Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μια ακόμη διαφορά ifeel με εσωτερικό αισθητήρα είναι ότι στο ifeel αν θες 22C όταν ο αισθητήρας του τηλεχειριστηρίου πάει 22C κλείνει,ενώ στον αισθητήρα πάνω στην μονάδα έχουν μια ανοχή συνήθως 2C πάνω από την επιθυμητή (λόγο διαφοράς θερμοκρασίας ταβανιού με χώρου).Δλδ το βάζεις 22C,και όταν ο αισθητήρας της μονάδας δείξει 24C τότε κλείνει.

Συνήθως στα κλιματιστικά ο αισθητήρας χώρου της μονάδας έχει ένα offset στη θέρμανση . 
Κάθε αισθητήρας θερμοκρασίας έχει μια απόκλιση . Το τυπικό είναι +- 1 κελσίου άντε σε πολύ καλές περιπτώσεις +- 0.5 κελσίου. Ο αισθητήρας πάνω στο χειριστήριο έχει απόκλιση και αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μια ακόμη διαφορά ifeel με εσωτερικό αισθητήρα είναι ότι στο ifeel αν θες 22C όταν ο αισθητήρας του τηλεχειριστηρίου πάει 22C κλείνει,ενώ στον αισθητήρα πάνω στην μονάδα έχουν μια ανοχή συνήθως 2C πάνω από την επιθυμητή (λόγο διαφοράς θερμοκρασίας ταβανιού με χώρου).Δλδ το βάζεις 22C,και όταν ο αισθητήρας της μονάδας δείξει 24C τότε κλείνει.

Αυτο σου λεω και εγω. Αν βρεις τη διαφορα αυτη (που τη βρηκες) τοτε θα το λειτουργεις οπως ακριβως θες.  Το θεμα ειναι οτι ψηλα που βρισκεται η εσωτερικη μοναδα δεν υπαρχουν μεγαλες μεταβολες θερμοκρασιας κατα τη διαρκεια της λειτουργιας (αν δεν αναβοσβηνει βεβαια) και ειναι πιο σταθερο στη λειτουργια σε σχεση με το i feel που αν ανοιξεις μια πορτα επιρρεαζεται πιο εντονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Θα βρω το engineering manual και θα σου πω.

(3) Heating Mode

The condition and process of heatingIf Tamb.≤Tpreset+2°C, heating mode will act, the compressor, outdoor fan and reversal valve will run, the indoor fan will delay 3min to stop at the latestIf Tpreset +2°C<Tamb.<Tpreset +5°C,the unit will keep running in the original mode.If Tamb.≥Tpreset+5°C, the compressor will stop, the outdoor fan will delay 30s to stop and indoor fan will blow 60s at low speed, the fan speed cannot be shifted within blow residual heat.

In this mode, the temperature setting range is 16 ~30°C.

The air conditioner will adjust the running frequency of the compressor automatically according to the change of ambient temperature.

When the unit is turned off in heating mode, or switched to other mode from heating mode, the four-way valve will be powered off after the compressor stops.

When compressor is running (not including each malfunction and protection):

a.When outdoor ambient temperature≥20°C and indoor fan speed is low or medium, the fan speed will turn to high; if indoor fan speed is high or super high, it will keep the same.

b.When outdoor ambient temperature≤18°C, the fan speed will resume set fan speed.

c. When 18°C<outdoor ambient temperature<20°C, it will run at present fan speed (set fan speed or high fan speed); but when first exiting cold air prevention after entering heating mode, it will run in set fan speed

 

2136045911_Screenshot_2020-01-2744814_09K_12K_LCLHpdf.png.876f86f918512b7d7f0d1c99e51d6f1e.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Συνήθως στα κλιματιστικά ο αισθητήρας χώρου της μονάδας έχει ένα offset στη θέρμανση . 
Κάθε αισθητήρας θερμοκρασίας έχει μια απόκλιση . Το τυπικό είναι +- 1 κελσίου άντε σε πολύ καλές περιπτώσεις +- 0.5 κελσίου. Ο αισθητήρας πάνω στο χειριστήριο έχει απόκλιση και αυτός. 

