Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν εχω αναφερθει σε κανενα 9αρι.

Η εκλαικευμενη μπας και την καταλαβεις ειχε ως εξης:

Αρτακος: Κυριοι, το ινβερτορ που εχω κλεινει στα 870

Λιακ: Αν δεν ηταν κινεζοφασον θα κατεβαινε στα 200

Γκιουζελ: Ωπα μαγκες το δικο μου δεν εχει σχεση, παει 160

ΡΒΧ100:Νταξει ρε γκιουζελ τι 200 τι 160 δε μπορεις να κρινεις μονο απο αυτο

Λιακ: ρε ΡΒΧ1000 θα μας τρελανεις μικρη διαφορα τα 870 με τα 200?

ΡΒΧ1000:Δεν αναφερομαι τα 870 του ινβεντορ απανταω στον γκιουζελ

ρνντ1978:Ο ρβχ1000 ειναι δαχτυλος της ινβεντορ
 

Και κάπως έτσι κλαίγεται ο Ολυμπιακός ο οποίος προτιμάει να διακοπεί το πρωτάθλημα, η να το αποδομησει και φέτος, επειδή δεν θα το πάρει πάλι όπως πέρσι..  

Γράφεις το παραπάνω και ακόμα πιστεύεις ότι είναι τόσο σοβαρό θέμα αυτό που είπε ο guzel ώστε να πιάσει 3 σελίδες και να το συνεχίσουμε;

Δαχτυλε 😛 (και ένας αποπροσανατολισμος  της συζήτησης στην παραπάνω παράγραφο από μενα)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και κάπως έτσι κλαίγεται ο Ολυμπιακός ο οποίος προτιμάει να διακοπεί το πρωτάθλημα, η να το αποδομησει και φέτος, επειδή δεν θα το πάρει πάλι όπως πέρσι.. 

Μαλιστα, εγω αποπροσανατολιζω την κουβεντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μαλιστα, εγω αποπροσανατολιζω την κουβεντα...

Δαχτυλος είμαι εγω συνάδελφε :) Τρεις σελίδες σχετικά με ένα ποστ του guzel..!!! Και έχει συνέχεια όπως φαίνεται..

Ε ναι άλλο λέγαν τα παιδιά,και μπουρδουκλωσες όλη την συζήτηση χωρίς κανένα λόγο.. 

Εγώ επιτηδες το έβαλα αυτό,μπας και καταλάβεις το τι κάνεις..(ίσως χωρίς να το καταλαβαίνεις)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν εχω αναφερθει σε κανενα 9αρι.

Η εκλαικευμενη εκδοχη μπας και την καταλαβεις ειχε ως εξης:

Αρτακος: Κυριοι, το ινβερτορ που εχω κλεινει στα 870

Λιακ: Αν δεν ηταν κινεζοφασον θα κατεβαινε στα 200

Γκιουζελ: Ωπα μαγκες το δικο μου δεν εχει σχεση, παει 160

ΡΒΧ100:Νταξει ρε γκιουζελ τι 200 τι 160 δε μπορεις να κρινεις μονο απο αυτο

Λιακ: ρε ΡΒΧ1000 θα μας τρελανεις μικρη διαφορα τα 870 με τα 200?

ΡΒΧ1000:Δεν αναφερομαι τα 870 του ινβεντορ απανταω στον γκιουζελ

ρνντ1978:Ο ρβχ1000 ειναι δαχτυλος της ινβεντορ
 

Εγώ δεν είπα για 160, είπα ότι πάει κάτω από 200. Συγκεκριμένα φέτος στη θέρμανση το είδα 140

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι ξεχνάς :

Αρτακος: Κυριοι, το ινβερτορ που εχω κλεινει στα 870

Λιακ: Αν δεν ηταν κινεζοφασον θα κατεβαινε στα 200

Γκιουζελ: Ωπα μαγκες το δικο μου δεν εχει σχεση, παει 160

ΡΒΧ1000 : ΚΑΙ; (ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ , ΣΙΓΑ ΤΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ)

ΡΒΧ100:Νταξει ρε γκιουζελ τι 200 τι 160 δε μπορεις να κρινεις μονο απο αυτο (ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 870 ΤΟΥ ΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝ ΤΟ ΤΟ ΤΟΣΙΜΠΑ ΠΑΕΙ 160 , ΠΟΥ ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ)

Λιακ: ρε ΡΒΧ1000 θα μας τρελανεις μικρη διαφορα τα 870 με τα 200?

