Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα δυο 9αρια που έχω είναι αντικρυστα οποτε επηρεάζονται αμφότερα σε όλο το σπιτι επειδή τα έχω πάντα ανοιχτά η θερμοκρασία έχει απόκλιση έως ένα βαθμό σε οποιοδήποτε μέρος του σπιτιού 

Όπως και να έχει φαίνεται ότι έχεις διαλέξει 3 πολύ καλά κλιματιστικά . Μην ξενερώνεις με το Daikin πιο σημαντική είναι η συνολική κατανάλωση και εκεί δείχνει τα δόντια του. Τα ον οφ είναι θέμα χώρου 

1 λεπτό πριν, argitt είπε

Παίδες αύριο έρχεται ο ψυκτικός να μου καθαρίσει με everbrite το στοιχείο μέσα και γενικά να μου κάνει καθάρισμα και service..Επίσης θα μου προσθέσει 150 ml φρεον  R32 και για όλα μου ζήτησε 40 Γιουρόπα.. Είναι καλή η τιμή;;

Αν είναι σχολαστικός ο καθαρισμός είναι άψογη τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, fotisdra είπε

Όπως και να έχει φαίνεται ότι έχεις διαλέξει 3 πολύ καλά κλιματιστικά . Μην ξενερώνεις με το Daikin πιο σημαντική είναι η συνολική κατανάλωση και εκεί δείχνει τα δόντια του. Τα ον οφ είναι θέμα χώρου 

Εγώ φίλε θέλω να έχω το σπιτι μου ζεστό με οικονομία αυτό φαίνεται ότι το πετυχαίνουν τα κλιματιστικα που έχω και άμα χρειαστεί στα παρά πολύ ζόρια έχω ενεργειακό τζάκι που πάνε αεραγωγοί σε όλο το σπιτι το ανάβω και τα βοηθάω αν χρειαστεί ψήνω και κάνα κάστανο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και βέβαια μια χαρά κατανάλωση έχει γιατί έχει scop 5,78 αυτό μετράει , άλλο πράγμα η συμπεριφορά άλλο η κατανάλωση 

Με όλα τέντα που έχεις δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ( επαναλαμβάνομαι το ξέρω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνεργείο της inventor ήρθε ..αλλάξανε εσωτερική πλακέτα ..τα ίδια ..το τράβηξε και βίντεο ο ίδιος ,αναμονή για περαιτέρω επικοινωνία ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, smav82 είπε

Επίσης βρες μου ένα κινεζοφασον φτηνό με την ποιότητα Daikin ( ATX 25b ) σε 20+ τετραγωνικά δωμάτιο με ξύλινα κουφώματα που κάνει αυτό.

IMG_20191218_003436.jpg

Πάρε ένα ένα τα μοντέλα της αγοράς στην ίδια κατηγορία τιμής με αντίστοιχο ή και καλύτερο SCOP βάλε τα στο χώρο σου προσομοίασε ίδιες συνθήκες και το ερώτημα σου θα απαντηθεί . 
Δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις με ένα screenshot.
Όλοι ανεβάζετε μετρήσεις σε διαφορετικές συνθήκες και απαιτήσεις ο καθένας και προσπαθείτε να συγκρίνετε τί ; Τα ανόμοια ;
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Με όλα τέντα που έχεις δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ( επαναλαμβάνομαι το ξέρω).

Ναι το ξέρω και το αναφέρω συνεχώς πρώτα για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις για την λειτουργία των κλιματιστικών 

μπορει να το χρησιμοποιήσει κάποιος σαν οδηγό εάν σκέφτεται να λειτουργήσει τα κλιματιστικα με σχετικά ίδιο τρόπο ώστε να ξέρει τι να περιμένει πάνω κάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όλοι ανεβάζετε μετρήσεις σε διαφορετικές συνθήκες και απαιτήσεις ο καθένας και προσπαθείτε να συγκρίνετε τί ; Τα ανόμοια ;

