Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, skipperas είπε

Παίδες μια γρήγορη ερώτηση..

Έχω θέμα με ένα general electric 18αρι που έβαλα το καλοκαίρι.
Μέχρι και τον Σεπτέμβρη που το δούλευα στη ψύξη όλα καλά. Μέχρι που δοκίμασα αυτές τις μέρες για πρώτη φορά τη θέρμανση...όπου και παρατήρησα ότι έχει πρόβλημα καθώς δεν βγαίνει καθόλου αέρας (είτε κρύος είτε ζεστός). Το έχω αφήσει και αρκετή ώρα μηπως και καθυστερεί στην αρχή αλλά τίποτα.

Ήρθε τεχνικός και μου λέει είτε είναι θέμα φρέον είτε να χρειάζεται κάτι σαν reset στη πλακέτα γιάτι λέει συμβαίνει συχνά στα καινούργια. Παπατζιλίκια; Τι μπορεί να φταίει; Στη ψύξη δούλευε σωστά. Είναι δυνατόν να χαθεί το φρέον τόσο γρήγορα;

Και γιατί να μην είναι ο συμπιεστης ας πουμε; 

Σέρβις και γρήγορα, έχω βρεθεί στη θέση σου να ξέρεις, πανομοιότυπα συμπτώματα,  συμπιεστης είχε πάρει δρόμο.

Ειναι και άλλο ηλεκτρικό κύκλωμα στην εξ. Μοναδα, δε θυμάμαι τώρα, κάποια αντίσταση νομίζω σαν βσρελακι . Αυτό το μέτρησε?

Εμενα βεβαια δε γυρνούσε καν η εξωτερικη μοναδα. Εγγύηση asap.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kosvam είπε

Το https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198526-general-electric-ges-nmg25-prime δεν το προτείνεις; Λόγω αξιοπιστίας της μάρκας ή λόγω αποδοτικότητας (SEER 6,2 / SCOP 5,1)?

Την αξιοπιστία δεν μπορώ να την ξέρω. Λόγω μέτριας (προς χαμηλή) αποδοτικότητα. Αλλά αν δεν θα δουλέψει 24/7, αξίζει σε τέτοια τιμή. Έχει και καλές κριτικές.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, skipperas είπε

Ήρθε τεχνικός και μου λέει είτε είναι θέμα φρέον είτε να χρειάζεται κάτι σαν reset στη πλακέτα γιάτι λέει συμβαίνει συχνά στα καινούργια.

Δεν είχε μανόμετρο να μετρήσει το φρέον ? Ετσι οπτικά στο έλεγξε ? Για το reset βγάλε την πρίζα για αρκετές ώρες να δουμε ,είχα ένα θεματάκι με haier και ο τεχνικός τσέκαρε το φρέον και μου είπε για το reset της πλακέτας μέσω αυτού του τρόπου ,και μέρα αν το αφήσεις ακόμα καλύτερα σύμφωνα ,με τα λεγόμενα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άφησα το Fujitsu ASYG24KLCA να καταγράφει όλο το βράδυ. Από τις 23:30 αλλαγή σε ζήτηση 20C. Όταν σηκώθηκα είδα τον χώρο στους 21.

Screenshot_2020-01-08-07-38-28-742_com_miui.gallery.jpg.25e7435864566ef9af69c6ad8ae1bdf5.jpg

Εξωτερικές :

Screenshot-10.png.8e76108dd4464b29b94a50750f03e4c8.png

Υποδειγματική συμπεριφορά inventer. Οτιδήποτε σε Toyotomi, Inventor, Midea κτλ , θα έπαιζε με on-off από τα +700W :

154653603_Annotation2020-01-08054949.png.9d02ad9c44a1bb53162e0b57b2fa09fa.png

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς γιατί όταν άλλο διαμέρισμα κάνει κατανάλωση χαμηλώνει η τάση στο δικό μου διαμέρισμα ενω η δική του μεταβάλλεται ελαχιστα; Κανένας ηλεκτρολόγος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kosvam είπε

