Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εχω φαει τα technical manual της Mitsubishi heavy και πουθενα δεν αναφερουν ελαχιστο μηκος σωληνων παρα μονο για μεγιστο, δινω σε οποιον μου βρει αναφορα ελαχιστου μηκους δωρο ενα κιλο μελομακαρονα! 😛😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, c-max είπε

Επειδη εχω φαει τα technical manual της Mitsubishi heavy και πουθενα δεν αναφερουν ελαχιστο μηκος σωληνων παρα μονο για μεγιστο, δινω σε οποιον μου βρει αναφορα ελαχιστου μηκους δωρο ενα κιλο μελομακαρονα! 😛😄

Και εγω τα τρια μετρα τα ειδα καπως πολλα τις περισσοτερες φορες στην ουσια το εξω ειναι ακριβως πισω απο το μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, c-max είπε

σε οποιον μου βρει αναφορα ελαχιστου μηκους δωρο ενα κιλο μελομακαρονα! 😛😄

@c-max προσπαθώ να σου πω με τσικουλατα  ? αλλα μπλόκαρε η επεξεργασία 😁

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, c-max είπε

Επειδη εχω φαει τα technical manual της Mitsubishi heavy και πουθενα δεν αναφερουν ελαχιστο μηκος σωληνων παρα μονο για μεγιστο, δινω σε οποιον μου βρει αναφορα ελαχιστου μηκους δωρο ενα κιλο μελομακαρονα! 😛😄

προσεχε τι λες γτ θα με κανεις να βρω φωτο πυο εχει αναιβει εδω που το λεει

1 λεπτό πριν, soteras είπε

προσεχε τι λες γτ θα με κανεις να βρω φωτο πυο εχει αναιβει εδω που το λεει

Screenshot_2019-07-20-22-34-30.png

τα γλυκα τα θελω παρακαλω αυριο κατα τις 10 να τα φαω με το πρωινο μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Geotry είπε

Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα τα μνμ θέλω να πω το εξής.1Ειμαι τεχνικός ψυκτικός.Θα ήθελα να σας κάνω μια ενημέρωση προς της σωστής τοποθέτησης και συντήρηση του κλιματιστικού.Υποχρεωτικα 3 μέτρα σωλήνα.Ο λόγος είναι ο εξης.Πρεπει το φρεον πριν φτάσει στο μοτέρ (συμπιεστή)να.πεσει η πίεση του αερίου η υγρού ανάλογα ψύξη η θέρμανση ώστε στο μοτέρ μας να πάει μόνο αερίο χαμηλής πίεσης.....Η τοποθέτηση απαγορεύεται δια νόμου σε μπετόν δοκάρια και κολόνες τρύπα για επικοινωνία μόνο αν είναι Τείχιο ξεχωριστό.Τα καλώδια υποχρεωτικά γείωση μέσα και εξω και κενό δλδ.αφαιρεση αέρα από της σωλήνες λόγο υγρασία γιατί γίνεται παγοφραγμος.Τωρα η συνάντηση είναι κάτι το οποίο έχω δει πολλά λάθη και από τεχνικούς και από πελάτες.Πρεπει ο τεχνικός να κάνει πλύσιμο με ιδικά χημικά για της σωστη εκκαθάριση των μικροβίων και στα πλαστικά μέρη και στο στοιχείο και ιδιετερα στον ανεμηστηρα.Και το εξωτερικα μηχανήματα ρίχνουμε χημικά και νερό μετά.Ελενχο διαρροή και το συμπλήρωμα φρεον μια απάτη σκέτη ένα σωστό μηχάνημα με σωστή τοποθέτηση δεν χρειάζεται.Ελπιζω να βοηθήσω γιατί υπάρχει πολύ άγνοια.

Στη πραξη μια χαρα τρυπανε κολωνες και δοκαρια. Αν δε χτυπησει οπλισμο δεν ειναι τοσο θεμα. Ξερω πολιτικους μηχανικους που δεν εχουν θεμα να τρυπησουν κολωνες κτλ.  Επισης ο κοσμος δε ξερει και ο τεχνικος θα κανει οτι μπορει να τελειωνει

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο καιρο ξαναγραφω με 2 ερωτησουλες.

Εχω το μηχανημα MORRIS WFIN-50110, 18αρι.

1ον. παιζει να λειτουργει αλλη εφαρμογη στο κινητό πέρα απο την TFIAC; ρωτάω περισσοτερο πληροφοριακα για να την δοκιμασω. (δεν εχω κανενα θέμα με την ΤFIAC απλά θελω να δω αν υπαρχει κατι αλλο που ισως δινει περισσοτερα info)

2oν. ποια συσκευη προτεινετε να αγοράσω για να τσεκάρω την καταναλωση του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Στη πραξη μια χαρα τρυπανε κολωνες και δοκαρια. Αν δε χτυπησει οπλισμο δεν ειναι τοσο θεμα. Ξερω πολιτικους μηχανικους που δεν εχουν θεμα να τρυπησουν κολωνες κτλ.  Επισης ο κοσμος δε ξερει και ο τεχνικος θα κανει οτι μπορει να τελειωνει

