Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Bλέπω 1.1% σφάλμα στην τάση και 3,5% στην ένταση.

Αν τυχαία σε εσένα το ένα αναίρεσε το άλλο και έβγαλε συνολικό σφάλμα χαμηλότερο, δεν παύει να σημαίνει ότι  υπάρχει σφάλμα (εγώ το έβγαλα 3.5% στην τάση).

Να το έχουμε υπόψη, τίποτα άλλο.

Παρεξηγηση 😄.  Ναι στην ταση και ενταση υπαρχει μεγαλυτερο σφαλμα, απλα εγω εδωσα σημασια μονο στα Watt καταναλωσης οπου ειναι και το ζητουμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλές οι καταναλώσεις παιδιά αλλά έχετε πέσει με τα μούτρα στα 23άρια  και στο τέλος μια η άλλη θα σας βγει. 

Πληροφοριακά με διακοπτόμενη θέρμανση πετρελαίου ~20 ζητούμενη και παλιό σύστημα (καυστήρας 20ετίας που συντηρήθηκε πρόπερσι...) και η κατανάλωση πετρελαίου ελέω καλοκαιρίας, μέχρι στιγμής δεν έχει ξεπεράσει τα 150l

για μεζονέτα 210 τμ στον Αγ.Στέφανο.

Πες για 50 μέρες χοντρικά 150/50=3l x 1euro = 3 ευρό την μέρα.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Καλές οι καταναλώσεις παιδιά αλλά έχετε πέσει με τα μούτρα στα 23άρια  και στο τέλος μια η άλλη θα σας βγει. 

Πληροφοριακά με διακοπτόμενη θέρμανση πετρελαίου ~20 ζητούμενη και παλιό σύστημα (καυστήρας 20ετίας που συντηρήθηκε πρόπερσι...) και η κατανάλωση πετρελαίου ελέω καλοκαιρίας, μέχρι στιγμής δεν έχει ξεπεράσει τα 150l

για μεζονέτα 210 τμ στον Αγ.Στέφανο.

Πες για 50 μέρες χοντρικά 150/50=3l x 1euro = 3 ευρό την μέρα.🤣

Βάλε επιθυμητή 22-23 και ξανακάνε τον λογαριασμό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι το ίδιο με κεντρική guzel.

Το βλέπω και απ το γραφείο.

Έμπαινα και είχε 13-15.

Μπουμπούνισμα το καλοριφέρ στην αρχή και ήδη απ το 1ο τέταρτο είχες άλλη αίσθηση ζεστασιάς.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά είναι σαν την θερμοκρασιακή T.

Πάντα με καλοριφέρ και την ίδια θερμοκρασία στο θερμόμετρο νιώθεις περισσότερο ζεστασιά με τα σώματα...

Κάποιος πιο ειδικός θα μπορούσε ίσως να μας εξηγήσει το φαινόμενο.

Η μεζονέτα για την οποία γράφω σίγουρα υποθερμένεται αφού θα έπρεπε να καίει το σύστημα θέρμανσης περίπου τις διπλάσιες ώρες και κάποια δωμάτια είναι αθέρμαστα.

Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως θα είχε και τις διπλάσιες καταναλώσεις.

Αλλά και τις διπλάσιες να είχε πάλι τα λίτρα δεν είναι πολλά ανά μέρα λόγο σχετικά ήπιου χειμώνα.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Καλές οι καταναλώσεις παιδιά αλλά έχετε πέσει με τα μούτρα στα 23άρια  και στο τέλος μια η άλλη θα σας βγει. 

Πληροφοριακά με διακοπτόμενη θέρμανση πετρελαίου ~20 ζητούμενη και παλιό σύστημα (καυστήρας 20ετίας που συντηρήθηκε πρόπερσι...) και η κατανάλωση πετρελαίου ελέω καλοκαιρίας, μέχρι στιγμής δεν έχει ξεπεράσει τα 150l

για μεζονέτα 210 τμ στον Αγ.Στέφανο.

Πες για 50 μέρες χοντρικά 150/50=3l x 1euro = 3 ευρό την μέρα.🤣

Μήπως μπορείς να μας πεις για πόσες ώρες λειτουργίας μιλάς (ημερησίως) και κυρίως τι εννοείς "διακοπτόμενη θέρμανση"; Είναι πιθανό να το ανάβεις 2 φορές την ημέρα (πχ πρωί-βράδυ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8:00-10:00 και 19:00-22:00.

Ανέβασμα μέχρι 20-21 πτώση μέχρι 16-17.

Αλλά είναι περίπτωση γενικά ο φετινός χειμώνας...

Άλλες φορές ήμασταν στα τριπλά απ τώρα. ~700 l μέχρι της 31/12.

Θα τσεκάρω λίγο ξανά γιατί μου φαίνεται λίγο οι 0,3 πόντοι πετρέλαιο  την μέρα.🤪

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

8:00-10:00 και 19:00-22:00.

Ανέβασμα μέχρι 20-21 πτώση μέχρι 16-17.

Αλλά είναι περίπτωση γενικά ο φετινός χειμώνας...

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια νέα μέτρηση του πετρελαίου γιατί είναι σίγουρο πως έχεις κάνει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

8:00-10:00 και 19:00-22:00.

Ανέβασμα μέχρι 20-21 πτώση μέχρι 16-17.

Αλλά είναι περίπτωση γενικά ο φετινός χειμώνας...

Άλλες φορές ήμασταν στα τριπλά απ τώρα. ~700 l μέχρι της 31/12.

Θα τσεκάρω λίγο ξανά γιατί μου φαίνεται λίγο οι 0,3 πόντοι πετρέλαιο  την μέρα.🤪

Μονο τοσες λιγες ωρες; Εγω που εχω μωρο αναβω την ABX Polar 8 απο τις 10 το πρωϊ και σβηνει στις 11 το βραδυ.