Για τα Gree που είχα δει,είχαν offset 2C στον αισθητήρα θερμοκρασίας μονάδας και 0C στο ifeel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικό είναι χωρίς ifeel να έχει περισσότερα on/off ,ειδικά αν δεν έχει καλή ροή αέρα και να διαβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία...στην κινεζιά μου αντισταθμίζεται κατά πολύ αν έχω τον ανεμιστήρα τέρμα.

Δεν κανει ον/οφ απλως δεν κραταει σταθερα βατ.

7 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αυτο σου λεω και εγω. Αν βρεις τη διαφορα αυτη (που τη βρηκες) τοτε θα το λειτουργεις οπως ακριβως θες.  Το θεμα ειναι οτι ψηλα που βρισκεται η εσωτερικη μοναδα δεν υπαρχουν μεγαλες μεταβολες θερμοκρασιας κατα τη διαρκεια της λειτουργιας (αν δεν αναβοσβηνει βεβαια) και ειναι πιο σταθερο στη λειτουργια σε σχεση με το i feel που αν ανοιξεις μια πορτα επιρρεαζεται πιο εντονα.

Στο δικο μου χωρο η μεταβολη θερμοκρασιας ειναι μεγαλυτερη ψηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα για την Comfort Team των Toshiba. Η υποστήριξη μοιάζει ανύπαρκτη, έπειτα από περίπου 15 ημέρες και περί τα 10 τηλεφωνήματα, ακόμη δεν έχει πραγματοποιηθεί το ετήσιο service όπως έχω πολλάκις αιτηθεί στο τηλεφωνικό τους κέντρο.

Σήμερα αφού τους τα εχωσα μου είπαν ότι ο συνεργάτης τους στην Κρήτη ψάχνει έμπιστο συνάδελφο του για να κάνει εκείνος την συντήρηση.

Με βάση τα παραπάνω, έχω καταλάβει το εξής: επειδή έχουν δώσει τα service σε εταιρείες που πουλούν κλιματιστικά Toshiba,carrier ως μοναδικοί αντιπρόσωποι, μόλις ακούσουν Κωτσόβολο και shorai λένε πνιγόμαστε και σου λένε ψάξε βρες κάποιον ψυκτικό να το κάνει.

Απαράδεκτοι , ετοιμάζω να τους στείλω μια ωραιότατη επιστολη την οποία θα κοινοποιήσω στην Toshiba και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικό είναι χωρίς ifeel να έχει περισσότερα on/off ,ειδικά αν δεν έχει καλή ροή αέρα και να διαβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία...στην κινεζιά μου αντισταθμίζεται κατά πολύ αν έχω τον ανεμιστήρα τέρμα.

Περιγραφεις αλλο προβλημα. Εχουμε δυο θεματα on - off επειδη μετραει λαθος και ενω το δωματιο δεν εχει πιασει ακομα τη θερμοκρασια αυτο σβηνει αναβει διοτι ο αερας παει πανω. Αν το ειχες στο i feel το κλιματιστικο θα ανεβαζε στροφες ανεμιστηρα και θα προσπαθουσε να πιασει τη θερμοκρασια. Κανε το ιδιο χωρις i feel να τη πιασει. Αυτο ομως γινεται στην αρχη της λειτουργιας. Οκ εκει ειναι βολικο το i feel αλλα δε νομιζω οτι το να ξεκινας manualy στο hi τον ανεμιστηρα ειναι σοβαρο προβλημα. 