ΡΒΧ1000:Δεν αναφερομαι τα 870 του ινβεντορ απανταω στον γκιουζελ

ρνντ1978:Ο ρβχ1000 ειναι δαχτυλος της ινβεντορ

Κι αντι να εξελιχτει ετσι:

Αρτακος: Κυριοι, το ινβερτορ που εχω κλεινει στα 870

Λιακ: Αν δεν ηταν κινεζοφασον θα κατεβαινε στα 200

Γκιουζελ: Ωπα μαγκες το δικο μου δεν εχει σχεση, παει 160

ΡΒΧ1000 : ΚΑΙ; (ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ , ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ)

ΡΒΧ100:Νταξει ρε γκιουζελ τι 200 τι 160 δε μπορεις να κρινεις μονο απο αυτο (ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 870 ΤΟΥ ΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝ ΤΟ ΤΟ ΤΟΣΙΜΠΑ ΠΑΕΙ 160 , ΠΟΥ ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ. ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ Ο ΦΑΝΜΠΟΙΣΜΟΣ?)

Λιακ: ρε ΡΒΧ1000 θα μας τρελανεις μικρη διαφορα τα 870 με τα 200?

ΡΒΧ1000:Δεν αναφερομαι τα 870 του ινβεντορ απανταω στον γκιουζελ

Λιακ: Κλασε τωρα τον Γκιουζελ αλλο ειναι το θεμα τωρα.


Αρχισατε να βλεπετε παλι φαντασματα και να σκαλωνετε.

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ δεν είπα για 160, είπα ότι πάει κάτω από 200. Συγκεκριμένα φέτος στη θέρμανση το είδα 140

Ευγε! Και 120 σου ευχομαι.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

επειδή έχω τοποθετήσει αρκετά κλιματιστικά(παλιά δουλειά) συμφώνησα με τον  φίλο rbx100 ότι δεν είναι μόνο πόσο κάτω κατεβαίνει,άλλα ένα σύνολο χαρακτηριστικών ,πχ δεν θα ανταλλάξω το mitsubishi με έναν νέο κινεζο επειδή κατεβαίνει το inverter του πιο χαμηλά.

Και δεν έχουμε ολοι τις ίδιες ανάγκες πχ αναφέρθηκε το invertor,εάν κάποιος εχει προτεραιότητα την 10ετη εγγύηση μπορεί θα πάει σε αυτό....εγώ δεν θα το έπαιρνα ούτε στη μισή τιμή.                                                                                                                                                              

Α γεια σου. Μακάρι άνθρωποι με την εμπειρία σας να μας ανοίγατε τα μάτια.

Αλλιώς δεν θα άφηνα τα πεθερικά να πάρουν το κινεζοφασόν άριστον 18άρι επειδή έκανε 500€ και τώρα δεν το ανάβουν γιατί καίει τα άντερά του :

πχ όπως έχω δείξει εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57146138

όπου σε έναν χώρο με 4500W απώλειες

a8cbd61e8e0928d5d6cbfde876858c51.png

καταφέρνει και καίει στις ίδιες συνθήκες πάντα πολύ παραπάνω από το asyg24klca που βρίσκεται σε χώρο με περισσότερες απώλειες :

0c95f42dc64635551be29406ac2adde1.png

, ούτε θα άφηνα τον εαυτό μου τον βλάκα να πάρει το κινεζοφασόν carrier 9άρι, το οποίο πάλι καίει σε χώρο με απώλειες

image.png

περισσότερο από το Daikin που βρίσκεται σε χώρο με περισσότερες απώλειες

image.png

πχ χθες το βράδυ στο 8ωρο το daikin

Screenshot_2019-12-25-08-09-33-524_com_tuya.smartlife.jpg.053e3c66607e7dc9ed9754e099933864.jpg

και το carrier

IMG_20191225_170030.jpg.7f04e99c0b4f35f5d6fa56a0cd6824c4.jpg

 

 

Ναι με εγγύηση πχ ή wifi, ή δεν ξέρω τι , αλλά με τίμημα.

