Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προφανώς είναι κουτί για τις απώλειες σου ( λογικά θα έχεις καλές μονώσεις για 12αρι σε 50τμ).

ΥΓ το sonoff δεν κάνει διάγραμμα στιγμιαίας κατανάλωσης αλλά 24ωρου.

ναι το σπίτι το έχω κάνει μόνος μου,εξωτερική θερμομόνωση,5 kwh  έχω κατανάλωση μέσο όρο(με λίγο πετρέλαιο  για ζεστά νερά).

ναι διάγραμμα 24ωρου θα βάλω.

Επεξ/σία από aristidis540
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και απο εμένα καταναλώσεις 24/7 απο mitsubishi AP25 (12τμ) και LN60 (45τμ), 7ος Ρετιρέ, 2005, Πειραιά και ελεύθερο Πλάι και Μπρος/Πίσω, οι εξωτερικές μονάδες κοιτάνε Βορρά, σε μπαλκόνι κλειστό με Ζελατίνα. Οι θερμοκρασίες που φαίνονται στο Melcloud (πράσινη γραμμή) έχουν μια απόκλιση γύρω στους 3oC. Εσωτερική πάντα 21-22 ζήτηση. Αποκλειστική θέρμανση ac. Υπάρχει και δεύτερο AP25 σε άλλο υπνοδωμάτο, ανάβει για λίγες ώρες όταν και αν χρειαστεί. Απώλειες χώρων 6Kw το 45τμ και απο 3kw το κάθε υπνοδωμάτιο, μαζί με διάδρομο, μπάνια. Σύνολο 12kw το διαμέρισμα.

Annotation 2020-01-19 174942.jpg

Annotation 2020-01-19 175023.jpg

Annotation 2020-01-19 175127.jpg

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ο μηχανικος ηταν μηχανικος της Toshiba. To πηρα απο αντιπροσωπια της Τoshiba και οχι ηλεκτρομαγαζο στυλ κωτσοβολου που και εσυ δεν συμφωνεις να αγοραζει ο κοσμος. Τωρα για τα φασον εχεις ρωτησει τη προβλεψη και για ποιο μοντελο ποιας χρονιας εχουν και ποσο χρονο για να λες οτι εχουν ανταλλακτικα. Εδω μεσα στην εγγυηση και δεν εχουν να στο αλλαξουν και σου βαζουν αλλο ακομα και καλυτερο οποτε φαντασου τι γινεται μετα την εγγυηση. 

 Οκ τότε ! Πάντως ποτέ δεν είπα να μην αγοράζουμε απο ηλεκτρομάγαζα κλιματιστικό .Αγοράζουμε κλιματιστικό απο όποιο μαγαζί το βρίσκουμε φθηνότερα. Ερευνα αγοράς και ενημέρωση μόνο απο τα sites των αντιπροσωπειών ή απευθείας τηλέφωνο στις αντιπροσωπίες . Είναι πιο safe και γνωρίζουν προφανώς καλύτερα τα μηχανήματα για να μας δώσουν σωστές απαντήσεις στα ερωτήματά μας . 
Δεν έχω ρωτήσει κάποια μάρκα την πολιτική της στα ανταλλακτικά . Κάθε μάρκα όμως έχει την πολιτική της για το πόσο καιρό διαθέτει στην αγορά ανταλλακτικά . 

Τί εννοείς δεν έχουν ανταλλακτικά και σου αλλάζουν μηχάνημα ; Έχεις κάποια δική σου περίπτωση σε κάποια εταιρεία ;
Πάντως να γνωρίζεις τα εξής :
Μια εταιρεία μπορεί να έχει ανταλλακτικά για το προϊόν (in stock) αλλά να  προτιμάει σε κάποιες περιπτώσεις να αλλάζει το προϊόν είτε  γιατί θέλει να προσφέρει μια ανώτερη ποιότητα εξυπηρέτησης είτε γιατί μπορεί οικονομικά να μην την συμφέρει η επισκευή εντός εγγύησης . 
 
Κάθε εταιρεία έχει την πολιτική της για την επάρκεια ανταλλακτικών αλλά καμία εταιρεία δεν μπορεί να σου προσφέρει δείκτη service level  στο 100% (δεν θα αναλύσω τους λόγους αλλά αν γκουγκλάρεις για το service level στο supply chain θα καταλάβεις )  . Μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ τιμή service level είναι στο 90-92%  .  Aυτό σημαίνει ότι στους 100 αιτούντες για ανταλλακτικά έχω σε stock να εξυπηρετήσω εντός χρονοδιαγράμματος τους 90-92 απο αυτούς . Οι άλλοι θα περιμένουν το επόμενο στοκάρισμα.

