Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν, φαίνεται ότι απλά το Daikin στο παράδειγμά μου, έχει :

Πραγματική ισχύ : 183.3KW , άρα Ι πραγματικό =  0.826Α

O μετρητής όμως λέει 1.42Α άρα επειδή ισχύει Ι = sqrt ( I πρ ^2 + Ι άεργο ^2 ), τότε Ι άεργο = 1,148A

Άρα άεργος ισχύς : 255KVAr

Με λίγα λόγια, θα πρέπει να αγοράσεις μετρητή , γιατί με αμπεροτσιμπίδα μετράς λάθος σε μη ωμικά φορτία όπως οι κινητήρες. 

Μάλλον θα έχεις δει ωμικό φορτίο εκτός και αν έβαλες καμιά σκούπα.

Τα ρολόγια της ΔΕΗ δείχνουν πραγματική ισχύ.

Ο φίλος μετράει και άεργη μαζί αφού μετράει μόνο ρεύμα.

Σκούπα έβαλα και πιστολάκι 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Ποια ειναι η γνωμη σου για αυτο το 12αρι  mitsubishi  εναντι του fujitsu?
https://www.skroutz.gr/s/14026191/Mitsubishi-MSZ-MUZ-LN35VG-Natural-White.html

Πρέπει να είναι καταπληκτικό.

Απλά να ρωτήσεις ότι σου δίνουν το R32 μοντέλο.

Αφού έχεις τη διάθεση να ανέβεις σε χρήματα, υπάρχει και αυτό με 7 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/16729549/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-13PAVPG-E-RAS-13PKVPG-E.html

Γενικά σε αυτή την κατηγορία τιμής, έχουμε μπει στην αφρόκρεμα, οπότε απλά η διαφορά κρίνεται σε λεπτομέρειες πχ χαρακτηριστικά, features κτλ. Ζυγίζεις και επιλέγεις.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρέπει να είναι καταπληκτικό.

Απλά να ρωτήσεις ότι σου δίνουν το R32 μοντέλο.

Αφού έχεις τη διάθεση να ανέβεις σε χρήματα, υπάρχει και αυτό με 7 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/16729549/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-13PAVPG-E-RAS-13PKVPG-E.html

Γενικά σε αυτή την κατηγορία τιμής, έχουμε μπει στην αφρόκρεμα, οπότε απλά η διαφορά κρίνεται σε λεπτομέρειες πχ χαρακτηριστικά, features κτλ. Ζυγίζεις και επιλέγεις.

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,μηπως ξερεις αν υπαρχει κανενα μοντελο που να εχει και αφυγραντηρα? εκτος και αν εχουν και αυτα που ηδη εχουμε πει :) επισης αν μπορεις να καταλαβεις εσυ αυτο το mitsubishi εχει εσωτερικο καθαρισμο εναντι της μουχλας? 

Επεξ/σία από mixos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mixos23 είπε

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,μηπως ξερεις αν υπαρχει κανενα μοντελο που να εχει και αφυγραντηρα? εκτος και αν εχουν και αυτα που ηδη εχουμε πει :) επισης αν μπορεις να καταλαβεις εσυ αυτο το mitsubishi εχει εσωτερικο καθαρισμο εναντι της μουχλας? 

Μη ελεγχόμενη αφύγρανση σε ψύξη κάνουν όλα. 

Ελεγχόμενη αφύγρανση και σε ψύξη κ σε θέρμανση κάνει μόνο το Daikin ururu sarara https://www.skroutz.gr/s/4070855/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ35N-RXZ35N.html Είναι ο βασιλιάς των κλιματιστικών και το μόνο που θα έπρεπε να λέγεται κλιματιστικό μιας και κλίμα σημαίνει θερμοκρασία, υγρασία. Όλα τα άλλα ελέγχουν μόνο θερμοκρασία.

Ο εσωτερικός καθαρισμός για τη μούχλα, είναι απλά λειτουργία σε ανεμιστήρα όταν προηγουμένως έχει λειτουργήσει σε ψύξη. Δεν ξέρω αν έχει, θα πρέπει να το ρωτήσεις γιατί δεν λέει κάτι τέτοιο (το Toshiba πχ το έχει και το λέει -> Αυτοκαθαρισμός: Η λειτουργία αυτοκαθαρισμού μειώνει την υγρασία στο εσωτερικό του κλιματιστικού, καταπολεμόντας έτσι τη δυσοσμία και τον σχηματισμό μούχλας. Όταν κλείσετε το κλιματιστικό, ένας εσωτερικός ανεμιστήρας θα λειτουργήσει αυτόματα για να αφαιρέσει την υγρασία και να στεγνώσει το ψυκτικό στοιχείο.)

