Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς αυτό θυμήθηκα όταν έγραφα το από πάνω.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο. 😋

(Μιλάμε για τα κινεζομηχανηματα) Στα κανονικά τα Inverter που ελέγχουν σε μεγάλο βαθμο την θερμοκρασία του αέρα που αποδίδουν, δεν χρειάζεται να το βαζουμε 25C

Και καποιος συμφορουμίτης.. ειχε αναφέρει εδω μεσα οτι και χωρις ifeel/followme αν αλλάξεις την θερμοκρασία.. ταχύτητα αέρα,κανεις πειράματα κτλ.. θα έχεις ακριβώς την ίδια απόδοση οπως και με Ifeel/followme

Επίσης κάποια κλιματιστικά.. στο service manual , αυτο το +2C offset που λέμε στον αισθητηρα θερμοκρασία πανω στην μονάδα.. σου δίνει την δυνατότητα να το αλλάξεις.. να το πας +3 ,+4 +5 η και +7 ..  αν θυμαμαι καλα..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

(Μιλάμε για τα κινεζομηχανηματα) Στα κανονικά τα Inverter που ελέγχουν σε μεγάλο βαθμο την θερμοκρασία του αέρα που αποδίδουν, δεν χρειάζεται να το βαζουμε 25C

Και καποιος συμφορουμίτης.. ειχε αναφέρει εδω μεσα οτι και χωρις ifeel/followme αν αλλάξεις την θερμοκρασία.. ταχύτητα αέρα,κανεις πειράματα κτλ.. θα έχεις ακριβώς την ίδια απόδοση οπως και με Ifeel/followme

Επίσης κάποια κλιματιστικά.. στο service manual , αυτο το +2C offset που λέμε στον αισθητηρα θερμοκρασία πανω στην μονάδα.. σου δίνει την δυνατότητα να το αλλάξεις.. να το πας +3 ,+4 +5 η και +7 ..  αν θυμαμαι καλα..

Πάντως έχω κάνει τέτοιο τεστ να ξέρεις, αλλά με το Fujitsu , όπου είχα +1 offset

 

ΥΓ Το Fujitsu έχει κρυφό μενού που όντως μπορείς να ρυθμίσεις από +7 έως -7 με βήματα 1C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως έχω κάνει τέτοιο τεστ να ξέρεις, αλλά με το Fujitsu , όπου είχα +1 offset

ΥΓ Το Fujitsu έχει κρυφό μενού που όντως μπορείς να ρυθμίσεις από +7 έως -7 με βήματα 1C.

Οχι με follow me ομως.. δεν έχει το fuji :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οχι με follow me ομως.. δεν έχει το fuji :P

Δεν έχει follow me αλλά έδειξα πόσο offset έχει. Που φυσικά εξαρτάται από τον χώρο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχει follow me αλλά έδειξα πόσο offset έχει. Που φυσικά εξαρτάται από τον χώρο.

Μα,τo offset δεν εξαρτάται απο τον χώρο.. Εξαρτάται αποκλειστικά απο την θερμοκρασία του αέρα που εισάγει το κλιματιστικο πανω και προσθέτει το Offset.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μα,τo offset δεν εξαρτάται απο τον χώρο..

Νομίζω πως εξαρτάται. Αν πχ έβαζα ζήτηση 22 και είχα πιο υψηλοτάβανο χώρο πχ 4μ και το είχα στα 2.5 , μπορεί και να έβλεπα και εκεί 22. Στο σπίτι μου απλά ο αέρας ψηλά στο ταβάνι είναι +1 από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω πως εξαρτάται. Αν πχ έβαζα ζήτηση 22 και είχα πιο υψηλοτάβανο χώρο πχ 4μ και το είχα στα 2.5 , μπορεί και να έβλεπα και εκεί 22. Στο σπίτι μου απλά ο αέρας ψηλά στο ταβάνι είναι +1 από εκεί.

Για να καταλάβεις πότε / πόσο είναι το offset του κλιματιστικού πρέπει να έχεις μια ένδειξη.. οπως π.χ. το carrier.. κλείνει.. στο fuji, πως το καταλαβαίνεις? πέφτει η κατανάλωση? και που ξέρεις οτι δεν μπορει να πέσει και αλλο? οπως επίσης δεν ξέρεις και αν φτάσει ποτε στο Offset του ..fuji εισαι.. Εστω οτι ειναι +2C (carrier). Αν το βάλεις 21C, οταν φτάσει 23C θα κλείσει.. είτε το έχεις ψηλά..ειτε χαμηλά, είτε σε αλλον χώρο.. ειτε εχει -2C έξω..:)

Οπου και αν το βάλεις θεωρω οτι το offset θα είναι το ίδιο..

