Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Πολλά μου φαίνονται. 

Και εμένα, γι' αυτό είπα να ρωτήσω. Στα χρήματα αυτά πήρα προσφορά από σχολαστικό ψυκτικό με τη διαδικασία του κενού και ότι άλλο χρειάζεται για μια σωστή εγκατάσταση, αλλά δεν περίμενα άλλα τόσα και από τον ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

δε λεω οτι φταιει το μηχανημα αλλα πρεπει να καταλαβουν ολοι οτι οι συμπεριφρες των μηχανηματων ειναι αναλογες του χωρου που τοποθετουνται και ισως και του τροπου που τα χειριζομαστε οποτε η οποια κατηγοριοποιηση των μηχανηματων σε Α,Β,Δ,ΣΤ κατηγοριες κινεζοφασον , γιαπονεζοφασον και αλλες ευρηματικες ατακες δεν εχουν κανενα νοημα και απλα προσβαλουν τον οποιοδηποτε κατοχο επειδη απλα καποιοι θελουν να πεταξουν την εξυπναδα τους για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη 

 

Δεν ισχυει αυτο πουλες. οπως εχει φανει και εδω απο τις μετρησεις. Πρεπει να καταλαβουμε οτι για τον ιδιο χωρο, δεν εχουν την ιδια συπεριφορα τα κλιματιστικα μεταξυ τους. Αν πχ οι απωλειες ειναι 600watt οσα κλιματιστικα δεν μπορουν να πεσουν κατω απο 700 αρχιζουν τα on off ενω αλλα κατεβαινουν μεχρι και 139 σαν το δικο σου. Νομιζω οτι αυτο πρεπει να γινει κατανοητο ωστε να μπορουμε να προχωραμε τη συζητηση παρακατω, γιατι αν πχ καποιος διαβασει το μηνυμά σου αλλα πραγματα θα καταλαβει απο αυτα που τελικα ισχυουν. Το κινεζοφασον δεν ειναι προσβολη ειναι κινεζικο φασον προσβολη ειναι πχ η λεξη κουβας που ειχα χρησιμοποιήσει πριν κατι μερες και απολογουμαι γι αυτο, δεν ειχα τετοια προθεση και με προβληματισε αυτο που λες,  πραγματικα σεβομαι την επιλογη καποιου που μπορει να εχει αλλα κριτηρια απο αυτα που συζητηαμε εδω. Πχ αν εχει μαγαζι συγκεκριμενης μαρκας διπλα του, αν εχει φιλο που δουλευει με συγκεκριμενη μαρκα, αν θελει κατι φτηνο κ.α. Το να προσπαθει ομως καποιος να τεκμηριωσει την επιλογη ενος φασον με οχι τα πραγματικα κριτηρια επιλογης του, αλλα με κριτηρια που τα βαζουν σε αντιπαραθεση ποιοτητας και λειτουργιας με ενα κλιματιστικο κατασκευαση, αυτο ειναι που ενοχλει, γιατι δεν χρησιμοποιουντα τεχνικα επιχειρηματα. Πχ εδω που μενω, πεφτουν οι κεραυνοι σε αποσταση αναπνοης, εβαλα αντικεραυνικο εβαλα επιτηρητη τασης, αν παθω ζημια δε θα ξαναπαρω ακριβο κλιματιστικο. Θα παρω ενα που θα ειναι φτηνο με φτηνα ανταλλακτικα και η ποιοτητα λειτουργιας θα περασει σε δευτερη μοιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, johnykim είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας. Για νέα ηλεκτρολογική γραμμή που θα μπει σε εξωτερικό κανάλι που υπάρχει ήδη, και θα έχει απόσταση 2.5-3 μέτρα από τον πίνακα + ασφάλεια για 24άρι κλιματιστικό, τα 120 ευρώ σας φαίνονται λογικό ποσό (80 εργασία+40 υλικά);

Δεν τα έγραψες καλά, στην τιμή συνυπολογίζει:

Εργασία+υλικά+δώρο Χριστουγέννων+επίδομα αδείας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, johnykim είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας. Για νέα ηλεκτρολογική γραμμή που θα μπει σε εξωτερικό κανάλι που υπάρχει ήδη, και θα έχει απόσταση 2.5-3 μέτρα από τον πίνακα + ασφάλεια για 24άρι κλιματιστικό, τα 120 ευρώ σας φαίνονται λογικό ποσό (80 εργασία+40 υλικά);

40 υλικά τι θα βάλει; Μαλλον ειναι αρκετά, αλλά τοσα ζητάνε πολλοί. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αν πχ οι απωλειες ειναι 600watt οσα κλιματιστικα δεν μπορουν να πεσουν κατω απο 700 αρχιζουν τα on off ενω αλλα κατεβαινουν μεχρι και 139 σαν το δικο σου

