Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Α. Καταρχήν είναι ενα μάτσο χάλια να το βλεπεις από γιατί είναι στην προσοψη της οικοδομής και μπορεί να σε κυνηγήσουν αν θέλουν οι υπόλοιποι κ δε ξέρω κ αν είναι κ νόμιμο. 

Β.  ούτε καν 2 μετρα είναι εκτός και αν έχει και κανα μέτρο το κλιματιστικο μέσαSmartSelect_20200120-145847_Gallery.jpg.ad832c51f499926c76e4bafc9c21e0b6.jpg. Κ ρωτω αν πρέπει να κατέβει η μοναδα για σέρβις στο πάτωμα ο έρμος ο τεχνικος θα πρέπει να κάνει απεγκατάσταση κανονικά σωστά? 

Δείτε και πιο πολύ με τσαντίζει γιατί όταν τον ρώτησε η γυναίκα αν τηρήθηκαν οσα είπε της απάντησε ότι "μιλάνε οι δουλειές μου" και όταν άρχισα το κράξιμο στο τηλέφωνο τον λυπήθηκε λόγω ηλικίας. 

Ούτε καν βλέφαρο στο manual, αντικρασασμικα ούτε λόγος, απόσταση από πάνω στο ότι ο κ βγάλε... Κατά τα άλλα μιλάνε οι δουλειές.

Να σου πω.

Για ρώτα τον δικό σου. Τα νερά της εξωτερικής μονάδας είσαι υποχρεωμένος να τα τρως στο κεφάλι όταν θα βγαίνεις στο μπαλκόνι; Δεν έχει ακούσει ότι βάζουν και εκεί σωληνάκι απορροής (σίγουρα όταν είναι κρεμαστό ) ;;;;

Πάλι καλά που μιλάνε οι δουλειές του.

30 λεπτά πριν, gmenex είπε

Καλησπέρα!

Εμένα αύριο θα έρθουν για εγκατάσταση από Κοτσόβολο. Να τους πω να φτάσουν τη σωλήνα στο μέγιστο δυνατό δωρεάν σωλήνας?(3m μήπως χρειαστούν σε περίπτωση αλλαγής τοποθεσίας) ή εφόσον δεν χρειάζεται να προτιμήσω το ελάχιστο? παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση?

Κάτι άλλο που πρέπει να δώσω προσοχή?

Έχουμε γνώμες για το https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini.html ? ξέρω και έχετε πει για το 3, λογικά ίδιο δε θα είναι και το 4?

Για ποιο μοντέλο λες;

Δεν το ήξερα ότι έχει βγει rm4 mini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, KSgJunior είπε

https://postimg.cc/gallery/1gtbm4xjc/ 

Ασφάλεια αποκλειστικά δικιά του δεν πρέπει να έχει γιατί πέφτουνε και τα υπόλοιπα  ρεύματα στο δωμάτιο τώρα που το δοκίμασα.

Επίσης το συγκεκριμένο κλιματιστικό παίρνει παροχή από έξω οπότε κανονικά έπρεπε να βλέπεις 2 καλώδια μαζί με τους σωλήνες.

Για οικονομία έχουν κάνει πατέντα στην εσωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το Fujitsu αλλάζει στροφές στην εξωτερική ανάλογα με κάποια θερμοκρασία που μετράει στο στοιχείο σε WB (wet bulb) , οπότε καταλαβαίνει πότε έχει υψηλή υγρασία μιας και σήμερα το είδα να κόβει στροφές με 9C εξωτερική (αντί για συνήθως 7C) αλλά 91% σχετική υγρασία έξω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησα το Fujitsu με το θερμόμετρο υπερύθρων που έχω. Διαπιστώνω ότι η εσωτερική μοναδα είναι πιο θερμή στα αριστερά από ότι στα δεξιά, θερμοκρασία μέχρι 35 βαθμούς δείχνει η επιφάνεια του καλύμματος στα αριστερά, δεξιά κάπου στο μισό της προηγούμενης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

fuzzy logic και @@ριες.. χάλι μαύρο..

