Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Στην μητέρα μου που έβαλα το 12 με δωρεάν εγκατάσταση απο τον Κωτσόβολο,σήμερα που πήγα να καθαρίσω τα φίλτρα,αυτά τα μικρά δεν υπήρχαν.Θεωρω μεγάλη ξεφτίλα ο εγκαταστατης απο τον Κωτσόβολο να τα γράπωσε.Εγω που έχω το ίδιο  ac,τα φίλτρα υπήρχαν στη συσκευασία,και είναι κάτι σαν αρωματικά.Είμαι έτοιμος να κάνω θέμα στον Κωτσόβολο.

Να τα γραπωσε δεν νομίζω, να τα πεταξε καθώς τα θεώρησε ασήμαντα, παίζει .. Θυμάμαι ο πρώτος τεχνικός που είχε στείλει η toyotomi μου είχε πει ότι τα φίλτρα (ενεργός άνθρακας κλπ) δεν κάνουν τπτ και ότι είναι απλά marketing 

5 ώρες πριν, Geotry είπε

Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα τα μνμ θέλω να πω το εξής.1Ειμαι τεχνικός ψυκτικός.Θα ήθελα να σας κάνω μια ενημέρωση προς της σωστής τοποθέτησης και συντήρηση του κλιματιστικού.Υποχρεωτικα 3 μέτρα σωλήνα.Ο λόγος είναι ο εξης.Πρεπει το φρεον πριν φτάσει στο μοτέρ (συμπιεστή)να.πεσει η πίεση του αερίου η υγρού ανάλογα ψύξη η θέρμανση ώστε στο μοτέρ μας να πάει μόνο αερίο χαμηλής πίεσης.....Η τοποθέτηση απαγορεύεται δια νόμου σε μπετόν δοκάρια και κολόνες τρύπα για επικοινωνία μόνο αν είναι Τείχιο ξεχωριστό.Τα καλώδια υποχρεωτικά γείωση μέσα και εξω και κενό δλδ.αφαιρεση αέρα από της σωλήνες λόγο υγρασία γιατί γίνεται παγοφραγμος.Τωρα η συνάντηση είναι κάτι το οποίο έχω δει πολλά λάθη και από τεχνικούς και από πελάτες.Πρεπει ο τεχνικός να κάνει πλύσιμο με ιδικά χημικά για της σωστη εκκαθάριση των μικροβίων και στα πλαστικά μέρη και στο στοιχείο και ιδιετερα στον ανεμηστηρα.Και το εξωτερικα μηχανήματα ρίχνουμε χημικά και νερό μετά.Ελενχο διαρροή και το συμπλήρωμα φρεον μια απάτη σκέτη ένα σωστό μηχάνημα με σωστή τοποθέτηση δεν χρειάζεται.Ελπιζω να βοηθήσω γιατί υπάρχει πολύ άγνοια.

Και στα κλιματιστικά που γράφει ότι απαγορευεται χημικό (magic coil Toshiba) τι γίνεται; Σκέτο νερό; Πλησιάζει η συντήρηση και αγχώνομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βάλε everbeite NCH, πρώην fectant.

Όσο για τα φίλτρα, και εγώ τα θεωρώ παντελώς άχρηστα. Με τα μεγάλα είσαι καλυμμένος και μετά καλός καθαρισμός 1-2 φορές το έτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Στην μητέρα μου που έβαλα το 12 με δωρεάν εγκατάσταση απο τον Κωτσόβολο,σήμερα που πήγα να καθαρίσω τα φίλτρα,αυτά τα μικρά δεν υπήρχαν.Θεωρω μεγάλη ξεφτίλα ο εγκαταστατης απο τον Κωτσόβολο να τα γράπωσε.Εγω που έχω το ίδιο  ac,τα φίλτρα υπήρχαν στη συσκευασία,και είναι κάτι σαν αρωματικά.Είμαι έτοιμος να κάνω θέμα στον Κωτσόβολο.