Εδώ είναι το πρόβλημα , ότι δεν ξέρουμε τι αλγόριθμος  χρησιμοποιείται ώστε να γνωρίζουμε ποια πέφτουν χαμηλά , εμένα το shorai πάει στα 139 το daikin στα 199 και το toyotomi kuro στα 166 , του liakjim το daikin πάει στα 156 και το carrier στα 290 , πως μπορείς να πεις πιο είναι καλύτερο από την στιγμή που έχουμε και οι δυο ένα κοινό σημείο που είναι το ίδιο κλιματιστικό ΑΛΛΑ αλλάζει ο χώρος που λειτουργούν και έτσι έχουμε διαφορετική απόδοση , θα μπορούσαμε πολύ χοντρικά να πούμε ότι για εκείνον ότι το daikin είναι καλό ενώ για μένα όχι και τόσο 

δεν πρόκειται να εξομοιώσω ποτέ τις διάφορες μάρκες κλιματιστικών γιατί ως τελικός χρήστης αυτό που έχει σημασία για μένα είναι η απόδοση στο χώρο μου βασιζόμενος στις δικές μου ανάγκες και γιαυτο δε θα προβώ ποτέ σε κρίσεις του τύπου ......αυτό το κλιματιστικό δε κάνει ,,,,,,,η .....αυτό το κλιματιστικό τα σπάει .......η ακόμα χειρότερα .......πάρε αυτό και θα σωθείς .......ειδικά το τελευταίο είναι πραγματικά άσκοπο γιατί μπορεί πραγματικά να πάρεις κάποιον στο λαιμό σου ωθώντας τον να αγοράσει κάτι που ίσως και να του ε8ναι δύσκολο οικονομικά βασιζόμενος στην εμπειρία και απόδοση του κλιματιστικου σε χώρο πολύ διαφορετικό από τον δικό του και να του βγει η αγορά στράφι , γιαυτο και επιμένω να ανεβάζω μετρήσεις χωρίς να κάνω θετικά η αρνητικά σχόλια 

ελπιζω να έγιναν κατανοητά αυτά που προσπα7ω να πω και επισης να επισημάνω ότι εμένα είναι συνειδητή επιλογή η χρήση τριων διαφορετικής μάρκας κλιματιστικών 

βαζω  μερικες ακομα 

dakin atxc.png

shorai 18.png

toyotomi 9.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Εδώ είναι το πρόβλημα , ότι δεν ξέρουμε τι αλγόριθμος  χρησιμοποιείται ώστε να γνωρίζουμε ποια πέφτουν χαμηλά , εμένα το shorai πάει στα 139 το daikin στα 199 και το toyotomi kuro στα 166 , του liakjim το daikin πάει στα 156 και το carrier στα 290 , πως μπορείς να πεις πιο είναι καλύτερο από την στιγμή που έχουμε και οι δυο ένα κοινό σημείο που είναι το ίδιο κλιματιστικό ΑΛΛΑ αλλάζει ο χώρος που λειτουργούν και έτσι έχουμε διαφορετική απόδοση , θα μπορούσαμε πολύ χοντρικά να πούμε ότι για εκείνον ότι το daikin είναι καλό ενώ για μένα όχι και τόσο 

δεν πρόκειται να εξομοιώσω ποτέ τις διάφορες μάρκες κλιματιστικών γιατί ως τελικός χρήστης αυτό που έχει σημασία για μένα είναι η απόδοση στο χώρο μου βασιζόμενος στις δικές μου ανάγκες και γιαυτο δε θα προβώ ποτέ σε κρίσεις του τύπου ......αυτό το κλιματιστικό δε κάνει ,,,,,,,η .....αυτό το κλιματιστικό τα σπάει .......η ακόμα χειρότερα .......πάρε αυτό και θα σωθείς .......ειδικά το τελευταίο είναι πραγματικά άσκοπο γιατί μπορεί πραγματικά να πάρεις κάποιον στο λαιμό σου ωθώντας τον να αγοράσει κάτι που ίσως και να του ε8ναι δύσκολο οικονομικά βασιζόμενος στην εμπειρία και απόδοση του κλιματιστικου σε χώρο πολύ διαφορετικό από τον δικό του και να του βγει η αγορά στράφι , γιαυτο και επιμένω να ανεβάζω μετρήσεις χωρίς να κάνω θετικά η αρνητικά σχόλια 

ελπιζω να έγιναν κατανοητά αυτά που προσπα7ω να πω και επισης να επισημάνω ότι εμένα είναι συνειδητή επιλογή η χρήση τριων διαφορετικής μάρκας κλιματιστικών 

βαζω  μερικες ακομα 

dakin atxc.png

shorai 18.png

toyotomi 9.png

καταναλώσεις 24ωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

καταναλώσεις 24ωρο?