Τι εγινε στις 11:15 περίπου, τι άλλαξες και ξεκίνησε τα κόλπα?

Τιποτα, φαινετε οτι εκει εχει πλεον επιθυμητη θερμοκρασια ο χωρος. Απο οτι καταλαβα απο το τεστ που ειχα κανει. Κοιτα, το on off  το καταλαβαινω αφου εχω την επιθυμητη θερμοκρασια στον χωρο, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κανει on off στα 200-300w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, c-max είπε

Τιποτα, φαινετε οτι εκει εχει πλεον επιθυμητη θερμοκρασια ο χωρος. Απο οτι καταλαβα απο το τεστ που ειχα κανει. Κοιτα, το on off  το καταλαβαινω αφου εχω την επιθυμητη θερμοκρασια στον χωρο, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κανει on off στα 200-300w.

Δεν δοκιμάζεις να κάνεις κάποιο εύκολο reset? (Να το αφήσεις κάποιες ώρες εκτός ρεύματος,μήπως και γίνει το μοιραίο και στρώσει )

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να σου πω.

Για ρώτα τον δικό σου. Τα νερά της εξωτερικής μονάδας είσαι υποχρεωμένος να τα τρως στο κεφάλι όταν θα βγαίνεις στο μπαλκόνι; Δεν έχει ακούσει ότι βάζουν και εκεί σωληνάκι απορροής (σίγουρα όταν είναι κρεμαστό ) ;;;;

Πάλι καλά που μιλάνε οι δουλειές του.

Για ποιο μοντέλο λες;

Δεν το ήξερα ότι έχει βγει rm4 mini.

https://www.skroutz.gr/s/18862706/Toshiba-Shorai-Premium-13J2AVRG-E-B13J2KVRG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, c-max είπε

Τιποτα, φαινετε οτι εκει εχει πλεον επιθυμητη θερμοκρασια ο χωρος. Απο οτι καταλαβα απο το τεστ που ειχα κανει. Κοιτα, το on off  το καταλαβαινω αφου εχω την επιθυμητη θερμοκρασια στον χωρο, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κανει on off στα 200-300w.

Εκτος απο το ασχημο διαγραμμα εχεις και προβλημα θερμικης ανεσης η θορυβου? Αν δε το εβλεπες στην οθονη θα σε ενοχλουσε? Κρυωνεις οταν κλεινει?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εκτος απο το ασχημο διαγραμμα εχεις και προβλημα θερμικης ανεσης η θορυβου? Αν δε το εβλεπες στην οθονη θα σε ενοχλουσε? Κρυωνεις οταν κλεινει?

Οχι δεν εχω καποιο προβλημα λειτουργικοτητας. Μαλιστα οταν το εχω στο auto ουτε που το ακουω. Εδω μεσα με βαλατε στο τρυπακι να μετρησω.... 😋

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, c-max είπε

Οχι δεν εχω καποιο προβλημα λειτουργικοτητας. Μαλιστα οταν το εχω στο auto ουτε που το ακουω. Εδω μεσα με βαλατε στο τρυπακι να μετρησω.... 😋

Αααααστο. 

Μεγαλο ξεστραβωμα τα φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, c-max είπε

Οχι δεν εχω καποιο προβλημα λειτουργικοτητας. Μαλιστα οταν το εχω στο auto ουτε που το ακουω. Εδω μεσα με βαλατε στο τρυπακι να μετρησω.... 😋

Μην τρελαινεσαι τοτε. Το εχουμε τερματισει εδω μεσα. Γουσταρει υπο συνθηκες να κλεινει απο τα 500w. Και?
Αν εχεις θερμικη ανεση δε βλεπω προβλημα.