Tωρα η αίσθηση που έχεις κάτω.. χαμηλα εκει που κάθεσαι ναι εξαρτάται απο το offset.. Ανάλογα το πόσο ψηλοτάβανος ειναι ο χώρος κτλ..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Τελικα η εξωτερικη θερμοκρασια εκτος απο την καταναλωση παιζει και μεγαλο ρολο στη συμπεριφορα...

263138978_Screenshot_2020-01-29AY-XP9LSR-EnergyMonitor(2).png.2b19fc2aec7a06472ef49aefe88485a1.png

- Ξέχασες να μας αναφέρεις την εσωτερική θερμοκρασία κατά την ώρα ενεργοποίησης του κλιματιστικού, τις διαστάσεις του χώρου που είναι τοποθετημένο, όπως και τις απώλειες του ίδιου χώρου...

1. Η όλη συμπεριφορά που καταγράφει το γράφημα δεν είναι η τυπική συμπεριφορά ενός Sharp AY-XP9LSR.

2. Το συγκεκριμένο κλιματιστικό κατεβαίνει πολύ χαμηλότερα. Άρα θα πρέπει να βρεις γιατί το δικό σου έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από τα υπόλοιπα της ίδιας σειράς.

3. Ξέχασες να γράψεις κάτι; Γιατί κανένα κλιματιστικό αυτής της σειράς, και πάλι, δεν θα ανέβαινε στα 1100+Watt, έστω και "στιγμιαία" με αυτή την εξωτερική θερμοκρασία, αν η ζητούμενη ήταν 23 Κελσίου. Ούτε και θα έπεφτε από τα 1000 στα 400 Watt, κατευθείαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, filipN είπε

- Ξέχασες να μας αναφέρεις την εσωτερική θερμοκρασία κατά την ώρα ενεργοποίησης του κλιματιστικού, τις διαστάσεις του χώρου που είναι τοποθετημένο, όπως και τις απώλειες του ίδιου χώρου...

1. Η όλη συμπεριφορά που καταγράφει το γράφημα δεν είναι η τυπική συμπεριφορά ενός Sharp AY-XP9LSR.

2. Το συγκεκριμένο κλιματιστικό κατεβαίνει πολύ χαμηλότερα. Άρα θα πρέπει να βρεις γιατί το δικό σου έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από τα υπόλοιπα της ίδιας σειράς.

3. Ξέχασες να γράψεις κάτι; Γιατί κανένα κλιματιστικό αυτής της σειράς, και πάλι, δεν θα ανέβαινε στα 1100+Watt, έστω και "στιγμιαία" με αυτή την εξωτερική θερμοκρασία, αν η ζητούμενη ήταν 23 Κελσίου. Ούτε και θα έπεφτε από τα 1000 στα 400 Watt, κατευθείαν.

Για χάρη της συζήτησης (και συγνώμη για την παρέμβαση), βάζω το manual που δείχνει 0.22KW κάτω όριο

Screenshot-16.png.12c73ba7259755b64c214570736dab2a.png

 

Πάντως έχουμε ξαναδεί κλιματιστικά να μην μπορούν ή να δυσκολεύονται να κατέβουν στις προδιαγραφές τους.

Όσο για την άνοδο των W σε κρύο δωμάτιο αλλά και την άμεση πτώση, ας βάλω το ASYG24KLCA το οποίο ανέβηκε στα 2400W για να πετύχει την άμεση θέρμανση του χώρου , την οποία κράτησε για μόλις ~10λεπτά πέφτοντας στα ~800W άρα αναλογικό το φαινόμενο και όχι περίεργο (για μένα)

Screenshot-10.png.5628752a49672bcde4c29419fced354f.png

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δωστε βαση προς το τελος του γραφηματος στην φωτογραφια , εχω βαλει το DAIKIN στο 20 εχω σβησει το αλλο κλιματιστικο στο απεναντι δωματιο , εχω κλεισει την πορτα του διαδρομου που υπαρχει το TOSHIBA και ουσιαστικα το κλιματιστικο λειτουργει μονο αυτο σε 50 τμ και κανει αυτο ...αναβει για εναμισι λεπ[το σβηνει και καθεται σβηστο για 2,58 '΄' και ξανα τα ιδια μιλαμε για μεγαλη ανωμαλια η εξωτερικη ειναι 15 -16 