Όπως καταλαβαίνεις η κάθε εταιρεία χαράζει τη δική της πολιτική και θέτει συγκεκριμένους στόχους ποιότητας εξυπηρέτησης . Οπότε μπορούμε να ρωτήσουμε την κάθε εταιρεία για να γνωρίζουμε . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kassotakis είπε

καλησπερα  εχω το  air contitioher  PITSOS  PIZAIOO952W   και  μου  εβγαλε την  βλαβη Ε1 εκανα τις ενεργειες που λεει το φυλλαδιο  χρησης αλα δεν αποκατασταθηκε η βλαβη , Ζητω βοηθεια  !

Στο service manual αναγράφεται συνήθως τι βλάβη είναι. Σε invertor δεν ξέρω πως βρέθηκε στα χέρια μου έχω τους κωδικούς. Φυσικά μπορεί και να μην έχουν καμία σχέση. Πάντως και τα Pitsos φασόν είναι.

error-codes-invent.jpg

inventor-Passion-Eco.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2020 στις 5:42 ΜΜ, Triple_HR21 είπε

και εκει που ειχα αποφασισει να παρω το toshiba shorai 24ari,καθησα και διαβασα, πολλα ατομα μιλανε για το ASYG24G24KLCA οποιο εχει και μεγαλυτερο δεικτη seer και scop και το οποιο ειναι και ποιο φθηνο κιολας.

Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) ASYG24G24KLCA
7.1
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) ASYG24G24KLCA
6.4
 
ενω το shorai εχει 6,2  seer με 5,5 αντισχτοιχα
 
τι προτεινετε τελικα? με ενδιαφερει κυριως και η θερμανση και η μοναδα να μην κανει θορυβο αρκετο.

Fujitsu : 
Θόρυβος εσωτερικής  (db): 51/45/38/33
Εγγύηση : 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Επεκτάσιμη στα +7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή  εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 
Καλύτερη τιμή: 949 ευρώ  https://www.bestprice.gr/item/2155344823/fujitsu-asyg24klcaaoyg24klta.html

Τoshiba:
Θόρυβος εσωτερικής  (db): απο 35db έως 48db 
Εγγύηση : 7 χρόνια σε όλα τα μέρη εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις . 
Καλύτερη τιμή: 1164 ευρώ https://www.bestprice.gr/item/2155071996/toshiba-shorai-ras-24pkvsg-e-ras-24pavsg-e.html

Γενικότερα δίνω μεγάλη προτεραιότητα στην εγγύηση .  Απο την άλλη όμως το Fujitsu έχει με διαφορά καλύτερους βαθμούς απόδοσης σε καλύτερη τιμή . Ξεκάθαρα δεν μπορώ να σου πω .
Εξαρτάται τις προτεραιότητές σου  και κατά πόσο θα το δουλεύεις το μηχάνημα . 

Στις 18/1/2020 στις 6:27 ΜΜ, liakjim είπε

Μη πας στο Fujitsu αν δεν θες θόρυβο.

Ψάξε στο YouTube για video που έχω σηκώσει.

Οι δηλωμένες τιμές θορύβου όμως είναι ίδιες σχεδόν  και στα δύο μηχανήματα . Με την διαφορά ότι το Fujitsu είναι πιο αθόρυβο στην χαμηλή σκάλα και πιο θορυβόδη στην υψηλή απο το Toshiba . 

3 ώρες πριν, kassotakis είπε

καλησπερα  εχω το  air contitioher  PITSOS  PIZAIOO952W   και  μου  εβγαλε την  βλαβη Ε1 εκανα τις ενεργειες που λεει το φυλλαδιο  χρησης αλα δεν αποκατασταθηκε η βλαβη , Ζητω βοηθεια  !

Αυτό το μοντέλο δεν υπάρχει . Μπορείς να γράψεις σωστά το κωδικό του μοντέλου να το ψάξω ; 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 Οκ τότε ! Πάντως ποτέ δεν είπα να μην αγοράζουμε απο ηλεκτρομάγαζα κλιματιστικό .Αγοράζουμε κλιματιστικό απο όποιο μαγαζί το βρίσκουμε φθηνότερα. Ερευνα αγοράς και ενημέρωση μόνο απο τα sites των αντιπροσωπειών ή απευθείας τηλέφωνο στις αντιπροσωπίες . Είναι πιο safe και γνωρίζουν προφανώς καλύτερα τα μηχανήματα για να μας δώσουν σωστές απαντήσεις στα ερωτήματά μας . 
Δεν έχω ρωτήσει κάποια μάρκα την πολιτική της στα ανταλλακτικά . Κάθε μάρκα όμως έχει την πολιτική της για το πόσο καιρό διαθέτει στην αγορά ανταλλακτικά . 

