Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Σωστά

Τι να πέις 

Μια ερώτηση την κατανάλωση που μπορώ να τη δώ αν δεν έχω πριζάκι;

Κλείνεις όλες τις άλλες ηλεκτρικές συσκευές (ώστε να ξοδεύει μόνο το κλιματιστικό) και κατεβαίνεις κάτω που είναι ο μετρητής ρεύματος. Με ένα χρονόμετρο (πχ του κινητού) μετράς πόσα δευτερόλεπτα κάνει να γυρίσεις ένα κύκλο ο μετρητής. Κάθε μετρητής γράφει πόσους κύκλους είναι μια kwh. Με απλά μαθηματικά (μέθοδος των τριών) βρίσκεις τι στιγμιαία κατανάλωση. Πχ ο μετρητής μου για 1000w θέλει 9.6 δευτερόλεπτα για έναν κύκλο. Άρα όταν μετράω 8 δευτερόλεπτα τον κύκλο ξέρω ότι ξοδεύει 1200w.

Έτσι μετράς τις "σωστές", τις πραγματικές kwh που θα πληρώσεις στο τέλος. Οι μετρητές που βλέπεις να μετράνε οι περισσότεροι εδώ δεν είναι σίγουρο ότι μετράνε τις "σωστές" kwh, δηλαδή αυτές που θα κληθούν να πληρώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, vasilk είπε

Έτσι μετράς τις "σωστές", τις πραγματικές kwh που θα πληρώσεις στο τέλος. Οι μετρητές που βλέπεις να μετράνε οι περισσότεροι εδώ δεν είναι σίγουρο ότι μετράνε τις "σωστές" kwh, δηλαδή αυτές που θα κληθούν να πληρώσουν.

Αυτό έχεις κάποιες αποδείξεις και το λες για όλους εδώ που κατά την γνώμη σου μετράνε λάθος η απλά το λες για να το πεις να κάνουμε ντόρο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το λες και Χαμηλή αυτοεκτίμηση το να μπορείς να δουλέψεις μόνος σου σωστά αλλά να κατεβάζεις την ποιότητα σου γιατι βαριέσαι να βρεις τρόπους να φέρεις τον πελάτη μόνοs σου αλλά παραπονιέται και για την αλυσίδα που δεν πληρώνει καλά.

Πιο πολύ "Πρωτόγονη Επιχειρηματικότητα" θα το έλεγα. "Πρέπει να βγάλω "X" λεφτά κάθε μέρα, άρα πρέπει να κάνω "Y" εγκαταστάσεις κάθε μέρα. Βιάσου να προλάβουμε"

Δεν είναι τόσο απλό αυτό που λες. Τα περισσότερα κλιματιστικά τα πουλάνε τα "μεγάλα μαγαζιά" σε προσφορά με "δωρεάν εγκατάσταση" και ο περισσότερος κόσμος τα επιλέγει λόγω τιμής. Ποιος δεν θα τσιμπήσει στο "δωρεάν εγκατάσταση" και θα προτιμήσει να δώσει άλλα 80€-100€; Ελάχιστοι. Και εδώ μέσα αν διαβάσεις στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξεις. Επίσης, όσο διαβάζουν και γράφουν εδώ μέσα είναι η εξαίρεση, οι ψαγμένοι. Η συντριπτική πλειοψηφία εκεί έξω δεν έχει τη παραμικρή ιδέα από σωστή εγκατάσταση. Αν το κλιματιστικό κρεμαστεί στο τοίχο και βγάζει κρύο αέρα "Όλα είναι μια χαρά. Τι μου λες τώρα για ελάχιστες αποστάσεις". Άρα η αγορά οδηγείται στη "δωρεάν", "φθηνή", "αρπακόλα", "αρπαχτή" εγκατάσταση. Ακολούθα τη μάζα.

28 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αναζητείται μερακλής ψυκτικος για επανεγκατάσταση.

Υπάρχει, αλλά θα το βρει ο πελάτης που είναι πρόθυμος να τον πληρώσει.

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό έχεις κάποιες αποδείξεις και το λες για όλους εδώ που κατά την γνώμη σου μετράνε λάθος η απλά το λες για να το πεις να κάνουμε ντόρο 

Από το ύφος σου σαν να φαίνεται να θίχτηκες.