Το αλλο θεμα ειναι μετα απο πολυωρη χρηση. Υποτιθεται οτι ο χωρος εχει ζεσταθει αλλα στη μια περιπτωση χωρις i feel το κλιματιστικο ισχυριζοματε οτι αναβοσβηνει ενω με i feel δεν αναβοσβηνει. Αυτο δεν στεκει. Ειτε δεν εχει βρεθει η θερμοκρασιακη διαφορα του σημειου που ειναι το χειριστηριο του i feel σε σχεση με το να μην εχει i feel και το κλιματιστικο προσπαθει να ισορροπησει σε μια θερμοκρασια πιο χαμηλη σε σχεση με αυτη που ισορροπησε οταν ειχε i feel αλλα δε μπορει να πεσει τοσο κατω και αναβοσβηνει είτε καποιο αλλο λαθος γινεται στη δοκιμη

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν κανει ον/οφ απλως δεν κραταει σταθερα βατ.

Στο δικο μου χωρο η μεταβολη θερμοκρασιας ειναι μεγαλυτερη ψηλα.

Εχεις κανενα παταρι που μπαζει? Πως γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

 

Κανεις το ιδιο ομως. Σε ρωτησα κατι αλλα παλι κοιτας το διαγραμμα. Να αλλαξεις τη ζητηση στο κλιματιστικο σου να μη κανει on off. Αν το ψαξεις θα το βρεις, εγω βρηκα τις ρυθμισεις σε 2-3 μερες.

Σιγά μη σκάσω ή κρυώσω για να βρω που δεν κάνει η κινεζια on off.

Που στην τελική ακόμα και αυτό εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία/απώλειες. Δλδ τι θα φτιάξω; Φάκελο λειτουργίας;

Το κινέζικο είναι προβληματικό χωρίς follow me . Τέλος.

Έχω δώσει επιστημονική εξήγηση. Το υψηλό φορτίο σχεδιασμού εγκλωβίζει το κλιματιστικό σε εξαγωγή αέρα υψηλής θερμοκρασίας που πάει κατευθείαν στο ταβάνι και μπερδεύει τον αισθητήρα. Τα γιαπωνέζικα που βγάζουν πιο χλιαρό αέρα επηρεάζονται λιγότερο. Το βλέπω στο Daikin. Επηρεάζεται μεν αλλά στην αρχή. Μετά στρώνει.

Τεσπα, με το follow me δουλεύει μια χαρά. Θέλω 21; Θα πάει 21 βρέξει χιονίσει. Δεν θα ασχοληθώ άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Εχεις κανενα παταρι που μπαζει? Πως γινεται αυτο?

Δεν εχω παταρι ουτε μπορω να το εξηγησω.

Αυτη τη στιγμη χωρις Ifeel με ζητηση 22 το μηχανημα διαβαζει 22 και στο χωρο εχω 24.
Αν πατησω το ifeel θα διαβασει 24 απο το τηλεκοντρολ (που βρισκεται διπλα στο θερμομετρο) και θα σβησει γιατι θα διαβασει υπερθερμανση.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

 

Το αλλο θεμα ειναι μετα απο πολυωρη χρηση. Υποτιθεται οτι ο χωρος εχει ζεσταθει αλλα στη μια περιπτωση χωρις i feel το κλιματιστικο ισχυριζοματε οτι αναβοσβηνει ενω με i feel δεν αναβοσβηνει. Αυτο δεν στεκει. Ειτε δεν εχει βρεθει η θερμοκρασιακη διαφορα του σημειου που ειναι το χειριστηριο του i feel σε σχεση με το να μην εχει i feel και το κλιματιστικο προσπαθει να ισορροπησει σε μια θερμοκρασια πιο χαμηλη σε σχεση με αυτη που ισορροπησε οταν ειχε i feel αλλα δε μπορει να πεσει τοσο κατω και αναβοσβηνει είτε καποιο αλλο λαθος γινεται στη δοκιμη

Τα πριόνια δεν τα είδες ακόμα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Περιγραφεις αλλο προβλημα.

Όχι, το ίδιο ακριβώς

12 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Εχουμε δυο θεματα on - off επειδη μετραει λαθος και ενω το δωματιο δεν εχει πιασει ακομα τη θερμοκρασια αυτο σβηνει αναβει διοτι ο αερας παει πανω

Αυτό είπα και εγώ

12 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αν το ειχες στο i feel το κλιματιστικο θα ανεβαζε στροφες ανεμιστηρα και θα προσπαθουσε να πιασει τη θερμοκρασια.

