Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Συμφωνω για το υψηλο φορτίο σχεδιασμού, φαίνεται οτι το Carrier σου έχει ελάχιστη κατανάλωση 300W . Τόσο μπορει να βγάλει το λιγότερο.. εσενα ο χώρος ήθελε π.χ. 200W για αυτο και σιγα σιγα ανέβαζε θερμοκρασία ο χώρος.. Μόλις ξεπέρασε την +2 την θερμοκρασία, έκλεισε, εκει τοπικα στο κλιματιστικό ειχε +2C απο την επιθυμητη. Οταν κλείνει αναγκαστικά δουλεύει για ενα μικρο χρονικο διάστημα σε ψηλές στροφές (ετσι εκανε και το toyo,για 1-2 λεπτα δεν θυμαμαι ποσο, το έλεγε και στο service manual),μετα πάει στην ελάχιστη του 300W. Σιγα σιγα,με αυτες τις διακυμανσεις κλείσε,δουλεψε δυνατα,δουλεψε 300W ,κλείσε κτλ.. Ο χώρος υπερθερμάνθηκε παντού στις 3:00 (+2C) και ο χώρος σου θέλει π.χ. 100W κατανάλωση για να μην ξεπεράσει το +2C, εκεί ξεκινάει ο συμπιεστή παίζει δυνατα, και πριν προλάβει να πάει στα 300W κλείνει..

Με το follow me που ενεργοποίησες, πάλι θα έρθει μια στιγμη που το κλιματιστικό θα κλείσει.. αλλα θα καθυστερήσει αρκετά παραπάνω.. Η διαφορά η μεγάλη ειναι οτι δεν ισχύει το +2C, αρα οταν φτάσει στην επιθυμητη θερμοκρασία που βάζεις θα κλείσει. Οταν κλείσει όμως.. θα αργήσει πολυ να ξαναξεκινήσει..

Π.χ. Toyo με Αισθητηρα πανω, δούλευε 1 ωρα , έκλεινε 5 λεπτα.. Εαν έβαζα ifeel, δούλευε 4 ωρες και έκλεινε 45 λεπτα..π.χ.

Και οταν πάει 20C , το κλείνεις ωστε να ξαναπέσει στους 14? Δοκίμασε να μην το κλείνεις το κλιματιστικό, αστο ανοιχτο..βάλε και εναν μετρητη κατανάλωσης όμως για να βλέπεις τι γίνεται.. Επίσης ανοιξε το Swing Πάνω κατω.. εχει μεγάλη διαφορά στην διασπορά του αέρα.

Θεωρητικά θα μπορούσες να βάλεις το broadlink rm mini 3, μαζι με το Broadlink A1 Smart Air Quality Detector. Να φτιάξεις ενα trigger, και να λεει οταν φτάσει η θερμοκρασία του sensor π.χ. 22 τότε κάνε αυτο (κλείσε η χαμήλωσε την επιθυμητη του χώρου)

Σίγουρα αν το έχω ανοιχτό όλη μέρα θα είναι καλύτερη η θερμική άνεση αλλά δεν είναι κάθε μέρα πολλές ώρες στο χώρο αυτό κάποιος ώστε να αξίζει η 24ωρη χρήση. το έχω δοκιμάσει και σίγουρα ανέβασε πιο γρήγορα θερμοκρασία (είχε πάει στους 17 το βράδυ). Έχω δοκιμάσει και το swing και τείνω να πιστεύω πως όντως είναι καλύτερα, ακόμη δεν έχω καταλήξει.. κάνω διάφορες δοκιμές.

ευχαριστώ για την πρόταση, αν και ακριβούτσικη λύση θα την έχω υπόψη για το μέλλον.

14 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Ένα κλιματιστικό  ειχε τέτοιο θέμα και πήγα το αισθητήριο  2 μετρά μακριά και δούλευε μια χαρά.

Βέβαια ήταν σε χώρο εργασίας που δεν υπήρχε αισθητικό πρόβλημα.(σκέφτομαι να το κάνω και στο σπίτι μου όταν τραβήξω τα καλώδια)

κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ, να βγει ο εκτός μηχανήματος ο αισθητήρας χωρίς όμως να βγει εκτός κι η εγγύηση :rolleyes:
ίσως να κάνω μια ερώτηση στην γραμμή δροσιάς κάαααποια στιγμή.

Επεξ/σία από kobe8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kobe8 είπε

Σίγουρα αν το έχω ανοιχτό όλη μέρα θα είναι καλύτερη η θερμική άνεση αλλά δεν είναι κάθε μέρα πολλές ώρες στο χώρο αυτό κάποιος ώστε να αξίζει η 24ωρη χρήση. το έχω δοκιμάσει και σίγουρα ανέβασε πιο γρήγορα θερμοκρασία (είχε πάει στους 17 το βράδυ). Έχω δοκιμάσει και το swing και στην τείνω να πιστεύω πως όντως είναι καλύτερα, ακόμη δεν έχω καταλήξει.. κάνω διάφορες δοκιμές.

