Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, c-max είπε

Japan logic..........................

Screenshot_2020-01-20 mitsubishi - Energy Monitor.png

fuzzy logic και @@ριες.. χάλι μαύρο..

Τι εγινε στις 11:15 περίπου, τι άλλαξες και ξεκίνησε τα κόλπα?

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Α. Καταρχήν είναι ενα μάτσο χάλια να το βλεπεις από γιατί είναι στην προσοψη της οικοδομής και μπορεί να σε κυνηγήσουν αν θέλουν οι υπόλοιποι κ δε ξέρω κ αν είναι κ νόμιμο. 

Β.  ούτε καν 2 μετρα είναι εκτός και αν έχει και κανα μέτρο το κλιματιστικο μέσαSmartSelect_20200120-145847_Gallery.jpg.ad832c51f499926c76e4bafc9c21e0b6.jpg. Κ ρωτω αν πρέπει να κατέβει η μοναδα για σέρβις στο πάτωμα ο έρμος ο τεχνικος θα πρέπει να κάνει απεγκατάσταση κανονικά σωστά? 

Δείτε και πιο πολύ με τσαντίζει γιατί όταν τον ρώτησε η γυναίκα αν τηρήθηκαν οσα είπε της απάντησε ότι "μιλάνε οι δουλειές μου" και όταν άρχισα το κράξιμο στο τηλέφωνο τον λυπήθηκε λόγω ηλικίας. 

Ούτε καν βλέφαρο στο manual, αντικρασασμικα ούτε λόγος, απόσταση από πάνω στο ότι ο κ βγάλε... Κατά τα άλλα μιλάνε οι δουλειές.

Μάλλον θα χρειαστεί να ξηλωθουν όλα και να ξαναπληρωσεις. Για να μπουν π.χ. μεγαλύτερες σωλήνες δεν νομίζω να μπορεί να κάνει ένωση με ρακορ στις υπάρχουσες οπότε οι παλιές θα πάνε για πέταμα, επίσης για να αποσυνδεθούν οι σωλήνες πρέπει να εγκλωβιστει το φρεον στην εξωτερική μονάδα θα γίνει μανούρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, RAS18 είπε

Αν είναι δυνατόν.. Ξαναφερτον να το βάλει στο πάτωμα..

ΥΓ. πώς γιαλιζει το άτιμο, η ποιότητα αποτυπώνεται σε μια φωτογραφία του 

Για να δω ποιότητα κατασκευής πρέπει να ανέβω σε σκαλωσιά...

Τυχερός ο τύπος πάντως.

Πουθενα δεν αναφέρει ελάχιστο μήκος σωληνώσεις η τοσιμπα στο Μανουαλ πάρα μόνο μέγιστο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Α. Καταρχήν είναι ενα μάτσο χάλια να το βλεπεις από γιατί είναι στην προσοψη της οικοδομής και μπορεί να σε κυνηγήσουν αν θέλουν οι υπόλοιποι κ δε ξέρω κ αν είναι κ νόμιμο. 

Β.  ούτε καν 2 μετρα είναι εκτός και αν έχει και κανα μέτρο το κλιματιστικο μέσαSmartSelect_20200120-145847_Gallery.jpg.ad832c51f499926c76e4bafc9c21e0b6.jpg. Κ ρωτω αν πρέπει να κατέβει η μοναδα για σέρβις στο πάτωμα ο έρμος ο τεχνικος θα πρέπει να κάνει απεγκατάσταση κανονικά σωστά? 

Δείτε και πιο πολύ με τσαντίζει γιατί όταν τον ρώτησε η γυναίκα αν τηρήθηκαν οσα είπε της απάντησε ότι "μιλάνε οι δουλειές μου" και όταν άρχισα το κράξιμο στο τηλέφωνο τον λυπήθηκε λόγω ηλικίας. 

Ούτε καν βλέφαρο στο manual, αντικρασασμικα ούτε λόγος, απόσταση από πάνω στο ότι ο κ βγάλε... Κατά τα άλλα μιλάνε οι δουλειές.

Για αυτό δεν αφήνουμε ποτέ άτομο στο πόδι μας .

Και στις 3 εγκαταστάσεις είτε είχα πάρει ρεπό, είτε κανονίσαμε τελευταίο ραντεβού για να είμαι σπίτι και σπάσιμο στις μπάλες μέχρι να γίνει τέλειο ( και πάλι την πάτησα στις εσωτερικές διελεύσεις των σωλήνων, δεν το ήξερα ακόμη).

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

Για να δω ποιότητα κατασκευής πρέπει να ανέβω σε σκαλωσιά...

Τυχερός ο τύπος πάντως.

