Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Το κλιματιστικό σε τι ύψος είναι , αν έχεις ανεμιστήρα οροφής βάλτο  στο πολύ χαμηλό ίσα ίσα να κατεβάζει τον ζεστό αέρα κάτω και να κάνει πιο νορμαλ ανακύκλωση 

Με το μάτι το κόβω γύρο στα 2,5 μέτρα.

Ανεμιστήρας οροφής δυστυχώς δεν υπάρχει να τον βάλω σε χειμερινή λειτουργία.

Υπάρχει και πετρέλαιο που μου αναλογεί αλλά λέω να το αφήσω για συνθήκες ολικού παγετού.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Με το μάτι το κόβω γύρο στα 2,5 μέτρα.

Ανεμιστήρας οροφής δυστυχώς δεν υπάρχει να τον βάλω σε χειμερινή λειτουργία.

Σου πάει  όλη η ζέστη χαμένη εκεί πάνω 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Απομονωσα το καθε κλιματιστικο στο χωρο του κι εκανα μερικες δοκιμες.480427128_DAIKINTEST.jpg.d36cb172a82048dea0d1ef7a35e53b4c.jpg1705744546_KUROTEST.jpg.218a0dca3d898e3b0ddf7e748e9751e3.jpg

Στο kuro μόνο με το I feel θα δεις λογική συμπεριφορά και οικονομική αλλά πρέπει να το βάλεις σε σωστό σημείο και να το αφήσεις και όπως το έχεις με auto fan θα δουλεύει συνέχεια με κάποια peak και μετά πάλι συντήρηση σου βαζω και μια φωτο απο το δικο μου για να ξερεις τι να περιμενεις 

147070569_.png.68f8528cfca90e43c841049f50cb39a6.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολη αυτη την ωρα το Sharp to 9ρακι στην αλλη κρεβατοκαμαρα (κλειστη) με ζητηση 21...559142852_Screenshot_2020-01-07AY-XP9LSR-EnergyMonitor.png.fa069081e2f118f06510b45467b195de.png

Και μετα ανοιξα τις εσωτερικες πορτες και γ@μηθηκε το συμπαν (με 23 ζητηση)

571580976_testopendoors.thumb.jpg.67ce0cbd3acd1734234ebc2184c703e2.jpg

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...  Γενικά έχω καταλήξει εδώ και καιρό Στο TCL 412 από AlphaClima στα 415€και λόγω οικονομικών το έχω καθυστερήσει γιατί θα πρέπει να το πάρω μετρητής.  Είδα και εγώ που έγραψε ο συμforumιτης Αντώνης Τ. για τις προσφορές του Κοτσόβολου που έχει για τα Toshiba πλέον με δωρεάν εγκατάσταση και άτοκο το πλάνο δόσεων και με έβαλε σε σκέψεις.Το 13άρι βγαίνει στο Site 735€ περίπου με παζάρι και στο κατάστημα ίσως πάει και πιο χαμηλά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198904-toshiba-shorai-premium-13j2avrg-e-b13j2kvrg.

Το TCl θα πάει 415€ μαζί με την εγκατάσταση. https://www.alphaclimagr.gr/product/1409390/tcl-elite-plus-tac-12chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr

Αξίζει η διαφορά των χρημάτων τόσο πολύ? 

1) Ότι ισχύει για το 24άρι ισχύει και για 13άρι? Δηλαδή είναι ίδιες οι αναλογίες κατανάλωσης?

2) Το wfi Μodule το βρήκα στα 65Ε υπάρχει και πιο φτηνά ή υπάρχει άλλη λύση συμβατού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

@apostolisep3 δεν κατάφερα να προκαλέσω defrost στο Fujitsu ώστε να επαληθεύσω τα 900W .

Είχε σταθερά πάνω από 5 όλη μέρα/νύχτα (βασικά σχεδόν σταθερά 5, εντυπωσιακό νομίζω) :

Screenshot-8.png.6d5df198e17790096b0a9b20ea5ffdf5.png

Thanks @liakjim, επικοινωνησα με fgeurope οι οποιοι επιβεβαιωσαν οτι σε συνθηκες 2-3 βαθμοι και με υγρασια +80% θα κανει ουκ ολιγα ντεφροστ λογω μικρης εξωτερικης μοναδας κυριως αλλα μου ειπαν οτι το ντεφοστ του συγκεκριμενου κλιματιστικου κραταει λιγοτερο απο 5 λεπτα με καταναλωση καπου στα 600W (δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθες αυτο). Σημερα με πολυ καλυτερες συνθηκες 60-65% υγρασια και 7-8 βαθμους δεν εχει κανει μεχρι στιγμης κανενα και δουλευει ακουραστα στο low απο το πρωι στους 22.

επισης γειτονικο toshiba 24ρι (δεν ξερω αν ειναι σοραι , θα μαθω) χθες εκανε 6 defrost με λιγο μεγαλυτερη εξωτερικη μοναδα απο το fuji.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Thanks @liakjim, επικοινωνησα με fgeurope οι οποιοι επιβεβαιωσαν οτι σε συνθηκες 2-3 βαθμοι και με υγρασια +80% θα κανει ουκ ολιγα ντεφροστ λογω μικρης εξωτερικης μοναδας κυριως αλλα μου ειπαν οτι το ντεφοστ του συγκεκριμενου κλιματιστικου κραταει λιγοτερο απο 5 λεπτα με καταναλωση καπου στα 600W (δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθες αυτο). Σημερα με πολυ καλυτερες συνθηκες 60-65% υγρασια και 7-8 βαθμους δεν εχει κανει μεχρι στιγμης κανενα και δουλευει ακουραστα στο low απο το πρωι στους 22.

