Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλει μεγάλη προσοχή το τι έχουμε από κάτω. Πολύ παλιά είχα ένα ασύρματο τηλέφωνο και έναν τηλεφωνητή, αυτούς με τις μικροκασέττες. Είχα έναν κουβά απέξω καλοκαίρι και ξέχασα να τον αδειάσω με συνέπεια  τα νερά της αποχέτευσης έπεσαν μέσα και οι συσκευές καταστράφηκαν. Αυτό μπορεί να συμβεί αν για κάποιο λόγο βουλώσει η αποχέτευση πχ  μπει ένα έντομο.  Για αυτό τον λόγο έχω βάλει μια ψιλή σίτα που την παρακολουθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σιγά μη σκάσω ή κρυώσω για να βρω που δεν κάνει η κινεζια on off.

Που στην τελική ακόμα και αυτό εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία/απώλειες. Δλδ τι θα φτιάξω; Φάκελο λειτουργίας;

Το κινέζικο είναι προβληματικό χωρίς follow me . Τέλος.

Έχω δώσει επιστημονική εξήγηση. Το υψηλό φορτίο σχεδιασμού εγκλωβίζει το κλιματιστικό σε εξαγωγή αέρα υψηλής θερμοκρασίας που πάει κατευθείαν στο ταβάνι και μπερδεύει τον αισθητήρα. Τα γιαπωνέζικα που βγάζουν πιο χλιαρό αέρα επηρεάζονται λιγότερο. Το βλέπω στο Daikin. Επηρεάζεται μεν αλλά στην αρχή. Μετά στρώνει.

Τεσπα, με το follow me δουλεύει μια χαρά. Θέλω 21; Θα πάει 21 βρέξει χιονίσει. Δεν θα ασχοληθώ άλλο

Και κάπου εδώ έρχεται η φανταστική ( επιτέλους βρήκα κάτι καλό να πω) toyotomi. Το κλιματιστικό στην μια γωνιά του δωματίου το θερμόμετρο στην άλλη γωνία κ μάλιστα σε ύψος ραφιού. Οτι να κάνω σε Auto η οπουδήποτε αλλού η θερμοκρασία δωματίου σταθερή στη ζητούμενη επιθυμητή πολύ ικανοποιημένος δεν το περίμενα. Εχθές το βράδυ το είχα σταθερά στους 20 και δεν κατάλαβα καμία διαφορά στην θερμοκρασία. 4 που σηκώθηκα για τουαλέτα ειδα  19.8 κ το πρωί 20.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TCL Elite Plus 12CHSA/XA412 (R32) σε χωρο που ακομη διψά για θερμότητα,18 τμ.(και καποιες φορες που ξεχασα την πορτα ανοιχτη αλλα 12 τμ...)

εκίνηση με εσωτερικη 17 και ζητουμενη 19.

σαφως καλυτερη η συμπεριφορα του απο προηγουμενα γραφηματα .

εχω την αισθηση ότι αντιλαμβάνεται καλυτερα τον χωρο απο οτι τις πρωτες μερες και αν καταφέρει να ινβερταρει λιγο καλύτερα  δεν φαίνεται και ασχημο.....

Κατανάλωση ισχύος (θέρμανση)  W 1025(290~1430),εγω ειδα απο 360- 1450 ,πίθανως υπο συνθηκες να κατεβει και άλλο, ισως μετά απο λίγο καιρό οταν εχω ποιο ολοκληρωμενη εικονα να γράψω ενα review.    
Spoiler

1761941609_Screenshot_2020-01-27tcleliteplus12-EnergyMonitor(1).png.f446de1b05436e598d252d2ac51b5a10.png

 

   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Όχι, το ίδιο ακριβώς

Αυτό είπα και εγώ

Δεν είναι το ίδιο. Εμένα πχ δε μου αρέσει ο θόρυβος και θέλω χειροκίνητα τη χαμηλότερη σκάλα. Δε γίνεται χωρίς ifeel (που δεν έχω) και κλείνει.