Το θεωρώ δεδομένο ότι υπάρχουν κλιματιστικά με scop 5.1 ώστε να πάρουν ίσα ίσα το Α+++ , εκμεταλλευόμενα τα κενά του προτύπου με την ελεύθερη επιλογή του φορτίου σχεδιασμού, όπως είπε και ο θερμοδυναμιστής φίλος τις προάλλες . \

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί που την πάτησαν και την ψάχνουμε. Τουλάχιστον ας μην την πατήσουν και άλλοι/

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Α γεια σου. Μακάρι άνθρωποι με την εμπειρία σας να μας ανοίγατε τα μάτια.

Αλλιώς δεν θα άφηνα τα πεθερικά να πάρουν το κινεζοφασόν άριστον 18άρι επειδή έκανε 500€ και τώρα δεν το ανάβουν γιατί καίει τα άντερά του :

πχ όπως έχω δείξει εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57146138

όπου σε έναν χώρο με 4500W απώλειες

a8cbd61e8e0928d5d6cbfde876858c51.png

καταφέρνει και καίει στις ίδιες συνθήκες πάντα πολύ παραπάνω από το asyg24klca που βρίσκεται σε χώρο με περισσότερες απώλειες :

0c95f42dc64635551be29406ac2adde1.png

, ούτε θα άφηνα τον εαυτό μου τον βλάκα να πάρει το κινεζοφασόν carrier 9άρι, το οποίο πάλι καίει σε χώρο με απώλειες

image.png

περισσότερο από το Daikin που βρίσκεται σε χώρο με περισσότερες απώλειες

image.png

πχ χθες το βράδυ στο 8ωρο το daikin

Screenshot_2019-12-25-08-09-33-524_com_tuya.smartlife.jpg.053e3c66607e7dc9ed9754e099933864.jpg

και το carrier

IMG_20191225_170030.jpg.7f04e99c0b4f35f5d6fa56a0cd6824c4.jpg

Ναι με εγγύηση πχ ή wifi, ή δεν ξέρω τι , αλλά με τίμημα.

Το θεωρώ δεδομένο ότι υπάρχουν κλιματιστικά με scop 5.1 ώστε να πάρουν το ίσα ίσα το Α+++ , εκμεταλλευόμενα τα κενά του προτύπου με την ελεύθερη επιλογή του φορτίου σχεδιασμού, όπως είπε και ο θερμοδυναμιστής φίλος τις προάλλες . \

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί που την πάτησαν και τουλάχιστον ας μην την πατήσουν και άλλοι/

Θα κανω τον συνηγορο του διαβολου εδω. Μου φαινετε εξαιρετικα απιθανο να καιει το carier 90% περισσοτερο απο το daikin σε ενα χωρο με 30% λιγοτερο απαιτησεις θερμανσης. Δηλαδη το ενα εχει scop 5,1 και το αλλο 2; Κατι αλλο σου διαφευγει πχ μεση θερμοκρασια των δυο χωρων. Θα σου προτεινα να κανεις ανταλαγη των κλιματιστικων στα δωματια για να σιγουρευτεις 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, c-max είπε

Θα κανω τον συνηγορο του διαβολου εδω. Μου φαινετε εξαιρετικα απιθανο να καιει το carier 90% περισσοτερο απο το daikin σε ενα χωρο με 30% λιγοτερο απαιτησεις θερμανσης. Δηλαδη το ενα εχει scop 5,1 και το αλλο 2; Κατι αλλο σου διαφευγει πχ μεση θερμοκρασια των δυο χωρων. Θα σου προτεινα να κανεις ανταλαγη των κλιματιστικων στα δωματια για να σιγουρευτεις 😛

