Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Artakos είπε

Ειναι λιγο οτι να ειναι φαση οι μετρητες,γιατι με τα δικα σου στοιχεια,εαν το εφαρμοσω στο 24αρι με συντελεστη 0,57 που βγαινει απο το δικο σου, το aria κανει ινβερτερ αυτη την στιγμη στα 453 απο 320 δηλωμενα 

Θελω να πω πως δεν εχει καποια σχεση το 870 που εβγαζα χθες χωρις συντελεστη με το 453 που βγαινει τωρα πχ,

Και γιατι ενας μετρητης να αλλαζει καθε λιγο τον συντελεστη απο την στιγμη που μονο ρευμα μετραει,

Τουλαχιστον στο sonoff που ειχα δεν ειχε επιλογη φορτιου,δηλ ωμικο η επαγωγικο,

Και ακομα ποιο περιεργο ενος παιδιου που εχει συντελεστη 0,97

Νομίζω ότι εντόπισα κάτι που θα βοηθήσει λίγο :

https://www.ti-soft.com/el/support/articles/techlog/diorthosh-synimitonoy-hlektrikhs-egkatastashs

Προφανώς τα κλιματιστικά μιας και δεν είναι ωμικά φορτία δεν έχουν συνημίτονο 1 αλλά κάτι άλλο το οποίο επειδή είναι inventers , ΔΕΝ είναι σταθερό αλλά εικάζω ότι σε υψηλότερα φορτία πλησιάζει το 1 ενώ στα πολύ χαμηλά απομακρύνεται.

Ενδιαφέρον έχει ότι στη ΔΕΗ πληρώνουμε την πραγματική ισχύ (δεν το ήξερα) και από ότι φαίνεται οι μετρητές μας δείχνουν μόνο την πραγματική ισχύ (και κρύβουν την άεργη).

Άρα οι μετρήσεις σου με αμπεροτσιμπίδα δεν είναι ακριβείς και θα πρέπει να προμηθευτείς έναν μετρητή ενέργειας ( πχ https://www.skroutz.gr/s/14565325/Energenie-EG-SSM-01.html)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Artakos είπε

Δηλ,ο συντελεστης απο τους μετρητες αλλαζει?

Γιατι εχω δει απο 0,55-0,73-0,97

Μαλλον εξαρτατε απο το κλιματιστικο και την ενταση του ρευματος, γενικα δεν ειναι σταθερος σαν διαγραμμα.

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω να είναι τόσο.

Άλλες φορές ο πολλαπλασιασμός βγαίνει πολύ κοντά ( μεταξύ μας δεν ξέρω ποια είναι η σωστή απάντηση ) :

Πχ

Screenshot_2019-12-26-03-58-10-425_com_tuya.smartlife.jpg.8e313fba1af86e04ecaf3bc79f085374.jpg

Λοιπόν έχω πρόβλημα με το Daikin.

Ξαφνικά καίει πολύ πχ βλέπω πως σε 4 ώρες έκαψε 2.4 κιλοβατώρες.

Φυσάει πολύ σήμερα. Ακούω τον εξωτερικό αέρα μέσα από το κλιματιστικό.

Μέσα στο δωμάτιο 23.3 με ζήτηση 22.

Λέτε να χάνει η τρύπα και να μου φέρνει κρύο αέρα μέσα και να διαβάζει κρύο και να νομίζει ότι πρέπει να δώσει;

Εχεις αντιστοιχη καταναλωση στο carier;

1 λεπτό πριν, c-max είπε

Μαλλον εξαρτατε απο το κλιματιστικο και την ενταση του ρευματος, γενικα δεν ειναι σταθερος σαν διαγραμμα.

Εχεις αντιστοιχη καταναλωση στο carier στον ιδιο χρονο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και λιγο απο τις δικες μου καταναλωσεις για να ζηλεψετε.

εξωτερικη 12 βαθμου, ζητουμενη 21.8C

375watt για την ωρα. Με ανεση. 

Carrier Aquasnap αντλια θερμοτητας, monoblock 6kw θερμικη αποδοση. 

Το ενδιαφερον θα ειναι το ΣΚ που το cop θα μειωθει κατακορυφα λογο των επερχομενων κρυων. 

