Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έλα βρε συ, είναι πάρα πολύ καλά.

Ίδιες καταναλώσεις έχω και εγώ το 24ώρο και αν θυμάμαι καλά είσαι σε παραπάνω τετραγωνικά (εγώ 60) , χώρια που το ξεσκίζεις με τους 25 που βάζεις ζήτηση (υπερβολή για μένα, αλλά όπως θέλει ο καθένας). Τα σπίτια είναι διαφορετικά φυσικά, αλλά 8Kwh την ημέρα είναι 0,33Kwh ανά ώρα που είναι αστείο νούμερο.

Θα έπρεπε να πετάς στα σύννεφα που έριξες το κόστος θέρμανσης στο 1/5. 

Screenshot_2020-01-13-16-43-55-663_com.tplink.kasa_android.jpg.059d3d35a79d7b46773b571f4b1d6fb4.jpg

Πολύ καλά, πραγματικά.. Απλά είμαι από τη φύση μου πολύ κρυουλιαρης, είναι κ η δουλειά μου, όλη τη μέρα έξω από οπότε, μόλις γυρίσω σπίτι, θέλω να την "ακούσω" από την ζέστη.. 😉😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Σήμερα είναι ακριβώς ένας μήνας, από τότε που έβαλα τον μετρητή κατανάλωσης.. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να στεναχωρηθω με τα αποτελέσματα, αν κ αν το δω καθαρά οικονομικά σε σχέση με αυτά που χάλαγα περισυ για θέρμανση, μάλλον θα πρέπει να χαρώ πολύ.. Έχω λοιπόν 242 kwh κατανάλωσης. Η λειτουργία του κλιματιστικου ειναι από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βράδυ σε επιθυμητή 25, κ όλη την υπόλοιπη μέρα κ νύχτα δηλαδή 12 βράδυ με 3 μεσημέρι, στους 19 επιθυμητή, ανεξάρτητα από τι εξωτερική θερμοκρασία έχει.. Έχω λοιπον περίπου κατανάλωση 8 kwh τη μέρα, περίπου 60 λεπτά του ευρώ καθαρό ρεύμα.. Σε σχέση με τα 3 ευρώ την ώρα που ήθελα περισυ για το καλοριφέρ, νιώθω ευτυχισμένος.. Απλά παραξενευομαι που βλέπω σε μερικά παιδιά εδώ, αρκετά μικρότερες καταναλώσεις, αλλά ακόμα κ έτσι, το μηχάνημα, αν εξαιρέσεις τον λίγο παραπάνω θόρυβο που κάνει, τα σπάει κυριολεκτικά.. 

Εγώ τι να πω δλδ. Σαλόνι μεγάλο κ μετά καθιστικό, περίπου 80 τετραγωνικά 1μπαλκονοπορτα μεγάλη και μια 1 διπλή ξύλινη και 3 παράθυρα . Ζητούμενη 21-22-23 ανοίγει αυτόματα 8:30 πρωί και κλείνει 12:30 βράδυ. Αλλά ζεσταίνει εύκολα τον χώρο το τέρας το Φούτζι. Με τα κρύα βέβαια δούλευε στα 1000watt.  Fujitsu 24αρι

IMG_20200113_173424.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, smav82 είπε

Εγώ τι να πω δλδ. Σαλόνι μεγάλο κ μετά καθιστικό, περίπου 80 τετραγωνικά 1μπαλκονοπορτα μεγάλη και μια 1 διπλή ξύλινη και 3 παράθυρα . Ζητούμενη 21-22-23 ανοίγει αυτόματα 8:30 πρωί και κλείνει 12:30 βράδυ. Αλλά ζεσταίνει εύκολα τον χώρο το τέρας το Φούτζι. Με τα κρύα βέβαια δούλευε στα 1000watt.  Fujitsu 24αρι

IMG_20200113_173424.jpg

Ποιος μετρητής είναι αυτος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά το siesta 9αρι που πηρα θέλω και ενα 12άρι. η τιμή του siesta 12 ειναι καλύτερη απο το fuji kmta. Με την 20% επιστροφή που δίνει το πλαίσαιο βγαίνει daikin 480e και fuji 600e.

