Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι τέτοιες εταιρείες (βλ. inventor,toyotomi) είναι ο λόγος που ο κλιματισμός δεν αποτελεί την νο 1 αποκλειστική επιλογή για θέρμανση. 

17 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

Γιορτινη ιντριγκα😂....Διαβαζοντας τελικα πολλα και χρησιμα εδω περα...H απαντηση στην ερωτηση του εκατομυριου    ''Ποιο ειναι το καλυτερο κλιματιστικο της αγορας σε ενα μπατζετ περιπου  1500 ευρω'' ποια ειναι;

Χρονια πολλα με υγεια σε ολους μας εδω μεσα και σε οσους αγαπαμε και μας αγαπαν.

Αστεία ερώτηση. Η απάντηση είναι εύκολη. Toshiba Shorai

spacer.png

Σκουριά είναι αυτό;;;;;;;;; Να πάθω το εγκεφαλικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Εμένα πάντως η το μηχάνημα δεν δουλεύει σωστά, ή εγώ κάνω κάτι λάθος.. Δεν μπορεί σε 5 μέρες να έχει κάψει 35kwh...

Για 24 μιλάμε, 5χ7=35, 7kwh την μέρα, εγώ με το 22αρι LN60 θέλω 8-9kwh τη μέρα, αλλά δεν κλείνει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Για 24 μιλάμε, 5χ7=35, 7kwh την μέρα, εγώ με το 22αρι LN60 θέλω 8-9kwh τη μέρα, αλλά δεν κλείνει ποτέ...

Εμένα δουλεύει 8 με 10 ώρες την ημέρα.. Κ υποτίθεται ότι είναι το πιο οικονομικό της αγοράς.. Εκτός αν κάνω εγώ κάτι λάθος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Αστεία ερώτηση. Η απάντηση είναι εύκολη. Toshiba Shorai

Και από κάτω οι σκουριασμένες βίδες....

Στείλε εξώδικο για μη συνομολογημένη ιδιότητα ( αντισκωριακή προστασία).

Αυτή είναι η "άψογη ιαπωνική ποιότητα;;;;;¨".

Αν οι βίδες σου σκούριασαν σε ένα χρόνο, τι θα πάθει το υπόλοιπο;;;;;

Να αλλάξει τώρα το avatar!!!

1 ώρα πριν, KSgJunior είπε

  ''Ποιο ειναι το καλυτερο κλιματιστικο της αγορας σε ενα μπατζετ περιπου  1500 ευρω'' ποια ειναι;

Φαίνεται ότι το Shorai Premium έχει συνολικά πολύ καλή πιθανότητα να βγει 1ο μιας και συνδυάζει ποιότητα, απόδοση, λειτουργία, εγγύηση, χαρακτηριστικά.

49 λεπτά πριν, guzel είπε

οι άλλες βίδες δεν έχουν κάτι. μόνο αυτές που κλείνουν το καπάκι.

spacer.png

Καλά τι βίδες βάλανε εκεί;

Να ξεβιδωσω από το Fujitsu να σου στείλω;

Screenshot_2019-12-27-18-01-41-526_com_miui.gallery.jpg.05c0129a175c4ef65bb0f9ad0640b0b4.jpg

😂😂😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mixos23 είπε

Ποια ειναι η γνωμη σου για αυτο το 12αρι  mitsubishi  εναντι του fujitsu?
https://www.skroutz.gr/s/14026191/Mitsubishi-MSZ-MUZ-LN35VG-Natural-White.html

Εξαιρετικοί βαθμοί απόδοσης αλλά με μικρή εγγύηση . 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . 7 χρόνια στο συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις
Δες και αυτό με 7ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις https://www.skroutz.gr/s/16729549/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-13PAVPG-E-RAS-13PKVPG-E.html
Αν το βρεις σε τιμή κοντά στο LN της Mitsu αξίζει . 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Artakos είπε

Θερμοκρασια δεν ξερω εαν εχει πιασει.δηλ σε ποια απόσταση να βαλω το θερμομετρο κτλ,αλλα απο την εφαρμογη της ινβετορ,με ζητουμενο 21 παει η εσωτερική 27,5,πράγμα το οποιο δεν υπαρχει περίπτωση να εχει γινει, απο το φουλ πχ τραβαει 12Α πεφτει στα 3,6Amp το ελαχιστο που εχω δει και μετα off,