Το ιδιο μηχανημα σε αλλο αλλο χωρο μπορει να κατεβαινε παντα στα 200w. Σε αλλον να εκλεινε παντα
απο τα 500.

Θελουμε ολοι να βλεπουμε αυτα που λενε τα specs χωρις να ξερουμε αν το επιτρεπει ο χωρος μας.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμιτες.

Ψάχνω να αγοράσω ένα 9άρι κι ένα 18άρι μέχρι αύριο.

Ψυκτικος που έκανε απεγκατάσταση σε παλιές μονάδες, έχει προσφέρει τα εξής:

Mitsubishi MSZ/MUZ HR25VF 460 EUR

Daikin siesta sensira ATXC50B 869 EUR

Κριτήρια είναι ο χαμηλος θόρυβος ειδικά για το 9αρι, η θερμική ανεση και η οικονομία στην κατανάλωση, με αυτή την σειρά. Στο σπίτι δεν θα λειτουργήσει άλλη θέρμανση, υπάρχουν θερμοσυσσωρευτες, αλλά δεν θέλουμε να τους χρησιμοποιήσουμε.

 

Πιστευετε από τις εμπειρίες σας, ότι είναι καλή επιλογή τα παραπάνω μηχανήματα, ή οτι υπάρχει κάτι αντίστοιχο πιο οικονομικό/ ή στα ίδια χρήματα κάτι καλύτερο;

Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Talos82 είπε

Καλησπέρα συμφορουμιτες.

Ψάχνω να αγοράσω ένα 9άρι κι ένα 18άρι μέχρι αύριο.

Ψυκτικος που έκανε απεγκατάσταση σε παλιές μονάδες, έχει προσφέρει τα εξής:

Mitsubishi MSZ/MUZ HR25VF 460 EUR

Daikin siesta sensira ATXC50B 869 EUR

Κριτήρια είναι ο χαμηλος θόρυβος ειδικά για το 9αρι, η θερμική ανεση και η οικονομία στην κατανάλωση, με αυτή την σειρά. Στο σπίτι δεν θα λειτουργήσει άλλη θέρμανση, υπάρχουν θερμοσυσσωρευτες, αλλά δεν θέλουμε να τους χρησιμοποιήσουμε.

Πιστευετε από τις εμπειρίες σας, ότι είναι καλή επιλογή τα παραπάνω μηχανήματα, ή οτι υπάρχει κάτι αντίστοιχο πιο οικονομικό/ ή στα ίδια χρήματα κάτι καλύτερο;

Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες.

 

Ψάξε και για μοντέλα της Toshiba. Αν θέλεις χαμηλό θόρυβο μόνο για το 9αρι τότε κοιτα και μοντέλα Fujitsu για το 18αρρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gmenex είπε

2 μέτρα και άνω λοιπόν θες μήκος .

2 ώρες πριν, c-max είπε

Τιποτα, φαινετε οτι εκει εχει πλεον επιθυμητη θερμοκρασια ο χωρος. Απο οτι καταλαβα απο το τεστ που ειχα κανει. Κοιτα, το on off  το καταλαβαινω αφου εχω την επιθυμητη θερμοκρασια στον χωρο, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κανει on off στα 200-300w.

Η απάντηση είναι στο ταμπελάκι του και στο υψηλό φορτίο σχεδιασμού που έχει στο scop.

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Μέτρησα το Fujitsu με το θερμόμετρο υπερύθρων που έχω. Διαπιστώνω ότι η εσωτερική μοναδα είναι πιο θερμή στα αριστερά από ότι στα δεξιά, θερμοκρασία μέχρι 35 βαθμούς δείχνει η επιφάνεια του καλύμματος στα αριστερά, δεξιά κάπου στο μισό της προηγούμενης. 

Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Οκ. Εγώ το μέτρησα ξανά τώρα, φαίνεται να επικρατούν μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο αριστερό από οτι στο δεξιό μέρος, το βλέπω και στα δύο κλιματιστικά αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...