Αυτά τα φίλτρα συνήθως δεν ειναι επάνω στο μηχάνημα όπως έρχεται κούτα  αλλα μέσα στα ναυλον σακούλια που ειναι οι οδηγίες κτλ,κοίταξες εκεί ?

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Αυτά τα φίλτρα συνήθως δεν ειναι επάνω στο μηχάνημα όπως έρχεται κούτα  αλλα μέσα στα ναυλον σακούλια που ειναι οι οδηγίες κτλ,κοίταξες εκεί ?

Όταν έγινε η εγκατάσταση δεν ήμουν  εκεί και σήμερα που έψαξα,υπάρχουν όλα τα βιβλία κλπ στην σακούλα,αλλά πουθενά τα φιλτράκια.

Να τα πέταξε δεν το κόβω γιατί κουτιά κλπ πέταξε η μάνα μου,και μέσα δεν υπήρχε τίποτα.Γενικα άρπα κόλα όλη η εγκατάσταση ,είδαν μεγάλη γυναίκα και άντε να μην πω.

 

.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Πώς απέδειξες ότι δεν ισχύουν τα χαρακτηριστικά ; Έχεις υπόβαθρο στο R&D στο τομέα του κλιματισμού και τα κατάλληλα  όργανα για να το αποδείξεις  ;
Ούτε εγώ δε τολμώ να πώ κάτι τέτοιο που έχω ένα Α' υπόβαθρο μηχανολογικό  λόγω σπουδών . 

Όπως και να χει το μηχάνημα έχει Eurovent οπότε .....
 

Δεν νομίζω να λέω κάπου ότι απέδειξα κάτι.

Εκείνο που λέω και βλέπω ότι δεν μπορείς να το καταλάβεις είναι οτι η daikin στο συγκεκριμένο έντυπο λεει:Απόδοση θέρμανσης Ελάχ. kW 1.30 ,Ισχύς εισόδου Θέρμανση Ελάχ. KW 0.275 (χωρίς να διευκρινίζει συνθήκες)

https://www.daikin.gr/el_gr/products/ATXC-B---ARXC-B.table.html

και παρακατω λέει :Θέρμανση χώρου (Μέσο κλίμα) ,Συνθήκες C (7°C) , Pdh (δηλωμένη θερμαντική απόδοση) kw 0,90 ,ισχυς εισόδου kw 0.150.

Και οι 2 τιμές σε αυτές τις συνθήκες είναι μικρότερες του δηλωμένου ελαχίστου .

Δλδ δεν μπορει να ισχύουν και τα 2 μαζί γιατί αν οι τιμές που αναφέρει είναι αληθείς και η ελαχιστη θερμαντικη αποδοση ειναι kW 1.30 τοτε η δηλωμένη θερμαντική απόδοση) kw 0,90 ειναι ίση η μεγαλύτερη της ελαχίστης δλδ 1,30 μικροτερο η ισο του 0,90.

Το ίδιο γίνεται και με την ισχυς εισόδου.

Αν λοιπόν εσύ η οποιος άλλος θεωρεί ότι ισχύουν τα χαρακτηριστικά και συμφωνεί μαζί τους τότε εμέσως πλην σαφώς θεωρεί ότι και το 1,30 < η = 0,90.

Και όταν κάτι δεν είναι αληθή τι είναι άραγε;

Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα το Απόδοση θέρμανσης Ελάχ. KW 1.30 να μην σημαίνει ελάχιστη άλλα έλαχε δλδ έτυχε οπότε μιας και έλαχε βάλαμε μια τιμή στην τύχη.😉

Υποθέτω ότι αυτό το έγγραφο απευθύνεται στον τελικό καταναλωτή για να μπορέσει να διαλέξει ποιό από όλα θα αγοράσει και σαν καταναλωτής το σχολιάζω μιάς και τυνχάνει να το έχω αγοράσει . Μπορεί το μηχάνημα να είναι στην πράξη καλύτερο από ότι λέει ο πίνακας που σχολιάζω αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα στοιχεία είναι αληθή για τον απλό λόγο ότι η μια τιμή αναιρεί την άλλη .

