Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Εχτες το είχα ανοιχτό 8 ώρες και 30 λεπτά, εκανε 2 defrost από 10 λεπτά το ένα περίπου, όταν έγινε το δεύτερο defrost έγινε στο τελος, μόλις έγινε το έκλεισα και πήγα για ύπνο. Θερμοκρασίες πρέπει να είχαμε κάπου 5-6 εξωτερική με 80%. Στο σπίτι πριν το ανάψω είχαμε 12.8 μετά από κάποια λεπτά σταθεροποιειται στους 19, αν το βάλω 20 και πάνω καταναλώνει πιο πολλά βατ και θα κάνει πιο πολλά defrost. 

Καλά εγώ το έχω στο γραφείο και σκέφτομαι αν θα το κλείσω και εσύ το κλείνεις σπίτι???

Ας το μόνιμα ανοιχτό, τουλάχιστον τώρα στις δύσκολες μέρες.

Αν φεύγεις πολύ συχνά βάζε το 17 όσο λείπεις και όταν γυρνάς 19-20.

 

Βασικά προσπαθείς να δουλέψεις το κλιματιστικό σου όπως δούλευες την κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο γι αυτό το γονατίζεις.

Τα καλοριφέρ που είχαμε έπαιζαν μπαλίτσα με υπερδιαστασιολόγηση 300% και 400% και γι αυτό ζεσταίνουν στην 1 ώρα (πίνοντας τον κ.. τους)

Ισόγεια κατοικία 100 τμ και μεζονέτα 210 τετραγωνικά από πάνω και έχουμε καυστήρα 75.000 btu και είμαστε μεσαία περίπτωση.

Έχω δεί 110.000 btu λέβητα για μεζονέτα ~150 τ.μ. !!!

 

 

Από συζητήσεις με φίλους με μεγάλα σπίτια και πολλά AC τ'ανάβουν Οκτώβριο και το κλείνουν Απρίλιο.

Η επιβάρυνση είναι περίπου 40-50 ευρό το κλιματιστικό το μήνα. Έχουν 3-5 μονάδες και πληρώνουν όλη την σεζόν 600-800 απο 1500-2000 με πετρέλαιο.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

 

Ελεγα για το mirai plus που η τιμή του είναι χώμα αυτή τη στιγμή με δώρο εγκατάσταση βγαίνει στα 449. Ωστόσο, διαβασα παραπάνω μια ενδιαφερουσα άποψη περί απόσβεσης αλλα από το inventor aria δεν εχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος.  Υπάρχει κάποια καλύτερη προταση; (το kmta θα τσιμπαγα άλλα πολλα λεφτά για εννιαρι)

Και τέλος, σε ενα σπίτι που καθε χώρος έχει το δικό του κλιματιστικό είναι άραγε καλύτερα να έχει καθενα την πορτα του κλειστή η ανοιχτα ολα να επικοινωνούν? 

Θα έλεγα οτι το MIRAI plus ειναι αύτη την στιγμη η καλυτερη περίπτωση ποιοτικού κλιματιστικού σε καλη τιμη. Βέβαια, τα SEER/SCOP (6.10/4.90) είναι μέτρια αλλα έχει και 7 χρόνια εγγύηση. Αν θέλεις πιο καλα SEER/SCOP, πας στο DAIKIN ATXC/FTXC25b στα 435(χωρις εγκατασταση). Tα FUJITSU KMTA(565 χωρις τοποθετηση)/TOSHIBA SHORAI(622 τοποθετημένο) είναι ανώτερη κατηγορια...Αν δεν βιάζεσαι, περίμενε προσφορά απο KOTSO για το DAIKIN. Συνήθως το βρίσκεις 400(χωρις τοποθέτηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αχτύπητη τιμή το GE. Προσωπικά δεν το συνιστώ αλλά είναι τόσο καλή η τιμή, που δύσκολα να αντισταθεί κανείς. Τη δουλειά του θα την κάνει, απλά με μεγαλύτερη κατανάλωση. Δύσκολα να αποσβέσεις τα +200€ .

Ας πούμε θεωρητικά ότι το daikin καίει 15% λιγότερο και ο χώρος θέλει 0,25KWh.

Τότε για 12ώρες θέλει 0,6€ την ημέρα ή 13,2 για 22ημέρες τον μήνα ή 105€ / χρόνο για 8μήνες.

Με το daikin ας πούμε ότι εξοικονομείς 15% άρα περίπου 16€. Οπότε σε 12,5χρόνια θα το αποσβέσεις...ακόμα και να έχω πέσει τραγικά έξω και είναι τα διπλάσια, ε θα θες 6χρόνια...