 

IMG_20191226_115802.jpg

Screenshot_20191226-115828.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο blitzwolf ειναι , απλα εκανα crop τη φωτο https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP7-16A-2-IN-1-Dual-EU-Plug-Smart-WIFI-Socket-Independent-Remote-Controller-Electricity-Statistics-Home-Light-Switch-Timer-p-1553614.html?cur_warehouse=CN

Ασχετο αλλα μπορει να εχει συζητηθει ξανα στο thread. Ειχα καιρο να μπω . Ο μικρος blitzwolf πλεον αναβαθμιστηκε και φτανει μεχρι 15Α 

https://www.banggood.com/15A-Upgrade-Version-BlitzWolf-BW-SHP6-3450W-Metering-Version-WIFI-Smart-Socket-EU-Plug-220V-240V-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1608132.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, g-e-o είπε

Είναι φυσιολογικό, εδώ κ δύο ώρες που έχω ανάψει το κλιματιστικό, με ζήτηση 23 να είναι καρφωμένο στα 730 Watt με όλα τα παράθυρα κλειστά; 

Ναι φυσιολογικό είναι . Το που θα ισορροπήσει η ισχύς εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του χώρου σου . 

11 ώρες πριν, SM81 είπε

@guzel η κατανάλωση του shorai απ' - 5 μέχρι +3 που κυμαίνεται περίπου?

Δεν μπορεί να απαντηθεί . Κάθε χώρος έχει διαφορετικές απαιτήσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερες και χρονια πολλα... θελω να βαλω 2 κλιματιστικα. σαλοκουζινα μικρη 21τμ περιπου και γραφειο γυρω στα 12. 
θα τα δουλευω και ως κυρια θερμανση το χειμωνα ειδικα στο γραφειο που περναω πολλες ωρες..
το  budget ειναι στα  2 χιλιαρικα +-100,200 ευρω ,θελω να παρω κατι ποιοτικο με καλη καταναλωση,η γνωμη σας ποια ειναι για τα φιλτρα που λενε διαφοροι κατασκευαστες(βακτηρια,σκονες κλπ)? Σαν ασχετος εγω θα ηθελα να εχει..οπως και να καθαριζει το εσωτερικο του εναντι της μουχλας.
Επειδη δεν εχω ιδεα ξερω μονο οτι τα Mitsubishi τα λενε καλα ειπα να ρωτησω εδω μην μου πασαρουν οτι ναναι

Σας ευχαριστω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βάλει 2 daikin c25b σε δωμάτια 12τμ. Ζεσταίνουν γρήγορα τον χώρο και αθόρυβα. Τώρα η κατανάλωση δεν ξέρω αν είναι καλη. Στο τηλεκοντρολ εχω βάλει 28 βαθμους να πιάσει, με εξωτερική θερμοκρασία 7 βαθμούς και εσωτερική γύρω στους 15-20. Όταν ξεκινάει και φουλάρει μου δείχνει ο μετρητής οτι καίει 1100w και σταδιακά πέφτει. Μετά απο 15 λεπτά στα 800w και μετα απο κανά μισάωρο που πιάνει θερμοκρασία πάει στα 400w και μετα  στα 150w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Yperaspisths είπε

Εχω βάλει 2 daikin c25b σε δωμάτια 12τμ. Ζεσταίνουν γρήγορα τον χώρο και αθόρυβα. Τώρα η κατανάλωση δεν ξέρω αν είναι καλη. Στο τηλεκοντρολ εχω βάλει 28 βαθμους να πιάσει, με εξωτερική θερμοκρασία 7 βαθμούς και εσωτερική γύρω στους 15-20. Όταν ξεκινάει και φουλάρει μου δείχνει ο μετρητής οτι καίει 1100w και σταδιακά πέφτει. Μετά απο 15 λεπτά στα 800w και μετα απο κανά μισάωρο που πιάνει θερμοκρασία πάει στα 400w και μετα  στα 150w

28 τα βάζουμε καλοκαίρι για να κοιμόμαστε με σεντόνι 😄😄. εδώ οι πιο πολλοί τα βάζουμε 21-22 για θέρμανση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, smav82 είπε

28 τα βάζουμε καλοκαίρι για να κοιμόμαστε με σεντόνι 😄😄. εδώ οι πιο πολλοί τα βάζουμε 21-22 για θέρμανση

 

Στην οικογένεια μου ειμαστε κρυουλιάρηδες. Πριν που είχαμε σομπες αλογόνου 2500w μας ερχόταν η ΔΕΗ 500ε το δίμηνο. Εκαιγαν σχεδον όλη μερα. Ηδη με τα κλιματιστικά καιω το 1/3 ,ισως και λιγότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 2:52 ΜΜ, liakjim είπε

Off topic, τελικά το ένα πριζάκι της blitzwolf που έχω, κόβει από μόνο του το ρεύμα. Πως δεν πήρα το Fujitsu στα χέρια.