Επίσης όταν πλησιάζει τη θερμοκρασία ένα κλιματιστικό και ρίξει τις στροφές του ανεμιστήρα (edit: όταν είναι στο αυτόματο) ,αυξάνεται και το λάθος μέτρησης της πραγματικής. Δηλαδή με το που ρίξει τις στροφές σε λίγο θα κλείσει.

Βαβούρα :)

Φυσικά παίζει ρόλο και το κλιματιστικό. Το arielli το κάνει συνέχεια. Σε παλιό inverter fujitsu japan και στο silent mode έχουν ρυθμίσει την πλακέτα (υποθέτω) να έχει μεγαλύτερη ανοχή στο άνω όριο, πάντως δεν ανοιγοκλείνει συνέχεια και θερμοκρασία ήταν κομπλέ...

Με καλυψες, οντως διαβαζω περιπτωση οπου το i feel λυνει το προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ξαναδιαβασε τι γραφω γιατι δεν ειναι η μερα σου σημερα.

Πάμε πάλι:

Κλιματιστικό με follow me OFF

Annotation-2020-01-24-080316.png&key=caa

 

Θερμοκρασία χώρου με ζήτηση 21

Annotation-2020-01-24-080518.png&key=427

To ίδιο κλιματιστικό με follow me ON :

0033f7cd962912aba50f9efc9565710c.png&key

 

Θερμοκρασία χώρου :

Annotation 2020-01-23 060134.png

 

Άρα το ίδιο κλιματιστικό, με εντελώς διαφορετική συμπεριφορά στην κατανάλωση και μάλιστα χωρίς follow me έκαψε αρκετά παραπάνω (2.5 έναντι 1.5).

Λες ότι δεν εξηγείται επιστημονικά.

Φυσικά και εξηγείται.

Το έχω ξαναγράψει :

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό και από ότι φαίνεται τα κινεζοειδή, με το που εκκινούν πάνε σε υψηλά watts , κοντά 700 ή και 800 ή 900.

Ως αποτέλεσμα ο πολύ ζεστός αέρας που βγάζουν, πάει αμέσως ψηλά και τον βλέπει ο αισθητήρας , διαβάζει 27.5 στην περίπτωσή μου γιατί όντως τόσο είναι όταν βγαίνει με +45C  και αμέσως δίνει εντολή να κλείσει. Και ο κύκλος συνεχίζεται.

Inked-IMG-20200127-191409-LI.jpg

Για αυτό υπάρχουν μέλη που λένε ότι όταν βάζουμε τέρμα τον ανεμιστήρα το φαινόμενο μετριάζεται. Ο αέρας βγαίνει λιγότερο ζεστός και οδεύει πιο μακριά. Δεν πάει γρήγορα στο ταβάνι και το μηχάνημα προλαβαίνει να κόψει watts.

Στα daikin, Toshiba , Fujitsu κτλ που ο αέρας βγαίνει σχετικά χλιαρός μιας και εκκινούν σε χαμηλά watts και επιπρόσθετα έχουν σχετικά δυνατούς ανεμιστήρες, το φαινόμενο αυτό δεν υπάρχει.

Είναι πολύ απλό.

Με το Folllow me , δεν μπερδεύεται το κλιματιστικό μιας και παίρνει ένδειξη από το τηλεχειριστήριο.

 

Μετά λες να το αφήσω να ισορροπήσει. Μα το άφησα όλη την νύχτα. Πριόνι φουλ.

Με το που το έβαλα στο folllow me έστρωσε !!!

Annotation 2020-01-24 092001.png

 

 

 

Στο follow me κρατάει τη θερμοκρασία που θέλω, καίει λίγο, καλή ποιότητα θέρμανσης, χωρίς on-off με ήχους πλαστικών σε διαστολή-συστολή.

Άρα , γιατί να κάτσω να πειραματιστώ???