Για παιδικό υπνοδωμάτιο <18 τ.μ. και ~3μ. ύψος σε μονοκατοικία στην Αθήνα με μέτρια μόνωση, κυρίως για χρήση το καλοκαίρι (επιθυμ. θερμοκρασία 25-26) και βοηθητικά με το καλοριφέρ το χειμώνα (επιθυμ. θερμοκρασία 20) το General Electric στα 300€ πιστεύετε είναι καλή επιλογή ή να περιμένω μέχρι Μάιο που βγάζουν συνήθως προσφορές, αφού δεν το βιάζομαι;

Για τέτοια χρήση αξίζει να δώσω παραπάνω για μάρκα κατηγορίας Fujitsu, Toshiba, Mitsubishi ή δεν θα αποσβέσω ποτέ τη διαφορά τιμής; 

ΠΧ:

To  Fujitsu ASYG09LMCE αν το βρήκες σε αυτή την τιμή πάρτο ,αλλα νομίζω ότι δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στον ενιαίο χώρο καθιστικό-κουζίνα-τραπεζαρία που φαίνεται στην εικόνα. Πόσα BTU στο περίπου θεωρείτε ότι χρειάζεται; Συνολικά είναι γύρω στα 40 τετραγωνικά ο χώρος αυτός, ενώ όλο το σπίτι έχει καινούρια αλουμίνια/διπλά τζάμια και μόνωση και είναι σε 4ο όροφο με πλάκα από πάνω. Αρχικά θα χρησιμοποιηθεί και για ψύξη και θέρμανση, αλλά αργότερα θα μπεί και φυσικό αέριο. Φαντάζομαι το ιδανικό ίσως είναι να έμπαιναν δύο μικρά, αλλά λόγω του χώρου, το κλιματιστικό αναγκαστικά θα τοποθετηθεί στο καθιστικό. Στα 3 υπνοδωμάτια υπάρχουν ήδη 9άρια Inventor. Ευχαριστώ !

Document-page-001.jpg

Επεξ/σία από makis89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kosvam είπε

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

25 λεπτά πριν, pano είπε

To  Fujitsu ASYG09LMCE αν το βρήκες σε αυτή την τιμή πάρτο ,αλλα νομίζω ότι δεν υπάρχει.

@kosvam , χάρις στον φίλο @pano, διαπίστωσα ότι μπέρδεψα το Fujitsu με το KLWA μοντέλο (που όντως είναι κινέζικο φασόν).

Όπως λέει λοιπόν ο φίλος, αν βρεις το LMCE στην τιμή αυτή να το προτιμήσεις.

Αλλά παίζει κάτι ύποπτο. Το παρα έχουν χαμηλά.

21 λεπτά πριν, makis89 είπε

Καλημέρα! Θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στον ενιαίο χώρο καθιστικό-κουζίνα-τραπεζαρία που φαίνεται στην εικόνα. Πόσα BTU στο περίπου θεωρείτε ότι χρειάζεται; Συνολικά είναι γύρω στα 40 τετραγωνικά ο χώρος αυτός, ενώ όλο το σπίτι έχει καινούρια αλουμίνια/διπλά τζάμια και μόνωση και είναι σε 4ο όροφο με πλάκα από πάνω. Αρχικά θα χρησιμοποιηθεί και για ψύξη και θέρμανση, αλλά αργότερα θα μπεί και φυσικό αέριο. Φαντάζομαι το ιδανικό ίσως είναι να έμπαιναν δύο μικρά, αλλά λόγω του χώρου, το κλιματιστικό αναγκαστικά θα τοποθετηθεί στο καθιστικό. Στα 3 υπνοδωμάτια υπάρχουν ήδη 9άρια Inventor. Ευχαριστώ !

Document-page-001.jpg

Πόσα σου βγάζει το παρακάτω ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά ο Κοτσόβολος έχει καλύτερες τιμές από Skroutz με παζάρι τοποθέτηση και άτοκα αυτή τη στιγμή για Shorai premium. 