Μπορει οντως να συμβαινει αυτο. Δλδ με την ιδια ζητηση το καριερ να κραταει υψηλοτερη μεση θερμοκρασια.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c-max είπε

Θα κανω τον συνηγορο του διαβολου εδω. Μου φαινετε εξαιρετικα απιθανο να καιει το carier 90% περισσοτερο απο το daikin σε ενα χωρο με 30% λιγοτερο απαιτησεις θερμανσης. Δηλαδη το ενα εχει scop 5,1 και το αλλο 2; Κατι αλλο σου διαφευγει πχ μεση θερμοκρασια των δυο χωρων. Θα σου προτεινα να κανεις ανταλαγη των κλιματιστικων στα δωματια για να σιγουρευτεις 😛

Το 5.1 είναι στους 7C και στο αναφερόμενο φορτίο σχεδιασμού. Όταν το ένα ανοιγοκλείνει 700-0-700-300-0 κ το άλλο είναι σταθερά 160, είναι λογικό να πετυχαίνει το 2ο πολύ μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης μιας και δουλεύει συνέχεια σε μερικό φορτίο.

Η μέση θερμοκρασία στους 2 χώρους είναι παρόμοια, όπως έχω δείξει εκμεταλλευόμενος το καταγραφικό θερμοκρασίας

 

και μάλιστα το daikin κρατάει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 5.1 είναι στους 7C και στο αναφερόμενο φορτίο σχεδιασμού. Όταν το ένα ανοιγοκλείνει 700-0-700-300-0 κ το άλλο είναι σταθερά 160, είναι λογικό να πετυχαίνει το 2ο πολύ μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης μιας και δουλεύει συνέχεια σε μερικό φορτίο.

Η μέση θερμοκρασία στους 2 χώρους είναι παρόμοια, όπως έχω δείξει εκμεταλλευόμενος το καταγραφικό θερμοκρασίας

και μάλιστα το daikin κρατάει καλύτερα.

Και αφού το ενα αναγκάζεται και κλείνει,σημαίνει ότι υπερθερμανε τον χωρο κατά 2 βαθμούς. Άρα επιπλέον (και αχρειαστη) κατανάλωση.(εκτός και αν παίζεις με ifeel,followme κτλ)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης του Toshiba Shorai Premium 18ρι στη θέρμανση:

1. Είναι εκνευριστικά αθόρυβο! Δεν το ακούω σχεδόν ποτέ, ειδικά όταν υπάρχει τηλεόραση δε θυμάμαι οτι είναι ανοιχτό. Δεν ακούγονται ποτέ τρηξίματα από τα πλαστικά, ενώ χθες προσπάθησα να ακούσω την εξωτερική μονάδα και έπρεπε να σκύψω από πάνω για να ακούσω τον λίγο θόρυβο που κάνει

3. Σε συνθήκες που ακόμα είναι ήπιες, στο auto με ζητούμενη 20c και εξωτερική πάνω από 10c, το μηχάνημα κατεβαίνει άνετα κάτω από 200w, μένει συνήθως στα160-180w και δεν κλείνει. Όταν κατεβάζω τη ζητούμενη στους 18c, σβήνει. Αυτή τη στιγμή με ζητούμενη 21c, εξωτερική 12c και τον ανεμιστήρα στη 2η σκάλα, έπεσε μέχρι τα 170w και τώρα έχει καθίσει στα 220w. Ο χώρος που καλύπτει είναι περίπου 40τμ, από τα οποία τα 25τμ ενιαίος χώρος συν ένα δωμάτιο και μικρό χωλ. Συνολική κατανάλωση για τον μήνα μέχρι στιγμής 53kwh (το βράδυ και όταν λείπω το κατεβάζω στους 18c, όταν είμαι στο σπίτι συνήθως το πάω στους 20c).

