Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Artakos είπε

Μου ειπε οτ δουλευε στην daikin πριν και οτι εαν εαν υπηρχε μηχανημα να γραφει κατω απο 1,4 θα παει να το παρει

Νομιζω πρεπει να μπει σε εξοδα τωρα να το πάρει,

κατσε να το βαλω στο tp link να καλυψω το ενδεχόμενο με φωτο κ βλεπω πως προχωράει,

Επίσης  τα 320w ελαχιστη, δεν ισxυουν καθως με τα λεγομενα του τοσο ζηταγε ο χωρος τοσο έδινε το κλιμα πχ 1000w

 

Αν δεν έχεις πιάσει επιθυμητή δεν είναι παράλογα τα λεγόμενα του.

Αλλά αν έχεις πιάσει θερμοκρασία και είσαι σε φάση διατήρησής της περιμένοντας να κόψει  και αντ'αυτού κάνει off τότε έχουμε δίκιο εμείς.

Επίσης εξήγησέ του ότι δεν ξέρει τα προϊόντα τους και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους (εν ολίγοις την δουλειά του) γιατί άλλα πράγματα λένε στο manual τους και άλλα αυτός...

Δεν αγοράζεις θερμοπομπό να έχεις στάνταρ κατανάλωση...

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, g-e-o είπε

Στο fujitsu asyg24klca σύνδεσα τον μετρητή κατανάλωσης την Κυριακή 22/12. Σήμερα το πρωί με μόνιμα επιθυμητή θερμοκρασία 23 κ διακοπτόμενη λειτουργία τις ώρες που λείπω από το σπίτι έχω 19Kwh..Είναι πολλές ή φυσιολογικές; 

Εάν ο χωρος σου ειναι μεγάλος και έχει απώλειες και σε συνδυασμό με τους 23 ζητούμενη τότε ειναι φυσιολογικό. Κατεβασε την θερμοκρασία στους 20 και πες μας πάλι ώρες και ενέργεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Artakos είπε

Μου ειπε οτ δουλευε στην daikin πριν και οτι εαν εαν υπηρχε μηχανημα να γραφει κατω απο 1,4 θα παει να το παρει

χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Αν δεν έχεις πιάσει επιθυμητή δεν είναι παράλογα τα λεγόμενα του.

Αλλά αν έχεις πιάσει θερμοκρασία και είσαι σε φάση διατήρησής της περιμένοντας να κόψει  και αντ'αυτού κάνει off τότε έχουμε δίκιο εμείς.

Επίσης εξήγησέ του ότι δεν ξέρει τα προϊόντα τους και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους (εν ολίγοις την δουλειά του) γιατί άλλα πράγματα λένε στο manual τους και άλλα αυτός...

Δεν αγοράζεις θερμοπομπό να έχεις στάνταρ κατανάλωση...

Θερμοκρασια δεν ξερω εαν εχει πιασει.δηλ σε ποια απόσταση να βαλω το θερμομετρο κτλ,αλλα απο την εφαρμογη της ινβετορ,με ζητουμενο 21 παει η εσωτερική 27,5,πράγμα το οποιο δεν υπαρχει περίπτωση να εχει γινει, απο το φουλ πχ τραβαει 12Α πεφτει στα 3,6Amp το ελαχιστο που εχω δει και μετα off,

Κατ'αυτόν ειναι φυσιολογικο τετοια συμπεριφορά και οχι να πεσει κ αλλο η αποδοση πχ να τραβαει 2Α 

Ειναι φυσιολογικο μου ειπε να τραβάει 12Α να πέφτει στα 3,6 και μετα off και το ιδιο να γινεται αιωνιος καθε 5-10 λεπτα

Γιατι ''τοσα ζηταει  χωρος''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Artakos είπε

Θερμοκρασια δεν ξερω εαν εχει πιασει.δηλ σε ποια απόσταση να βαλω το θερμομετρο κτλ,αλλα απο την εφαρμογη της ινβετορ,με ζητουμενο 21 παει η εσωτερική 27,5,πράγμα το οποιο δεν υπαρχει περίπτωση να εχει γινει, απο το φουλ πχ τραβαει 12Α πεφτει στα 3,6Amp το ελαχιστο που εχω δει και μετα off,

Κατ'αυτόν ειναι φυσιολογικο τετοια συμπεριφορά και οχι να πεσει κ αλλο η αποδοση πχ να τραβαει 2Α 

Ειναι φυσιολογικο μου ειπε να τραβάει 12Α να πέφτει στα 3,6 και μετα off και το ιδιο να γινεται αιωνιος καθε 5-10 λεπτα

Γιατι ''τοσα ζηταει  χωρος''

