Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι με εξωτερική 7 και μέσα 20 και με high ανεμιστήρα.

Μη το δικαιολογείς άλλο το inventor.

Το Fujitsu έχει δηλωμένο ελάχιστο input 0,15.

Κοίτα τι έγινε χθες που είχε 7 εξωτερική και του ζήτησα 20.

Screenshot_2019-12-26-23-56-09-345_com.miui.gallery.jpg

Και στο Carrier έτσι γίνεται. Του βάζω 22 και η εφαρμογή δείχνει σύντομα 27 πριν κλείσει , χωρίς follow me.

Έχω εξηγήσει 100φορές ότι το Aria βλέπει τον ζεστό αέρα που βγάζει και τον ρουφάει από πάνω που είναι ο αισθητήρας.

Δεν έχει πρόβλημα η πλακέτα.

Στη περίπτωση όπου έχεις ενεργοποιημένο το follow me εννοείς . Σε αυτή την περίπτωση είναι φυσιολογικό . 
Ο @Artakos δεν το δουλεύει με follow me και απο την στιγμή που η μονάδα αποφασίζει παίρνοντας input απο τον αισθητήρα στην επιστροφή του μηχανήματος κάτι δεν παέι καλά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Στη περίπτωση όπου έχεις ενεργοποιημένο το follow me εννοείς . Σε αυτή την περίπτωση είναι φυσιολογικό . 
Ο @Artakos δεν το δουλεύει με follow me και απο την στιγμή που η μονάδα αποφασίζει παίρνοντας input απο τον αισθητήρα στην επιστροφή του μηχανήματος κάτι δεν παέι καλά . 

Όοοοοοχιιιιι.

27 θα δείξει στο carrier , χωρίς follow me.

Με follow me , θα δείχνει τη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ.

ΥΓ Δεν είμαι μέσα στο μηχάνημα, 9άρι carrier έχω όχι 24άρι aria (αν και είναι όλα φασόν midea), αλλά τα ίδια βλέπω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Στη περίπτωση όπου έχεις ενεργοποιημένο το follow me εννοείς . Σε αυτή την περίπτωση είναι φυσιολογικό . 
Ο @Artakos δεν το δουλεύει με follow me και απο την στιγμή που η μονάδα αποφασίζει παίρνοντας input απο τον αισθητήρα στην επιστροφή του μηχανήματος κάτι δεν παέι καλά . 

Και το toyotomi το έκανε αυτό όταν δούλευε χωρίς ifeel..έδειχνε μια χαζή υψηλή θερμοκρασία και σε 4 λεπτά έπεφτε η θερμοκρασία και ξαναανοιγε..  Μάλιστα ακόμα θυμάμαι όταν δοκίμαζα πράγματα μπας και καταλάβω πως δουλεύει.. είχα βάλει auto αντί για heat..(χειμώνας κρυο έξω) και μετά από λίγα λεπτά γύρισε αυτόματα στην ψύξη...

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όοοοοοχιιιιι.

27 θα δείξει στο carrier , χωρίς follow me.

Με follow me , θα δείχνει τη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ.

ΥΓ Δεν είμαι μέσα στο μηχάνημα, 9άρι carrier έχω όχι 24άρι aria (αν και είναι όλα φασόν midea), αλλά τα ίδια βλέπω και εγώ.

Ωραία . Το ρυθμίζει 21 βαθμούς χωρίς follow me και αυτό φτάνει στους 27.5 βαθμούς για να κόψει . 6.5 βαθμούς διαφορά για να δώσει εντολή . Αυτό δεν είναι φυσιολογικό . 
Αν του έκοβε στους 23-24 να πω οκ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Ωραία . Το ρυθμίζει 21 βαθμούς χωρίς follow me και αυτό φτάνει στους 27.5 βαθμούς για να κόψει . 6.5 βαθμούς διαφορά για να δώσει εντολή . Αυτό δεν είναι φυσιολογικό . 
Αν του έκοβε στους 23-24 να πω οκ ! 

Επειδή εγώ είχα ρωτήσει για το παραπάνω θέμα στην toyo,η απάντηση ήταν εεε βάλε ifeel !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Artakos είπε

To κλιματιστικο εχει θεμα,οχι η θερμοκρασια που ρουφαει δεν ειναι 26 αλλα 21,

IMG_20191227_191425.jpg

Screenshot_2019-12-27-19-13-53.png

Άρα σου δείχνει 26 ο αισθητήρας της μονάδας επάνω ενώ το θερμόμετρο σου σου δείχνει στην είσοδο 21 ; 
Βλάβη ξεκάθαρα. Αισθητήρας ή πλακέτα και για αυτό όλα αυτά τα κουλά  . Πάρε τηλ και εστίασε σε αυτά περί θερμοκρασίας . Ότι διαβάζει λάθος να έρθουν να το δουν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Ωραία . Το ρυθμίζει 21 βαθμούς χωρίς follow me και αυτό φτάνει στους 27.5 βαθμούς για να κόψει . 6.5 βαθμούς διαφορά για να δώσει εντολή . Αυτό δεν είναι φυσιολογικό . 
Αν του έκοβε στους 23-24 να πω οκ ! 

Μα ποτέ δεν φτάνει 27.5 ο χώρος.