Το 13άρι βγαίνει στο Site 730€ με παζάρι https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198904-toshiba-shorai-premium-13j2avrg-e-b13j2kvrg.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Το TCl θα πάει 415€ μαζί με την εγκατάσταση. https://www.alphaclimagr.gr/product/1409390/tcl-elite-plus-tac-12chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr

Αξίζει η διαφορά των χρημάτων τόσο πολύ? 

1) Ότι ισχύει για το 24άρι ισχύει και για 13άρι Shorai Premium? Δηλαδή είναι ίδιες οι αναλογίες κατανάλωσης?

2) Το wfi Μodule το βρήκα στα 65Ε υπάρχει και πιο φτηνά ή υπάρχει άλλη λύση συμβατού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσέξτε τους εγκαταστάτες. Πολύ άρπα κόλα δουλειά και μετά άντε γεια. Ειδικά σε αυτούς που δεν ασχολούνται όπως εμείς εδώ.

Εννοώ γονείς φιλικά πρόσωπα κτλ.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gmenex είπε

Καλημέρα

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά ο Κοτσόβολος έχει καλύτερες τιμές από Skroutz με παζάρι τοποθέτηση και άτοκα αυτή τη στιγμή για Shorai premium. 

Το 13άρι βγαίνει στο Site 730€ με παζάρι https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198904-toshiba-shorai-premium-13j2avrg-e-b13j2kvrg.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Το TCl θα πάει 415€ μαζί με την εγκατάσταση. https://www.alphaclimagr.gr/product/1409390/tcl-elite-plus-tac-12chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr

Αξίζει η διαφορά των χρημάτων τόσο πολύ? 

1) Ότι ισχύει για το 24άρι ισχύει και για 13άρι Shorai Premium? Δηλαδή είναι ίδιες οι αναλογίες κατανάλωσης?

2) Το wfi Μodule το βρήκα στα 65Ε υπάρχει και πιο φτηνά ή υπάρχει άλλη λύση συμβατού?

Καμμια σχεση το 18αρι και το 24αρι Shorai με τα μικροτερα. Η καταναλωση που θα εχει το κλιματιστικο σου εξαρταται κυριως απο τον χωρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Καμμια σχεση το 18αρι και το 24αρι Shorai με τα μικροτερα. Η καταναλωση που θα εχει το κλιματιστικο σου εξαρταται κυριως απο τον χωρο σου.

Αξίζει ωστόσο το μικρό 12αρι σε σχέση με τα άλλα? Στη κατανάλωση εννοώ αναλογικά με το TCL σε ίδιες συνθήκες αν τα συγκρίσεις στη θέρμανση το Shorai δείχνει ότι έχει σχεδόν μισή κατανάλωση από το TCL, τουλάχιστον στα χαρτιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Ξέρει κανείς γιατί όταν άλλο διαμέρισμα κάνει κατανάλωση χαμηλώνει η τάση στο δικό μου διαμέρισμα ενω η δική του μεταβάλλεται ελαχιστα; Κανένας ηλεκτρολόγος;;;

Έχεις τριφασικό η μονοφασικό? εάν είστε στην ίδια φάση και έχει κάποια μεγάλη κατανάλωση η εκκίνηση κινητήρα, είναι λογικό να έχεις και εσύ μείωση τάσης,

αυτός δεν έχει γιατί εσύ έχεις Shorai με αναλογική ομαλή καμπύλη εκκίνησης και χαμηλή ζήτηση.😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aristidis540 είπε

Έχεις τριφασικό η μονοφασικό? εάν είστε στην ίδια φάση και έχει κάποια μεγάλη κατανάλωση η εκκίνηση κινητήρα, είναι λογικό να έχεις και εσύ μείωση τάσης,

αυτός δεν έχει γιατί εσύ έχεις Shorai με αναλογική ομαλή καμπύλη εκκίνησης και χαμηλή ζήτηση.😎

Τριφασικό. Όταν καταναλώνει αυτός πέφτουν τα δικά μου volt ενώ του άλλου μεταβάλλονται ελάχιστα. Το ανάποδο δεν έπρεπε να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...