Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τελικα η εξωτερικη θερμοκρασια εκτος απο την καταναλωση παιζει και μεγαλο ρολο στη συμπεριφορα...

263138978_Screenshot_2020-01-29AY-XP9LSR-EnergyMonitor(2).png.2b19fc2aec7a06472ef49aefe88485a1.png

Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ποιότητα κατασκευής κινεζοφασον...18αρι Άριστον...

Σε θόρυβο.. το τρώει το fuji ο Άριστος..

Βλέπουμε επίσης με τον καιρό φέτος,πόσο σημαντικό είναι το part load στα κλιματιστικά..(να δουλεύουν ιδανικά σε όλες τις συνθήκες του χειμώνα) είτε σε χαμηλές,είτε κανονικές,είτε "θερμές" μέρες..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guzel  αν μπορεις να βοηθησεις γιατι κατι ειχες αναφερει παλαιοτερα..Μολις τωρα το βραδυ παρατηρησα στο shorai εναν θορυβο σαν τακ τακ οχι πολυ δυνατο ενω τις προηγουμενες μερες ηταν αθορυβο.τι παιζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Βλέπουμε επίσης με τον καιρό φέτος,πόσο σημαντικό είναι το part load στα κλιματιστικά..(να δουλεύουν ιδανικά σε όλες τις συνθήκες του χειμώνα) είτε σε χαμηλές,είτε κανονικές,είτε "θερμές" μέρες..

Φυσικά.

Για παράδειγμα, το Daikin που προχθές το βράδυ ήταν εντελώς flat, χθες με πιο υψηλές θερμοκρασίες, τα έκανε τα on-off

Screenshot-13.png.3eed7115a3a5c16b509fa71524ae637c.png

 

και πάλι ευχαριστημένος είμαι μιας και on-off από τα 167-170W είναι απολύτως αποδεκτά και αναμενόμενα (αν και δεν θα ήταν άσχημο να πήγαινε λίγο πιο κάτω πχ 130W).

 

Όμως τελικά είμαι και πάλι υπέρ του Follow me μιας και το Carrier δούλεψε έτσι :

Screenshot-14.png.ae1da22cc55f20d9b6eb897b89fbac1a.png

 

και μου έφερε με ζήτηση 21 αυτό :

Screenshot-15.png.ea4fb7e4c4f1e9efd98d03cf7b441e49.png

 

Θυμίζει καλοριφέρ, με +/- 0.7C αλλά ενεργειακά το προτιμώ και εννοείται ότι στον ύπνο δεν επηρρεάζει κάπου.

Αν ήταν γραφείο , πιθανώς ο άνθρωπος να ένιωθε λίγο άβολα στο 20.2C .

Για μένα πάντως είναι αποδεκτό και το προτιμώ από να παίρνει ο συμπιεστής κάθε 3' όπως το διάγραμμα του @rbx1000

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Φυσικά.

Για παράδειγμα, το Daikin που προχθές το βράδυ ήταν εντελώς flat, χθες με πιο υψηλές θερμοκρασίες, τα έκανε τα on-off

Screenshot-13.png.3eed7115a3a5c16b509fa71524ae637c.png

και πάλι ευχαριστημένος είμαι μιας και on-off από τα 167-170W είναι απολύτως αποδεκτά και αναμενόμενα (αν και δεν θα ήταν άσχημο να πήγαινε λίγο πιο κάτω πχ 130W).

Όμως τελικά είμαι και πάλι υπέρ του Follow me μιας και το Carrier δούλεψε έτσι :

Screenshot-14.png.ae1da22cc55f20d9b6eb897b89fbac1a.png

και μου έφερε με ζήτηση 21 αυτό :

Screenshot-15.png.ea4fb7e4c4f1e9efd98d03cf7b441e49.png

Θυμίζει καλοριφέρ, με +/- 0.7C αλλά ενεργειακά το προτιμώ και εννοείται ότι στον ύπνο δεν επηρρεάζει κάπου.

Αν ήταν γραφείο , πιθανώς ο άνθρωπος να ένιωθε λίγο άβολα στο 20.2C .

Για μένα πάντως είναι αποδεκτό και το προτιμώ από να παίρνει ο συμπιεστής κάθε 3' όπως το διάγραμμα του @rbx1000

Οποτε μπορείς, αν θελεις, κανε ενα μικρό "πείραμα" στο Carrier(αν δεν το εχεις κάνει ηδη.. ) Follow me (21) κανονικα οπως το έχεις τώρα.. Οταν κλείσει, δες τι θερμοκρασία αέρα έχει πάνω στο κλιματιστικό (εκει που είναι ο αισθητήρας εσωτερικής μονάδας)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Πρέπει να γνωρίζεις τα ενεργειακά χαρακτηριστικά του σπιτιού που μένεις  για να σου βγεί ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα θερμικών απωλειών . 

Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν οι απώλειες που σου έβγαλε  (6.3 kw)  αυτές αφορούν τα 55 τ.μ χώρο ή όλο το σπίτι; 
Μας ενδιαφέρει ο ενιαίος χώρος όπου θα τοποθετηθεί .
Για να καλύπτει σωστά και όλο το σπίτι είναι δύσκολο και εξαρτάται και απο την διαρρύθμιση των χώρων . Αν θες με ένα κλιματιστικό να καλύπτεις όλους τους χώρους που δεν το συνιστώ τότε σίγουρα θες 24άρι  και αφού οι άλλοι σου παν ότι με ένα 24άρι ήταν οκ όλο το σπίτι στο σημείο που το τοποθέτησαν θα κοιτούσα 24άρι . 

Μέχρι πόσα χρήματα κοιτάς ;

Οι απωλειες με βαση τα χαρακτηριστικα ειναι για όλο το σπιτι. Για 24αρι εως 650 με την ελπίδα να το κρατήσω όσο πιο χαμηλά γινεται...

 

Εναλλακτικά ισως αξιζε να παω σε δυο 12αρια αλλα και πάλι σκεφτομαι αν το 12αρι θα καλυψει τον ενιαίο χώρο 55τμ (ξαναλεω δε το θελω για θέρμανση, για δροσιά το θέλω απλώς το ψαχνω να το φροντίσω απο τώρα που είναι χαλαροι οι ψυκτικοί και θα κανουν πιο σωστή δουλεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οποτε μπορείς, αν θελεις, κανε ενα μικρό "πείραμα" στο Carrier. Follow me (21) κανονικα οπως το έχεις τώρα.. Οταν κλείσει, δες τι θερμοκρασία αέρα έχει πάνω στο κλιματιστικό (εκει που είναι ο αισθητήρας εσωτερικής μονάδας)

Γιατί; Αφού εντολή παίρνει από το τηλεχειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί; Αφού εντολή παίρνει από το τηλεχειριστήριο.

Θα ήθελα να δω, τι θερμοκρασία θεωρητικά θα έπρεπε να βάλεις το κλιματιστικό(χωρις followme για να έχει παρόμοια συμπεριφορά), H με άλλα λόγια ποια είναι η αντιστοιχία θερμοκρασίας Followme με την  θερμοκρασία του αισθητήρα της μονάδας στον χώρο σου, και στο σημείο που βάζεις το τηλεχειριστήριο,

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Θα ήθελα να δω, τι θερμοκρασία θεωρητικά θα έπρεπε να βάλεις το κλιματιστικό(χωρις followme για να έχει παρόμοια συμπεριφορά), H με άλλα λόγια ποια είναι η αντιστοιχία θερμοκρασίας Followme με θερμοκρασία του αισθητήρα της μονάδας στον χώρο σου, και στο σημείο που βάζεις το τηλεχειριστήριο,

Ακόμα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το όφελος ή τι συμπέρασμα θα βγάλουμε, αλλά δεν μου είναι κόπος να ακουμπήσω το καταγραφικό πάνω στα φίλτρα.

41 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Θα ήθελα να δω, τι θερμοκρασία θεωρητικά θα έπρεπε να βάλεις το κλιματιστικό(χωρις followme για να έχει παρόμοια συμπεριφορά), H με άλλα λόγια ποια είναι η αντιστοιχία θερμοκρασίας Followme με την  θερμοκρασία του αισθητήρα της μονάδας στον χώρο σου, και στο σημείο που βάζεις το τηλεχειριστήριο,

Μισό λεπτό.

Το τηλεχειριστήριο είναι περίπου 1.2μ από το έδαφος και ο αισθητήρας του κλιματιστικού περίπου στα 2.5μ ή 0.5 από το ταβάνι αν προτιμάς.

Οπότε τι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακόμα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το όφελος ή τι συμπέρασμα θα βγάλουμε, αλλά δεν μου είναι κόπος να ακουμπήσω το καταγραφικό πάνω στα φίλτρα.

Μισό λεπτό.

Το τηλεχειριστήριο είναι περίπου 1.2μ από το έδαφος και ο αισθητήρας του κλιματιστικού περίπου στα 2.5μ ή 0.5 από το ταβάνι αν προτιμάς.

Οπότε τι;

Θεωρητικά πάντα ..

με follow 21C (οπου έχεις το τηλεχεριστήριο) φτάνει την επιθυμητη και κλείνει. Εστω οτι εκεινη την στιγμη που κλείνει, πάνω στην μονάδα έχεις 25C.