Τί εννοείς δεν έχουν ανταλλακτικά και σου αλλάζουν μηχάνημα ; Έχεις κάποια δική σου περίπτωση σε κάποια εταιρεία ; Δε καταλαβαινω τι δε καταλαβαινεις. Αν δεν υπαρχει κλιματιστικο εντος εγγυησης για αντικατασταση φαντασου τι γινεται εκτος εγγυησης. Δε μπορω να το γραψω διαφορετικα.
Πάντως να γνωρίζεις τα εξής :
Μια εταιρεία μπορεί να έχει ανταλλακτικά για το προϊόν (in stock) αλλά να  προτιμάει σε κάποιες περιπτώσεις να αλλάζει το προϊόν είτε  γιατί θέλει να προσφέρει μια ανώτερη ποιότητα εξυπηρέτησης (προφανως και δε γινεται γι αυτο τον λογο, μαλλον δεν εχουν αλλη επιλογη, για πες μια τετοια για παραδειγμα) είτε γιατί μπορεί οικονομικά να μην την συμφέρει η επισκευή εντός εγγύησης (δε μιλησα για επισκευη, για αντικατασταση ιδιου κληματιστου  λεω)
 
Κάθε εταιρεία έχει την πολιτική της για την επάρκεια ανταλλακτικών αλλά καμία εταιρεία δεν μπορεί να σου προσφέρει δείκτη service level  στο 100% (δεν θα αναλύσω τους λόγους αλλά αν γκουγκλάρεις για το service level στο supply chain θα καταλάβεις )  . Μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ τιμή service level είναι στο 90-92%  .  Aυτό σημαίνει ότι στους 100 αιτούντες για ανταλλακτικά έχω σε stock να εξυπηρετήσω εντός χρονοδιαγράμματος τους 90-92 απο αυτούς . Οι άλλοι θα περιμένουν το επόμενο στοκάρισμα.

Όπως καταλαβαίνεις η κάθε εταιρεία χαράζει τη δική της πολιτική και θέτει συγκεκριμένους στόχους ποιότητας εξυπηρέτησης . Οπότε μπορούμε να ρωτήσουμε την κάθε εταιρεία για να γνωρίζουμε . 

Ωραιες οι πληροφοριες , αφου ομως δεν εχεις ρωτησει και συ καποια εταιρεια φασον πως ενεργει ας μη κουρασουμε. Εξακολουθω να πιστευω οτι ενας που κατασκευαζει κατι εχει μεγαλυτερη επαρκεια ανταλλακτινων απο εναν που μεταπουλαει κατι που δε μπορει να κατασευασει.


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος θελει να παρει κορυφαιο κλιματιστικο και εχει καταληξει σε αυτοε δω https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186486-mitsubishi-msz-ln50vgb-black

θα το χρησιμοποιηει κυριως για θερμανση σε χωρο 60τμ, σαλονο-κουζινα, κυριως

το θεμα ειναι να παει σε 22αρη που βγαινει η σε 18αρι? (απο τι ειδα δεν εχει πολλες διαφορες ισα ισα το seer ειναι στα 8,5 το 18αρι με 7,5 αντιστχοιχα ενω το scop ειναι στα ιδια σχεδον,

το θεμα ειναι οτι ειναι ακριβοτερο κατα 400 ευρω περιπου και δεν βλεπω ουσιαστικες διαφορες,ας βοηθηει καποιος στο τι να αποφασισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

ενας φιλος θελει να παρει κορυφαιο κλιματιστικο και εχει καταληξει σε αυτοε δω https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186486-mitsubishi-msz-ln50vgb-black

θα το χρησιμοποιηει κυριως για θερμανση σε χωρο 60τμ, σαλονο-κουζινα, κυριως

το θεμα ειναι να παει σε 22αρη που βγαινει η σε 18αρι? (απο τι ειδα δεν εχει πολλες διαφορες ισα ισα το seer ειναι στα 8,5 το 18αρι με 7,5 αντιστχοιχα ενω το scop ειναι στα ιδια σχεδον,

το θεμα ειναι οτι ειναι ακριβοτερο κατα 400 ευρω περιπου και δεν βλεπω ουσιαστικες διαφορες,ας βοηθηει καποιος στο τι να αποφασισει.