Πιστεύεις δηλαδή ότι ο τεχνικός θα προσπαθήσει να τρυπήσει κολώνα η δοκάρι στη προσπάθεια του να τελειώνει γρήγορα ? Αυτός ο τεχνικός και μόνο για τις ατέλειωτες ώρες που θα χρειαστεί για να διαπεράσει οπλισμό αντί να τρυπήσει απλά ένα τοίχο με τούβλα πρέπει να είναι εντελώς ηλίθιος 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πιστεύεις δηλαδή ότι ο τεχνικός θα προσπαθήσει να τρυπήσει κολώνα η δοκάρι στη προσπάθεια του να τελειώνει γρήγορα ? Αυτός ο τεχνικός και μόνο για τις ατέλειωτες ώρες που θα χρειαστεί για να διαπεράσει οπλισμό αντί να τρυπήσει απλά ένα τοίχο με τούβλα πρέπει να είναι εντελώς ηλίθιος 

Ακριβως. Κανενας σχεδον ψυκτικος δεν θα μπει στον κοπο να τρυπησει μπετον, τοσο λογω του χρονου που θελει και στην καταπονηση που θα φανε τα τρυπανια του, οσο λογω  και της ευθυνης που παιρνει για το οτι, χωρις το γραπτο ΟΚ ενος μηχανικου που θα λεει οτι μπορει να τρυπησει, θα μπλεξει χωρις λογο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Στη πραξη μια χαρα τρυπανε κολωνες και δοκαρια. Αν δε χτυπησει οπλισμο δεν ειναι τοσο θεμα. Ξερω πολιτικους μηχανικους που δεν εχουν θεμα να τρυπησουν κολωνες κτλ.  Επισης ο κοσμος δε ξερει και ο τεχνικος θα κανει οτι μπορει να τελειωνει

Καλα αυτοί οι μηχανικοί που δεν έχουν πρόβλημα χρειάζονται μια αφαίρεση αδειας επ' αόριστον. Το μόνο ασφαλές πράγμα που μπορείς να κανεις είναι η τοποθέτηση εσωτερικής η εξωτερικης μόνο επάνω στον σοβά χωρίς να τρυπησεις μπετόν. Το μπετόν και ο οπλισμος επιτελούν κάποιον ρόλο και δεν βρίσκονται για διακοσμητικους λόγους εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/12/2019 στις 4:23 ΜΜ, liakjim είπε

Δεν τους νοιάζει τίποτα, αρκεί να πάρουν κάτι. Δεν χρειάζεται να είναι λειτουργικό Να φανταστείς αυτό που έδωσα δεν είχε καν συμπιεστή μέσα στην εξωτερική μονάδα ενώ έλειπαν όλα τα ηλεκτρονικά μέσα/εξω. Τέρμα σκουριασμένο κιόλας. Να είναι ξηλωμενο όμως.

50€ δίνουν επιταγή ανακύκλωσης για επόμενη αγορά. Εγώ πήρα κάτι που έκανε 49.99€ Το λεπτό χάρισμα λολ

Για να συμπληρωσω πανω σε αυτο. Φανταστειτε ο αδερφος μου εδωσε κλιματιστικο 20ετιας, απο το εξοχικο που ειναι διπλα στην θαλασσα το οποιο η εξωτερικη μονάδα ειχε κυριολεκτικά σαπισει ΟΛΟ και επεφτε ο συμπιεστης απο κατω! το ειχαμε πανω σε ενα γαλβανιζε  μεταλλικο κουτι για να μπορουν να το μεταφερουν, χωρις να πεσει ο συμπιεστης απο κατω... και πηρε κανονικα την δωροεπιταγη πριν καν ερθουν. 

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,μια ερώτηση προς τους κατόχους daikin siesta sensira 25 η 35(9 η 12000),στην συσκευασία μαζί με τα 2 βασικά φίλτρα,είχαν και 2 μικρά φιλτρακια που είναι σαν αρωματικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Καλησπέρα,μια ερώτηση προς τους κατόχους daikin siesta sensira 25 η 35(9 η 12000),στην συσκευασία μαζί με τα 2 βασικά φίλτρα,είχαν και 2 μικρά φιλτρακια που είναι σαν αρωματικά?

Ναι κάτι μικρά μαύρα ορθογώνια τα οποία μπαίνουν σε κάτι υποδοχές στο κέντρο των βασικών. Είναι τόσο μικρά που αναρωτιέμαι αν κάνουν κάτι. Ζήτημα να πιάνουν το 10% της επιφάνειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim ετοιμάσου για μετρήσεις  🤣 για σένα έτρεξα 😂😂😂

Ωχ ξέχασα τον φορτιστή 🙄

20191221_222233.jpg

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μητέρα μου που έβαλα το 12 με δωρεάν εγκατάσταση απο τον Κωτσόβολο,σήμερα που πήγα να καθαρίσω τα φίλτρα,αυτά τα μικρά δεν υπήρχαν.Θεωρω μεγάλη ξεφτίλα ο εγκαταστατης απο τον Κωτσόβολο να τα γράπωσε.Εγω που έχω το ίδιο  ac,τα φίλτρα υπήρχαν στη συσκευασία,και είναι κάτι σαν αρωματικά.Είμαι έτοιμος να κάνω θέμα στον Κωτσόβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, soteras είπε

προσεχε τι λες γτ θα με κανεις να βρω φωτο πυο εχει αναιβει εδω που το λεει

Screenshot_2019-07-20-22-34-30.png

τα γλυκα τα θελω παρακαλω αυριο κατα τις 10 να τα φαω με το πρωινο μου

Αυτο ειναι για Mitsubishi heavy; Δεν φαινετε η εταιρια .Αν οχι θα φαω μονος μου τα γλυκα!

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...