Τώρα αν κάτι μου διαφέυγει και είμαι λάθος ο αλάθητος πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Spoiler

as.jpg.0c4912b55a4912c3d10e3808541e755b.jpg

as1.png.7ff95812b9cab16c3ce8844af0cad4e9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητείται χάκερ να κάνουμε install το γ@μοapp του jamesbarnet ,2 ώρες σχεδόν και με την βοήθεια του φίλου συμφορουμιτη ,και δεν καταφέραμε τιπτ 🤭,οχι τωρα βέβαια ειναι αργά 😴

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grizos είπε

Δεν νομίζω να λέω κάπου ότι απέδειξα κάτι.

Εκείνο που λέω και βλέπω ότι δεν μπορείς να το καταλάβεις είναι οτι η daikin στο συγκεκριμένο έντυπο λεει:Απόδοση θέρμανσης Ελάχ. kW 1.30 ,Ισχύς εισόδου Θέρμανση Ελάχ. KW 0.275 (χωρίς να διευκρινίζει συνθήκες)

https://www.daikin.gr/el_gr/products/ATXC-B---ARXC-B.table.html

και παρακατω λέει :Θέρμανση χώρου (Μέσο κλίμα) ,Συνθήκες C (7°C) , Pdh (δηλωμένη θερμαντική απόδοση) kw 0,90 ,ισχυς εισόδου kw 0.150.

Και οι 2 τιμές σε αυτές τις συνθήκες είναι μικρότερες του δηλωμένου ελαχίστου .

Δλδ δεν μπορει να ισχύουν και τα 2 μαζί γιατί αν οι τιμές που αναφέρει είναι αληθείς και η ελαχιστη θερμαντικη αποδοση ειναι kW 1.30 τοτε η δηλωμένη θερμαντική απόδοση) kw 0,90 ειναι ίση η μεγαλύτερη της ελαχίστης δλδ 1,30 μικροτερο η ισο του 0,90.

Το ίδιο γίνεται και με την ισχυς εισόδου.

Αν λοιπόν εσύ η οποιος άλλος θεωρεί ότι ισχύουν τα χαρακτηριστικά και συμφωνεί μαζί τους τότε εμέσως πλην σαφώς θεωρεί ότι και το 1,30 < η = 0,90.

Και όταν κάτι δεν είναι αληθή τι είναι άραγε;

Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα το Απόδοση θέρμανσης Ελάχ. KW 1.30 να μην σημαίνει ελάχιστη άλλα έλαχε δλδ έτυχε οπότε μιας και έλαχε βάλαμε μια τιμή στην τύχη.😉

Υποθέτω ότι αυτό το έγγραφο απευθύνεται στον τελικό καταναλωτή για να μπορέσει να διαλέξει ποιό από όλα θα αγοράσει και σαν καταναλωτής το σχολιάζω μιάς και τυνχάνει να το έχω αγοράσει . Μπορεί το μηχάνημα να είναι στην πράξη καλύτερο από ότι λέει ο πίνακας που σχολιάζω αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα στοιχεία είναι αληθή για τον απλό λόγο ότι η μια τιμή αναιρεί την άλλη .

Τώρα αν κάτι μου διαφέυγει και είμαι λάθος ο αλάθητος πρώτος τον λίθο βαλέτω.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

as.jpg.0c4912b55a4912c3d10e3808541e755b.jpg

as1.png.7ff95812b9cab16c3ce8844af0cad4e9.png

Μπερδεύεις τις ονομαστικές τιμές των ελάχιστων, μέγιστων με τις τιμές που ορίζει το πρότυπο EN 14825 , το οποίο πρότυπο σου λέει πώς υπολογίζεται το scop μέσα από υπολογισμό με weighted factor formula όπου δηλαδή ειπησερχονται οι επιμέρους αποδόσεις σε συγκεκριμένους λόγους φορτίου , με συντελεστή βαρύτητας. Με τον τρόπο αυτόν αναδεικνύονται τα κλιματιστικά ινβερτερ τα οποία είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν και σε μερικά φορτία , όχι μόνο στα ονομαστικά όπως τα on off και θα ήθελες πχ στο κλίμα της Ελλάδας ένα κλιματιστικό με υψηλότερο cop στο πχ 25% του φορτίου παρά στο πχ 75%.Άρα θα έβαζες υψηλότερο συντελεστή βαρύτητας.