Δεν είναι το ίδιο. Εμένα πχ δε μου αρέσει ο θόρυβος και θέλω χειροκίνητα τη χαμηλότερη σκάλα. Δε γίνεται χωρίς ifeel (που δεν έχω) και κλείνει.

Επίσης όταν πλησιάζει τη θερμοκρασία ένα κλιματιστικό και ρίξει τις στροφές του ανεμιστήρα (edit: όταν είναι στο αυτόματο) ,αυξάνεται και το λάθος μέτρησης της πραγματικής. Δηλαδή με το που ρίξει τις στροφές σε λίγο θα κλείσει.

12 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οκ εκει ειναι βολικο το i feel αλλα δε νομιζω οτι το να ξεκινας manualy στο hi τον ανεμιστηρα ειναι σοβαρο προβλημα. 

Βαβούρα :)

Φυσικά παίζει ρόλο και το κλιματιστικό. Το arielli το κάνει συνέχεια. Σε παλιό inverter fujitsu japan και στο silent mode έχουν ρυθμίσει την πλακέτα (υποθέτω) να έχει μεγαλύτερη ανοχή στο άνω όριο, πάντως δεν ανοιγοκλείνει συνέχεια και θερμοκρασία ήταν κομπλέ...

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Σιγά μη σκάσω ή κρυώσω για να βρω που δεν κάνει η κινεζια on off.

Που στην τελική ακόμα και αυτό εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία/απώλειες. Δλδ τι θα φτιάξω; Φάκελο λειτουργίας;

Το κινέζικο είναι προβληματικό χωρίς follow me . Τέλος.

Έχω δώσει επιστημονική εξήγηση. Το υψηλό φορτίο σχεδιασμού εγκλωβίζει το κλιματιστικό σε εξαγωγή αέρα υψηλής θερμοκρασίας που πάει κατευθείαν στο ταβάνι και μπερδεύει τον αισθητήρα. Τα γιαπωνέζικα που βγάζουν πιο χλιαρό αέρα επηρεάζονται λιγότερο. Το βλέπω στο Daikin. Επηρεάζεται μεν αλλά στην αρχή. Μετά στρώνει.

Τεσπα, με το follow me δουλεύει μια χαρά. Θέλω 21; Θα πάει 21 βρέξει χιονίσει. Δεν θα ασχοληθώ άλλο

Τωρα συγκρινεις διαφορετικες μαρκες... Τεσπα αν βαριεσαι δεν εχει νοημα η συζητητη αλλα μη νομιζεις οτι η εξηγηση που εδωσες με καλυπτει. Δε ρωτησαμε τι κανει ο κινεζος σε σχεση με το daikin για να μπλεξεις το φορτιο σχεδιασμου. Η συζητηση ειναι αν αυτο που πετυχαινεις με i feεl μπορεις να το πετυχεις και χωρις i feel  (για το ιδιο μηχανημα μιλαμε) αλλαζοντας βεβαια ταχυτητα η κληση περσιδων.

Αλλα καλα με δουλευεις οτι βαριεσαι. σιγα μη βαριεσαι😂. εδω ασχολησαι με τις ωρες, αν νομιζα οτι βαριεσαι δε θα ανοιγα καν τη κουβεντα.