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Θέλει μεγάλη προσοχή το τι έχουμε από κάτω. Πολύ παλιά είχα ένα ασύρματο τηλέφωνο και έναν τηλεφωνητή, αυτούς με τις μικροκασέττες. Είχα έναν κουβά απέξω καλοκαίρι και ξέχασα να τον αδειάσω με συνέπεια  τα νερά της αποχέτευσης έπεσαν μέσα και οι συσκευές καταστράφηκαν. Αυτό μπορεί να συμβεί αν για κάποιο λόγο βουλώσει η αποχέτευση πχ  μπει ένα έντομο.  Για αυτό τον λόγο έχω βάλει μια ψιλή σίτα που την παρακολουθώ.

Όταν είχαμε πρωτοβαλει το παλιό μας Toshiba το 2003, μια φορά γέμισε το μπουκαλάκι και ξέχασα να τι αδειάσω το νερο άρχισε να στάζει και να πέφτει επάνω σε ένα έπιπλο από κάτω, δεν υπήρχαν συσκευές εκεί. Από τότε έβαζα μια μεγάλη λεκάνη για σφουγγάρισμα και δεν είχα πρόβλημα από τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Όταν είχαμε πρωτοβαλει το παλιό μας Toshiba το 2003, μια φορά γέμισε το μπουκαλάκι και ξέχασα να τι αδειάσω το νερο άρχισε να στάζει και να πέφτει επάνω σε ένα έπιπλο από κάτω, δεν υπήρχαν συσκευές εκεί. Από τότε έβαζα μια μεγάλη λεκάνη για σφουγγάρισμα και δεν είχα πρόβλημα από τότε. 

Εγώ έβαλα ένα μεγααααλο μπουκάλι,με μια τρύπα ψηλά..μην τυχόν και γίνει η μοντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ έβαλα ένα μεγααααλο μπουκάλι,με μια τρύπα ψηλά..μην τυχόν και γίνει η μοντα...

Σε εμένα δεν κάνει να πέφτει νερό στο μπαλκόνι οπότε έχω βάλει μεγάλο κουβα κάποια καλοκαίρια μιλαμε γέμιζε όλος μέχρι επανω σε 24-36 ωρες κλιματιστικου στην ψυξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πάμε πάλι:

Κλιματιστικό με follow me OFF

Annotation-2020-01-24-080316.png&key=caa

Θερμοκρασία χώρου με ζήτηση 21

Annotation-2020-01-24-080518.png&key=427

To ίδιο κλιματιστικό με follow me ON :

0033f7cd962912aba50f9efc9565710c.png&key

Θερμοκρασία χώρου :

Annotation 2020-01-23 060134.png

Άρα το ίδιο κλιματιστικό, με εντελώς διαφορετική συμπεριφορά στην κατανάλωση και μάλιστα χωρίς follow me έκαψε αρκετά παραπάνω (2.5 έναντι 1.5).

Λες ότι δεν εξηγείται επιστημονικά.

Φυσικά και εξηγείται.

Το έχω ξαναγράψει :

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό και από ότι φαίνεται τα κινεζοειδή, με το που εκκινούν πάνε σε υψηλά watts , κοντά 700 ή και 800 ή 900.

Ως αποτέλεσμα ο πολύ ζεστός αέρας που βγάζουν, πάει αμέσως ψηλά και τον βλέπει ο αισθητήρας , διαβάζει 27.5 στην περίπτωσή μου γιατί όντως τόσο είναι όταν βγαίνει με +45C  και αμέσως δίνει εντολή να κλείσει. Και ο κύκλος συνεχίζεται.

Inked-IMG-20200127-191409-LI.jpg

Για αυτό υπάρχουν μέλη που λένε ότι όταν βάζουμε τέρμα τον ανεμιστήρα το φαινόμενο μετριάζεται. Ο αέρας βγαίνει λιγότερο ζεστός και οδεύει πιο μακριά. Δεν πάει γρήγορα στο ταβάνι και το μηχάνημα προλαβαίνει να κόψει watts.

