Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Στα 399 και με δωρεάν εγκατάσταση και με ανακύκλωση. Έτσι το πήρα. Σίγουρα έχει παίξει και καλύτερα.

Επειδή ενδιαφερομε και εγω αν παιξει κατι τετοιο σφυριξτε.

Θα εχω και εγω το νου μου και θα ενημερωσω αν δω κατι

Επισης ενδιαφερομε και για  shorai premium 24  κοντα στις τιμές που ειχε στην Black Friday (1199)+ δωρεαν εγκατασταση + 100€  δωροεπτιαγή

Αν δειτε κατι σφυριξτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Κρίμα που το πέταξε.

Ναι, με την ανακύκλωση θα σου έρθει στο κινητό σου ο εκπτωτικός κωδικός των 50€, που έχεις κάποιο διάστημα να τον χρησιμοποιήσεις (νομίζω 2 μήνες).

Άρα ιδανικά αγοράζεις το ένα με 400€, επιστρέφεις το παλιό και αγοράζεις το 2ο με 350€.

Μακάρι να τα βάλουν τα χριστούγεννα.

Κοιτα εχω ενα ηδη που θα ξηλωσω αλλα θα ηταν καλυτερα να του εδινα δυο ετσι θα τα αγοραζα 750 τα δυο συν ενα 50αρικο για καμια βλακεια αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Κοιτα εχω ενα ηδη που θα ξηλωσω αλλα θα ηταν καλυτερα να του εδινα δυο ετσι θα τα αγοραζα 750 τα δυο συν ενα 50αρικο για καμια βλακεια αγορα.

Ε ναι, δεν γίνεται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει μια δωροεπιταγη από κωτσο αλλά εχτές δοκίμασα να κάνω παραγγελία και έλεγε ότι ο κωδικός είναι ανενεργος, μάλλον ενεργοποιείται αφού έρθουν και παραλάβουν το παλιο. Πάντως με την μια δωροεπιταγη θα πάρω ένα θερμόμετρο laser, θα μπορώ να μετράω από μεγάλη απόσταση την θερμοκρασία στις περσιδες και πολλά άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Εγώ είχα πάρει μια δωροεπιταγη από κωτσο αλλά εχτές δοκίμασα να κάνω παραγγελία και έλεγε ότι ο κωδικός είναι ανενεργος, μάλλον ενεργοποιείται αφού έρθουν και παραλάβουν το παλιο. Πάντως με την μια δωροεπιταγη θα πάρω ένα θερμόμετρο laser, θα μπορώ να μετράω από μεγάλη απόσταση την θερμοκρασία στις περσιδες και πολλά άλλα. 

Off topic

Spoiler

Και με ρύθμιση του emissivity https://www.banggood.com/DANIU-ET6531BC-Non-contact-Infrared-Digital-Thermometer-Humidity-Meter-50600C-With-Colorful-VA-p-1379787.html?rmmds=home-flashdeal&ID=557908&cur_warehouse=CN

Πολύ σημαντικό, ήταν το thesis μου στο μεταπτυχιακό, αλλιώς έχεις σφάλμα ειδικά σε στιλπνές επιφάνειες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Φτου κακουργα πεθερα, ειχα ξηλωσει το εσωτερικο του σαλονιου και μου το πεταξε. :lol:

Βλέπω άριστες οι σχέσεις με τα πεθερικά.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για αγορά κλιματιστικού για χώρο 30 τ.μ. Πρόκειται για γραφείο στο Περιστέρι. Σύμφωνα με τη σελίδα που προτάθηκε και σε άλλο χρήστη παραπάνω, οι θερμικές απώλειες είναι 3744.60 Watt. περίπου. Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

1) Πόσα Btu χρειάζονται για την κάλυψη του χώρου; Τεχνικός μας είπε πως βάση των τ.μ. 12.000 θα είναι αρκετά.