Κατ'αυτόν ειναι φυσιολογικο τετοια συμπεριφορά και οχι να πεσει κ αλλο η αποδοση πχ να τραβαει 2Α 

Ειναι φυσιολογικο μου ειπε να τραβάει 12Α να πέφτει στα 3,6 και μετα off και το ιδιο να γινεται αιωνιος καθε 5-10 λεπτα

Γιατι ''τοσα ζηταει  χωρος''

Το εύρος κατανάλωσης ,εύρος απόδοσης btu/h ή το εύρος σε Ampere σε όλα τα κλιματιστικά έχει να κάνει και με τις εξωτερικές συνθήκες. Αν δεις πίνακες θα καταλαβεις . Οι δηλωμένες ελάχιστες αποδόσεις πετυχαίνονται σε συγκεκριμένες συνθήκες .  @liakjim Είχες ποστάρει πρόσφατα έναν αντίστοιχο πίνακα απο Toshiba ή Mitsubishi αν δεν απατώμαι . 


Εμένα με προβληματίζει ότι απο 21 ζητούμενη σου πάει 27.5 για να κλείσει . Συνήθως τα κλιματιστικά πάνε +2 βαθμούς άντε στη χειρότερη 3 βαθμούς πάνω απο την ζητούμενη και μετά κλείνουν . 
Εσύ περιγράφεις μια απόκλιση  6.5 κελσίου   . Αυτό τους το τόνισες  να το καταλαβουν ή εστίασες σε άσχετα πράγματα ; 
Εγώ βλέπω πρόβλημα με την μονάδα σου . Η θερμοκρασιακή απόκλιση είναι τεράστια, δεν δικαιολογείτε  και υποψιάζομαι θέμα με την πλακέτα του . 

Επίσης: Δοκίμασε με follow me  να δούμε πως θα συμπεριφερθεί ακυρώνοντας δηλαδή τον αισθητήρα θερμοκρασίας στην είσοδο της μονάδας . 
Ενεργοποίησε το follow me και βάλε το χειριστήριο σε σημείο που να μπορεί να επικοινωνεί με την μονάδα . 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Στο έχω ξανα εξηγήσει .

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας του χώρου είναι εδώ :

Screenshot-6.png.c87a600a2eb9d15cbb992ab12b0752ff.png

Ο θερμός αέρας που βγάζει το μηχάνημα, είναι ελαφρύς και πάει πάνω. Τον τραβάει από πάνω το μηχάνημα και διαβάζει 27 γιατί τόση θερμοκρασία έχει ο αέρας εκεί.

Εσύ που είσαι πιο χαμηλά, έχεις πιο κρύο αέρα , στους 21. Το μηχάνημα όμως εκεί ψηλά βλέπει 27.

Αν είχες υπέρυθρη ματιά, θα έβλεπες ένα στρώμα ζεστού αέρα να κολλάει στο ταβάνι.

Και άλλα μηχανήματα έχουν το ίδιο πρόβλημα να αντιμετωπίσουν και φαίνεται ότι δεν μπερδεύονται.

Το δικό μου Fujitsu πχ που πετάει αέρα 28-30C, έχω δει ότι στις εισαγωγές του αέρα μπαίνουν 24. Δεν μπερδεύεται όμως, γιατί προφανώς έχει προγραμματιστεί σωστά.

Άλλοι κατασκευαστές έχουν και αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο (follow me, i feel κτλ), οπότε το μηχάνημα παίρνει θερμοκρασία από εκεί.

Ενεργοποίησέ το. Θα δεις ότι θα δείχνει 21 ή όσο έχει εκεί που θα βρίσκεται.

Ναι σαφώς και υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις  . Είναι φυσιολογικό να μετράει στην εισαγωγή η μονάδα παραπάνω απο εκεί που βρίσκεται το θερμομετρο του χρήστη . 
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα . Το θέμα είναι ότι ρυθμίζει επιθυμητή στους 21 βαθμούς  (οκ η μονάδα πάνω θα μετράει παραπάνω ) αλλά φτάνει στους 27.5 για να κόψει εντελώς την λειτουργία του Αυτό δεν είναι φυσιολογικό είναι μεγάλη απόκλιση και μόνο βλάβη το δικαιολογεί .  Σε αυτό πρέπει να εστιάσει με το service.

