Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ουαου μόνο;;;

Εντυπωσιακό.

12αρι δηλαδή

είναι δυνατόν; για 97 μετρα 12αρι; προσωπικα σκεφτομουν 24αρι και παλι με καποια αμφιβολια αν θα φτασει... απο μονωση παντως ειναι οκ το σπιτι ισως για αυτό εβγαλε τόσο λίγο

 

έκανα και εναν υπολογισμο worst case βγάζοντας πχ τη μονωση στο πατωμα που δε ξερω αν οντως υφίσταται και βαζοντας άλλη μια μερα σε επαφη με αέρα (που στην πραξη ειναι η μιση)

Θερμικές Απώλειες

6382.45Watt

5488.90KCal/h

65.80Watt/m

256.59KCal/h/m2

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Ενιαιος?

οχι ενιαίο σαλονι-κουζινα περιπου 55 μ και τα υπολοιιπα 2 δωματια+2 μπανια, σύνολο 97-100

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

είναι δυνατόν; για 97 μετρα 12αρι; προσωπικα σκεφτομουν 24αρι και παλι με καποια αμφιβολια αν θα φτασει... απο μονωση παντως ειναι οκ το σπιτι ισως για αυτό εβγαλε τόσο λίγο

έκανα και εναν υπολογισμο worst case βγάζοντας πχ τη μονωση στο πατωμα που δε ξερω αν οντως υφίσταται και βαζοντας άλλη μια μερα σε επαφη με αέρα (που στην πραξη ειναι η μιση)

Θερμικές Απώλειες

6382.45Watt

5488.90KCal/h

65.80Watt/m

256.59KCal/h/m2

οχι ενιαίο σαλονι-κουζινα περιπου 55 μ και τα υπολοιιπα 2 δωματια+2 μπανια, σύνολο 97-100

Ειναι πολυ δυσκολο με ενα κλιματιστικο να τα καλυψεις ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Ειναι πολυ δυσκολο με ενα κλιματιστικο να τα καλυψεις ολα

Αυτό θεωρώ και εγω απλως οι προηγουμενοι ειχαν ολοι ενα 24αρι κ λενε οτι ήταν οκ... Τα 2 12αρια ισως ήταν καλυτερη λύση;

 

Να διευκρινήσω ότι δεν επιζητώ να το εχω σαν μοναδικό μεσό θερμανσης, εχω αέριο για το χειμώνα. Κατα 90% το θελω για δροσια το καλοκαίρι.

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτό θεωρώ και εγω απλως οι προηγουμενοι ειχαν ολοι ενα 24αρι κ λενε οτι ήταν οκ... Τα 2 12αρια ισως ήταν καλυτερη λύση;

Να διευκρινήσω ότι δεν επιζητώ να το εχω σαν μοναδικό μεσό θερμανσης, εχω αέριο για το χειμώνα. Κατα 90% το θελω για δροσια το καλοκαίρι.

Με τις απωλειες που εχεις και αναλογως τη διαρρυθμιση, ισως ενα 9αρι και ενα 12 αρι..
Εχεις καμμια κατοψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Με τις απωλειες που εχεις και αναλογως τη διαρρυθμιση, ισως ενα 9αρι και ενα 12 αρι..
Εχεις καμμια κατοψη?

δυστυχως όχι... Σκεψου το ομως σαν ενα Τ όπου το πανω μερος του ειναι το σαλονι-κουζινα και στο κατω αριστερα δεξια τα δωματια και τα μπανια

εαν εβαζα ενα 24αρι στο σαλονι και να χτυπαει και στο διαδρομο προς τα υπνοδωμάτια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, paylidis είπε

δυστυχως όχι... Σκεψου το ομως σαν ενα Τ όπου το πανω μερος του ειναι το σαλονι-κουζινα και στο κατω αριστερα δεξια τα δωματια και τα μπανια

εαν εβαζα ενα 24αρι στο σαλονι και να χτυπαει και στο διαδρομο προς τα υπνοδωμάτια;;

Δεν γνωριζω δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέο πείραμα :

Correlation μεταξύ watts και θερμοκρασίας αέρα από τις περσίδες .

