Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Οι Ιονιστές των Κινέζων είναι ανέκδοτο....

Αυτό έχεις κάποιο στοιχείο που το αποδεικνύει και το λες η απλά το λες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό έχεις κάποιο στοιχείο που το αποδεικνύει και το λες η απλά το λες 

Υπαρχουν κατηγορίες και ποιότητες ιονιστών με βάση την τεχνολογία που χρησιμοποιούν. Δεν νομίζω οτι αυτά που πακετάρουν μαζι με τα aircon οι Κινέζοι να έχουν σχέση με τους πραγματικούς ionizers. Εχει να κανει με αισθητηρα ρυπανσης και τι ποσοστο της ρυπανσης καθαριζει. Οχι οτι δεν εχουν καποια επίδραση...αλλα ειναι περισσότερο διαφημιστικου χαρασκτηρα διότι ο ιονισμός δεν ειναι φτηνό πράγμα στην υλοποίηση του και θα ανέβαζε το κόστος αρκετα.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Υπαρχουν κατηγορίες και ποιότητες ιονιστών με βάση την τεχνολογία που χρησιμοποιούν. Δεν νομίζω οτι αυτά που πακετάρουν μαζι με τα aircon οι Κινέζοι να έχουν σχέση με τους πραγματικούς ionizers.

Ευχαριστω για την διευκρίνιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ευχαριστω για την διευκρίνιση 

Υποτίθεται οτι ο ιονιστής είναι και η βασική διαφορά ανάμεσα σε SHORAI και SHORAI premium που ανεβάζει την τιμή περίπου 20%. Ισως κάποιος που εχει SHORAI premium και ειναι καπνιστής θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για την ποιότητα του αέρα που έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Υποτίθεται οτι ο ιονιστής είναι και η βασική διαφορά ανάμεσα σε SHORAI και SHORAI premium που ανεβάζει την τιμή περίπου 20%. Ισως κάποιος που εχει SHORAI premium και ειναι καπνιστής θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για την ποιότητα του αέρα που έχει...

Έχω shorai αλλά το απλό και δεν είμαι και καπνιστής πλέον , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CorumD είπε

Υποτίθεται οτι ο ιονιστής είναι και η βασική διαφορά ανάμεσα σε SHORAI και SHORAI premium που ανεβάζει την τιμή περίπου 20%. Ισως κάποιος που εχει SHORAI premium και ειναι καπνιστής θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για την ποιότητα του αέρα που έχει...

Ο ιονιστης(από ότι έχω καταλάβει)  το μόνο που κάνει ρίχνει την σκόνη/μικροσωματίδια κάτω,και δεν κυκλοφορεί στον αέρα που αναπνέουμε, με αποτέλεσμα να κολλάει στο συλλέκτη σκόνης,η  στα επιπλα, στο πάτωμα κτλ  Για το κάπνισμα φίλτρο ενεργού άνθρακα,αν κάνει κάτι..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ο ιονιστης(από ότι έχω καταλάβει)  το μόνο που κάνει ρίχνει την σκόνη/μικροσωματίδια κάτω,και δεν κυκλοφορεί στον αέρα που αναπνέουμε, με αποτέλεσμα να κολλάει στο συλλέκτη σκόνης,η  στα επιπλα, στο πάτωμα κτλ  Για το κάπνισμα φίλτρο ενεργού άνθρακα,αν κάνει κάτι..

Απόλυτα σωστά αυτά που λες, τα βακτηρίδια βαραίνουν οταν ιονίζονται και γίνεται συλλογή στον συλλέκτη μέσα στο κλιματιστικό. Απλά , και εκει υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες ιονισμού απο οτι διαβάζω και μάλιστα υποτίθεται οτι μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα σε ασθματικούς, οπότε σε πολλές περιπτώσεις προτιμούνται φίλτρα HEPA αντί ιονιστών.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, cumulus είπε

Φιλε μου κανενα συμπερασμα δε βγαινει απο δυο παραδειγματα.Πολλα μπορει να παιζουν ρολο και θα σου πω ενα παραδειγμα.Στο σπιτι μου σε δυο δωματια σχεδον πανομοιοτυπα εχουμε ακριβως το ιδιο μοντελο toyotomi.Ta δωματια εχουν ακριβως το ιδιο εμβαδον.Στο ενα δωματιο το ενα ξεσκιζεται στα on off ενω το αλλο λειτουργει τελεια.Οταν το πηρα χαμπαρι εκανα φασαρια στην αντιπροσωπεια,ηρθαν μου ειπαν ολα οκ.Τοτε εκανα το εξης,επειδη ημουν σιγουρος οτι φταιει η μοναδα,αλλαξα τις μοναδες στα δωματια.Αυτη που πριν λειτουργουσε τελεια αρχισε τα on off και η αλλη η "προβληματικη" ξεκινησε να λειτουργει σωστα.Συμπερασμα οτι κατι τρεχει με το δωματιο.Προσωπικα αμα χαλασει καποια μοναδα μου θα παω σε κατι "ανωτερο" απο toyotomi,δεν εχω ερωτευθει καμια μαρκα σε αντιθεση με αλλους που μονο ερωτα δεν κανουν με το κλιματιστικο τους.

Γνωστος του πατερα μου αγορασε audi και τον αφησε την πρωτη εβδομαδα.Τι σημαινει αυτο;Οτι ολα τα audi ειναι χαλια;

Πριν απο 19 χρονια πηρα ψυγειο το οποιο χαλασε σε ενα μηνα.Εγινε πληρης αντικατατασταση με το ιδιο μοντελο το οποιο δουλευει απροσκοπτα 19 χρονια.Βγαζεις συμπερασμα;

ΥΓ Τελικα καποιοι αφου εκαναν τον κοπο να γραφτουν με αλλο ψευδωνυμο δε μας ειπαν αν τους αλλαξαν τη βιδα!!!

24αρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να είμαστε σωστοί τώρα που τις μετραμε, νομιζω θα ήταν χρήσιμο να αναφέρουμε και θερμοκρασίες αέρα εξόδου στα ανάλογα WATT.

Διότι είτε Toyo, είτε Fuji, είτε  Mirai, Shorai, Gamai αν περνάς από μπροστά του και σε δροσίζει ενω έχεις επιλέξει ζεστη, να βράσω την κατανάλωση του. 

Το θέμα είναι να μπορούσαν να πετάξουν 45 βαθμούς με 100στρ/λεπτό (τυχαίο νουμερο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, cumulus είπε

Φιλε μου κανενα συμπερασμα δε βγαινει απο δυο παραδειγματα.Πολλα μπορει να παιζουν ρολο και θα σου πω ενα παραδειγμα.Στο σπιτι μου σε δυο δωματια σχεδον πανομοιοτυπα εχουμε ακριβως το ιδιο μοντελο toyotomi.Ta δωματια εχουν ακριβως το ιδιο εμβαδον.Στο ενα δωματιο το ενα ξεσκιζεται στα on off ενω το αλλο λειτουργει τελεια.Οταν το πηρα χαμπαρι εκανα φασαρια στην αντιπροσωπεια,ηρθαν μου ειπαν ολα οκ.Τοτε εκανα το εξης,επειδη ημουν σιγουρος οτι φταιει η μοναδα,αλλαξα τις μοναδες στα δωματια.Αυτη που πριν λειτουργουσε τελεια αρχισε τα on off και η αλλη η "προβληματικη" ξεκινησε να λειτουργει σωστα.Συμπερασμα οτι κατι τρεχει με το δωματιο.Προσωπικα αμα χαλασει καποια μοναδα μου θα παω σε κατι "ανωτερο" απο toyotomi,δεν εχω ερωτευθει καμια μαρκα σε αντιθεση με αλλους που μονο ερωτα δεν κανουν με το κλιματιστικο τους.

Γνωστος του πατερα μου αγορασε audi και τον αφησε την πρωτη εβδομαδα.Τι σημαινει αυτο;Οτι ολα τα audi ειναι χαλια;

Πριν απο 19 χρονια πηρα ψυγειο το οποιο χαλασε σε ενα μηνα.Εγινε πληρης αντικατατασταση με το ιδιο μοντελο το οποιο δουλευει απροσκοπτα 19 χρονια.Βγαζεις συμπερασμα;

ΥΓ Τελικα καποιοι αφου εκαναν τον κοπο να γραφτουν με αλλο ψευδωνυμο δε μας ειπαν αν τους αλλαξαν τη βιδα!!!

Η απόσταση από το ταβάνι ήταν ίδια στα δύο κλιματιστικά; Μήπως το on/off δωμάτιο είχε κάποιο αντικείμενο απέναντι,με αποτέλεσμα να χτυπάει ο αέρας και να μπερδεύεται το κλιματιστικο.. Με λίγα λόγια,υπάρχουν διάφοροι εγκαταστασιακοχωροταξικοι λόγοι που μπορούν να δημιουργήσουν περίεργη συμπεριφορά ενός κλιματιστικου σε έναν χώρο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παντως για να είμαστε σωστοί τώρα που τις μετραμε, νομιζω θα ήταν χρήσιμο να αναφέρουμε και θερμοκρασίες αέρα εξόδου στα ανάλογα WATT.

Διότι είτε Toyo, είτε Fuji, είτε  Mirai, Shorai, Gamai αν περνάς από μπροστά του και σε δροσίζει ενω έχεις επιλέξει ζεστη, να βράσω την κατανάλωση του. 

Το θέμα είναι να μπορούσαν να πετάξουν 45 βαθμούς με 100στρ/λεπτό (τυχαίο νουμερο).

Αν δε ζήσεις την εμπειρία δε μπορείς να καταλάβεις και μεταφέρεις ανακρίβειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παντως για να είμαστε σωστοί τώρα που τις μετραμε, νομιζω θα ήταν χρήσιμο να αναφέρουμε και θερμοκρασίες αέρα εξόδου στα ανάλογα WATT.

Διότι είτε Toyo, είτε Fuji, είτε  Mirai, Shorai, Gamai αν περνάς από μπροστά του και σε δροσίζει ενω έχεις επιλέξει ζεστη, να βράσω την κατανάλωση του. 

Το θέμα είναι να μπορούσαν να πετάξουν 45 βαθμούς με 100στρ/λεπτό (τυχαίο νουμερο).

Για να είμαστε ακόμα πιο σωστοί ,θα ήταν χρήσιμο να μετράμε την διαφορά θερμοκρασίας του αέρα που μπαίνει στο κλιματιστικό,με την θερμοκρασία που βγαίνει ,σε σχέση με τα watt που καταναλώνει :) ,όπως και την εξωτερική θερμοκρασία!

π.χ. +10C (διαφορά θερμοκρασίας)  300watt , +7C εξωτερική

αν πω 45C αέρα με 400watt.. δεν καταλαβαίνω πόσο "θερμοτητα" παράγει το κλιματιστικο μου,για να συγκρίνω.

π.χ. Κλίμα Α

εισαγωγή αερα 18C , εξαγωγή 45C,το κλιματιστικο προσθέτει 27C με κατανάλωση έστω 400watt

Κλιμα Β:

Εισαγωγή αέρα 23C,εξαγωγή 45C,το κλιματιστικό προσθέτει 22C με κατανάλωση έστω 400watt

Άρα το κλίμα Α είναι καλύτερο/οικονομικό (αν έχουν ίδια εξωτερική θερμοκρασία)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...