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μη ελεγχόμενη αφύγρανση σε ψύξη κάνουν όλα. 

Ελεγχόμενη αφύγρανση και σε ψύξη κ σε θέρμανση κάνει μόνο το Daikin ururu sarara https://www.skroutz.gr/s/4070855/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ35N-RXZ35N.html

Ο εσωτερικός καθαρισμός για τη μούχλα, είναι απλά λειτουργία σε ανεμιστήρα όταν προηγουμένως έχει λειτουργήσει σε ψύξη. Δεν ξέρω αν έχει, θα πρέπει να το ρωτήσεις γιατί δεν λέει κάτι τέτοιο (το Toshiba πχ το έχει και το λέει -> Αυτοκαθαρισμός: Η λειτουργία αυτοκαθαρισμού μειώνει την υγρασία στο εσωτερικό του κλιματιστικού, καταπολεμόντας έτσι τη δυσοσμία και τον σχηματισμό μούχλας. Όταν κλείσετε το κλιματιστικό, ένας εσωτερικός ανεμιστήρας θα λειτουργήσει αυτόματα για να αφαιρέσει την υγρασία και να στεγνώσει το ψυκτικό στοιχείο.)

σε ευχαριστω,γιατι ενας ψυκτικος μου ειχε πει αν δεν εχει αυτοκαθαρισμο αν ερθω εγω και στο καθαρισω με τα χημικα που ριχνουμε θα στα Γ@#$@#$@# ολα τα φιλτρα..
ισχυει οτι ετσι γινεται ο καθαρισμος απο ψυκτικο η δεν ξερει και πολλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mixos23 είπε

σε ευχαριστω,γιατι ενας ψυκτικος μου ειχε πει αν δεν εχει αυτοκαθαρισμο αν ερθω εγω και στο καθαρισω με τα χημικα που ριχνουμε θα στα Γ@#$@#$@# ολα τα φιλτρα..
ισχυει οτι ετσι γινεται ο καθαρισμος απο ψυκτικο η δεν ξερει και πολλα?

Εδώ δεν ξέρω να σου πω.

Από ότι έχω καταλάβει πάντως, σε αυτό το κομμάτι φαίνεται να πλεονεκτεί η Toshiba που έχει το σύστημα με τον αέρα αλλά και το magic coil που πρέπει να είναι μια επικάλυψη και βοηθάει να παραμένει καθαρό.

Βέβαια που σταματάει το μάρκετιγνκ που ξεκινάει η πραγματικότητα θα σε γελάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim το fujitsu το έχεις μόνιμα στο auto (fan)? Παρατηρώ και εγώ αυτό που λέει ο @Rnd1978 ότι το shorai όταν δουλευει πολλές ώρες σαν να μπαίνει σε βύθιση κάθεται στα 150-160w και αν ανεβάσεις θερμοκρασία αργεί πολύ να πάρει στροφές. Όταν έχω τον ανεμιστήρα στη πρώτη σκάλα αφενός διανέμει τον αέρα πιο ορθά, νιώθεις το σπίτι πολύ πιο ζεστό, ενώ πριν θα έπρεπε να το έβαζα στους 23 αλλά η κατανάλωση δεν κατεβαίνει κάτω από 300W.  Παίζει 300-380W αλλά το σπίτι είναι πολύ πιο ζεστό και ας είναι στους 22 και χωρίς auto δεν μπαίνει σε βύθιση.

όταν το κάνει αυτό ο χώρος πάει 21 ενώ έχω επιθυμητή 22, το έχω δει και 20.5 σα να κοιμάται ένα πράγμα 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Artakos είπε

Με τι ειναι τσεκαρισμενο?και με ποιον συντελεστη το κανει?, δεν σου την λεω,το ρεζουμε παω να πιάσω,να δουμε ποτε εχπυμε σωστες ενδείξεις κ ποτε οχι

Έχω μετρητή ράγας για το 18 αρι και έχω στο ίδιο στην tp link οπότε από.την στιγμή που ο μετρητής ράγας και η πρίζα γράφει το ίδιο δε νομίζω ότι μπορεί να κάνουν λάθος και τα δύο η να συμβαδίζει το λάθος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, guzel είπε