στο χειροτερο 24 ωρο με ολες τις πορτες ανοιχτες 100τμ περιπου εκαψε  το τοσιμπα 8 το daikin 5,8 kai to toyotomi 6,8 με 21 ζητηση οταν εξω νομιζω ηταν εκεινες τυις μερες που εδω λαμια ειχε το βραδυ 2-3 βαθμους 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

στο χειροτερο 24 ωρο με ολες τις πορτες ανοιχτες 100τμ περιπου εκαψε  το τοσιμπα 8 το daikin 5,8 kai to toyotomi 6,8 με 21 ζητηση οταν εξω νομιζω ηταν εκεινες τυις μερες που εδω λαμια ειχε το βραδυ 2-3 βαθμους 

αρα το daikin εχει δεν εχει on/off, start/stop μια χαρα κατανάλωση είχε για 24ωρο...Γιατι μην ξεχνάμε στα inverter το start/stop δεν ειναι 0-1000w οπως στα μη-inverter, aλλα 0-300w περίπου...

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

αρα το daikin εχει δεν εχει on/off, start/stop μια χαρα κατανάλωση είχε για 24ωρο...Γιατι μην ξεχνάμε στα inverter το start/stop δεν ειναι 0-1000w οπως στα μη-inverter, aλλα 0-300w περίπου...

Και βέβαια μια χαρά κατανάλωση έχει γιατί έχει scop 5,78 αυτό μετράει , άλλο πράγμα η συμπεριφορά άλλο η κατανάλωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

αρα το daikin εχει δεν εχει on/off, start/stop μια χαρα κατανάλωση είχε για 24ωρο...Γιατι μην ξεχνάμε στα inverter το start/stop δεν ειναι 0-1000w οπως στα μη-inverter, aλλα 0-300w περίπου...

Όντως πολύ καλές καταναλώσεις για 24ωρο από Daikin και έχει πολύ μεγάλη σημασία το που ξεκινάει όπως λες.το kuro 0-400+ δεν είναι και πολύ καλό για τα χρήματα που κάνει απαράδεκτο ας έπεφτε και στα 100w.το shorai άψογο σε όλα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotisdra είπε

Όντως πολύ καλές καταναλώσεις για 24ωρο από Daikin και έχει πολύ μεγάλη σημασία το που ξεκινάει όπως λες.το kuro 0-400+ δεν είναι και πολύ καλό για τα χρήματα που κάνει απαράδεκτο ας έπεφτε και στα 100w.το shorai άψογο σε όλα του 

Το kuro κάνει συντήρηση στα 170 μετά από κάποιους κύκλους και όταν η θερμοκρασία έξω είναι κάτω από 12 τώρα για τα λεφτά που λες εγώ το πήρα τον Φεβρουάριο 480 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και βέβαια μια χαρά κατανάλωση έχει γιατί έχει scop 5,78 αυτό μετράει , άλλο πράγμα η συμπεριφορά άλλο η κατανάλωση 

Γιατί το λες;Μια χαρά είναι η συμπεριφορά του κατά την γνώμη μου.ανοιγει ελέγχει κλείνει.θα προτιμούσες να ανεβαίνει η θερμοκρασία του χώρου παραπάνω από ότι έχεις ορίσει;μήπως τα οποία ρεύματα ζεστού αέρα σκάνε σε αυτό το δωμάτιο με ανοιχτές τις πόρτες; ή είναι πολύ μεγαλο για τον χώρο όπως είπαν και πιο πρίν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Γιατί το λες;Μια χαρά είναι η συμπεριφορά του κατά την γνώμη μου.ανοιγει ελέγχει κλείνει.θα προτιμούσες να ανεβαίνει η θερμοκρασία του χώρου παραπάνω από ότι έχεις ορίσει;μήπως τα οποία ρεύματα ζεστού αέρα σκάνε σε αυτό το δωμάτιο με ανοιχτές τις πόρτες; ή είναι πολύ μεγαλο για τον χώρο όπως είπαν και πιο πρίν;

Τα δυο 9αρια που έχω είναι αντικρυστα οποτε επηρεάζονται αμφότερα σε όλο το σπιτι επειδή τα έχω πάντα ανοιχτά η θερμοκρασία έχει απόκλιση έως ένα βαθμό σε οποιοδήποτε μέρος του σπιτιού 

εμενα προσωπικά το άνοιξε κλείσε που κάνει δε με ενοχλεί 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες αύριο έρχεται ο ψυκτικός να μου καθαρίσει με everbrite το στοιχείο μέσα και γενικά να μου κάνει καθάρισμα και service..Επίσης θα μου προσθέσει 150 ml φρεον  R32 και για όλα μου ζήτησε 40 Γιουρός.. Είναι καλή η τιμή;;

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, guzel είπε

Λόμπι, ξελόμπι ότι έχει eurovent το βλέπουμε στην πράξη ότι δουλεύει σωστά.. 

Τα υπόλοιπα δουλεύουν σαν γνήσια φασόνια (βλ. inventor κλπ)

Τί εννοείς όταν λες σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...