Ναι αλλά έχει 10 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Artakos είπε

Θερμοκρασια δεν ξερω εαν εχει πιασει.δηλ σε ποια απόσταση να βαλω το θερμομετρο κτλ,αλλα απο την εφαρμογη της ινβετορ,με ζητουμενο 21 παει η εσωτερική 27,5,πράγμα το οποιο δεν υπαρχει περίπτωση να εχει γινει, απο το φουλ πχ τραβαει 12Α πεφτει στα 3,6Amp το ελαχιστο που εχω δει και μετα off,

Κατ'αυτόν ειναι φυσιολογικο τετοια συμπεριφορά και οχι να πεσει κ αλλο η αποδοση πχ να τραβαει 2Α 

Ειναι φυσιολογικο μου ειπε να τραβάει 12Α να πέφτει στα 3,6 και μετα off και το ιδιο να γινεται αιωνιος καθε 5-10 λεπτα

Γιατι ''τοσα ζηταει  χωρος''

Μην βάζεις το θερμόμετρο στον θερμό αέρα πρέπει να το έχεις πιο μακριά κια να μην το χτυπάνε ρευματα αέρα, διότι εγώ πχ έβαλα το δικο μου στο fujitsu με ζητούμενη 20 κόντευε να πάει 27, πρέπει να πάει πιο μακριά, η καλύτερα να παει στο μέρος που βρίσκεται ο αισθητήρας της εσωτερικής μονάδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μην βάζεις το θερμόμετρο στον θερμό αέρα πρέπει να το έχεις πιο μακριά κια να μην το χτυπάνε ρευματα αέρα, διότι εγώ πχ έβαλα το δικο μου στο fujitsu με ζητούμενη 20 κόντευε να πάει 27, πρέπει να πάει πιο μακριά, η καλύτερα να παει στο μέρος που βρίσκεται ο αισθητήρας της εσωτερικής μονάδας. 

O αισθητήρας της εσω μονάδας λέει 27,5 με ζητουμενο 21,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Artakos είπε

O αισθητήρας της εσω μονάδας λέει 27,5 με ζητουμενο 21,

Στο έχω ξανα εξηγήσει .

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας του χώρου είναι εδώ :

Screenshot-6.png.c87a600a2eb9d15cbb992ab12b0752ff.png

 

Ο θερμός αέρας που βγάζει το μηχάνημα, είναι ελαφρύς και πάει πάνω. Τον τραβάει από πάνω το μηχάνημα και διαβάζει 27 γιατί τόση θερμοκρασία έχει ο αέρας εκεί.

Εσύ που είσαι πιο χαμηλά, έχεις πιο κρύο αέρα , στους 21. Το μηχάνημα όμως εκεί ψηλά βλέπει 27.

Αν είχες υπέρυθρη ματιά, θα έβλεπες ένα στρώμα ζεστού αέρα να κολλάει στο ταβάνι.

Και άλλα μηχανήματα έχουν το ίδιο πρόβλημα να αντιμετωπίσουν και φαίνεται ότι δεν μπερδεύονται.

Το δικό μου Fujitsu πχ που πετάει αέρα 28-30C, έχω δει ότι στις εισαγωγές του αέρα μπαίνουν 24. Δεν μπερδεύεται όμως, γιατί προφανώς έχει προγραμματιστεί σωστά.

Άλλοι κατασκευαστές έχουν και αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο (follow me, i feel κτλ), οπότε το μηχάνημα παίρνει θερμοκρασία από εκεί.

Ενεργοποίησέ το. Θα δεις ότι θα δείχνει 21 ή όσο έχει εκεί που θα βρίσκεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο έχω ξανα εξηγήσει .

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας του χώρου είναι εδώ :

Screenshot-6.png.c87a600a2eb9d15cbb992ab12b0752ff.png

Ο θερμός αέρας που βγάζει το μηχάνημα, είναι ελαφρύς και πάει πάνω. Τον τραβάει από πάνω το μηχάνημα και διαβάζει 27 γιατί τόση θερμοκρασία έχει ο αέρας εκεί.

Εσύ που είσαι πιο χαμηλά, έχεις πιο κρύο αέρα , στους 21. Το μηχάνημα όμως εκεί ψηλά βλέπει 27.

Αν είχες υπέρυθρη ματιά, θα έβλεπες ένα στρώμα ζεστού αέρα να κολλάει στο ταβάνι.

Και άλλα μηχανήματα έχουν το ίδιο πρόβλημα να αντιμετωπίσουν και φαίνεται ότι δεν μπερδεύονται.

Το δικό μου Fujitsu πχ που πετάει αέρα 28-30C, έχω δει ότι στις εισαγωγές του αέρα μπαίνουν 24. Δεν μπερδεύεται όμως, γιατί προφανώς έχει προγραμματιστεί σωστά.