Έβαλα ένα παλιό κινητό που το έχω σαν security camera με το alfred , το οποίο ειδοποιεί όταν το κινητό σταματάει να φορτίζει και πήρα 3 screenshots από 3 black outs και τα έστειλα στο banggood. Για να δούμε. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2019-12-25-13-58-39-753_lockscreen.jpg.b61b9cf1c2e783c0b6da857affb69a88.jpgScreenshot_2019-12-25-14-35-38-637_com_tuya.smartlife.jpg.5765b9c203a1a8a327b42fd66e3c682a.jpgScreenshot_2019-12-25-14-39-19-774_com_miui.gallery.jpg.3d0ad8ed8d83d99b2f9592105c87331a.jpg

Η συζήτηση είχε ως αφορμή το aria που ο φίλος το βλέπει να μη κατεβαίνει από πολύ ψηλά. Δεν είναι σημείο υπεροχής ενός σωστού inventer το να κατεβαίνει στα 200W? Φυσικά και είναι ένα αντικειμενικότατο σημείο υπεροχής όσο και να προσπαθείς να το αποδομησεις.

Χρονια πολλα σε ολους!! Μα καλα, συγνωμη κιολας ρισκαρεις μηχανημα 1,5 χιλιαρικο να του δινεις ρευμα με κινεζικα μπριζακια; Νομιζω στο χα ξαναπει παλιοτερα,εγω και τον sonoff που χω βαλει στο 18αρι τον φοβαμαι  με την πρωτη ευκαιρια θα τον βγαλω και ισως τον βαλω στο 9αρι.. χθες εκει που κοιταζα καταναλωσεις στην εφαρμογη πηγε κατα λαθος το δαχτυλο στο OFF και φυσικα εκοψε το ρευμα ενω δουλευε..(δικο μου λαθος βεβαια..)

Θα συμφωνησω πως το να επικεντρωνεται η συζητηση σε ελαχιστες καταναλωσεις 150-200w και πιο υπερεχει σε τοσο χαμηλα φορτια που ναι τοποθετημενα σε διαφοτερικα σπιτια  δεν προσφερει κατι στην κουβεντα..

Οσο για το aria, επειδη εχουμε το 12αρι στη δουλεια μπορει και  πεφτει πολυ χαμηλα αφου ο αερας του ειναι ψιλοκρυος οταν πιανει επιθυμητη..δυστυχως το 24αρι ειναι μια απ τα ιδια με το life pro που χα κι εγω απ αυτα που αναφερει ο φιλος πιο πανω οποτε μακρια απο 18αρια-24αρια..δεν μπορω να καταλαβω ομως, γιατι η Inventor κανει τετοιες υλοποιησεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοροϊδεύουν! Απλά όπως επισήμανα, πρέπει να έχεις τελειώσει Πολυτεχνείο για να καταλάβεις τι εννοεί ο ποιητής. Επίσης, στη θέρμανση είναι η δυσκολία τους. Πολύς κόσμος παραμυθιαζεται λόγω της ψύξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Artakos είπε

Νεα απο το μέτωπο,αφου με εσκασε με την θέρμανση,λεω δεν βαζω ψυξη να δω,ζητουσα 17,ανεμιστηρας στο ποιο χαμηλο.

Εξεπλάγην,

2,2A  με 0,9 συντελεστη κανει 455w σταθερα χωρις on-off

Ακριβως ετσι δουλευε κι εμενα το 24αρι life pro και στην ψυξη..μονο που οταν πιασαν οι καυσωνες ειχε ελαχιστη 800-900 που κι εκει εκλεινε αποτομα..οποτε..μη βιαζεσαι να χαρεις φιλε μου..αν δεις πως δεν διορθωνεται η συμπεριφορα του και η ελαχιστη δεν εχει καμια σχεση με την αναφερομενη στα specs απαιτησε αλλαγη εδω και τωρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ακριβως ετσι δουλευε κι εμενα το 24αρι life pro και στην ψυξη..μονο που οταν πιασαν οι καυσωνες ειχε ελαχιστη 800-900 που κι εκει εκλεινε αποτομα..οποτε..μη βιαζεσαι να χαρεις φιλε μου..αν δεις πως δεν διορθωνεται η συμπεριφορα του και η ελαχιστη δεν εχει καμια σχεση με την αναφερομενη στα specs απαιτησε αλλαγη εδω και τωρα!!

Εσυ τι το εκανες? Απαιτησες αλλαγη η ηταν σε νοικιασμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...