°C πάντα, τα ac 24/7

Εξωτερική αυτές τις μέρες 11-15, Αθήνα τελευταίος όροφος 

20191219_074556.png

20191219_074526.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, energy52 είπε

Αυτη την ωραια γραφικη παρασταση πως τη βγαζεις; στην εφαρμογη του sonoff ειναι;. 

Είναι καταγραφικό θερμοκρασίας https://www.banggood.com/Elitech-RC-5-Mini-USB-LCD-Display-Screen-Temperature-Data-Logger-Recorder-p-967319.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Στη γραφική παράσταση βλέπουμε θερμοκρασία αέρα από περσίδες.

Δεν έχω (ακόμα) μετρητή watts/χρόνο οπότε αυτός είναι ένας έμμεσος τρόπος. Δεν βλέπουμε τιμές κατανάλωσης, αλλά μπορούμε να συμπεράνουμε αν και πότε κλείνει.

19 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Μια και έκλεισε και η πρώτη εβδομάδα με τα 2 HS110, το kasa δίνει 7ημερα avg και total...

Το μεγάλο είναι το LN60 σε Σ/Κ 45τμ

Το μικρό το AP25 σε Υ/Δ 14τμ

Πόρτες πάντα ανοιχτές το σπίτι σύνολο 90τμ μεταξύ 21-22°C πάντα, τα ac 24/7

Εξωτερική αυτές τις μέρες 11-15, Αθήνα τελευταίος όροφος 

20191219_074556.png

20191219_074526.png

Για το 1/3 του χώρου, θα περιμέναμε το 1/3 της κατανάλωσης για το AP25 . Μάλλον ο χώρος του Υ/Δ είναι πιο επιβαρυμένος (αναλογικά) ή το AP25 μένει λίγο πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι καταγραφικό θερμοκρασίας https://www.banggood.com/Elitech-RC-5-Mini-USB-LCD-Display-Screen-Temperature-Data-Logger-Recorder-p-967319.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Στη γραφική παράσταση βλέπουμε θερμοκρασία αέρα από περσίδες.

Δεν έχω (ακόμα) μετρητή watts/χρόνο οπότε αυτός είναι ένας έμμεσος τρόπος. Δεν βλέπουμε τιμές κατανάλωσης, αλλά μπορούμε να συμπεράνουμε αν και πότε κλείνει.

Για το 1/3 του χώρου, θα περιμέναμε το 1/3 της κατανάλωσης για το AP25 . Μάλλον ο χώρος του Υ/Δ είναι πιο επιβαρυμένος (αναλογικά) ή το AP25 μένει λίγο πίσω;

Το AP25...συνεχίζει και δίνει "πριόνι" γραφική κατανάλωσης και εννοείται καίει αναλογικά περισσότερο...

Η mitsu δίνει εύρος:

AP25 (1.0-4.1kw) 3.2 nominal

LN60 (1.8-9.3kw) 6.8 nominal

άρα σαν minimum κατανάλωση το AP25 το δίνει στα 56% του LN60 ( αν και αυτά είναι heating capacity-απόδωση και όχι καταναλώσεις, αλλα με scop και των 2 4,6/4,8 - 5,8/5,9 οπότε παίζει μια αναλογία)

θα περίμενες 0,56*8,66=4,9kwh, αλλά τελικά καίει 5,6kwh, λογικά λόγω πραγματικών συνθηκών στο σπίτι και όχι εργαστηριακών που είναι οι πιστοποιήσεις...

πάντως ναι το LN φαίνεται ότι τελικά αξίζει το step up, αν και πανάκριβο!

Πλάκα, Πλάκα όμως το AP25 στο υπνοδωμάτιο δίνει πιο καλή ""θαλπωρή" απ'ότι το LN  στον μεγάλο χώρο (το AP αν δεν το παρακολουθείς δεν καταλαβαίνεις οτι κάνει start-stop)

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Μακάρι το δικό σου να μετράει σωστά ή να έχεις εξοπλισμό που να το ελέγχεις.