Αξίζει το ακριβοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Konstantin77 είπε

Η 5ετης εγγύηση του Carrier θέλει service ετήσιο?

Ναι . Παράγραφος 3 . 
https://www.ahi-carrier.gr/el/wp-content/uploads/sites/3/2017/05/Carrier_Residential_Hiwall_5_years.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, g-e-o είπε

Σήμερα είναι ακριβώς ένας μήνας, από τότε που έβαλα τον μετρητή κατανάλωσης.. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να στεναχωρηθω με τα αποτελέσματα, αν κ αν το δω καθαρά οικονομικά σε σχέση με αυτά που χάλαγα περισυ για θέρμανση, μάλλον θα πρέπει να χαρώ πολύ.. Έχω λοιπόν 242 kwh κατανάλωσης. Η λειτουργία του κλιματιστικου ειναι από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βράδυ σε επιθυμητή 25, κ όλη την υπόλοιπη μέρα κ νύχτα δηλαδή 12 βράδυ με 3 μεσημέρι, στους 19 επιθυμητή, ανεξάρτητα από τι εξωτερική θερμοκρασία έχει.. Έχω λοιπον περίπου κατανάλωση 8 kwh τη μέρα, περίπου 60 λεπτά του ευρώ καθαρό ρεύμα.. Σε σχέση με τα 3 ευρώ την ώρα που ήθελα περισυ για το καλοριφέρ, νιώθω ευτυχισμένος.. Απλά παραξενευομαι που βλέπω σε μερικά παιδιά εδώ, αρκετά μικρότερες καταναλώσεις, αλλά ακόμα κ έτσι, το μηχάνημα, αν εξαιρέσεις τον λίγο παραπάνω θόρυβο που κάνει, τα σπάει κυριολεκτικά.. 

Φυσιολογικοτατη μου φαίνεται η κατανάλωση σου.. :)Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις  μια δυο μέρες (ίσως θέμα κατανάλωσης,αλλά κυρίως  θερμικής ανεσης) να βάλεις 22C και να το αφήσεις μόνιμα εκει.. Πιστεύω ότι η θερμική άνεση θα είναι καλύτερη από αυτήν που έχεις τώρα με τους 6C διαφορά ! Σε συνεχόμενη  σταθερή θερμοκρασία λειτουργία μπορεί και με 21C να είσαι τέλεια..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Καταρχάς καλοδούλευτο!!! Θα πρόκειται για εκπληκτικό μηχάνημα .

Υπάρχουν κάποιες λύσεις για μετρητές ράγας και wifi . Το έχουν το κόστος τους βέβαια πχ https://technolysis-hts.gr/product/efergy-efg0110-μέτρηση-ενέργειας-μέσω-internet-1φ-ραγας/

Ή λύσεις χωρίς wifi πχ https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/metrisi/ilektronika-organa/ilektronikoi-metrites-energeias/abb-metphths-enepgeias-1f-40a-c11-110-300_103095/

Προσωπικά έχω βάλει sonoff

Θα μου έκανε εντύπωση αν υπήρχε θέμα με τα αμπέρ. Το 24άρι Fujitsu δεν το έχω δει ποτέ πάνω από 13Α. Δεν θέλω να σε πάρω και στον λαιμό μου βέβαια.

Εννοείται ότι είναι σαφώς καλύτερο το efergy που πάει μέχρι 100Α.

Δεν έχω ψάξει αν υπάρχουν άλλοι.

Φίλε liakjim ποιό sonoff εχεις πάρει  και από πού για το 24άρι fujitsu . Αν δε σου έχει παρουσιάσει πρόβλημα , θα το δοκιμάσω και εγώ . Δεν είναι και τρομερό το κόστος.  Απλώς με παραξένεψε ότι αυτός που μου το είπε  ότι μπορεί να καεί τα πουλούσε κιόλας. Ισως βέβαια να νόμιζε ότι θα μετρούσε παροχή με συνεχόμενα 16Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, RAS18 είπε

@Dare-Devil γιατί δεν ανεβάζεις φωτό με καταναλώσεις από inventor? Τόσο χάλια είναι; Και αν είναι γιατί συνεχίζεις να τα προτείνεις στους χρήστες που αναζητούν κλιματιστικό; Είσαι μέτοχος στην ΔΕΗ μήπως;

Έχω μετοχές στη ΔΕΗ !  