Περυσι την εβγαλα με 8 κυβικα ελια δηλαδη 640 ευρω.

Φυσικα το σπιτι ειναι μικροτερο απο το δικο σου 90ΤΜ αλλα εχω πλακα ταρατσα απο πανω χωρις μονωση και οι τοιχοι ναι μεν ειναι διπλοι αλλα ο εξυπνος ο πεθερος δεν εβαλε μονωση αναμεσα.

Ειδα μολις τωρα οτι τι Daikin ATXC25B βγαινει συχνα πυκνα στα 399 απο Κωτσο και Μεντια.

Η καλυτερη προσφορα που πηρα για δυο κομματια με δωρεαν αποστολη στο σπιτι ειναι στα 429 το ενα αλλα για το FTX που ειναι το ιδιο.

Ειμαι σε σκεψη να κρατησω τα λεφτα και να περιμενω καμια προσφορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ειδα μολις τωρα οτι τι Daikin ATXC25B βγαινει συχνα πυκνα στα 399 απο Κωτσο και Μεντια.

Η καλυτερη προσφορα που πηρα για δυο κομματια με δωρεαν αποστολη στο σπιτι ειναι στα 429 το ενα αλλα για το FTX που ειναι το ιδιο.

Ειμαι σε σκεψη να κρατησω τα λεφτα και να περιμενω καμια προσφορα.

Στα 399 και με δωρεάν εγκατάσταση και με ανακύκλωση. Έτσι το πήρα. Σίγουρα έχει παίξει και καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Στα 399 και με δωρεάν εγκατάσταση και με ανακύκλωση. Έτσι το πήρα. Σίγουρα έχει παίξει και καλύτερα.

Να σε ρωτησω αυτο που δινεις ανακυκλωση πως παει το πας εσυ το ξηλωνουν αυτοι το δοκιμαζουν αν δουλευει;

Πχ αυτο που θελω να δωσω για ανακυκλωση δεν εχει κοντρολ το δουλευω με της κρεν=βατοκαμαρας που ειναι ιδιο και δεν εχει περσιδα πως το λενε αυτο.

Αν το βαλουν να δουλεψει μια χαρα ζεστη θα τους βγαλει μετα κατι παθαινει και βγαζει κρυο η μαλλον δεν δουλευει σαν κλιματιστικο και δουλευει σαν απλος ανεμιστηρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Να σε ρωτησω αυτο που δινεις ανακυκλωση πως παει το πας εσυ το ξηλωνουν αυτοι το δοκιμαζουν αν δουλευει;

Πχ αυτο που θελω να δωσω για ανακυκλωση δεν εχει κοντρολ το δουλευω με της κρεν=βατοκαμαρας που ειναι ιδιο και δεν εχει περσιδα πως το λενε αυτο.

Αν το βαλουν να δουλεψει μια χαρα ζεστη θα τους βγαλει μετα κατι παθαινει και βγαζει κρυο η μαλλον δεν δουλευει σαν κλιματιστικο και δουλευει σαν απλος ανεμιστηρας.

Δεν τους νοιάζει τίποτα, αρκεί να πάρουν κάτι. Δεν χρειάζεται να είναι λειτουργικό Να φανταστείς αυτό που έδωσα δεν είχε καν συμπιεστή μέσα στην εξωτερική μονάδα ενώ έλειπαν όλα τα ηλεκτρονικά μέσα/εξω. Τέρμα σκουριασμένο κιόλας. Να είναι ξηλωμενο όμως.

50€ δίνουν επιταγή ανακύκλωσης για επόμενη αγορά. Εγώ πήρα κάτι που έκανε 49.99€ Το λεπτό χάρισμα λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν τους νοιάζει τίποτα, αρκεί να πάρουν κάτι. Δεν χρειάζεται να είναι λειτουργικό Να φανταστείς αυτό που έδωσα δεν είχε καν συμπιεστή μέσα στην εξωτερική μονάδα ενώ έλειπαν όλα τα ηλεκτρονικά μέσα/εξω. Τέρμα σκουριασμένο κιόλας. Να είναι ξηλωμενο όμως.

50€ δίνουν επιταγή ανακύκλωσης για επόμενη αγορά. Εγώ πήρα κάτι που έκανε 49.99€ Το λεπτό χάρισμα λολ

Φτου κακουργα πεθερα, ειχα ξηλωσει το εσωτερικο του σαλονιου και μου το πεταξε. :lol:

Δηλαδη εγω που δεν θελω να παρω τιποτα αγοραζω ενα κομματι παιρνω επιταγη απο το χαλασμενο που εχω και μετα αγοραζω και το αλλο 50 ευρω ποιο φθηνα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Φτου κακουργα πεθερα, ειχα ξηλωσει το εσωτερικο του σαλονιου και μου το πεταξε. :lol:

Δηλαδη εγω που δεν θελω να παρω τιποτα αγοραζω ενα κομματι παιρνω επιταγη απο το χαλασμενο που εχω και μετα αγοραζω και το αλλο 50 ευρω ποιο φθηνα σωστα;

Κρίμα που το πέταξε.

Ναι, με την ανακύκλωση θα σου έρθει στο κινητό σου ο εκπτωτικός κωδικός των 50€, που έχεις κάποιο διάστημα να τον χρησιμοποιήσεις (νομίζω 2 μήνες).

Άρα ιδανικά αγοράζεις το ένα με 400€, επιστρέφεις το παλιό και αγοράζεις το 2ο με 350€.

Μακάρι να τα βάλουν τα χριστούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...