Ούτε αποδείξεις έχω, ούτε για όλους το είπα και ούτε είχα σκοπό να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Όπως αποδείξεις δεν υπάρχουν ούτε ότι μετράνε σωστά έτσι; Ξέρουμε σίγουρα ότι μετράνε σωστά; Ξέρουμε ότι μετράνε όλα σωστά; Ξέρουμε πως μετράνε τις kwh; Άμεσα, έμμεσα; Μετράνε την άεργη ισχύ; Μετράνε το ίδιο με το μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ; Γιατί στο τέλος, αυτό που μας ενδιαφέρει και πληρώνουμε είναι οι "σωστές" kwh, τις kwh που μετράει ο μετρητής της ΔΕΔΔΗΕ.

Έναν προβληματισμό εξέφρασα. Αν ήθελα να κάνω ντόρο θα το είχα κάνει προ πολλού. Οι μετρητές παίζουν εδώ και πολύ καιρό στο φόρουμ.

Και αντιστρέφω την ερώτηση. Εσύ έχεις αποδείξεις, είσαι σίγουρος λοιπόν ότι μετράνε όλα σωστά;

Και για να το ξεκαθαρίσω, δεν είμαι ενάντια στους μετρητές. Πιθανώς να πάρω και εγώ έναν. Ωραίο γκατζετάκι είναι και σίγουρα δίνει μια καλή εικόνα στο τι γίνεται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορει καποις  να με πει τι καταναλωσεις εχω σε watt για αυτο εδω  το κλιματιστικο https://www.skroutz.gr/s/6305941/Daikin-FTXB60C-RXB60C.html

το δουλεω συνεχεια 24ωρο,το πρωι το εχω μονιμα στους 19-21 βαθμους απο τις 9 το πρωι εως τις 3 το μεσημερι

και απο τις 3 το μεσημερι εως το πρωι στις 9 το βαζω στους 16-18 βαθμους δεν το κλεινω ποτε δηλαδη.

ειμαι στη ζενιθ και τιμη kw ειναι στα 0,13

το θεμα ειναι δεν μπορω να υπολογισω ποσα watt καιει στις θερμοκρασιες αυτες παιδια.

βαζω ενα ευρος περιπου 1000watt ανα ωρα και βγαινει ενα κοστος περιπου ημερησιως στα 3.12 ευρω.. υπολογιζω κατι λαθος??? (που σιγουρα λαθος θα τα λεω)

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Ξεμπουκωμα" Shorai 18000.. τελικές ταχύτητες..  θόρυβο αρκετα λιγότερο από οσο έκανε το toyo στα κανονικά του..

https://streamable.com/rx2in

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, vasilk είπε

Πιο πολύ "Πρωτόγονη Επιχειρηματικότητα" θα το έλεγα. "Πρέπει να βγάλω "X" λεφτά κάθε μέρα, άρα πρέπει να κάνω "Y" εγκαταστάσεις κάθε μέρα. Βιάσου να προλάβουμε"

Δεν είναι τόσο απλό αυτό που λες. Τα περισσότερα κλιματιστικά τα πουλάνε τα "μεγάλα μαγαζιά" σε προσφορά με "δωρεάν εγκατάσταση" και ο περισσότερος κόσμος τα επιλέγει λόγω τιμής. Ποιος δεν θα τσιμπήσει στο "δωρεάν εγκατάσταση" και θα προτιμήσει να δώσει άλλα 80€-100€; Ελάχιστοι. Και εδώ μέσα αν διαβάσεις στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξεις. Επίσης, όσο διαβάζουν και γράφουν εδώ μέσα είναι η εξαίρεση, οι ψαγμένοι. Η συντριπτική πλειοψηφία εκεί έξω δεν έχει τη παραμικρή ιδέα από σωστή εγκατάσταση. Αν το κλιματιστικό κρεμαστεί στο τοίχο και βγάζει κρύο αέρα "Όλα είναι μια χαρά. Τι μου λες τώρα για ελάχιστες αποστάσεις". Άρα η αγορά οδηγείται στη "δωρεάν", "φθηνή", "αρπακόλα", "αρπαχτή" εγκατάσταση. Ακολούθα τη μάζα.

Υπάρχει, αλλά θα το βρει ο πελάτης που είναι πρόθυμος να τον πληρώσει.

Από το ύφος σου σαν να φαίνεται να θίχτηκες.

Ούτε αποδείξεις έχω, ούτε για όλους το είπα και ούτε είχα σκοπό να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Όπως αποδείξεις δεν υπάρχουν ούτε ότι μετράνε σωστά έτσι; Ξέρουμε σίγουρα ότι μετράνε σωστά; Ξέρουμε ότι μετράνε όλα σωστά; Ξέρουμε πως μετράνε τις kwh; Άμεσα, έμμεσα; Μετράνε την άεργη ισχύ; Μετράνε το ίδιο με το μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ; Γιατί στο τέλος, αυτό που μας ενδιαφέρει και πληρώνουμε είναι οι "σωστές" kwh, τις kwh που μετράει ο μετρητής της ΔΕΔΔΗΕ.