Σοβαρή απάντηση:  Δε σου φτάνουν που ανεβάζουν καταναλώσεις απο Inventor ; Anyway. Μου χε ζητήσει ο Rnd να ανεβάσω  κάτι το οποίο θα γίνει  όταν θα βρίσκομαι στο χώρο αυτό . Πες μου σε τί ωφελεί να σου ανεβάσω καταναλώσεις  για ένα χώρο με X απώλειες και X εξωτερική θερμοκρασία ; Τί σύγκριση μπορείς να κάνεις ;  

Κάθεστε όλοι και ανεβάζετε καταναλώσεις και συγκρίνετε . Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τί συγκρίνετε .  Ποιές είναι οι σταθερές και ποιές οι μεταβλητές ; 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Έχω μετοχές στη ΔΕΗ !  

Σοβαρή απάντηση:  Δε σου φτάνουν που ανεβάζουν καταναλώσεις απο Inventor ; Anyway. Μου χε ζητήσει ο Rnd να ανεβάσω  κάτι το οποίο θα γίνει  όταν θα βρίσκομαι στο χώρο αυτό . Πες μου σε τί ωφελεί να σου ανεβάσω καταναλώσεις  για ένα χώρο με X απώλειες και X εξωτερική θερμοκρασία ; Τί σύγκριση μπορείς να κάνεις ;  

Κάθεστε όλοι και ανεβάζετε καταναλώσεις και συγκρίνετε . Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τί συγκρίνετε .  Ποιές είναι οι σταθερές και ποιές οι μεταβλητές ; 


 

Ποιο είναι inverter και ποιο όχι.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

305 watt κατανάλωση με εξωτερική 7C, άρα  περίπου λίγο κάτω από το 20% ισχύς του Toshiba (20%  ισχύς = 250watt κατανάλωση με απόδοση 1200watt η αλλιώς 4094 btu/h στους 7C, 30% ισχύς = 419watt με απόδοση 1800watt  η αλλιώς 6141btu/h) με ανεμιστήρα 3 σκάλα.. Τόσο θέλει ο χώρος μου τώρα για διατηρηση 22C.

Τόσο χαμηλά δεν πήγαινε με τίποτα το Toyo.. (θεωρητικά έχει ελάχιστη απόδοση 3820btu/h στους 7C,επιστημονική φαντασία ) και είμαι σίγουρος ότι αν βάλω τέρμα χαμηλά τον ανεμιστήρα στο toshiba θα δω και την ελάχιστη κατανάλωση όπως ακριβώς είναι στα χαρτιά..

Είναι ωραίο αυτά που βλέπεις στα χαρτιά /νούμερα να τα βλέπεις και στην πράξη...

Και ξαναλέω ελάχιστη κατανάλωση 18 Toyo,είχα 850-900watt...,στον ίδιο χώρο,ίδιες συνθήκες.. όλα ίδια.. Μέρα με νύχτα διαφορά.. 

Και αν τα minimum btu είναι φανταστικά,ποιος μου λέει ότι και τα maximum btu που δηλώνουν ισχύουν; (Σε ρεαλιστικές συνθηκες). Ενα σενάριο είναι ότι μπορεί π.χ. το toyo να βγάζει 3820btu/h ελάχιστη αποδοση, αν το βάλω επιθυμητή θερμοκρασία 30,και να κάνει διατήρηση τους 30C στον χώρο μου με δεδομένο ότι έχω σούπερ ντουπερ μονώσεις...(επιστημονική φαντασία πάλι)