ευχαριστώ για την πρόταση, αν και ακριβούτσικη λύση θα την έχω υπόψη για το μέλλον.

κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ, να βγει ο εκτός μηχανήματος ο αισθητήρας χωρίς όμως να βγει εκτός κι η εγγύηση :rolleyes:
ίσως να κάνω μια ερώτηση στην γραμμή δροσιάς κάαααποια στιγμή.

Εχε υποψιν με το mini(που ειναι φτηνο) , μπορείς να το ανοίξεις χειροκίνητα απομακρυσμένα το κλιματιστικό , οπως και να αυτοματοποιήσεις να ανοίγει κάποιες ώρες κτλ. (εκτος και αν εχεις το Premium) που καπως θα γίνεται με την εφαρμογή της δροσιας.

Για να δουλέψει οσο δυνατα μπορει το toshiba (μια φορά το έκανα μονο, για δοκιμη), το έβαλα 30C ,ανεμιστήρα δυνατα και high power ενεργοποιημένο.. (με high power Κλείνει ομως το swing, και φυσάει σχετικά ψηλα για να φυσάει μακρια),γενικά χρησιμοποίησε την  High Power λειτουργία (αν δεν την έχεις δοκιμάσει ηδη).

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους,

εχω προσπαθησει να διαβασω οσες περισσοτερες σελιδες ...απο τις 1460 για να διαμορφωσω αποψη για θερμανση με κλιματιστικο απο τις εμπειριες-γνωσεις σας και σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα. Βρισκομαι στο στα σταδιο τις επιλογης κλιματιστικου που θα καλυψει χωρο περιπου 45 τμ

εκτος απο τις γνωστες επιλογες:

Fujitsu-ASYG24KLCA

Toshiba-Shorai-R32-RAS-24PAVSG-E-RAS-24PKVSG-E

Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24

θα ηθελα να ακουσω σχολια για το παρακατω και εαν το εχει κανεις γυρω στα 950€ στοιχιζει

Daikin-FTXF60A-RXF60A

Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SEER) 6.15 -
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) - 5.54

 

οι απωλιες του δωματιου 5238,92watt/ 4505kcal

ευχαριστω για την βοηθεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 


Η Inventor δίνει 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη του μηχανήματος χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . Το after sales της έως ώρα φαίνεται να είναι το ποιοτικό και άμεσο της αγοράς . 
 

 

Άμεσο δε το λες με εξυπηρέτηση 9 το πρωί έως της 4 το απόγευμα και μόνο Δευτέρα έως Παρασκευή λες και είναι δημόσια υπηρεσία 

Επεξ/σία από RAS18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RAS18 είπε

Άμεσο δε το λες με εξυπηρέτηση 9 το πρωί έως της 4 το απόγευμα και μόνο Δευτέρα έως Παρασκευή λες και είναι δημόσια υπηρεσία 

Καλύτερο από τη γραμμή δροσιας πάντως.

Το καλοκαίρι για το καριέρ στη γραμμή δροσιάς παιδια έχω μωράκι 4 μηνών χρειάζομαι εξυπηρέτηση τάχιστα, να σας στείλω και ληξιαρχικη πράξη.

Βεβαίως κύριε θα κάνουμε ότι μπορούμε, επόμενο ραντεβού σε 10 μέρες. :))

Για το τοσιμπακι ελπίζω να μη τους χρειαστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Καλύτερο από τη γραμμή δροσιας πάντως.

Το καλοκαίρι για το καριέρ στη γραμμή δροσιάς παιδια έχω μωράκι 4 μηνών χρειάζομαι εξυπηρέτηση τάχιστα, να σας στείλω και ληξιαρχικη πράξη.

Βεβαίως κύριε θα κάνουμε ότι μπορούμε, επόμενο ραντεβού σε 10 μέρες. :))

Για το τοσιμπακι ελπίζω να μη τους χρειαστώ.

Θα προτιμούσες να έστελναν κανένα πιτσιρικά ή άσχετο ψυκτικό; Απ' ότι κατάλαβα τώρα που περιμένω για την συντήρηση, δεν συνεργάζονται με όποιον και όποιον, πχ εδώ Κρήτη έχουν δώσει το service σε μεγάλη εταιρεία η οποία πουλάει μόνο Toshiba 

Σε κάθε περίπτωση είναι η μόνη με τέτοια υποστήριξη σε πρώτο επίπεδο. 8 το πρωι έως 10 το βράδυ και Σάββατα.. είναι υπόθεση και σίγουρα δείχνει ότι θέλει το καλύτερο για τους πελάτες της

Επεξ/σία από RAS18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw σημερα θα παραλάβω και το μετρητή θερμοκρασιας για τη θερμοκρασια εξόδου. Όσο αναξιόπιστο κ να είναι θα πάρω μια μια ιδεα και θα δούμε που οφείλεται το παράπονο μου από το τοσιμπα ότι δεν πιάνει εύκολα τη θερμοκρασια ζήτησης.