2) Μας έχει γίνει προσφορά για το https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/passion-eco-p9v 12.000 Btu στα 490 ευρώ με εγκατάσταση, αλλά απ' ότι διάβασα παραπάνω υπάρχουν καλύτερες εταιρείες όπως Mitsubishi, Fujitsu κλπ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια κλιματιστικά στα 500-600 ευρώ περίπου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tassos77 είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για αγορά κλιματιστικού για χώρο 30 τ.μ. Πρόκειται για γραφείο στο Περιστέρι. Σύμφωνα με τη σελίδα που προτάθηκε και σε άλλο χρήστη παραπάνω, οι θερμικές απώλειες είναι 3744.60 Watt. περίπου. Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

1) Πόσα Btu χρειάζονται για την κάλυψη του χώρου; Τεχνικός μας είπε πως βάση των τ.μ. 12.000 θα είναι αρκετά.

2) Μας έχει γίνει προσφορά για το https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/passion-eco-p9v 12.000 Btu στα 490 ευρώ με εγκατάσταση, αλλά απ' ότι διάβασα παραπάνω υπάρχουν καλύτερες εταιρείες όπως Mitsubishi, Fujitsu κλπ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια κλιματιστικά στα 500-600 ευρώ περίπου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Για να ειναι τόσες οι απώλειες τότε με 12αρι είσαι μια χαρά. Εγώ βέβαια έχω έναν χώρο 32τμ ψηλοτάβανο με περισσότερες απώλειες και το 12αρι δεν μπορούσε να καλύψει όταν έπιαναν τα κρύα στην Αθήνα. Αν είσαι βόρεια Ελλάδα και το θέλεις για αποκλειστική θέρμανση θα έλεγα να κοιτάξεις 16αρι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Για να ειναι τόσες οι απώλειες τότε με 12αρι είσαι μια χαρά. Εγώ βέβαια έχω έναν χώρο 32τμ ψηλοτάβανο με περισσότερες απώλειες και το 12αρι δεν μπορούσε να καλύψει όταν έπιαναν τα κρύα στην Αθήνα. Αν είσαι βόρεια Ελλάδα και το θέλεις για αποκλειστική θέρμανση θα έλεγα να κοιτάξεις 16αρι. 

Περιστέρι γράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τοποθετηθηκε επιτελους το Daikin και δεν εχω χωρο στην πριζα να βαλω το HS110😕

Για όλα υπάρχουν λύση.

Δεν βολεύει κάτι τέτοιο;

Screenshot_2019-12-19-22-49-25-590_com_miui.gallery.jpg.27d88b78ef69fc1665aa4bc023afc903.jpg

5€ τα υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για όλα υπάρχουν λύση.

Δεν βολεύει κάτι τέτοιο;

Screenshot_2019-12-19-22-49-25-590_com_miui.gallery.jpg.27d88b78ef69fc1665aa4bc023afc903.jpg

5€ τα υλικά.

Το σκέφτηκα αλλά είναι λίγο περίεργα. Με τέτοια προέκταση μόνο για δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το σκέφτηκα αλλά είναι λίγο περίεργα. Με τέτοια προέκταση μόνο για δοκιμή.

Αισθητικά λες; Γιατί αν είναι κοντά σε τοίχο, μπορείς να το κρύψεις, ή να το φέρεις από πάνω να κάθεται στην πάνω πλευρά του μηχανήματος, δεν θα φαίνεται.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αισθητικά λες; Γιατί αν είναι κοντά σε τοίχο, μπορείς να το κρύψεις, ή να το φέρεις από πάνω να κάθεται, δεν θα φαίνεται.

Ναι αισθητικά. Δε χωράει να κρυφτεί και από πάνω φαίνεται. Θα δω πως μπορώ να το κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι αισθητικά. Δε χωράει να κρυφτεί και από πάνω φαίνεται. Θα δω πως μπορώ να το κάνω. 

Εκτός και αν έχεις κάνα Φασούλα στο σπίτι, δεν νομίζω πως θα φαίνεται εκεί πάνω και πίσω

Screenshot_2019-12-19-23-17-11-162_com_miui.gallery.jpg.4eb2355e96be30edab47d9377e97f7a0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...