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27,5 μου λεει ο αισθητήρας της μοναδας, μεσα δεν εχω τοσο, αλλα αυτος ο αισθητηρας καπου συμμετέχει στην λειτουργια του,

Στους 20 βαθμους ζητηση ναι,

Και ανεμιστηρα στο τερμα,αμα χαμηλωσω ανεβαινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το εύρος κατανάλωσης ,εύρος απόδοσης btu/h ή το εύρος σε Ampere σε όλα τα κλιματιστικά έχει να κάνει και με τις εξωτερικές συνθήκες. Αν δεις πίνακες θα καταλαβεις . Οι δηλωμένες ελάχιστες αποδόσεις πετυχαίνονται σε συγκεκριμένες συνθήκες .  @liakjim Είχες ποστάρει πρόσφατα έναν αντίστοιχο πίνακα απο Toshiba ή Mitsubishi αν δεν απατώμαι .

Είναι με εξωτερική 7 και μέσα 20 και με high ανεμιστήρα.

Μη το δικαιολογείς άλλο το inventor.

Το Fujitsu έχει δηλωμένο ελάχιστο input 0,15.

Κοίτα τι έγινε χθες που είχε 7 εξωτερική και του ζήτησα 20.

Screenshot_2019-12-26-23-56-09-345_com.miui.gallery.jpg

8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εμένα με προβληματίζει ότι απο 21 ζητούμενη σου πάει 27.5 για να κλείσει . Συνήθως τα κλιματιστικά πάνε +2 βαθμούς άντε στη χειρότερη 3 βαθμούς πάνω απο την ζητούμενη και μετά κλείνουν . 
Εσύ περιγράφεις μια απόκλιση  6.5 κελσίου   . Αυτό τους το τόνισες  να το καταλαβουν ή εστίασες σε άσχετα πράγματα ; 
Εγώ βλέπω πρόβλημα με την μονάδα σου . Η θερμοκρασιακή απόκλιση είναι τεράστια, δεν δικαιολογείτε  και υποψιάζομαι θέμα με την πλακέτα του . 
 

Και στο Carrier έτσι γίνεται. Του βάζω 22 και η εφαρμογή δείχνει σύντομα 27 πριν κλείσει , χωρίς follow me.

Έχω εξηγήσει 100φορές ότι το Aria βλέπει τον ζεστό αέρα που βγάζει και τον ρουφάει από πάνω που είναι ο αισθητήρας.

Δεν έχει πρόβλημα η πλακέτα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KSgJunior είπε

Γιορτινη ιντριγκα😂....Διαβαζοντας τελικα πολλα και χρησιμα εδω περα...H απαντηση στην ερωτηση του εκατομυριου    ''Ποιο ειναι το καλυτερο κλιματιστικο της αγορας σε ενα μπατζετ περιπου  1500 ευρω'' ποια ειναι;

Χρονια πολλα με υγεια σε ολους μας εδω μεσα και σε οσους αγαπαμε και μας αγαπαν.

Εξαρτάται τί ψάχνεις . 9άρι ; 12άρι ; 24άρι ; 
Επίσης τί θες απο ένα κλιματιστικό; Ποιες είναι οι προτεραιότητές σου; Καταναλωση στην θέρμανση ; Κατανάλωση στη ψύξη; Wifi ;  Eγγύηση ; Θόρυβος ;  Να έχει είσοδο νωπού αέρα ; Να κάνει ύγρανση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Artakos είπε

27,5 μου λεει ο αισθητήρας της μοναδας, μεσα δεν εχω τοσο, αλλα αυτος ο αισθητηρας καπου συμμετέχει στην λειτουργια του,

Στους 20 βαθμους ζητηση ναι,

Και ανεμιστηρα στο τερμα,αμα χαμηλωσω ανεβαινουν

Αγαπητέ φίλε, βάλτο με follow me και τέρμα ανεμιστήρα και άστο 24ώρες με ζήτηση 21.

Επίσης , βάλε στον υπολογιστή σου αυτό για να βλέπουμε γραφική παράσταση με συμπεριφορά https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...