;)

@liakjim Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Έφυγε η παραγγελία κι επιτέλους ξέγνοιασα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Καλά εγώ το έχω στο γραφείο και σκέφτομαι αν θα το κλείσω και εσύ το κλείνεις σπίτι???

Ας το μόνιμα ανοιχτό, τουλάχιστον τώρα στις δύσκολες μέρες.

Αν φεύγεις πολύ συχνά βάζε το 17 όσο λείπεις και όταν γυρνάς 19-20.

Βασικά προσπαθείς να δουλέψεις το κλιματιστικό σου όπως δούλευες την κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο γι αυτό το γονατίζεις.

Τα καλοριφέρ που είχαμε έπαιζαν μπαλίτσα με υπερδιαστασιολόγηση 300% και 400% και γι αυτό ζεσταίνουν στην 1 ώρα (πίνοντας τον κ.. τους)

Ισόγεια κατοικία 100 τμ και μεζονέτα 210 τετραγωνικά από πάνω και έχουμε καυστήρα 75.000 btu και είμαστε μεσαία περίπτωση.

Έχω δεί 110.000 btu λέβητα για μεζονέτα ~150 τ.μ. !!!

Από συζητήσεις με φίλους με μεγάλα σπίτια και πολλά AC τ'ανάβουν Οκτώβριο και το κλείνουν Απρίλιο.

Η επιβάρυνση είναι περίπου 50 ευρό το κλιματιστικό το μήνα. Έχουν 3-4 μονάδες και πληρώνουν όλη την σεζόν 600-800 απο 1500-2000 με πετρέλαιο.

Δύσκολα να τα κρατάω ανοιχτά τόσο πολύ, γκρινιάζει η μητέρα μου και θα έρθει πολύ και η ΔΕΗ. Τα έχουμε κυρίως για τα μεγάλα κρύα στην Αθήνα γιατί δεν μας καλύπτει η κεντρική θέρμανση όπως την ανάβουν πλεον. Μια φορά το άφησα 20 ώρες, όταν ανάβουν τα καλοριφέρ η ισχύς πάει πολύ χαμηλά αλλά όταν κλείνουν κάτω από 1100watt δεν πέφτει με τιποτα η ισχυς, το βράδυ πάει και περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Δύσκολα να τα κρατάω ανοιχτά τόσο πολύ, γκρινιάζει η μητέρα μου και θα έρθει πολύ και η ΔΕΗ. Τα έχουμε κυρίως για τα μεγάλα κρύα στην Αθήνα γιατί δεν μας καλύπτει η κεντρική θέρμανση όπως την ανάβουν πλεον. Μια φορά το άφησα 20 ώρες, όταν ανάβουν τα καλοριφέρ η ισχύς πάει πολύ χαμηλά αλλά όταν κλείνουν κάτω από 1100watt δεν πέφτει με τιποτα η ισχυς, το βράδυ πάει και περισσότερο. 

Τα καλοριφέρ είναι με χρονοχρέωση ή με θερμίδες ή απλά είναι κεντρικά ελεγχόμενα και ανοίγουν μια ώρα και κλείνουν μόνα τους.

Δύσκολη περίπτωση και πολλά τα watt για Αθήνα...

Πολλά τετραγωνικά ή απλά μάπα μονώσεις και παλιά κουφώματα???

Και μένα πάνω από χιλιάρικο θα τρώει αυτή την στιγμή αλλά πέρσι κάποια στιγμή που έμεινα από πετρέλαιο 2 θερμοπομποί 2500 watt ο καθένας και δεν το κράταγαν στους 19-20.

Οπότε στο 1/4 είμαι τώρα. 

Και πόσες μέρες ακόμα θα είναι έτσι άλλες 15 τον Γενάρη και 20 τον Φλεβάρη...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Τα καλοριφέρ είναι με χρονοχρέωση ή με θερμίδες ή απλά είναι κεντρικά ελεγχόμενα και ανοίγουν μια ώρα και κλείνουν μόνα τους.

Δύσκολη περίπτωση και πολλά τα watt για Αθήνα...

Πολλά τετραγωνικά ή απλά μάπα μονώσεις και παλιά κουφώματα???