Πάντως με δικές μου μετρήσεις

είδα ότι το Blitzwolf έχανε γύρω στο 3.5% λόγω εσφαλμένης μέτρησης της τάσης :

Το Sonoff βγήκε ακριβέστερο.

Αν θυμασε πριν κανα μηνα ειχα τσεκαρει την καταναλωση που δειχνει με το ρολοι της Δεη, και ηταν πολυ ακριβες.

Στις 13/11/2019 στις 10:59 ΠΜ, c-max είπε

Εκανα μια δοκιμη για να τεσταρω την αξιοπιστια μετρησης του blitzwolf.  Το σημειο αναφορας ειναι το ηλεκτρονικο ρολοι της Δεη οποτε θεωρω οτι ειναι αξιοπιστη η συγκριση. Εκλεισα απο τον πινακα ολους τους διακοπτες εκτος του air condition και του μοντεμ και παραλληλα ελενξα οτι δεν ειχα καποια αλλη καταναλωση.

Το συμπερασμα ειανι οτι το blitzwolf εχει μικρη  αποκλιση στα volt, 229 Δεη- 226,5 blitz,  σχεδον ιδια τιμη στα watt που ειναι και το ζητουμενο, Δεη 0,7199kw - blitz 712w . Τελικα η λαθος μετρηση ειναι στα Aμπερ Δεη 3,12Α blitz 3,486Α.  Περιπου το ιδιο μοτιβο και σε μικροτερες καταλωσεις με το ρολοι της Δεη να συμφωνει με το blitzwolf στα W.

 

Screenshot_20191113-100055_Smart Life.jpg

20191113_100101.jpg

20191113_100107.jpg

Screenshot_20191113-100408_Smart Life.jpg

20191113_100427.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Πλάκα, Πλάκα όμως το AP25 στο υπνοδωμάτιο δίνει πιο καλή ""θαλπωρή" απ'ότι το LN  στον μεγάλο χώρο (το AP αν δεν το παρακολουθείς δεν καταλαβαίνεις οτι κάνει start-stop)

Περιέργως το ίδιο συμβαίνει και με το carrier. Σπάει στο on-off από τα 300+ watts αλλά τελικά δίνει μια γλυκιά ζέστη , πιο γλυκιά από το daikin που είναι πιο χαλαρό στα 150W.

Νομίζω ότι ο λόγος είναι ξεκάθαρα ότι το daikin δεν κατεβάζει τόσο χαμηλά ταχύτητα ανεμιστήρα σε σχέση με το carrier.

Συνεπώς το daikin βγάζει αέρα στους 30-32C με ορμή ακόμα και στο quiet ενώ το carrier ένα ανεπαίσθητο αεράκι στους 37-40C.

Τελικά προτιμώ το carrier σε αίσθηση ζέστης . Φυσικά καίει παραπάνω αλλά καταλαβαίνω γιατί υπάρχει η μηχανολογική επιλογή του "βγάζω λίγο αέρα αλλά ζεστό" , ακόμα και αν αυτό στοιχίζει σε απόδοση.

15 λεπτά πριν, c-max είπε

Αν θυμασε πριν κανα μηνα ειχα τσεκαρει την καταναλωση που δειχνει με το ρολοι της Δεη, και ηταν πολυ ακριβες.

Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο ακριβές από τις μετρήσεις σου αλλά οκ, είναι ικανοποιητικό για τόσο φθηνή συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Περιέργως το ίδιο συμβαίνει και με το carrier. Σπάει στο on-off από τα 300+ watts αλλά τελικά δίνει μια γλυκιά ζέστη , πιο γλυκιά από το daikin που είναι πιο χαλαρό στα 150W.