Ναι μάλλον το έχουμε παραξηλώσει. Αλλά τόσα λεφτά δώσαμε για τα γκατζετάκια, στράφι να πάνε;;; 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όλοι ανεβάζετε μετρήσεις σε διαφορετικές συνθήκες και απαιτήσεις ο καθένας και προσπαθείτε να συγκρίνετε τί ; Τα ανόμοια

Δεν προσπαθούμε όλοι να συγκρίνουμε , εγώ προσωπικά απλά δείχνω συμπεριφορές κλιματιστικών που όπως έχω ξαναπεί είναι στο δικό μου χώρο , το τι θα κάνει το ίδιο κλιματιστικό σε άλλο χώρο είναι άλλο πράγμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, fotisdra είπε

Έχουμε δει την one plus και την Samsung να βγάζουν κινητά που πληρούν της προύποθεσεις για πιστοποίηση ip και να μην τα σκάνε για να κρατήσουν το κόστος χαμηλά και να έχουν μεγαλύτερο κέρδος από την άλλη .

Όσον αφορά τις εταιρείες/κατασκευαστές οι προαιρετικές πιστοποιήσεις είναι διαφήμιση για αυτές  (για πωλήσεις, αύξηση κέρδους κτλ) . Ξέρουν εξαρχής αν θα πάρει πιστοποίηση το μοντέλο τους . Όλοι οι κατασκευαστές έχουν R&D και εργαστήρια δοκιμών . Δεν στέλνουν σε μια Χ εταιρεία πιστοποίησης ένα προϊόν για να τους πεις αυτή τί μπορεί να πετύχει το προϊόν . 

Συμφωνώ σε αυτό που λες . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimostr είπε

δε λεω οτι φταιει το μηχανημα αλλα πρεπει να καταλαβουν ολοι οτι οι συμπεριφρες των μηχανηματων ειναι αναλογες του χωρου που τοποθετουνται και ισως και του τροπου που τα χειριζομαστε οποτε η οποια κατηγοριοποιηση των μηχανηματων σε Α,Β,Δ,ΣΤ κατηγοριες κινεζοφασον , γιαπονεζοφασον και αλλες ευρηματικες ατακες δεν εχουν κανενα νοημα και απλα προσβαλουν τον οποιοδηποτε κατοχο επειδη απλα καποιοι θελουν να πεταξουν την εξυπναδα τους για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη 

Να ένας ακόμη που το καταλαβαίνει ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αίσχος 75 ολόκληρα watt διαφορά το ίδιο κλιματιστικό 

Θα τα δεις κ εσύ κάποια στιγμή. Έχει να κάνει με συνδυασμό εξωτερικής/εσωτερικής κ ζήτησης. Επίσης βάλε κ 5% που ξέρω ότι χάνει το blitzwolf. Η δυνατότητα υπάρχει.

Αλήθεια έχετε δει ακρίβεια του tp-link με γνωστά ωμικά φορτία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάνει on off και το shorai??? Τι λέει ο τοσιμπακιας για αυτό; Σοκ!!!!

Χωρίς χαβαλε, εννοείται ότι έχει ο χώρος σημασία αλλά ότι όλα είναι ίδια ή ότι δεν θα έπρεπε να κάνουμε διακρίσεις όχι, δεν συμφωνώ. Είναι πολύ διαφορετικό το Daikin και το kuro που κατεβαίνουν χαμηλά και πολύ διαφορετικό από άλλα που όχι πχ το carrier που μια φορά το είδα στα 290W ή πολύ διαφορετικό το 18αρι shorai που το βλέπουμε στα κάτω από 200 από το toyotomi Hiro που άντε 900.

Όλα τα μοντέλα της αγοράς μπορούν να έχουν φαινόμενα on-off και εξαρτάται απο δύο πράγματα . Απο τις απαιτήσεις του χώρου μας ανα πάσα στιγμή και τις δυνατότητες (Specs) του μηχανήματος που επιλέξαμε . Σε κάθε περίπτωση το λάθος είναι δικό μας .   Δυστυχώς όταν επιλέγεις στο περίπου μηχάνημα για το χώρο σου παίζεις joker . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...