Ο αισθητήρας διαβάζει τόσο γιατί οι περσίδες κοιτάνε τέρμα κάτω στη θέρμανση και ο αέρας πάει κατευθείαν πάνω , τον τσιμπάει η αναρρόφηση και εκεί δίπλα είναι ο αισθητήρας. 

Στο carrier αυτό το μετριάζω, με το να βάλω τις περσίδες 45μοίρες και τέρμα ανεμιστήρα για να πάει όσο μακριά γίνεται.

Φυσικά , είπα μετριάζω, οπότε τελικά παίζω follow me.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Artakos είπε

To κλιματιστικο εχει θεμα,οχι η θερμοκρασια που ρουφαει δεν ειναι 26 αλλα 21,

IMG_20191227_191425.jpg

Screenshot_2019-12-27-19-13-53.png

Βάλτο μια σε ανεμιστήρα και δες αν δείχνει σωστά την θερμοκρασία του χώρου η εφαρμογή !

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Artakos είπε

To κλιματιστικο εχει θεμα,οχι η θερμοκρασια που ρουφαει δεν ειναι 26 αλλα 21,

IMG_20191227_191425.jpg

Screenshot_2019-12-27-19-13-53.png

Οκ , αυτό είναι ύποπτο, αλλά άσε το θερμόμετρο ώρα για να είσαι σίγουρος.

Εγώ μετράω με όργανο που αλλάζει ακαριαία και όταν μου λέει το app 27 , έχω όντως 27 εκεί πάνω.

Άστο λίγο ακόμα.

@Dare-Devil, @Artakos.

Στο ASYG24KLCA τώρα, με ζήτηση 22, έχει έξοδο αέρα 35, ρουφάει 25 και καίει 309W.

IMG-20191227-194541.jpg


IMG-20191227-194643.jpg


IMG-20191227-194658.jpg

Εξωτερική 9

5615fd5a3cf86c7b9236d23a27347042.png

Το Aria με 870W, βάζω στοίχημα ότι δεν θα είναι παράλογο να έχει στρώμα αέρα με 27 εκεί πάνω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, guzel είπε

Κάτι τέτοιες εταιρείες (βλ. inventor,toyotomi) είναι ο λόγος που ο κλιματισμός δεν αποτελεί την νο 1 αποκλειστική επιλογή για θέρμανση. 

Αστεία ερώτηση. Η απάντηση είναι εύκολη. Toshiba Shorai

spacer.png

Σκουριά είναι αυτό;;;;;;;;; Να πάθω το εγκεφαλικό;

Αυτά παθαίνουνε όταν αγοράζουμε ταυλανδικο εξοπλισμό! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Αγόρασα στο Black Friday το Daikin Siesta Sensira 12.000 BTU απο Media Markt. Η Εγκατάσταση έγινε αρχές Δεκέμβρη

Έχω παρατηρήσει οτι μερικές φορές μετά απο μερικές ώρες λειτουργίας κλείνει μόνο του εντελώς και δεν δουλευει. Ειναι λογικό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rush13 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Αγόρασα στο Black Friday το Daikin Siesta Sensira 12.000 BTU απο Media Markt. Η Εγκατάσταση έγινε αρχές Δεκέμβρη

Έχω παρατηρήσει οτι μερικές φορές μετά απο μερικές ώρες λειτουργίας κλείνει μόνο του εντελώς και δεν δουλευει. Ειναι λογικό αυτό?

Φυσικά. Όταν οι ανάγκες του χώρου είναι μικρότερες από την ελάχιστη θερμική παροχή του μηχανήματος, θα κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρχίζει μόνο του όταν κατέβει η θερμοκρασία ? Η πρέπει να το ξανα ανοιξω εγώ ?  Το θέμα ειναι οτι επειδή το δουλευω σε κατάστημα που έχει ύψος 4,5 μετρα και τεράστια τζαμαρία με πολλές απώλειες ο χώρος ξανα κρυώνει σχετικα ευκολα.

Συνήθως όταν το ανοίγω το βάζω στο powerfull για να ζεστάνει γρήγορα και μετά να κρατήσει την θερμοκρασία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rush13 είπε

Και ξαναρχίζει μόνο του όταν κατέβει η θερμοκρασία ? Η πρέπει να το ξανα ανοιξω εγώ ?  Το θέμα ειναι οτι επειδή το δουλευω σε κατάστημα που έχει ύψος 4,5 μετρα και τεράστια τζαμαρία με πολλές απώλειες ο χώρος ξανα κρυώνει σχετικα ευκολα.

Συνήθως όταν το ανοίγω το βάζω στο powerfull για να ζεστάνει γρήγορα και μετά να κρατήσει την θερμοκρασία . 

Ξανα αρχίζει μόνο του.

Σε ψηλοτάβανους χώρους, συσσωρεύεται ο θερμός αέρας και κάτω κάνει κρύο.

Θα πρέπει να το έχεις με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα και 45μοίρες οι περσίδες για να πηγαίνει μακριά.

Ελπίζω μόνο να έκανες σωστή επιλογή, γιατί 12άρι σε τόσο ψηλοτάβανο χώρο και με απώλειες, θα πρέπει να είναι μια σταλιά το μαγαζί για να φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...