Η γνώμη σου για τα παραπάνω @Dare-Devil και κάποιες καταναλώσεις είπες θα μας δώσεις του inventor σου μια μέρα :) (ιδανικά αν είναι δυνατόν,την ελάχιστη κατανάλωση που έχεις δει με εξωτερική 7C)

@rbx1000

Θύμισέ μου. Ποιο toyo συγκρίνεις με ποιο Toshiba ; 18 άρια ; 

Ότι έχω πει θα γίνει όταν θα βρίσκομαι σε αυτό το χωρο . Πείτε μου όμως μετά ποιο θα είναι το συμπέρασμα για το τί κάνει το δικό μου Nemesis στο χώρο αυτό με τις συγκεκριμένες απαιτήσεις του . 

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Ακριβώς.

Το Fujitsu ASYG24KLCA έχει στα χαρτιά ελάχιστα 150W.

Δεν είναι επιστημονική φαντασία, ούτε τιμή που θα τη δεις στο εργαστήριο. Θα τη δεις στο σπίτι σου :

IMG_20200112_225512.jpg.4575aadfc0886de83541a01b378a0c07.jpg

Ενδεχομένως να την δεις . Αν είχες μεγαλύτερες απώλειες θα ισορροπούσε  σε υψηλότερη ισχύ . Στη δική σου περίπτωση όμως ισορροπεί μέχρι εκεί που μπορεί το μηχάνημα . Σε άλλο χώρο μπορεί να μην την έβλεπες ποτέ αυτή την ισχύ λειτουργίας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θύμισέ μου. Ποιο toyo συγκρίνεις με ποιο Toshiba ; 18 άρια ; 

Ότι έχω πει θα γίνει όταν θα βρίσκομαι σε αυτό το χωρο . Πείτε μου όμως μετά ποιο θα είναι το συμπέρασμα για το τί κάνει το δικό μου Nemesis στο χώρο αυτό με τις συγκεκριμένες απαιτήσεις του . 

Ότι ινβερτάρει μέχρι συγκεκριμένο φορτίο. Κοινός ότι έχει κόφτη σε συγκεκριμένα ελάχιστα watts. Πίστεψέ με κανένας δεν θα ήθελε στο σπίτι του κλιματιστικό που να μη μπορεί να ρίξει την κατανάλωση του κάτω από 1300w... Θα έπαιρνε κουμτελ και κουμτελακι μαζί 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θύμισέ μου. Ποιο toyo συγκρίνεις με ποιο Toshiba ; 18 άρια ; 

Ότι έχω πει θα γίνει όταν θα βρίσκομαι σε αυτό το χωρο . Πείτε μου όμως μετά ποιο θα είναι το συμπέρασμα για το τί κάνει το δικό μου Nemesis στο χώρο αυτό με τις συγκεκριμένες απαιτήσεις του . 

18 Άρι συγκρίνω ναι :) το toyo (856zr) είχε ελάχιστη 850-900watt στην Θέρμανση..  ο χώρος μου χθες ήθελε 305watt(κατανάλωση toshiba) που είναι λίγο πάνω από 4094 btu/h (με εξ.7C) για να συντηρήσει 22C . Το toshiba το έκανε,έπεσε τόσο όσο έπρεπε και τo κατάφερε. θεωρητικά το Toyotomi θα μπορούσε.. (βάση χαρακτηριστικων) αλλά μπουρδες κάνει.. το nemesis τι θα έκανε; :) Με άλλα λόγια,το δικό σου κανει on/off σε τακτά χρονικά διαστήματα,με εξ. θερμοκρασία 6-7 C και πάνω; Μιλάμε τώρα για το συγκεκριμένο δικό σου μοντέλο, δεν τσουβαλιαζω όλα τα inventor.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, g-e-o είπε