Έναν προβληματισμό εξέφρασα. Αν ήθελα να κάνω ντόρο θα το είχα κάνει προ πολλού. Οι μετρητές παίζουν εδώ και πολύ καιρό στο φόρουμ.

Και αντιστρέφω την ερώτηση. Εσύ έχεις αποδείξεις, είσαι σίγουρος λοιπόν ότι μετράνε όλα σωστά;

Και για να το ξεκαθαρίσω, δεν είμαι ενάντια στους μετρητές. Πιθανώς να πάρω και εγώ έναν. Ωραίο γκατζετάκι είναι και σίγουρα δίνει μια καλή εικόνα στο τι γίνεται.

Δεν θιχτηκα καθολου ,όμως το να μετρά κάποιος για ένα λεπτό όπως λες σε καμία περίπτωση δε μπορεί να βγάλει συμπεράσματα για το πόσο καίει το κλιματιστικό σε 24ωρη βάση ,τώρα για το αν οι μετρητες μετράνε σωστά το λέω για την δική μου περίπτωση που έχω μετρητή ράγας σε γραμμή κλιματιστικου και σε αυτό το κλιματιστικό έχω έναν συγκεκριμένο μετρητή και μετράνε το ίδιο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

μπορει καποις  να με πει τι καταναλωσεις εχω σε watt για αυτο εδω  το κλιματιστικο https://www.skroutz.gr/s/6305941/Daikin-FTXB60C-RXB60C.html

το δουλεω συνεχεια 24ωρο,το πρωι το εχω μονιμα στους 19-21 βαθμους απο τις 9 το πρωι εως τις 3 το μεσημερι

και απο τις 3 το μεσημερι εως το πρωι στις 9 το βαζω στους 16-18 βαθμους δεν το κλεινω ποτε δηλαδη.

ειμαι στη ζενιθ και τιμη kw ειναι στα 0,13

το θεμα ειναι δεν μπορω να υπολογισω ποσα watt καιει στις θερμοκρασιες αυτες παιδια.

βαζω ενα ευρος περιπου 1000watt ανα ωρα και βγαινει ενα κοστος περιπου ημερησιως στα 3.12 ευρω.. υπολογιζω κατι λαθος??? (που σιγουρα λαθος θα τα λεω)

Αυτό που υπολογίζεις πιστεύω είναι το μάξιμουμ.... Με αρκετές απώλειες . Η τιμή κιλοβατώρας είναι περίπου 0,18. - 0,20 με φόρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν θιχτηκα καθολου ,όμως το να μετρά κάποιος για ένα λεπτό όπως λες σε καμία περίπτωση δε μπορεί να βγάλει συμπεράσματα για το πόσο καίει το κλιματιστικό σε 24ωρη βάση ,τώρα για το αν οι μετρητες μετράνε σωστά το λέω για την δική μου περίπτωση που έχω μετρητή ράγας σε γραμμή κλιματιστικου και σε αυτό το κλιματιστικό έχω έναν συγκεκριμένο μετρητή και μετράνε το ίδιο 

Μα το είπα στο φίλο που ρώτησε ότι έτσι μπορούσε να μετρήσει τη στιγμιαία κατανάλωση. Ήθελε έναν τρόπο να μετρήσει κατανάλωση χωρίς να έχει μετρητή και αυτή είναι μια μέθοδο για να μετρήσεις εύκολα και με μηδέν κόστος τη στιγμιαία κατανάλωση. Αυτό. Αν θέλει κάτι πιο ολοκληρωμένο προφανώς θα πρέπει να επενδύσει σε εξειδικευμένες λύσεις.

Και εγώ πιστεύω ότι ένας σοβαρός μετρητής ράγας μετράει αρκετά καλά αλλά δεν θα έβαζα το ίδιο εύκολα στοίχημα για έναν WiFi μετρητή (τύπου Sonoff). Αλλά το λέω ξανά. Δεν είμαι ενάντια στους μετρητές. Και εμένα μου αρέσει σαν ιδέα και πιθανών να αγοράσω κανένα Sonoff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vasilk είπε

Μα το είπα στο φίλο που ρώτησε ότι έτσι μπορούσε να μετρήσει τη στιγμιαία κατανάλωση. Ήθελε έναν τρόπο να μετρήσει κατανάλωση χωρίς να έχει μετρητή και αυτή είναι μια μέθοδο για να μετρήσεις εύκολα και με μηδέν κόστος τη στιγμιαία κατανάλωση. Αυτό. Αν θέλει κάτι πιο ολοκληρωμένο προφανώς θα πρέπει να επενδύσει σε εξειδικευμένες λύσεις.