Στα daikin, Toshiba , Fujitsu κτλ που ο αέρας βγαίνει σχετικά χλιαρός μιας και εκκινούν σε χαμηλά watts και επιπρόσθετα έχουν σχετικά δυνατούς ανεμιστήρες, το φαινόμενο αυτό δεν υπάρχει.

Είναι πολύ απλό.

Με το Folllow me , δεν μπερδεύεται το κλιματιστικό μιας και παίρνει ένδειξη από το τηλεχειριστήριο.

Μετά λες να το αφήσω να ισορροπήσει. Μα το άφησα όλη την νύχτα. Πριόνι φουλ.

Με το έβαλα στο folllow me έστρωσε !!!

Annotation 2020-01-24 092001.png

Στο follow me κρατάει τη θερμοκρασία που θέλω, καίει λίγο, καλή ποιότητα θέρμανσης, χωρίς on-off με ήχους πλαστικών σε διαστολή-συστολή.

Άρα , γιατί να κάτσω να πειραματιστώ???

Θα γινει endless loop τωρα, αλλα μαλλον δε καταλαβαινεις τι γραφω.  Το 21 στο follow me δεν ειναι ιδιο με το 21 χωρις. Στη μια το 21 ειναι ζητηση στο σημειο του χειριστηριου και στην αλλη περιπτωση 21 με βαση τον αλγοριθμο που εχει. Αρα συγκρινεις ανομοια πραγματα.

Επισης δεν ειναι οι αναφορες που διαβασες οτι η ταχυτητα επιρρεαζει τη λειτουργια αλλα η κοινη λογικη. Αν βρεις τη σωστη ταχυτητα και καταλαβεις τον αλγοριθμο θα γινει αυτο που σου περιεγραψα. Σου ειπα εγω να πειραματιστεις? αφου σε βολευει ετσι παιξε ετσι. Για οσους δε βαριουνται θα βρουν λυση στο προβλημα τους.

Η μονη περιπτωση ειναι αυτη του φιλου παραπανω που του αναφερα οτι εκει οντως εχει δικιο. Δηλαδη να θες (επειδη ετσι γουσταρεις) χαμηλη ταχυτητα manual οποτε εκει υπαρχει θεμα 

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Θα γινει endless loop τωρα, αλλα μαλλον δε καταλαβαινεις τι γραφω.  Το 21 στο follow me δεν ειναι ιδιο με το 21 χωρις. Στη μια το 21 ειναι ζητηση στο σημειο του χειριστηριου και στην αλλη περιπτωση 21 με βαση τον αλγοριθμο που εχει. Αρα συγκρινεις ανομοια πραγματα.

Επισης δεν ειναι οι αναφορες που διαβασες οτι η ταχυτητα επιρρεαζει τη λειτουργια αλλα η κοινη λογικη. Αν βρεις τη σωστη ταχυτητα και καταλαβεις τον αλγοριθμο θα γινει αυτο που σου περιεγραψα.

Η μονη περιπτωση ειναι αυτη του φιλου παραπανω που του αναφερα οτι εκει οντως εχει δικιο. Δηλαδη να θες (επειδη ετσι γουσταρεις) χαμηλη ταχυτητα manual οποτε εκει υπαρχει θεμα 

Οκ.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι στο bold.

Εννοώ όχι με εσένα, μιας και καταλαβαίνω ότι πειραματικά δεν είναι το ίδιο, αλλά φιλοσοφικά ή από θέμα ουσίας -> δεν θα έπρεπε να είναι διαφορετικό. Ή άντε πολύ διαφορετικό.

Ή να το πω απλά : δεν θα έπρεπε να απασχολεί τον πελάτη.

Τώρα θα μου πεις, ότι άλλη θερμοκρασία σε ύψος ένα μέτρο από το πάτωμα και άλλη στα 2.5μ που είναι ο αισθητήρας του κλιματιστικού.

Και απαντώ : Σ-Κ-Α-Σ-Ι-Λ-Α Μ-Ο-Υ

Δεν με απασχολεί.