μονο οταν το βαζω 22 γλιτωνει καμποσα on off

......png.8586748e418d6b874c7d8ed4d29d42f9.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

δωστε βαση προς το τελος του γραφηματος στην φωτογραφια , εχω βαλει το DAIKIN στο 20 εχω σβησει το αλλο κλιματιστικο στο απεναντι δωματιο , εχω κλεισει την πορτα του διαδρομου που υπαρχει το TOSHIBA και ουσιαστικα το κλιματιστικο λειτουργει μονο αυτο σε 50 τμ και κανει αυτο ...αναβει για εναμισι λεπ[το σβηνει και καθεται σβηστο για 2,58 '΄' και ξανα τα ιδια μιλαμε για μεγαλη ανωμαλια η εξωτερικη ειναι 15 -16 

μονο οταν το βαζω 22 γλιτωνει καμποσα on off

......png.8586748e418d6b874c7d8ed4d29d42f9.png

τι θερμοκρασια έχει ο χώρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dimostr είπε

δωστε βαση προς το τελος του γραφηματος στην φωτογραφια , εχω βαλει το DAIKIN στο 20 εχω σβησει το αλλο κλιματιστικο στο απεναντι δωματιο , εχω κλεισει την πορτα του διαδρομου που υπαρχει το TOSHIBA και ουσιαστικα το κλιματιστικο λειτουργει μονο αυτο σε 50 τμ και κανει αυτο ...αναβει για εναμισι λεπ[το σβηνει και καθεται σβηστο για 2,58 '΄' και ξανα τα ιδια μιλαμε για μεγαλη ανωμαλια η εξωτερικη ειναι 15 -16 

μονο οταν το βαζω 22 γλιτωνει καμποσα on off

......png.8586748e418d6b874c7d8ed4d29d42f9.png

Δεν ξέρω πως είναι ο χώρος σου, αλλά το κλιματιστικό δεν ξέρει και δεν μπορεί να ξέρει ότι εσύ του άνοιξες την πόρτα και ξαφνικά έγινε ο χώρος 50τμ.

Υπάρχουν τοπικά φαινόμενα με μικροκλίμα (ναι το λέω λίγο ηλίθια το ξέρω).

Με τις αστείες απώλειες που δίνει το ΔΤ των 4C , είναι για μένα αναμενόμενο το μηχάνημα να κλείνει με το που φτύνει λίγο αέρα. Ειδικά αν έχεις ήδη υψηλή θερμοκρασία μέσα.

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

21,5 μετραω 

edit ε βάλε ψύξη τότε!

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω πως είναι ο χώρος σου, αλλά το κλιματιστικό δεν ξέρει και δεν μπορεί να ξέρει ότι εσύ του άνοιξες την πόρτα και ξαφνικά έγινε ο χώρος 50τμ.

Υπάρχουν τοπικά φαινόμενα με μικροκλίμα (ναι το λέω λίγο ηλίθια το ξέρω).

Με τις αστείες απώλειες που δίνει το ΔΤ των 4C , είναι για μένα αναμενόμενο το μηχάνημα να κλείνει με το που φτύνει λίγο αέρα. Ειδικά αν έχεις ήδη υψηλή θερμοκρασία μέσα.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειν αι γιατι εφοσον διαβαζει παραπανω θερμοκρασια και σβηνει γιατι δε καθεται σβηστο ενα ευλογο χρονικο διαστημα και κανει ολο πριονια ,

έχει τόσο ευαίσθητο θερμοστάτη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω πως είναι ο χώρος σου, αλλά το κλιματιστικό δεν ξέρει και δεν μπορεί να ξέρει ότι εσύ του άνοιξες την πόρτα και ξαφνικά έγινε ο χώρος 50τμ.

Υπάρχουν τοπικά φαινόμενα με μικροκλίμα (ναι το λέω λίγο ηλίθια το ξέρω).

Με τις αστείες απώλειες που δίνει το ΔΤ των 4C , είναι για μένα αναμενόμενο το μηχάνημα να κλείνει με το που φτύνει λίγο αέρα. Ειδικά αν έχεις ήδη υψηλή θερμοκρασία μέσα.

edit ε βάλε ψύξη τότε!

Πάλι αυτο το ανοιγοκλείσιμο δεν δικαιολογείτε... ανα 3 λεπτα.. θα πάρει τον κομπρέσσορα στο χέρι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...