Τα καλοριφέρ ανάβουν κεντρικά 2 ώρες πρωί προς μεσημέρι και 2 ώρες το βράδυ, η θέρμανση είναι εντελώς ανεπαρκής καθώς έπρεπε να άναβε 8 ως 10 ώρες διακεκομενα για να πεις ότι μας καλύπτει επαρκώς όλους. Το διαμέρισμα είναι 120τμ στον 6ο σε κτίριο του 60, δεν υπάρχει καθόλου μόνωση. Το σαλόνι που έχουμε το κλιματιστικό ειναι 60τμ ο αέρας πηγαίνει και στα άλλα δωμάτια, προτιμήσαμε να καλύψουμε το σαλόνι τα άλλα δωμάτια μελλοντικά με 9αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Τα καλοριφέρ ανάβουν κεντρικά 2 ώρες πρωί προς μεσημέρι και 2 ώρες το βράδυ, η θέρμανση είναι εντελώς ανεπαρκής καθώς έπρεπε να άναβε 8 ως 10 ώρες διακεκομενα για να πεις ότι μας καλύπτει επαρκώς όλους. Το διαμέρισμα είναι 120τμ στον 6ο σε κτίριο του 60, δεν υπάρχει καθόλου μόνωση. Το σαλόνι που έχουμε το κλιματιστικό ειναι 60τμ ο αέρας πηγαίνει και στα άλλα δωμάτια, προτιμήσαμε να καλύψουμε το σαλόνι τα άλλα δωμάτια μελλοντικά με 9αρια.

Αν είναι να πάρετε και να μην τα ανάβετε τζάμπα ο κόπος...

Κάψτε τα 9άρια στο ήδη υπάρχον να ζεσταθείτε...😉

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

τι fw εχει?

Model: HS110(EU)

Sw ver: 1.2.5 Build 171213 Rel.101523

Hw ver: 1.0

 

Είδα ότι κάνει αυτόματα αλλαγή στο επίπεδο ζουμ του Χ άξονα του χρόνου.

Γενικά από τα plugs που έχω, είναι μακράν το πιο ποιοτικό εμφανισιακά και με το github αρχείο, απογειώνεται, είναι καταπληκτικό :

f5fc9038d557db7441aa938e6f0269df.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Model: HS110(EU)

Sw ver: 1.2.5 Build 171213 Rel.101523

Hw ver: 1.0

Είδα ότι κάνει αυτόματα αλλαγή στο επίπεδο ζουμ του Χ άξονα του χρόνου.

Γενικά από τα plugs που έχω, είναι μακράν το πιο ποιοτικό εμφανισιακά και με το github αρχείο, απογειώνεται, είναι καταπληκτικό :

f5fc9038d557db7441aa938e6f0269df.png

Εμένα γράφει 2.0 δε νομίζω ότι έχουν κάποια διαφορά. 

spacer.png

Η τάση που δείχνει το github είναι εικονική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί;

Για διάφορους λογους. Μεγάλη Κουβεντα αλλά οφείλω να ανταποδώσω για τ η βοηθεια που παιρνω οπότε με τυχαία σειρά.

Για το inventor omnia eco 9000

Α. Θόρυβος εξωτερικής μονάδας όταν αυξανει ή  ρίχνει στροφές μέχρι να μείνει σταθερό. Μιλάμε για ελικόπτερο,  αυτό το πράγμα δε το έχω ακούσει ποτέ από το 18αρι Toyo που είναι και ολόκληρο βόδι σε μέγεθος. Τοποθετημένο στο πάτωμα,  έτσι? Έβαλα και τσόντες κ έπαιζα λίγο με την κλίση του χωρίς όμως διαφορά αξιοσημείωτη.

Β. Θόρυβοι εσωτερικής μονάδας (διαφοροι),  καποιες φορες  σε χαμηλές στροφές στριγγλιζει/τριζει ο εσωτερικός ανεμιστήρας. Άλλες φορές κανει θόρυβο η περσίδα που ανεβοκατεβαίνει. Συστολής διαστολής αρκετές φορές επίσης.

Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι πρόκειται για μέτριας ποιότητας κατασκευή.

Γ. Από θέμα απόδοσης, το λιγότερο που έχω δει να καίει είναι κάπου 280W και γενικά δουλεύει πολύ on/off.  Για θερμική άνεση το καλύπτει το δωμάτιο  και άμα λάχει σπάει και την θερμοκρασία και στο απέναντι δωμάτιο της μικρής.  Νομίζω πάντως ότι θα έπρεπε εντός δωματίου να έχει πιο ικανοποιητικη απόδοση

Δείτε για παράδειγμα τα συνημμένα. Με κλειστή την πόρτα του δωματίου, νότιο δωμάτιο, με 2 τοίχους εξωτερικούς σε νοτο κ δύση, με παράθυρο και μπαλκονόπορτα, αλουμίνιο δίπλα τζάμια. Follow me ενεργό κ δείχνει θερμ. Δωματίου 19 εδώ και 35 λεπτά. 

Ελπίζω το άλλο που θα πάρω για το δωμάτιο της μικρής να συμπεριφέρεται καλύτερα, γι'αυτό προσανατολισμοί στο mirai plus.

 

SmartSelect_20200107-230130_Kasa.jpg

SmartSelect_20200107-230252_INVmate II.jpg

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tassos77 είπε

@liakjim Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Έφυγε η παραγγελία κι επιτέλους ξέγνοιασα.  