΄Εχω και άλλα 2 κλιματιστικά που τους λέω 21 και είναι 21. Άντε συν/πλυν 0.2C ας πούμε . Fujitsu και Daikin.

Το Carrier για να μην έχει υπερθέρμανση (άστα τα on-off), θα πρέπει να έχω το follow me.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Δεν αναγκάζομαι, το επικροτώ.

Ίσα ίσα έχω πει ότι προτιμώ την ζέστη του από το Daikin. Για υπνοδωμάτιο αγγίζει την τελειότητα. Δεν το ακούω. Νιώθω ζέστη τύπου καλοριφέρ.

Οπότε εκμεταλλεύομαι το feature και τέλος.

Προτρέπω δε τους υποψήφιους αγοραστές, να προτιμήσουν κλιματιστικό όταν πάνε σε κίνα που να το έχουν αυτό το feature.

 

14 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Η μονη περιπτωση ειναι αυτη του φιλου παραπανω που του αναφερα οτι εκει οντως εχει δικιο. Δηλαδη να θες (επειδη ετσι γουσταρεις) χαμηλη ταχυτητα manual οποτε εκει υπαρχει θεμα 

Το Daikin δεν έχει follow me. Το δουλεύω πάντα στην κατώτατη ταχύτητα ανεμιστήρα (quiet) για αποφυγή θορύβου και ρευμάτων αέρα.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του.

Κανένα θέμα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους..εγώ θέλω να ρωτησω...πήρα ένα toshiba shorai premium 24.το θέμα είναι ότι με 17 βαθμούς μέσα στο σπίτι το βάζω στο ζεστό 28 βαθμούς στη μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα και αυτό δουλεύει ως εξής...φυσάει δυνατά ζεστό κόβει ταχύτητα βγάζει χλιαρό ξαναανεβαζει ζεστό κόβει χλιαρό και αυτή η δουλειά μέσα σε δέκα δευτερόλεπτα..δλδη δεν δουλεύει σταθερά ο ανεμιστήρας σε μια ταχύτητα.ειναι φυσιολογικό αυτό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θυμάμαι είχα υπερθέρμανση και με follow me, απλά για να καθυστερούσα το on/off έβαζα το κοντρόλ ακριβώς κάτω από το κλιματιστικο,στην επιστροφή, στο πάτωμα σε κρύα γωνία 

3 λεπτά πριν, Dim1981 είπε

Καλησπέρα σε όλους..εγώ θέλω να ρωτησω...πήρα ένα toshiba shorai premium 24.το θέμα είναι ότι με 17 βαθμούς μέσα στο σπίτι το βάζω στο ζεστό 28 βαθμούς στη μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα και αυτό δουλεύει ως εξής...φυσάει δυνατά ζεστό κόβει ταχύτητα βγάζει χλιαρό ξαναανεβαζει ζεστό κόβει χλιαρό και αυτή η δουλειά μέσα σε δέκα δευτερόλεπτα..δλδη δεν δουλεύει σταθερά ο ανεμιστήρας σε μια ταχύτητα.ειναι φυσιολογικό αυτό;;;

Στους 28; 🤐 Που προλαβαίνει και κάνει τόσα πράγματα σε 10 δευτερόλεπτα;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο τηλεκοντρόλ να ζεστάνει..ανά 10 δευτερόλεπτα φυσάει ξεφυσαει λέμε..δεν έχει σταθερό φύσημα και σταθερή θερμοκρασία ζεστου αερα..αυτό εννοώ

.

 

Επεξ/σία από Dim1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dim1981 είπε

Στο τηλεκοντρόλ να ζεστάνει

Βάλε τον ανεμιστήρα στο auto.. 28 με τέρμα ανεμιστήρα μόλις τα πιάσει αρχίζει και προσπαθεί να ισορροπήσει την ανυσσοροπια των υψηλών βαθμών σε συνδιασμό με τη μεγάλη σκάλα. 

Έχεις μετρητη κατανάλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...