Σήμερα είναι ακριβώς ένας μήνας, από τότε που έβαλα τον μετρητή κατανάλωσης.. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να στεναχωρηθω με τα αποτελέσματα, αν κ αν το δω καθαρά οικονομικά σε σχέση με αυτά που χάλαγα περισυ για θέρμανση, μάλλον θα πρέπει να χαρώ πολύ.. Έχω λοιπόν 242 kwh κατανάλωσης. Η λειτουργία του κλιματιστικου ειναι από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βράδυ σε επιθυμητή 25, κ όλη την υπόλοιπη μέρα κ νύχτα δηλαδή 12 βράδυ με 3 μεσημέρι, στους 19 επιθυμητή, ανεξάρτητα από τι εξωτερική θερμοκρασία έχει.. Έχω λοιπον περίπου κατανάλωση 8 kwh τη μέρα, περίπου 60 λεπτά του ευρώ καθαρό ρεύμα.. Σε σχέση με τα 3 ευρώ την ώρα που ήθελα περισυ για το καλοριφέρ, νιώθω ευτυχισμένος.. Απλά παραξενευομαι που βλέπω σε μερικά παιδιά εδώ, αρκετά μικρότερες καταναλώσεις, αλλά ακόμα κ έτσι, το μηχάνημα, αν εξαιρέσεις τον λίγο παραπάνω θόρυβο που κάνει, τα σπάει κυριολεκτικά.. 

Τί σε παραξενεύει ; 

Δεν έχετε χώρους με τις ίδιες θερμικές απαιτήσεις και ο κάθε χρήστης το δουλεύει διαφορετικά το κλιματιστικό .  Μεγάλο ρόλο παίζει η επιθυμητή θερμοκρασία που επιλέγει ο κάθε χρήστης και πότε επιλέγει να δουλέψει το κλιματιστικό σε αυτή την επιθυμητή θερμοκρασία .  Αν υποθέσουμε ότι επιλέγετε να το δουλέψετε στην ίδια επιθυμητή θερμοκρασία και για ίση διάρκεια τότε αν εσύ επιλέγεις να το δουλέψεις όταν έξω έχει 7 βαθμούς ενώ ο άλλος επιλέγει να το δουλέψει όταν έξω έχει 10 βαθμούς η περιοχή του ε προφανώς δεν καίτε τα ίδια . 
Δεν γίνεται να συγκρίνεις τίποτα  με τις καταναλώσεις που βλέπεις εδώ μέσα . Ανούσιο . 


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τί σε παραξενεύει ; 

Δεν έχετε χώρους με τις ίδιες θερμικές απαιτήσεις και ο κάθε χρήστης το δουλεύει διαφορετικά το κλιματιστικό .  Μεγάλο ρόλο παίζει η επιθυμητή θερμοκρασία που επιλέγει ο κάθε χρήστης και πότε επιλέγει να δουλέψει το κλιματιστικό σε αυτή την επιθυμητή θερμοκρασία .  Αν υποθέσουμε ότι επιλέγετε να το δουλέψετε στην ίδια επιθυμητή θερμοκρασία και για ίση διάρκεια τότε αν εσύ επιλέγεις να το δουλέψεις όταν έξω έχει 7 βαθμούς ενώ ο άλλος επιλέγει να το δουλέψει όταν έξω έχει 10 βαθμούς η περιοχή του ε προφανώς δεν καίτε τα ίδια . 
Δεν γίνεται να συγκρίνεις τίποτα  με τις καταναλώσεις που βλέπεις εδώ μέσα . Ανούσιο . 


 

Ανούσιο ναι..όπως ανούσια  ειναι και η συγκριση των SCOP Θέρμη ζώνης,όταν ο ένας βγάζει SCOP με φορτίο  σχεδιασμου 4.3kw(παραπάνω δηλαδή από 4.2kw που έχει στην Μέση ζώνη) , με ένα άλλο που έχει φορτίο 2.3kw στην ίδια θέρμη  ζώνη.. (όπως είπες στο  παραπάνω ποστ: Μεγάλο ρόλο παίζει η επιθυμητή θερμοκρασία)

Θα θελα πολύ κάποιος μηχανολόγος, να μου περιγράψει πως πρέπει να είναι ένας χώρος,για να δουλεύει ιδανικά το toyo 18/24. Με πχ επιθυμητή θερμοκρασία χώρου 22C.  (Με 850watt/1300watt  αντίστοιχα ελάχιστη).

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...