Νομίζω ότι στο κάτωθι λινκ τα λέει πολύ καλύτερα από ότι θα μπορούσα να περιγράψω

https://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php%3Faction%3Ddlattach%3Bts%3D1505933467%3Btopic%3D65119.0%3Battach%3D49952&sa=U&ved=2ahUKEwjz_7Kpi8jmAhWURhUIHbeMAp4QFjAGegQIBBAB&usg=AOvVaw2B5hT-j-bKh09tHX_0wzgq

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Ζητείται χάκερ να κάνουμε install το γ@μοapp του jamesbarnet ,2 ώρες σχεδόν και με την βοήθεια του φίλου συμφορουμιτη ,και δεν καταφέραμε τιπτ 🤭,οχι τωρα βέβαια ειναι αργά 😴

Ούτε σε Mac δούλεψε ποτέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Ζητείται χάκερ να κάνουμε install το γ@μοapp του jamesbarnet ,2 ώρες σχεδόν και με την βοήθεια του φίλου συμφορουμιτη ,και δεν καταφέραμε τιπτ 🤭,οχι τωρα βέβαια ειναι αργά 😴

Πάρε screenshots τα μηνύματα που σου εμφανίζει και στείλε μου τα links σε PM.

ΥΓ. Δεν είμαι χάκερ ;)

ΥΓ1. Περίεργο αυτό που σου συμβαίνει, ένα αρχείο τρέχεις για τα windows, κάνει εγκατάσταση, τρέχει το αρχείο που κάνει το monitoring, και μπαίνεις από browser στο localhost:3000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Ζητείται χάκερ να κάνουμε install το γ@μοapp του jamesbarnet ,2 ώρες σχεδόν και με την βοήθεια του φίλου συμφορουμιτη ,και δεν καταφέραμε τιπτ 🤭,οχι τωρα βέβαια ειναι αργά 😴

Δεν κανει εγκατασταση πουθενα. Προσωπικα τρεχω το tplink-monitor-win και ανοιγει ενα DOS παραθυρο. Μετα απλα μπαινω στη διευθυνση http://localhost:3000

και τρεχει μια χαρα.

 

Edit. απο οτι φαινετε θα φαω εγω τα μελομακαρονα!!😁

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, c-max είπε

Δεν κανει εγκατασταση πουθενα. Προσωπικα τρεχω το tplink-monitor-win και ανοιγει ενα DOS παραθυρο. Μετα απλα μπαινω στη διευθυνση http://localhost:3000

και τρεχει μια χαρα.

Edit. απο οτι φαινετε θα φαω εγω τα μελομακαρονα!!😁

Οταν παει να το τρεξει δεν του ανοιγει το DOS παραθυρο, αλλα του πεταει μνμ οτι το προγραμμα που παει να τρεξει δεν ειναι συμβατο με τον υπολογιστη του.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, c-max είπε

Δεν κανει εγκατασταση πουθενα.

Σωστά, αποσυμπίεση του αρχείου σε κάποιον φάκελο έχω κάνει.

 

2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Οταν παει να το τρεξει δεν του ανοιγει το DOS παραθυρο, αλλα του πεταει μνμ οτι το προγραμμα που παει να τρεξει δεν ειναι συμβατο με τον υπολογιστη του.

Δύο ιδέες μήπως και τα καταφέρει, να το τρέξει ως admin, και να το τρέξει με compatibility mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...