@liakjim το fujitsu το έχεις μόνιμα στο auto (fan)? Παρατηρώ και εγώ αυτό που λέει ο @Rnd1978 ότι το shorai όταν δουλευει πολλές ώρες σαν να μπαίνει σε βύθιση κάθεται στα 150-160w και αν ανεβάσεις θερμοκρασία αργεί πολύ να πάρει στροφές. Όταν έχω τον ανεμιστήρα στη πρώτη σκάλα αφενός διανέμει τον αέρα πιο ορθά, νιώθεις το σπίτι πολύ πιο ζεστό, ενώ πριν θα έπρεπε να το έβαζα στους 23 αλλά η κατανάλωση δεν κατεβαίνει κάτω από 300W.  Παίζει 300-380W αλλά το σπίτι είναι πολύ πιο ζεστό και ας είναι στους 22 και χωρίς auto δεν μπαίνει σε βύθιση.

όταν το κάνει αυτό ο χώρος πάει 21 ενώ έχω επιθυμητή 22, το έχω δει και 20.5 σα να κοιμάται ένα πράγμα 

To έχω πάντα στο αυτόματο.

Σε αντίθεση με εσάς δεν έχω πρόβλημα παροχής αέρα. Ίσα ίσα το αντίθετο , ότι δηλαδή θα ήθελα να έχει και ένα mode με πιο χαμηλή παροχή άρα και θόρυβο, ακόμα και από το quiet .

Το καλό είναι ότι στα πέρατα του ενιαίου έχω πάντα υψηλές θερμοκρασίες, ενώ αέρας ταξιδεύει (με τη βοήθεια και της φυσικής) και στον πάνω όροφο οπότε σπάει και εκεί.

Γενικά έχω καταλάβει ότι η Fujitsu έχει προγραμματίσει/σχεδιάσει το συγκεκριμένο μηχάνημα με το να χρησιμοποιεί όσο περισσότερο αέρα μπορεί με στόχο τη μέγιστη απόδοση εις βάρους όμως του θορύβου μέσα/έξω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μιλησα με την inventor,

Ειναι φυσιολογικο μου ειπε να εχει οn οff ενα κλιματιστικο ινβερτερ,γιατι εχει καλυψει τις απώλειες,και γιατι του λεω αφου εχει καλυψει τις απωλειες δεν παιζει στα χαμηλα δηλ να τραβαει 1,4Α και να κανει συντήρηση αλλα απο τα 3,6Ακατευθειαν κοβει?ειναι ο χωρος και ειναι η θερμοκρασια που οριζω χαμηλη και και και,στο τελος εκλεισε η γραμμη και δεν ξανασηκωνουν,

Δεν υπαρχει μηχανημα 24αρι να πεφτει στα 1,4Α και και και,

Ωραια το μεσα το δωματιο που ειναι μικρο το κλιματιστικο για τον χωρο γιατι κοβει? Κ ξεκινησε παλι κσι και και,ο χωρος και ζητουμενο κτλ

Κ εαν δεν σε ευχαριστεί να πας στο καταστημα να το πεις

Μα το θεμα με την ινβεντορ το εχω, 

Ξεχασα να του πω για τις αποσυνδεσεις στην εφαρμογη,γενικα δεν εμεινα ευχαριστημενος καθως υποστηριζε οτι ειναι φυσιολογικο ολο αυτο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο fujitsu asyg24klca σύνδεσα τον μετρητή κατανάλωσης την Κυριακή 22/12. Σήμερα το πρωί με μόνιμα επιθυμητή θερμοκρασία 23 κ διακοπτόμενη λειτουργία τις ώρες που λείπω από το σπίτι έχω 19Kwh..Είναι πολλές ή φυσιολογικές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Artakos είπε

Μολις μιλησα με την inventor,

Ειναι φυσιολογικο μου ειπε να εχει οn οff ενα κλιματιστικο ινβερτερ,γιατι εχει καλυψει τις απώλειες,και γιατι του λεω αφου εχει καλυψει τις απωλειες δεν παιζει στα χαμηλα δηλ να τραβαει 1,4Α και να κανει συντήρηση αλλα απο τα 3,6Ακατευθειαν κοβει?ειναι ο χωρος και ειναι η θερμοκρασια που οριζω χαμηλη και και και,στο τελος εκλεισε η γραμμη και δεν ξανασηκωνουν,