Ελπίζω να βγει καλό.

Λογικά θα είναι γιατί είναι φασόν haier.

14 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Για διάφορους λογους. Μεγάλη Κουβεντα αλλά οφείλω να ανταποδώσω για τ η βοηθεια που παιρνω οπότε με τυχαία σειρά.

Για το inventor omnia eco 9000

Α. Θόρυβος εξωτερικής μονάδας όταν αυξανει ή  ρίχνει στροφές μέχρι να μείνει σταθερό. Μιλάμε για ελικόπτερο,  αυτό το πράγμα δε το έχω ακούσει ποτέ από το 18αρι Toyo που είναι και ολόκληρο βόδι σε μέγεθος. Τοποθετημένο στο πάτωμα,  έτσι? Έβαλα και τσόντες κ έπαιζα λίγο με την κλίση του χωρίς όμως διαφορά αξιοσημείωτη.

Β. Θόρυβοι εσωτερικής μονάδας (διαφοροι),  καποιες φορες  σε χαμηλές στροφές στριγγλιζει/τριζει ο εσωτερικός ανεμιστήρας. Άλλες φορές κανει θόρυβο η περσίδα που ανεβοκατεβαίνει. Συστολής διαστολής αρκετές φορές επίσης.

Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι πρόκειται για μέτριας ποιότητας κατασκευή.

Γ. Από θέμα απόδοσης, το λιγότερο που έχω δει να καίει είναι κάπου 280W και γενικά δουλεύει πολύ on/off.  Για θερμική άνεση το καλύπτει το δωμάτιο  και άμα λάχει σπάει και την θερμοκρασία και στο απέναντι δωμάτιο της μικρής.  Νομίζω πάντως ότι θα έπρεπε εντός δωματίου να έχει πιο ικανοποιητικη απόδοση

Δείτε για παράδειγμα τα συνημμένα. Με κλειστή την πόρτα του δωματίου, νότιο δωμάτιο, με 2 τοίχους εξωτερικούς σε νοτο κ δύση, με παράθυρο και μπαλκονόπορτα, αλουμίνιο δίπλα τζάμια. Follow me ενεργό κ δείχνει θερμ. Δωματίου 19 εδώ και 35 λεπτά. 

Ελπίζω το άλλο που θα πάρω για το δωμάτιο της μικρής να συμπεριφέρεται καλύτερα, γι'αυτό προσανατολισμοί στο mirai plus.

SmartSelect_20200107-230130_Kasa.jpg

SmartSelect_20200107-230252_INVmate II.jpg

Αν έχεις επάλληλα αλουμίνια, ρίξε μια ματιά εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα, φυσηξα λιγο τον αισθητήρα στο τηλεκοντρόλ, επανεενεργοποιησα το ,follow me ,και έκλεισε. Το τηλεκοντρόλ δείχνει ακόμη 19, θερμομετρο χωρουω 19.9 αλλά τουλάχιστον η κατανάλωση είναι γύρω στα 300 watt.

 

Άβυσσος. Ωστόσο θα κοιτάξω αύριο για το κλείσιμο της τρυπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια γρήγορη ερώτηση..

Έχω θέμα με ένα general electric 18αρι που έβαλα το καλοκαίρι.
Μέχρι και τον Σεπτέμβρη που το δούλευα στη ψύξη όλα καλά. Μέχρι που δοκίμασα αυτές τις μέρες για πρώτη φορά τη θέρμανση...όπου και παρατήρησα ότι έχει πρόβλημα καθώς δεν βγαίνει καθόλου αέρας (είτε κρύος είτε ζεστός). Το έχω αφήσει και αρκετή ώρα μηπως και καθυστερεί στην αρχή αλλά τίποτα.

Ήρθε τεχνικός και μου λέει είτε είναι θέμα φρέον είτε να χρειάζεται κάτι σαν reset στη πλακέτα γιάτι λέει συμβαίνει συχνά στα καινούργια. Παπατζιλίκια; Τι μπορεί να φταίει; Στη ψύξη δούλευε σωστά. Είναι δυνατόν να χαθεί το φρέον τόσο γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Το LMCE το ξεχνάς, είναι κινέζικο φασόν .

Προσωπικά θα στόχευα στο KMTA σε προσφορά τον Μάιο.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. 

Το https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198526-general-electric-ges-nmg25-prime δεν το προτείνεις; Λόγω αξιοπιστίας της μάρκας ή λόγω αποδοτικότητας (SEER 6,2 / SCOP 5,1)?

Εδώ είναι και οι θερμικές απώλειες του σπιτιού:
16426.74 Watt
14127.00 KCal/h
241.57 Watt/m2
207.75 KCal/h/m2

Επεξ/σία από kosvam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...