Άλλοι κατασκευαστές έχουν και αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο (follow me, i feel κτλ), οπότε το μηχάνημα παίρνει θερμοκρασία από εκεί.

Ενεργοποίησέ το. Θα δεις ότι θα δείχνει 21 ή όσο έχει εκεί που θα βρίσκεται.

Καλα οπου κ να ειναι λιγο με νοιαζει,ας δουλευε σωστα το κλιματιστικο και ας εδειχνε αρλουμπες,

Εγω βλεπω κατασκευαστικο λαθος το οποιο δεν παραδεχεται ο εισαγωγεας,και εαν ριχνει το φταιξιμο σε χωρους και σε χειρισμο,πχ οπως μου ειπε οτι η ζητουμενη θερμοκρασια που ζηταω ειναι χαμηλη, 

Εγω λεω να τον περνω καθε μερα τηλ να μου λεει που θελει να το δουλευω ...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Artakos είπε

Καλα οπου κ να ειναι λιγο με νοιαζει,ας δουλευε σωστα το κλιματιστικο και ας εδειχνε αρλουμπες,

Εγω βλεπω κατασκευαστικο λαθος το οποιο δεν παραδεχεται ο εισαγωγεας,και εαν ριχνει το φταιξιμο σε χωρους και σε χειρισμο,πχ οπως μου ειπε οτι η ζητουμενη θερμοκρασια που ζηταω ειναι χαμηλη, 

Εγω λεω να τον περνω καθε μερα τηλ να μου λεει που θελει να το δουλευω ...

Τις ίδιες αρλουμπες άκουγα από toyotomi. Μην πιστέψεις τίποτα. Άλλαξε τους τα φώτα μέχρι να το ξηλώσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Artakos είπε

Καλα οπου κ να ειναι λιγο με νοιαζει,ας δουλευε σωστα το κλιματιστικο και ας εδειχνε αρλουμπες,

Εγω βλεπω κατασκευαστικο λαθος το οποιο δεν παραδεχεται ο εισαγωγεας,και εαν ριχνει το φταιξιμο σε χωρους και σε χειρισμο,πχ οπως μου ειπε οτι η ζητουμενη θερμοκρασια που ζηταω ειναι χαμηλη, 

Εγω λεω να τον περνω καθε μερα τηλ να μου λεει που θελει να το δουλευω ...

Δεν θα κάνεις τίποτα με τηλέφωνο.

Email και δικηγόρο.

Έχεις πάτημα τα 230W δηλωμένα επίσημα ελάχιστη κατανάλωση.

Δώσε οδηγίες

@guzel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιορτινη ιντριγκα😂....Διαβαζοντας τελικα πολλα και χρησιμα εδω περα...H απαντηση στην ερωτηση του εκατομυριου    ''Ποιο ειναι το καλυτερο κλιματιστικο της αγορας σε ενα μπατζετ περιπου  1500 ευρω'' ποια ειναι;

Χρονια πολλα με υγεια σε ολους μας εδω μεσα και σε οσους αγαπαμε και μας αγαπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

Γιορτινη ιντριγκα😂....Διαβαζοντας τελικα πολλα και χρησιμα εδω περα...H απαντηση στην ερωτηση του εκατομυριου    ''Ποιο ειναι το καλυτερο κλιματιστικο της αγορας σε ενα μπατζετ περιπου  1500 ευρω'' ποια ειναι;

Χρονια πολλα με υγεια σε ολους μας εδω μεσα και σε οσους αγαπαμε και μας αγαπαν.

χρόνια πολλά φίλε ,άλλα η ερώτηση εάν δεν εχει κάποιες έξτρα πληροφορίες δεν έχει απάντηση......

Στα 2000 πάντως είναι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/4070810/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ25N-RXZ25N.html    😉😂

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν θα κάνεις τίποτα με τηλέφωνο.

Email και δικηγόρο.

Έχεις πάτημα τα 230W δηλωμένα επίσημα ελάχιστη κατανάλωση.

Δώσε οδηγίες

@guzel

Ξεκινάς με πολλά τηλεφωνήματα, μιλάς μόνο με τον υπεύθυνο του τμήματος ,θα πραγματοποιήσουν επίσκεψη τεχνικού (εμένα ήρθαν 3 φορές) και τέλος ένα εξώδικο για μη συνομολογημένη κατά την αγορά ιδιότητα (230W).

Επίσης κανε τους σαφές ότι όσο λειτουργεί έτσι το μηχάνημα θα πηγαινοέρχονται μέχρι να το "φτιάξουν".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...