Δεν υπαρχει μηχανημα 24αρι να πεφτει στα 1,4Α και και και,

Ωραια το μεσα το δωματιο που ειναι μικρο το κλιματιστικο για τον χωρο γιατι κοβει? Κ ξεκινησε παλι κσι και και,ο χωρος και ζητουμενο κτλ

Κ εαν δεν σε ευχαριστεί να πας στο καταστημα να το πεις

Μα το θεμα με την ινβεντορ το εχω, 

Ξεχασα να του πω για τις αποσυνδεσεις στην εφαρμογη,γενικα δεν εμεινα ευχαριστημενος καθως υποστηριζε οτι ειναι φυσιολογικο ολο αυτο

Απαράδεκτοι.

Καταρχάς πως τολμάει και σου λέει ότι δεν υπάρχει μηχάνημα 24άρι να πέφτει στα 1.4Α όταν το λένε οι ίδιοι στα χαρακτηριστικά ;;;;;

Screenshot-5.png.e376da83ffb6a54223bf319a28a6b790.png

Μάλλον θα πρέπει να προχωρήσεις σε εξώδικο προς το κατάστημα αγοράς με κοινοποίηση την inventor .

Δεν είναι δυνατόν να λένε κάτι και να μην ισχύει.

ΥΓ

Αν και δεν απαιτείται δείξτους και αυτό από το ASYG24KLCA 

Screenshot_2019-12-26-21-02-00-551_com.miui.gallery.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Artakos είπε

Μολις μιλησα με την inventor,

Ειναι φυσιολογικο μου ειπε να εχει οn οff ενα κλιματιστικο ινβερτερ,γιατι εχει καλυψει τις απώλειες,και γιατι του λεω αφου εχει καλυψει τις απωλειες δεν παιζει στα χαμηλα δηλ να τραβαει 1,4Α και να κανει συντήρηση αλλα απο τα 3,6Ακατευθειαν κοβει?ειναι ο χωρος και ειναι η θερμοκρασια που οριζω χαμηλη και και και,στο τελος εκλεισε η γραμμη και δεν ξανασηκωνουν,

Δεν υπαρχει μηχανημα 24αρι να πεφτει στα 1,4Α και και και,

Ωραια το μεσα το δωματιο που ειναι μικρο το κλιματιστικο για τον χωρο γιατι κοβει? Κ ξεκινησε παλι κσι και και,ο χωρος και ζητουμενο κτλ

Κ εαν δεν σε ευχαριστεί να πας στο καταστημα να το πεις

Μα το θεμα με την ινβεντορ το εχω, 

Ξεχασα να του πω για τις αποσυνδεσεις στην εφαρμογη,γενικα δεν εμεινα ευχαριστημενος καθως υποστηριζε οτι ειναι φυσιολογικο ολο αυτο

Πες τους πως θέλεις να μιλήσεις με κάποιον πραγματικά υπεύθυνο όταν τους πάρεις.

Όχι με τον κάθε υπάλληλο που ποσώς τον ενδιαφέρει η φήμη της εταιρείας.

Εξήγησε τους πως συμμετέχεις σε τεχνολογικά φόρουμ μηχανολογικού περιεχομένου και ξέρεις ότι το μηχάνημα δεν κάνει αυτό που διαφημίζεται ότι κάνει.

Τέλος στείλ'τους ένα καλό βίντεο με την κακή συμπεριφορά του κλιματιστικού και πες τους πως αν δεν ξέρουν να βοηθήσουν θα το ανεβάσεις youtube να σε βοηθήσουν από εκεί...

Και να δεί και λίγο ο κόσμος τι προϊόντα και τι υποστήριξη προσφέρει η invertor...  

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε οτ δουλευε στην daikin πριν και οτι εαν εαν υπηρχε μηχανημα να γραφει κατω απο 1,4 θα παει να το παρει

Νομιζω πρεπει να μπει σε εξοδα τωρα να το πάρει,

κατσε να το βαλω στο tp link να καλυψω το ενδεχόμενο με φωτο κ βλεπω πως προχωράει,

Επίσης  τα 320w ελαχιστη, δεν ισxυουν καθως με τα λεγομενα του τοσο ζηταγε ο χωρος τοσο έδινε το κλιμα πχ 1000w

Για ελαχιστες καταναλωσεις και ελαχιστο ρευμα που γραφουν ουτε λογος,καθως μπλια μπλια μπλια τοσο ζηταγε ο χωρος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...