Φυσικά εξαρτάται από την εξωτερική / εσωτερική θερμοκρασία και την ζήτηση. Εδώ 21C σε όλο το τεστ.

Η εξωτερική έτσι :

1065784422_Annotation2020-01-29154041.png.a36e9a3e1947a06d0ee21bd5082c173e.png

Και φυσικά δεν υπάρχει αναλογία watts/θερμοκρασίας μιας και έγινε σε αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα. Στην αρχή πηγαίνει στο τέρμα και σιγά σιγά κόβει στροφές.

Απλά το βάζω για να δουν οι κάτοχοι που αναρωτιούνται για κρύα ρεύματα (πχ @KSgJunior)  αλλά κ οι υποψήφιοι αγοραστές, ότι η υπερχαμηλή κατανάλωση, συνοδεύεται κ από αέρα θερμοκρασίας κάτω από 30C (δεν δοκίμασα με χαμηλή fix ταχύτητα ανεμιστήρα τι παίζει).

2093803183_Annotation2020-01-29153407.png.44258d6487bdd414b96b2fa32aeff899.png

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαρχία σήμερα σε εξοχικό κάλεσα ένα συνεργείο για να μου καθαρίσει εσωτερικά ένα παλιό κλιματιστικό 20 αετίας γιατί είχε πιάσει πολύ μάκα ο ανεμιστήρας. Δεν ήθελα να βάλω εγώ χέρι μην έκανα καμιά ζημιά βγάζοντας το καπάκι.. Κόστος 30 ευρώ χωρίς απόδειξη. Τόσα συμφωνήσαμε στο τηλέφωνο. το πρωί. Το μεσημεράκι ήρθαν.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θυμάστε το θέμα με το haier tundra green ,σήμερα έλαβα τηλ από αντιπροσωπεία inventor ,θα αντικαταστήσουν την εσωτερική οχι ομως με αλλο green αλλα με το haier tundra plus 😊 εννοείται free of charge ή διαφορά 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

1315067582_Annotation2020-01-29184944.thumb.png.c22c51c680b5864f1a422e3079b2c172.png

Εμένα τόσα δίνει με 22 και 23 επιθμητή. Μην αναρωτηθείς ,είναι Toshiba 😜 

Βέβαια 18αρι 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, paylidis είπε

είναι δυνατόν; για 97 μετρα 12αρι; προσωπικα σκεφτομουν 24αρι και παλι με καποια αμφιβολια αν θα φτασει... απο μονωση παντως ειναι οκ το σπιτι ισως για αυτό εβγαλε τόσο λίγο

έκανα και εναν υπολογισμο worst case βγάζοντας πχ τη μονωση στο πατωμα που δε ξερω αν οντως υφίσταται και βαζοντας άλλη μια μερα σε επαφη με αέρα (που στην πραξη ειναι η μιση)

Θερμικές Απώλειες

6382.45Watt

5488.90KCal/h

65.80Watt/m

256.59KCal/h/m2

οχι ενιαίο σαλονι-κουζινα περιπου 55 μ και τα υπολοιιπα 2 δωματια+2 μπανια, σύνολο 97-100

Πρέπει να γνωρίζεις τα ενεργειακά χαρακτηριστικά του σπιτιού που μένεις  για να σου βγεί ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα θερμικών απωλειών . 

Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν οι απώλειες που σου έβγαλε  (6.3 kw)  αυτές αφορούν τα 55 τ.μ χώρο ή όλο το σπίτι; 
Μας ενδιαφέρει ο ενιαίος χώρος όπου θα τοποθετηθεί .
Για να καλύπτει σωστά και όλο το σπίτι είναι δύσκολο και εξαρτάται και απο την διαρρύθμιση των χώρων . Αν θες με ένα κλιματιστικό να καλύπτεις όλους τους χώρους που δεν το συνιστώ τότε σίγουρα θες 24άρι  και αφού οι άλλοι σου παν ότι με ένα 24άρι ήταν οκ όλο το σπίτι στο σημείο που το τοποθέτησαν θα κοιτούσα 24άρι . 

Μέχρι πόσα χρήματα κοιτάς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...