Παντως η ταση των κατασκευαστων ειναι να μπαινουν ανιχνευτες παρουσιας για να αποφευγει να σε χτυπαει ο αερας ή το αντιθετο αναλογα τι θες. Με το i feel δε πολυασχολουνται αν και ξαναλεω οτι ειναι βολικο, οχι ομως οτι αλλαζει κατι στη συμπεριφορα του μηχανηματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για τα Gree που είχα δει,είχαν offset 2C στον αισθητήρα θερμοκρασίας μονάδας και 0C στο ifeel

Nαι  κάποιες εταιρίες επιλέγουν να θέσουν ένα offset στον αισθητήρα χώρου πάνω στο μηχάνημα στη θέρμανση . Για  να βελτιώσουν ώς ένα βαθμό το πρόβλημα που δημιουργείται απο την  διαφορά θερμοκρασίας στη διαστρωμάτωση του αέρα . 
Eχω και εγώ το Gree Hansol (το πρώτης γενιάς που είχε έρθει Ελλάδα) αλλά δεν γράφει πουθενά ότι έχει offset . Eχει ifeel . Αν θυμάμαι καλά στέλνει σήμα στην μονάδα κάθε 3 ή 5 λεπτά για την κατάσταση της θερμοκρασίας . 
Το Nemesis της Inventor πάντως που επίσης έχω έχει offset . Αισθητήρα αντιστάθμισης θερμοκρασίας το ονομάζουν στο site τους  και απο τι είδα στο site τα περισσότερα μοντέλα της το έχουν .

Στο ifeel δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει offset αλλά σίγουρα όπως κάθε αισθητήριο έχει μια απόκλιση στην μέτρηση του . Τυπικά +- 1 κελσίου.
 

38 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν εχω παταρι ουτε μπορω να το εξηγησω.

off topic:  Άλλο πράγμα διάβασα αρχικά ! :P

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

 

Το αλλο θεμα ειναι μετα απο πολυωρη χρηση. Υποτιθεται οτι ο χωρος εχει ζεσταθει αλλα στη μια περιπτωση χωρις i feel το κλιματιστικο ισχυριζοματε οτι αναβοσβηνει ενω με i feel δεν αναβοσβηνει. Αυτο δεν στεκει. Ειτε δεν εχει βρεθει η θερμοκρασιακη διαφορα του σημειου που ειναι το χειριστηριο του i feel σε σχεση με το να μην εχει i feel και το κλιματιστικο προσπαθει να ισορροπησει σε μια θερμοκρασια πιο χαμηλη σε σχεση με αυτη που ισορροπησε οταν ειχε i feel αλλα δε μπορει να πεσει τοσο κατω και αναβοσβηνει είτε καποιο αλλο λαθος γινεται στη δοκιμη

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τα πριόνια δεν τα είδες ακόμα;;;

Ξαναδιαβασε τι γραφω γιατι δεν ειναι η μερα σου σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Βρε τρελέ, κάτω από το κουρτινόξυλο το καημένο το μιτσου???

μιας και δεν χωρουσε απο πανω και δεν ειχα καμια διαθεση να πειραξω το κουρτινοξυλο μπηκε απο κατω.....σε καμια περιπτωση δεν εμποδιζει τον εισερχομενο αερα και για καλη μου τυχη ολα βαινουν καλως 😀

 

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί δίνεις τόση μεγάλη σημασία στην αρχή που το σύστημα πάει να ισορροπήσει σε ταλάντωση.

Το θέμα είναι όταν ισορροπήσει να υπάρχει σταθερότητα και οικονομία .

Γιατί απο κατω απο το κλιματιστικό εχω ενα πισι και οταν λειπω απο το σπιτι και αφηνω την μπαλκονοπορτα ανοιχτη για αερισμο η θερμοκρασια του χωρου πεφτει καπου στο 16.

οταν λοιπον γυριζω , ανοιγω το κλιματιστικο και καθομαι στο πισι.

  βλέπω οτι ενω ο χώρος ειναι σαφέστατα κρύος αυτό να κάνει καποια ον οφφ που δεν μπορουν να περασουν με τιποτε απαρατηρητα και αυτό να σταματά χωρίς λογο την στιγμή που το χρειάζομαι περισσότερο.🙁

κατα τα άλλα ξαναλέω οτι σαφως ειναι ένα καλό κλιματιστικό που σε λειτουργια 24/7 δίχνει την αξια του .

στα 400 ευρω μαζι με εγκατασταση που το πηρα δεν βλέπω καλύτερη επιλογή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...