Δηλ, για να πιάσει ας πουμε θερμοκρασια στο δωμάτιο 22 φαίνεται πως πρέπει το κλιματιστικό να ζητω +2 βαθμούς επάνω λ οπωσδήποτε ν απενεργοποιω το auto στην ταχύτητα ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Btw σημερα θα παραλάβω και το μετρητή θερμοκρασιας για τη θερμοκρασια εξόδου. Όσο αναξιόπιστο κ να είναι θα πάρω μια μια ιδεα και θα δούμε που οφείλεται το παράπονο μου από το τοσιμπα ότι δεν πιάνει εύκολα τη θερμοκρασια ζήτησης.

Δηλ, για να πιάσει ας πουμε θερμοκρασια στο δωμάτιο 22 φαίνεται πως πρέπει το κλιματιστικό να ζητω +2 βαθμούς επάνω λ οπωσδήποτε ν απενεργοποιω το auto στην ταχύτητα ανεμιστήρα.

μήπως είναι μικρό για τον χώρο σου; κάνε δοκιμές με περσίδες ,εγώ αν και όλοι λένε κάτω τον χειμώνα τις έχω πάντα σταθερά πάνω και πάει η ζέστη παντού 

Επεξ/σία από RAS18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, RAS18 είπε

Θα προτιμούσες να έστελναν κανένα πιτσιρικά ή άσχετο ψυκτικό; Απ' ότι κατάλαβα τώρα που περιμένω για την συντήρηση, δεν συνεργάζονται με όποιον και όποιον, πχ εδώ Κρήτη έχουν δώσει το service σε μεγάλη εταιρεία η οποία πουλάει μόνο Toshiba 

Να σου πω, θα προτιμουσα να στηνουνβδικα τους συνεργεία και όχι να συνεργάζονται τουλάχιστον για την Αττική όπου ζούμε δυστυχώς οι μισοί Έλληνες.

Μπορεί για την Κρήτη με κλάσεις ηπιοτερο κλιμα να αρκεί μια μεγάλη εταιρία,  για εδώ δεν φτάνει. Ωστόσο οφείλω να πω ότι το παλικάρι που μου εστειλανβγια το καριερ ήταν σούπερ τύπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, drznik είπε

καλημερα σε ολους,

εχω προσπαθησει να διαβασω οσες περισσοτερες σελιδες ...απο τις 1460 για να διαμορφωσω αποψη για θερμανση με κλιματιστικο απο τις εμπειριες-γνωσεις σας και σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα. Βρισκομαι στο στα σταδιο τις επιλογης κλιματιστικου που θα καλυψει χωρο περιπου 45 τμ

εκτος απο τις γνωστες επιλογες:

Fujitsu-ASYG24KLCA

Toshiba-Shorai-R32-RAS-24PAVSG-E-RAS-24PKVSG-E

Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24

θα ηθελα να ακουσω σχολια για το παρακατω και εαν το εχει κανεις γυρω στα 950€ στοιχιζει

Daikin-FTXF60A-RXF60A

Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SEER) 6.15 -
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) - 5.54

οι απωλιες του δωματιου 5238,92watt/ 4505kcal

ευχαριστω για την βοηθεια

To Daikin φαινεται να ειναι στην ιδια κατηγορια με το ftxc60b/rxc60b.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RAS18 είπε

μήπως είναι μικρό για τον χώρο σου; κάνε δοκιμές με περσίδες ,εγώ αν και όλοι λένε κάτω τον χειμώνα τις έχω πάντα σταθερά πάνω και πάει η ζέστη παντού 

Ρε συ είναι 12 τετραγωνικά με κανονικό ύψος, και παιζψμω με swing. Εγω νομίζω πως Επειδή κατεπιλογην δουλεύει σε χαμηλα watt αργει πολύ να πιασει επιθυμητη, ή να το πω αλλιώς είναι κατεξοχήν κλιματιστικό να λειτουργει 24/7.

Εν τέλει κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ρε συ είναι 12 τετραγωνικά με κανονικό ύψος, και παιζψμω με swing. Εγω νομίζω πως Επειδή κατεπιλογην δουλεύει σε χαμηλα watt αργει πολύ να πιασει επιθυμητη, ή να το πω αλλιώς είναι κατεξοχήν κλιματιστικό να λειτουργει 24/7.

Εν τέλει κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις.

Μόνο κερδίζεις με το συγκεκριμένο. Δοκίμασε το HiPower 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ρε συ είναι 12 τετραγωνικά με κανονικό ύψος, και παιζψμω με swing. Εγω νομίζω πως Επειδή κατεπιλογην δουλεύει σε χαμηλα watt αργει πολύ να πιασει επιθυμητη, ή να το πω αλλιώς είναι κατεξοχήν κλιματιστικό να λειτουργει 24/7.

Εν τέλει κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις.

Ισχύει αυτό που λέει ο RAS. Βάλε το hi power για μια ώρα και μετά άσε το να συντηρεί το χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...