4. Το λειτουργώ σχεδόν αποκλειστικά με τον ανεμιστήρα στο auto, αλλά έχω την αίσθηση ότι θα ήθελα να βγάζει περισσότερο αέρα.  Επίσης, ίσως επειδή ακόμα δεν έχει πολύ κρύο, στο auto δεν το έχω ακούσει ποτέ να "φορτσάρει", είναι πάντα σε χαμηλή ένταση ο αέρας. Μια δοκιμή με τον ανεμιστήρα στην 2η και 3η σκάλα με ικανοποίησε περισσότερο. Αν υπάρχει καμια ιδέα για τη ρύθμιση της ροής του αέρα στο auto πολύ ευχαρίστως να την δω. 

5. Όταν το κλείνω από το πριζάκι, δεν επανέρχεται η λειτουργία του, όταν το ανοίξω ξανά. Υποθέτω ότι πρέπει να ενεργοποιήσω τη ρύθμιση αυτόματης επανεκκίνησης. Υπάρχει περίπτωση  να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτή η ρύθμιση;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και αφού το ενα αναγκάζεται και κλείνει,σημαίνει ότι υπερθερμανε τον χωρο κατά 2 βαθμούς. Άρα επιπλέον (και αχρειαστη) κατανάλωση.(εκτός και αν παίζεις με ifeel,followme κτλ)

Καμία υπερθέρμανση, με follow me το carrier.

Απλή υπεροχή του daikin που βγάζει γνήσιο scop χωρίς πουστιές.

13 λεπτά πριν, bobadil είπε

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης του Toshiba Shorai Premium 18ρι στη θέρμανση:

1. Είναι εκνευριστικά αθόρυβο! Δεν το ακούω σχεδόν ποτέ, ειδικά όταν υπάρχει τηλεόραση δε θυμάμαι οτι είναι ανοιχτό. Δεν ακούγονται ποτέ τρηξίματα από τα πλαστικά, ενώ χθες προσπάθησα να ακούσω την εξωτερική μονάδα και έπρεπε να σκύψω από πάνω για να ακούσω τον λίγο θόρυβο που κάνει

3. Σε συνθήκες που ακόμα είναι ήπιες, στο auto με ζητούμενη 20c και εξωτερική πάνω από 10c, το μηχάνημα κατεβαίνει άνετα κάτω από 200w, μένει συνήθως στα160-180w και δεν κλείνει. Όταν κατεβάζω τη ζητούμενη στους 18c, σβήνει. Αυτή τη στιγμή με ζητούμενη 21c, εξωτερική 12c και τον ανεμιστήρα στη 2η σκάλα, έπεσε μέχρι τα 170w και τώρα έχει καθίσει στα 220w. Ο χώρος που καλύπτει είναι περίπου 40τμ, από τα οποία τα 25τμ ενιαίος χώρος συν ένα δωμάτιο και μικρό χωλ. Συνολική κατανάλωση για τον μήνα μέχρι στιγμής 53kwh (το βράδυ και όταν λείπω το κατεβάζω στους 18c, όταν είμαι στο σπίτι συνήθως το πάω στους 20c).

4. Το λειτουργώ σχεδόν αποκλειστικά με τον ανεμιστήρα στο auto, αλλά έχω την αίσθηση ότι θα ήθελα να βγάζει περισσότερο αέρα.  Επίσης, ίσως επειδή ακόμα δεν έχει πολύ κρύο, στο auto δεν το έχω ακούσει ποτέ να "φορτσάρει", είναι πάντα σε χαμηλή ένταση ο αέρας. Μια δοκιμή με τον ανεμιστήρα στην 2η και 3η σκάλα με ικανοποίησε περισσότερο. Αν υπάρχει καμια ιδέα για τη ρύθμιση της ροής του αέρα στο auto πολύ ευχαρίστως να την δω. 