Και εγώ πιστεύω ότι ένας σοβαρός μετρητής ράγας μετράει αρκετά καλά αλλά δεν θα έβαζα το ίδιο εύκολα στοίχημα για έναν WiFi μετρητή (τύπου Sonoff). Αλλά το λέω ξανά. Δεν είμαι ενάντια στους μετρητές. Και εμένα μου αρέσει σαν ιδέα και πιθανών να αγοράσω κανένα Sonoff.

Tp link hs110 με κόστος περίπου 25 ευρώ έχει μετρητή που μετράει καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, vasilk είπε

Μα το είπα στο φίλο που ρώτησε ότι έτσι μπορούσε να μετρήσει τη στιγμιαία κατανάλωση. Ήθελε έναν τρόπο να μετρήσει κατανάλωση χωρίς να έχει μετρητή και αυτή είναι μια μέθοδο για να μετρήσεις εύκολα και με μηδέν κόστος τη στιγμιαία κατανάλωση. Αυτό. Αν θέλει κάτι πιο ολοκληρωμένο προφανώς θα πρέπει να επενδύσει σε εξειδικευμένες λύσεις.

Και εγώ πιστεύω ότι ένας σοβαρός μετρητής ράγας μετράει αρκετά καλά αλλά δεν θα έβαζα το ίδιο εύκολα στοίχημα για έναν WiFi μετρητή (τύπου Sonoff). Αλλά το λέω ξανά. Δεν είμαι ενάντια στους μετρητές. Και εμένα μου αρέσει σαν ιδέα και πιθανών να αγοράσω κανένα Sonoff.

Δεν έχουν θέμα οι μετρητές ακόμη και οι πιο φτηνοί που έχω δοκιμάσει,έχουν κάποια απόκλιση άλλα δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα για 5-10Kwh τον μήνα,δλδ να μιλάμε για 1-2 ευρώ πάνω η κάτω.(έχω περάσει και μερικούς ράγας,άλλα τώρα υπάρχει η ευκολία)

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, makevius είπε

Το γνωστό πλέον TP-LINK  HS110 απο cosmote στα 19,90

Όχι ρε π*υστη ...

1 ώρα πριν, vasilk είπε

Πιο πολύ "Πρωτόγονη Επιχειρηματικότητα" θα το έλεγα. "Πρέπει να βγάλω "X" λεφτά κάθε μέρα, άρα πρέπει να κάνω "Y" εγκαταστάσεις κάθε μέρα. Βιάσου να προλάβουμε"

Δεν είναι τόσο απλό αυτό που λες. Τα περισσότερα κλιματιστικά τα πουλάνε τα "μεγάλα μαγαζιά" σε προσφορά με "δωρεάν εγκατάσταση" και ο περισσότερος κόσμος τα επιλέγει λόγω τιμής. Ποιος δεν θα τσιμπήσει στο "δωρεάν εγκατάσταση" και θα προτιμήσει να δώσει άλλα 80€-100€; Ελάχιστοι. Και εδώ μέσα αν διαβάσεις στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξεις. Επίσης, όσο διαβάζουν και γράφουν εδώ μέσα είναι η εξαίρεση, οι ψαγμένοι. Η συντριπτική πλειοψηφία εκεί έξω δεν έχει τη παραμικρή ιδέα από σωστή εγκατάσταση. Αν το κλιματιστικό κρεμαστεί στο τοίχο και βγάζει κρύο αέρα "Όλα είναι μια χαρά. Τι μου λες τώρα για ελάχιστες αποστάσεις". Άρα η αγορά οδηγείται στη "δωρεάν", "φθηνή", "αρπακόλα", "αρπαχτή" εγκατάσταση. Ακολούθα τη μάζα.

Υπάρχει, αλλά θα το βρει ο πελάτης που είναι πρόθυμος να τον πληρώσει.

Από το ύφος σου σαν να φαίνεται να θίχτηκες.

Ούτε αποδείξεις έχω, ούτε για όλους το είπα και ούτε είχα σκοπό να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Όπως αποδείξεις δεν υπάρχουν ούτε ότι μετράνε σωστά έτσι; Ξέρουμε σίγουρα ότι μετράνε σωστά; Ξέρουμε ότι μετράνε όλα σωστά; Ξέρουμε πως μετράνε τις kwh; Άμεσα, έμμεσα; Μετράνε την άεργη ισχύ; Μετράνε το ίδιο με το μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ; Γιατί στο τέλος, αυτό που μας ενδιαφέρει και πληρώνουμε είναι οι "σωστές" kwh, τις kwh που μετράει ο μετρητής της ΔΕΔΔΗΕ.