Πουθενα δεν αναφέρει ελάχιστο μήκος σωληνώσεις η τοσιμπα στο Μανουαλ πάρα μόνο μέγιστο.  

Αναφέρει. Θα στο δείξω όταν πάω σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μάλλον θα χρειαστεί να ξηλωθουν όλα και να ξαναπληρωσεις. Για να μπουν π.χ. μεγαλύτερες σωλήνες δεν νομίζω να μπορεί να κάνει ένωση με ρακορ στις υπάρχουσες οπότε οι παλιές θα πάνε για πέταμα, επίσης για να αποσυνδεθούν οι σωλήνες πρέπει να εγκλωβιστει το φρεον στην εξωτερική μονάδα θα γίνει μανούρα. 

Δεν ξανα πληρώνω Φραγκο τσακιστό. Aν από Toshiba μ ου απαντήσουν πως η εγκατάσταση είναι στο λάθος,  τότε θα μιλήσω με κότσο να στείλει ΑΛΛΟ συνεργείο προς αποκατάσταση. Βλέπω να τη σκαπουλαρει όμως.

SmartSelect_20200120-153919_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δεν ξανα πληρώνω Φραγκο τσακιστό. Aν από Toshiba μ ου απαντήσουν πως η εγκατάσταση είναι στο λάθος,  τότε θα μιλήσω με κότσο να στείλει ΑΛΛΟ συνεργείο προς αποκατάσταση. Βλέπω να τη σκαπουλαρει όμως.

SmartSelect_20200120-153919_Gallery.jpg

Τί σχέση έχει η τοσιμπα; Του είπες πάτωμα και στο έβαλε κρεμαστό.

Πάντως σίγουρα δεν τήρησε αποστάσεις

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τηλ πριν την εγκατάσταση του ειπα πάτωμα και το έβαλε ψηλά, κ μόλις μου το είπε η γυναίκα που την έβαλα κιόλας να προσέχει (@%$^##^@) της έλεγε ότι τηλ του ειπα στον τοίχο.

Αντε βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σαλόνι στο σπίτι που νοικιάζω έχει κλιματισμό 800btu τα οποία έχω την εντύπωση πως είναι πολύ λίγα γιατί ο χώρος δεν ζεσταίνει αν δεν ανοίξω και σόμπα. Το σπίτι έχει σχετικά οκ μόνωση (κουφόματα αλουμινίου, κεραμίδια στο ταβάνι). Πιστεύετε πως είναι μικρό το κλιματιστικό ή είναι κακής ποιότητας πχ; Ο χώρος είναι 30-35τμ~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ πόσο γκαντέμης είσαι όταν αποφασίζεις να κάνεις άρπα κόλα εγκατάσταση κ χωρίς να το ξέρεις έχεις πέσει σε πρώην επί χρόνια υπάλληλο στον τομέα των υπηρεσιών της αλυσίδας για την οποία ανέλαβες να κάνεις την εγκατάσταση?

Τα 2 μετρα τα γράφει σε άλλο μονοφυλο τελικα κ όντως ισχύουν.

Ουπς.

35 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Στο σαλόνι στο σπίτι που νοικιάζω έχει κλιματισμό 800btu τα οποία έχω την εντύπωση πως είναι πολύ λίγα γιατί ο χώρος δεν ζεσταίνει αν δεν ανοίξω και σόμπα. Το σπίτι έχει σχετικά οκ μόνωση (κουφόματα αλουμινίου, κεραμίδια στο ταβάνι). Πιστεύετε πως είναι μικρό το κλιματιστικό ή είναι κακής ποιότητας πχ; Ο χώρος είναι 30-35τμ~

 Αγαπητέ αν εννοείς 8000btu πρέπει να έχεις άριστη μόνωση για να δεις αποτέλεσμα. Αν εννοούσες 18αρι είσαι μέσα στα τετραγωνικά θεωρητικά. Υπό προϋποθέσεις βεβαια.

Υπάρχει ένα έργαλειακι ποσταρισμενο μερικες σελίδες πίσω για να υπολογίσεις τις απώλειες του χώρου σου.  Ώστε να σου πάρεις πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η απάντηση του υπεύθυνου:

 

Κύριε ΧΧΧ καλή σας ημέρα,

Σας επισυνάπτω τους όρους εγγύησης που ισχύουν για οικιακά προϊόντα κλιματισμού Toshiba, τα οποία έχουν πωληθεί μετά τις 21/09/2018 και λειτουργούν με ψυκτικό μέσο R32.

Η ετήσια συντήρηση είναι υποχρεωτική για να ισχύουν οι όροι της εγγύησης.