Νομίζω ότι ο λόγος είναι ξεκάθαρα ότι το daikin δεν κατεβάζει τόσο χαμηλά ταχύτητα ανεμιστήρα σε σχέση με το carrier.

Συνεπώς το daikin βγάζει αέρα στους 30-32C με ορμή ακόμα και στο quiet ενώ το carrier ένα ανεπαίσθητο αεράκι στους 37-40C.

Τελικά προτιμώ το carrier σε αίσθηση ζέστης . Φυσικά καίει παραπάνω αλλά καταλαβαίνω γιατί υπάρχει η μηχανολογική επιλογή του "βγάζω λίγο αέρα αλλά ζεστό" , ακόμα και αν αυτό στοιχίζει σε απόδοση.

Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο ακριβές από τις μετρήσεις σου αλλά οκ, είναι ικανοποιητικό για τόσο φθηνή συσκευή.

Υπάρχει και μια άλλη παράμετρος, το LN60 έχει αυτό τον αισθητήρα 3d-isee, ο οποίος scaνάρει το χώρο για θερμοκρασία σώματος και το έχω στην επιλογή να παρακολουθεί και να μην βαράει πάνω στα σώματα ( έχει 2 τμήματα στις περσίδες και το καθένα το κατευθύνει πάνω κάτω δεξιά αριστερά μόνο του και ανεξάρτητα, άσε που αν δεν δει σώμα μετά απο κάνα μισάωρο ρίχνει απόδοση στη συντήρηση- το πρωι δλδ στη ΣΚ ξυπνάω με 21 αντί με 22 και πέρνει μπροστά και τη φέρνει στα 22, ρύθμιση πάντα 21 στα remote). Το AP απλα/κλασικά διαβάζει θερμοκρασία και ανοιγοκλείνει. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και το LN με το 3D isee απενεργοποιημένο.

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Περιέργως το ίδιο συμβαίνει και με το carrier. Σπάει στο on-off από τα 300+ watts αλλά τελικά δίνει μια γλυκιά ζέστη , πιο γλυκιά από το daikin που είναι πιο χαλαρό στα 150W.

Νομίζω ότι ο λόγος είναι ξεκάθαρα ότι το daikin δεν κατεβάζει τόσο χαμηλά ταχύτητα ανεμιστήρα σε σχέση με το carrier.

Συνεπώς το daikin βγάζει αέρα στους 30-32C με ορμή ακόμα και στο quiet ενώ το carrier ένα ανεπαίσθητο αεράκι στους 37-40C.

Τελικά προτιμώ το carrier σε αίσθηση ζέστης . Φυσικά καίει παραπάνω αλλά καταλαβαίνω γιατί υπάρχει η μηχανολογική επιλογή του "βγάζω λίγο αέρα αλλά ζεστό" , ακόμα και αν αυτό στοιχίζει σε απόδοση.

Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο ακριβές από τις μετρήσεις σου αλλά οκ, είναι ικανοποιητικό για τόσο φθηνή συσκευή.

Δεν θεωρεις το 719,9 με το 720 και 371,2 με το 374,8 καλο αποτελεσμα; Αποκλιση κατω του 1% με οσο σφαλμα εχει και η διαδικασια να βλεπω νουμερα που αλλαζουνε σχετικα γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, c-max είπε

Δεν θεωρεις το 719,9 με το 720 και 371,2 με το 374,8 καλο αποτελεσμα; Αποκλιση κατω του 1% με οσο σφαλμα εχει και η διαδικασια να βλεπω νουμερα που αλλαζουνε σχετικα γρηγορα.

Bλέπω 1.1% σφάλμα στην τάση και 3,5% στην ένταση.

Αν τυχαία σε εσένα το ένα αναίρεσε το άλλο και έβγαλε συνολικό σφάλμα χαμηλότερο, δεν παύει να σημαίνει ότι  υπάρχει σφάλμα (εγώ το έβγαλα 3.5% στην τάση).

Να το έχουμε υπόψη, τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...