5. Όταν το κλείνω από το πριζάκι, δεν επανέρχεται η λειτουργία του, όταν το ανοίξω ξανά. Υποθέτω ότι πρέπει να ενεργοποιήσω τη ρύθμιση αυτόματης επανεκκίνησης. Υπάρχει περίπτωση  να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτή η ρύθμιση;

Το μόνο που εύχομαι είναι να ήταν λίγο πιο φθηνό ώστε να το αγόραζαν περισσότεροι άνθρωποι και να καταλάβαιναν τι σημαίνει inventer.

Θα είχε εξαφανίσει από τον χάρτη όλες τις μούφες που κυκλοφορούν και έχει δημιουργήσει μια μερίδα ανθρώπων που λένε ακόμα ότι το κλιματιστικό δεν κάνει για θέρμανση.

Ειδικά όταν ακούω κάτι "τεχνολογική υπεροχή"

Spoiler

5159cdaf943257e74ac4fb84c87840bc.png

 

και ¨το όνομα στον κλιματισμό"

Spoiler

page_1.jpg

 

 

θέλω να κάνω εμετό.

Ποια τεχνολογική υπεροχή και ποιο όνομα;;;;; Αν είναι δυνατόν.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bobadil είπε

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης του Toshiba Shorai Premium 18ρι στη θέρμανση:

1. Είναι εκνευριστικά αθόρυβο! Δεν το ακούω σχεδόν ποτέ, ειδικά όταν υπάρχει τηλεόραση δε θυμάμαι οτι είναι ανοιχτό. Δεν ακούγονται ποτέ τρηξίματα από τα πλαστικά, ενώ χθες προσπάθησα να ακούσω την εξωτερική μονάδα και έπρεπε να σκύψω από πάνω για να ακούσω τον λίγο θόρυβο που κάνει

3. Σε συνθήκες που ακόμα είναι ήπιες, στο auto με ζητούμενη 20c και εξωτερική πάνω από 10c, το μηχάνημα κατεβαίνει άνετα κάτω από 200w, μένει συνήθως στα160-180w και δεν κλείνει. Όταν κατεβάζω τη ζητούμενη στους 18c, σβήνει. Αυτή τη στιγμή με ζητούμενη 21c, εξωτερική 12c και τον ανεμιστήρα στη 2η σκάλα, έπεσε μέχρι τα 170w και τώρα έχει καθίσει στα 220w. Ο χώρος που καλύπτει είναι περίπου 40τμ, από τα οποία τα 25τμ ενιαίος χώρος συν ένα δωμάτιο και μικρό χωλ. Συνολική κατανάλωση για τον μήνα μέχρι στιγμής 53kwh (το βράδυ και όταν λείπω το κατεβάζω στους 18c, όταν είμαι στο σπίτι συνήθως το πάω στους 20c).

4. Το λειτουργώ σχεδόν αποκλειστικά με τον ανεμιστήρα στο auto, αλλά έχω την αίσθηση ότι θα ήθελα να βγάζει περισσότερο αέρα.  Επίσης, ίσως επειδή ακόμα δεν έχει πολύ κρύο, στο auto δεν το έχω ακούσει ποτέ να "φορτσάρει", είναι πάντα σε χαμηλή ένταση ο αέρας. Μια δοκιμή με τον ανεμιστήρα στην 2η και 3η σκάλα με ικανοποίησε περισσότερο. Αν υπάρχει καμια ιδέα για τη ρύθμιση της ροής του αέρα στο auto πολύ ευχαρίστως να την δω. 

5. Όταν το κλείνω από το πριζάκι, δεν επανέρχεται η λειτουργία του, όταν το ανοίξω ξανά. Υποθέτω ότι πρέπει να ενεργοποιήσω τη ρύθμιση αυτόματης επανεκκίνησης. Υπάρχει περίπτωση  να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτή η ρύθμιση;

το κλεινεις από το πριζακι ενώ είναι σε λειτουργιά? κάλο θα ήταν να το κλείνεις  απο το χειριστήριο για να κάνει ολη τη διαδικασία κλεισίματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bobadil είπε

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης του Toshiba Shorai Premium 18ρι στη θέρμανση:

1. Είναι εκνευριστικά αθόρυβο! Δεν το ακούω σχεδόν ποτέ, ειδικά όταν υπάρχει τηλεόραση δε θυμάμαι οτι είναι ανοιχτό. Δεν ακούγονται ποτέ τρηξίματα από τα πλαστικά, ενώ χθες προσπάθησα να ακούσω την εξωτερική μονάδα και έπρεπε να σκύψω από πάνω για να ακούσω τον λίγο θόρυβο που κάνει

3. Σε συνθήκες που ακόμα είναι ήπιες, στο auto με ζητούμενη 20c και εξωτερική πάνω από 10c, το μηχάνημα κατεβαίνει άνετα κάτω από 200w, μένει συνήθως στα160-180w και δεν κλείνει. Όταν κατεβάζω τη ζητούμενη στους 18c, σβήνει. Αυτή τη στιγμή με ζητούμενη 21c, εξωτερική 12c και τον ανεμιστήρα στη 2η σκάλα, έπεσε μέχρι τα 170w και τώρα έχει καθίσει στα 220w. Ο χώρος που καλύπτει είναι περίπου 40τμ, από τα οποία τα 25τμ ενιαίος χώρος συν ένα δωμάτιο και μικρό χωλ. Συνολική κατανάλωση για τον μήνα μέχρι στιγμής 53kwh (το βράδυ και όταν λείπω το κατεβάζω στους 18c, όταν είμαι στο σπίτι συνήθως το πάω στους 20c).

4. Το λειτουργώ σχεδόν αποκλειστικά με τον ανεμιστήρα στο auto, αλλά έχω την αίσθηση ότι θα ήθελα να βγάζει περισσότερο αέρα.  Επίσης, ίσως επειδή ακόμα δεν έχει πολύ κρύο, στο auto δεν το έχω ακούσει ποτέ να "φορτσάρει", είναι πάντα σε χαμηλή ένταση ο αέρας. Μια δοκιμή με τον ανεμιστήρα στην 2η και 3η σκάλα με ικανοποίησε περισσότερο. Αν υπάρχει καμια ιδέα για τη ρύθμιση της ροής του αέρα στο auto πολύ ευχαρίστως να την δω. 

5. Όταν το κλείνω από το πριζάκι, δεν επανέρχεται η λειτουργία του, όταν το ανοίξω ξανά. Υποθέτω ότι πρέπει να ενεργοποιήσω τη ρύθμιση αυτόματης επανεκκίνησης. Υπάρχει περίπτωση  να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτή η ρύθμιση;

Αυτό με το auto το έχω παρατηρήσει και εγώ,βασικά όταν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και περάσει ένα χρονικό διάστημα  ρίχνει παρά πολύ τις στροφές του ανεμιστήρα,δεν ακούγεται κιχ ενω βγάζει λίγο αέρα.. Τοπικά εμένα στο σαλόνι κρατάει την Θερμόκρασια που θέλω,αλλά τα μέσα δωμάτια κρυώνουν και το άλλαξα από auto σε δεύτερη σκάλα ανεμιστήρα. (Με μια μικρή αύξηση κατανάλωσης,διότι στο super slow δεν αναμιγνύεται τόσο καλά ο αέρας στον χώρο και παίζει πολύ χαμηλά σε κατανάλωση)

Την αυτόματη επανεκκίνηση την έχει απενεργοποιημένη, έτσι ώστε αν γινει καμία διακοπή ρεύματος (που συνήθως δεν γίνεται μόνο μια ,αλλά παραπάνω σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα) σαν ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

το κλεινεις από το πριζακι ενώ είναι σε λειτουργιά? κάλο θα ήταν να το κλείνεις  απο το χειριστήριο για να κάνει ολη τη διαδικασία κλεισίματος.

Όχι το κλείνω κανονικά, αυτό που περιγράφω ειναι δοκιμή. Θα ήθελα να αποφύγω να δώσω 80 ευρώ για να πάρω το wifi module της Toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...