Έναν προβληματισμό εξέφρασα. Αν ήθελα να κάνω ντόρο θα το είχα κάνει προ πολλού. Οι μετρητές παίζουν εδώ και πολύ καιρό στο φόρουμ.

Και αντιστρέφω την ερώτηση. Εσύ έχεις αποδείξεις, είσαι σίγουρος λοιπόν ότι μετράνε όλα σωστά;

Και για να το ξεκαθαρίσω, δεν είμαι ενάντια στους μετρητές. Πιθανώς να πάρω και εγώ έναν. Ωραίο γκατζετάκι είναι και σίγουρα δίνει μια καλή εικόνα στο τι γίνεται.

Η ΔΕΗ δεν χρεώνει την αεργη στους οικιακούς καταναλωτές.

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

"Ξεμπουκωμα" Shorai 18000.. τελικές ταχύτητες..  θόρυβο αρκετα λιγότερο από οσο έκανε το toyo στα κανονικά του..

https://streamable.com/rx2in

Προσπαθείς να το κάνεις τεστ για απόψυξη;;;

Πόσα καίει εκεί;

ΥΓ Μάλλον θα είναι καλή νύχτα για τεστ, το πάει για παγωνιά

Screenshot_2020-01-21-19-54-12-052_org.mozilla.firefox.jpg.3dae171a61182d1910167952488215b8.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, makevius είπε

Το γνωστό πλέον TP-LINK  HS110 απο cosmote στα 19,90

άραγε αν ζητήσω από την TP-Link ποσοστά θα μου δώσουν? :P

 

Στις καταναλώσεις, έχω φτάσει τις 110 kwh αυτό το μήνα. Το κλιματιστικό δεν κλείνει ποτέ,  τα βράδια και όταν λείπω από το σπίτι στους 19-20c στην χαμηλή σκάλα και όταν είμαι στο σπίτι 20-22c στη δεύτερη σκάλα.

Αυτή τη στιγμή με ζήτηση 22c στη δεύτερη σκάλα καίει στα 400w, το βράδυ πέφτει στα 220-230w. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι ρε π*υστη ...

Η ΔΕΗ δεν χρεώνει την αεργη στους οικιακούς καταναλωτές.

Προσπαθείς να το κάνεις τεστ για απόψυξη;;;

Πόσα καίει εκεί;

ΥΓ Μάλλον θα είναι καλή νύχτα για τεστ, το πάει για παγωνιά

Screenshot_2020-01-21-19-54-12-052_org.mozilla.firefox.jpg.3dae171a61182d1910167952488215b8.jpg

Εχει κρυο και εδω, 0.8C αλλα υγρασία έχει μονο 70% (λέει το wunderground).Γυρω στα 500W καίει τωρα, ολο το πρωί ηταν κλειστο και "κρύωσε" σχετικα το σπίτι και για αυτο παίζει παραπάνω απο το "φυσιολογικό". Τις προηγούμενες μέρες τα πρωινά είχε κάτω απο 0C και πολυ υψηλη υγρασία εξω,αυτοκίνητα φουλ παγωμένα.. ομως δεν ετυχε να παρατηρήσω  πάγο στην μονάδα..όσο το βλέπω βέβαια λιγο πριν φύγω για δουλειά.. Οταν με το καλο βάλω και εγω με την σειρά μου Sonoff  θα μπορω να το ελέγχω τι κάνει τα βράδια που κοιμάμαι :P

Εσυ δοκίμασες να δεις αν έχει διαφορά σε κατανάλωση οταν ειναι μόνιμα σε μια θερμοκρασία ? η συνεχίζεις να την αυξομειώνεις?

Το τεστ το έκανα να δουλέψει και λιγο δυνατα το μοτεράκι του.. ολα στα χαμηλά φοβάμαι μην καλομάθει.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2020 στις 6:49 ΜΜ, mr.Vox είπε

Στο service manual αναγράφεται συνήθως τι βλάβη είναι. Σε invertor δεν ξέρω πως βρέθηκε στα χέρια μου έχω τους κωδικούς. Φυσικά μπορεί και να μην έχουν καμία σχέση. Πάντως και τα Pitsos φασόν είναι.

error-codes-invent.jpg

inventor-Passion-Eco.jpg

ευχαριστω  πολυ  για την  ενημερωση  !  χθες ηρθε ο τεχνικος και ειπε οτι εχει καψει εσωτερικη  πλακετα μπορει και εξωτερικη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...