Έχει διαφορά το ένα βγάζει 6 kw και το άλλο 6,8 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

ενας φιλος θελει να παρει κορυφαιο κλιματιστικο και εχει καταληξει σε αυτοε δω https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186486-mitsubishi-msz-ln50vgb-black

θα το χρησιμοποιηει κυριως για θερμανση σε χωρο 60τμ, σαλονο-κουζινα, κυριως

το θεμα ειναι να παει σε 22αρη που βγαινει η σε 18αρι? (απο τι ειδα δεν εχει πολλες διαφορες ισα ισα το seer ειναι στα 8,5 το 18αρι με 7,5 αντιστχοιχα ενω το scop ειναι στα ιδια σχεδον,

το θεμα ειναι οτι ειναι ακριβοτερο κατα 400 ευρω περιπου και δεν βλεπω ουσιαστικες διαφορες,ας βοηθηει καποιος στο τι να αποφασισει.

Αυτό πόσο του βγάζει;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 60 τμ χρειάζεστε κλιματιστικο με υψηλό ονομαστικό φορτίο αλλά και μέγιστο στην θέρμανση. Να κοιτάξετε για το AP71. Αυτό που κοιτάτε τώρα να το πάρετε μόνο αν έχετε καλή μόνωση και δεν έχετε μεγάλα κρύα στην περιοχή σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Για 60 τμ χρειάζεστε κλιματιστικο με υψηλό ονομαστικό φορτίο αλλά και μέγιστο στην θέρμανση. Να κοιτάξετε για το AP71. Αυτό που κοιτάτε τώρα να το πάρετε μόνο αν έχετε καλή μόνωση και δεν έχετε μεγάλα κρύα στην περιοχή σας. 

Προσοχή μόνο, το AP71 θέλει 20Α ασφάλεια, ενώ το LN60 16Α...οπότε το AP71 σαφώς πιο "δυνατό", ΑΛΛΑ μπορεί να θέλει και νέα γραμμή απο πίνακα αν δεν υπάρχει ηδη 20Α...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες...έχω αυτό το κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο... Inventor Life Pro WiFi L4VI32-09WiFiR / L4VO32-09...δουλεύει 10-12 ώρες μίνιμουμ  την μέρα μόνο στην θέρμανση λόγο του μπέμπη σε σταθερή ζητούμενη θερμοκρασία 21 βαθμούς και με το follow me μονιμα ενεργό. Η απόδοση του μπορώ να πω είναι σούπερ  ικανοποιητική.

Έχω την εντυπωση όμως ότι η ηλεκτρική κατανάλωση (με βάση μια σύγκριση που έκανα στο ρόλοι της ΔΕΗ) του είτε είναι μεγάλη είτε εγώ κάνω κάτι λάθος;;

Υπάρχει τρόπος να την μετρήσω και αν ναι ποιος.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

Καλημερες...έχω αυτό το κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο... Inventor Life Pro WiFi L4VI32-09WiFiR / L4VO32-09...δουλεύει 10-12 ώρες μίνιμουμ  την μέρα μόνο στην θέρμανση λόγο του μπέμπη σε σταθερή ζητούμενη θερμοκρασία 21 βαθμούς και με το follow me μονιμα ενεργό. Η απόδοση του μπορώ να πω είναι σούπερ  ικανοποιητική.

Έχω την εντυπωση όμως ότι η ηλεκτρική κατανάλωση (με βάση μια σύγκριση που έκανα στο ρόλοι της ΔΕΗ) του είτε είναι μεγάλη είτε εγώ κάνω κάτι λάθος;;

Υπάρχει τρόπος να την μετρήσω και αν ναι ποιος.

Ευχαριστώ.

Το έχεις σε πρίζα σούκο;

Αν ναι, προτείνω τον παρακάτω : https://www.kotsovolos.gr/computing/smart-home/eksupnoi-aisthitires/191636-tp-link-hs110-wi-fi

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το έχεις σε πρίζα σούκο;

Αν ναι, προτείνω τον παρακάτω : https://www.kotsovolos.gr/computing/smart-home/eksupnoi-aisthitires/191636-tp-link-hs110-wi-fi

κατευθείαν στα καλώδια της   παροχής ρεύματος στο κουτί  είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

κατευθείαν στα καλώδια της   παροχής ρεύματος στο κουτί  είναι.

Δύσκολα τα πράγματα...

Είναι σε δική του ασφάλεια στον πίνακα;

Μήπως θα μπορούσες να τραβήξεις μια φωτογραφία από την εσωτερική και εξωτερική μονάδα εστιάζοντας στα καλώδια;

ΥΓ Για να επικολλήσεις τις φωτογραφίες , upload στο https://postimages.org/ και μετά επικόλληση εδώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...