επισης γειτονικο toshiba 24ρι (δεν ξερω αν ειναι σοραι , θα μαθω) χθες εκανε 6 defrost με λιγο μεγαλυτερη εξωτερικη μοναδα απο το fuji.

To είπαν οι ίδιοι ότι είναι το μέγεθος της εξωτερικής;

27 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

επισης γειτονικο toshiba 24ρι (δεν ξερω αν ειναι σοραι , θα μαθω) χθες εκανε 6 defrost με λιγο μεγαλυτερη εξωτερικη μοναδα απο το fuji.

Αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον και πρέπει να δούμε αν είναι shorai ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μέγιστο ποσό πάγου που πιάνει το Morris πρωτού ξεκινήσει το defrost.

 

20200107_144336.jpg

Έχει πιάσει εδώ και καμιά ώρα τους 21.

Τώρα θα πέσει πάλι κάτω από 20.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

To είπαν οι ίδιοι ότι είναι το μέγεθος της εξωτερικής;

Αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον και πρέπει να δούμε αν είναι shorai ή όχι.

NAI στο τηλ που μιλησα με τεχνικο μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο και οταν του ειπα που βρισκεται η μοναδα και οτι την χτυπαει φουλ βροχη και αερας μου ειπε και λιγα σου εκανε.

Να παραθεσω οτι μαζι με την μοναδα παιζουν ρολο και οι καιρικες συνθηκες γιατι το ιδιο ακριβως κλιματιστικο σε μενα κανει 9 ντεφροστ και στον κουμπαρο μου 4 (δεν το βλεπει καθολου βροχη και αερας)

Επεξ/σία από apostolisep3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Μπα δοκίμασα και απλά η εξωτερική μονάδα παγώνει γρηγορότερα.

Δεν της αρέσει ο πάγος και κάνει σχετικά συχνές αποψύξεις.

Προσπαθεί και λιώνει τον πάγο ταχύτερα απ το fujitsu σου, δηλαδή δεν το έχω δεί ποτέ να υπομένει τόσο πάγο όσο είχε το Asyg στην φώτο που ανέβασες.

Μόλις σταματάς να βλέπεις ανάμεσα απ τα fins αρχίζει το defrost και κρατάει ακριβώς 8 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα. 

Αυτό που δουλεύει είναι το turbo αλλά εκεί παίζει ενα περίεργο και ενοχλητικό προφίλ (31 ζητούμενη, ανεμιστήρας full σκάλα και 3d περσίδες) με αρκετές αποψύξεις ακόμα και στο μισάωρο...

Γι αυτο λενε οτι τα κλιματιστικα δεν κανουν για την βορεια Ελλαδα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Γι αυτο λενε οτι τα κλιματιστικα δεν κανουν για την βορεια Ελλαδα..!

Στον εκκαθαριστικό θα ξυρίσουμε τον γαμπρό.

Αν δώ καλά πράγματα και απο τους μετητές δεν αποκλείεται να το γυρίσω σε πιο μόνιμη λειτουργία στην οποία απλά θα συντηρεί και θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα για το μηχάνημα. 

Για σπίτι θα προτιμούσα κάτι σε πιο κεντρική θέρμανση. Υγραέριο που είναι άγνωστο το πότε... ή αντλία που θέλει ενα σκασμο λεφτά για να γίνει σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προς κατέχοντες HS110.

Παρήγγειλα από cosmote και μου ήρθε v.2.0

Δεν το έχω ανοίξει. Δουλεύει το GitHub με αυτό ή να το επιστρέψω;

Screenshot_2020-01-07-17-02-39-705_com_miui.gallery.jpg.b087ae51434726caa5ddf1062a056298.jpg

δουλευει με v2.0 και fw 1.2.5 συμφωνα με kasa, σε μενα.

Επεξ/σία από insomniagfg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Thanks @liakjim, επικοινωνησα με fgeurope οι οποιοι επιβεβαιωσαν οτι σε συνθηκες 2-3 βαθμοι και με υγρασια +80% θα κανει ουκ ολιγα ντεφροστ λογω μικρης εξωτερικης μοναδας κυριως αλλα μου ειπαν οτι το ντεφοστ του συγκεκριμενου κλιματιστικου κραταει λιγοτερο απο 5 λεπτα με καταναλωση καπου στα 600W (δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθες αυτο). Σημερα με πολυ καλυτερες συνθηκες 60-65% υγρασια και 7-8 βαθμους δεν εχει κανει μεχρι στιγμης κανενα και δουλευει ακουραστα στο low απο το πρωι στους 22.

επισης γειτονικο toshiba 24ρι (δεν ξερω αν ειναι σοραι , θα μαθω) χθες εκανε 6 defrost με λιγο μεγαλυτερη εξωτερικη μοναδα απο το fuji.

Στο δικό μου Fujitsu το defrost διαρκεί 10 λεπτά περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...