Για την εργασία της συντήρησης μπορείτε να επιλέξετε όποιον πιστοποιημένο ψυκτικό για χρήση των νέων ψυκτικών μέσων επιθυμείτε.  

Σε περίπτωση βλάβης καλείτε στο τηλεφωνικό κέντρο από τις 08:00 έως τις 22:00 (εκτός Κυριακής) στον αριθμό 801 11 19000 (από σταθερό) ή 210 679 6360 (από κινητό) και δηλώνετε τα στοιχεία σας μαζί με το μοντέλο και τον σειριακό αριθμό του προϊόντος (θα τα βρείτε σε αυτοκόλλητη ετικέτα στο κέλυφος).

Στην συνέχεια θα σας καλέσουν από το τμήμα τεχνικής υποστήριξης για να συνεννοηθείτε.

Με εκτίμηση,

ΧΧΧ

Warranties & Technical Support Officer

AHICarrier S.E. Europe Air-Conditioning S.A.

 

δεν απάντησε στο αν αργήσω να το κάνω αν χάνω την εγγύηση όπως στο τηλέφωνό μου είπαν ότι δεν την χάνω. Τους πιέζω για να έρθουν το Σάββατο 

Επεξ/σία από RAS18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Εμένα αύριο θα έρθουν για εγκατάσταση από Κοτσόβολο. Να τους πω να φτάσουν τη σωλήνα στο μέγιστο δυνατό δωρεάν σωλήνας?(3m μήπως χρειαστούν σε περίπτωση αλλαγής τοποθεσίας) ή εφόσον δεν χρειάζεται να προτιμήσω το ελάχιστο? παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση?

Κάτι άλλο που πρέπει να δώσω προσοχή?

Έχουμε γνώμες για το https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini.html ? ξέρω και έχετε πει για το 3, λογικά ίδιο δε θα είναι και το 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Στο μεταξύ πόσο γκαντέμης είσαι όταν αποφασίζεις να κάνεις άρπα κόλα εγκατάσταση κ χωρίς να το ξέρεις έχεις πέσει σε πρώην επί χρόνια υπάλληλο στον τομέα των υπηρεσιών της αλυσίδας για την οποία ανέλαβες να κάνεις την εγκατάσταση?

Τα 2 μετρα τα γράφει σε άλλο μονοφυλο τελικα κ όντως ισχύουν.

Ουπς.

 Αγαπητέ αν εννοείς 8000btu πρέπει να έχεις άριστη μόνωση για να δεις αποτέλεσμα. Αν εννοούσες 18αρι είσαι μέσα στα τετραγωνικά θεωρητικά. Υπό προϋποθέσεις βεβαια.

Υπάρχει ένα έργαλειακι ποσταρισμενο μερικες σελίδες πίσω για να υπολογίσεις τις απώλειες του χώρου σου.  Ώστε να σου πάρεις πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις. 

Ουπς, ναι 8000 είναι. Απ'ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να το στείλω στο υπνοδωμάτιο αυτό και να βάλω ένα 20ρι εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Στο μεταξύ πόσο γκαντέμης είσαι όταν αποφασίζεις να κάνεις άρπα κόλα εγκατάσταση κ χωρίς να το ξέρεις έχεις πέσει σε πρώην επί χρόνια υπάλληλο στον τομέα των υπηρεσιών της αλυσίδας για την οποία ανέλαβες να κάνεις την εγκατάσταση?

Τα 2 μετρα τα γράφει σε άλλο μονοφυλο τελικα κ όντως ισχύουν.

 

Που το έχει; Σε ποιο μονόφυλλο;

Το λέει και εδώ.

865842958_Annotation2020-01-20163820.png.9f5ffd50c9d7dd3eb71a55fecca84bb1.png1171041514_Annotation2020-01-20163718.png.0ee1c4cdaf8f43689967639cf2040175.png

 

Πάντως δεν έχει πιάσει τα 60εκ που θέλει από πάνω από της εξωτερική.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

865842958_Annotation2020-01-20163820.png.9f5ffd50c9d7dd3eb71a55fecca84bb1.png1171041514_Annotation2020-01-20163718.png.0ee1c4cdaf8f43689967639cf2040175.png

Δεν έχει πιάσει τα 60εκ που θέλει από πάνω από της εξωτερική.

60mm θέλει στο 10αρι, αλλά αμφιβάλλω ακόμη και για αυτό.  Είναι ζήτημα να χωράει το χερι μου από πάνω. 

Τα 2 μετρα ισχύουν βεβαια κανονικότατα. 

Έχω ξεκινήσει και συντασσω email με φωτο από Μανουαλ και εγκατάσταση λεπτομερες και λυπάμαι γιατί δε θέλω να γίνομαι κακός. 

20200120_170056.jpg

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...