Eαν βγάλεις το follow me και βάλεις 23C, θα έχεις την ίδια αίσθηση καλοριφέρ, με ίδια κατανάλωση και με (μάλλον λιγότερα on/off)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Θεωρητικά πάντα .. με follow 21C (οπου έχεις το τηλεχεριστήριο) φτάνει την επιθυμητη και κλείνει. Εστω οτι εκεινη την στιγμη που κλείνει, πάνω στην μονάδα έχεις 25C.

Eαν βγάλεις το follow me και βάλεις 23C, θα έχεις την ίδια αίσθηση καλοριφέρ, με ίδια κατανάλωση και με (μάλλον λιγότερα on/off)

Α οκ, κατάλαβα.

Αλλά αν έχω 25 πάνω - που δεν θα έχω τόσο, το έχω δει πως πάει δείχνοντας πχ 22 και πολύ γρήγορα 27.5 πριν κλείσει - γιατί να βάλω 23 και όχι 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Α οκ, κατάλαβα.

Αλλά αν έχω 25 πάνω - που δεν θα έχω τόσο, το έχω δει πως πάει δείχνοντας πχ 22 και πολύ γρήγορα 27.5 πριν κλείσει - γιατί να βάλω 23 και όχι 25;

Πάει 27.5 προσωρινά.. μετα σε λιγα δευτερόλεπτα πέφτει.. γιατι δεν ειναι η πραγματική θερμοκρασία του χώρου. Μετα απο μερικα On/Off θεωρητικά θα δείξει την σωστή θερμοκρασία.

Γιατι έχει το offset συνηθως στην μονάδα πάνω +2, αν το βάλεις 25C θα "απαιτήσει" να έχει 27C πάνω στην μονάδα που δεν το θέλουμε. Εμεις θέλουμε τόση θερμότητα κατανάλωση ώστε οταν πάει 25C πάνω να κλείσει (για να είναι το ίδιο με το follow me 21C που χρησιμοποιείς)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πάει 27.5 προσωρινά.. μετα σε λιγα δευτερόλεπτα πέφτει.. γιατι δεν ειναι η πραγματική θερμοκρασία του χώρου. Μετα απο μερικα On/Off θεωρητικά θα δείξει την σωστή θερμοκρασία.

Γιατι έχει το offset συνηθως στην μονάδα πάνω +2, αν το βάλεις 25C θα "απαιτήσει" να έχει 27C πάνω στην μονάδα που δεν το θέλουμε. Εμεις θέλουμε τόση θερμότητα κατανάλωση ώστε οταν πάει 25C πάνω να κλείσει (για να είναι το ίδιο με το follow me 21C που χρησιμοποιείς)

Και όλος αυτός ο κόπος για να δείξουμε ότι το follow me είναι άχρηστο;;;;; 😋

(ή θα είναι μπούσουλας για αυτούς που αντιμετωπίζουν θέματα on-off και δεν έχουν follow me? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και όλος αυτός ο κόπος για να δείξουμε ότι το follow me είναι άχρηστο;;;;; 😋

(ή θα είναι μπούσουλας για αυτούς που αντιμετωπίζουν θέματα on-off και δεν έχουν follow me? )

Οχι, άχρηστο βρε.. :P

Απλα θα δείξουμε οτι η θερμοκρασία του Follow Me (21C), αντιστοιχεί π.χ. στην θερμοκρασία (23C) στον δικό σου χώρο.. και εκει που βάζεις το τηλεχειριστήριο ακριβώς (βγάλε το ψυχολογικό κομματι οτι το βάζεις 23C.. ίδια κατανάλωση θα έχει σαν το 21 του follow me) 

Οτι το follow me εξαρτάται ΠΑΡΑ πολυ απο την θέση που το έχεις.. Εαν το βάλεις κάπου κάτω δεξια χαμηλα χαμηλα.. τοτε η αντιστοιχία του μπορεί να είναι 21C (follow me) με π.χ. 26-27C (χωρις follow me) (ιδια κατανάλωση ίδια απόδοση)

Λογικά θα έχει λιγότερα On/Off και ισως καταφέρει και ισορροπήσει ..

Τέλος οτι είναι λάθος να συγκρίνουμε 21C(χωρις), και 21C (με follow me).

Δυο κλιματιστικά χωρίς follow me με ίδια θερμοκρασία, θα μπορούσαν να συγκριθούν..(ειναι πανω κάτω στο ίδιο ύψος, έστω στο ίδιο σημειο μπλα μπλα), δυο κλιματιστικά με Follow me για να συγκριθούν θα πρέπει να είναι το τηλεχειριστήριο στο ίδιο ακριβώς ύψος, ίδια απόσταση απο το κλιματιστικό,θέση γενικα κτλ).

Και ίσως είχε δίκιο η toyo, οταν είπε οτι στην θέρμανση το βάζουμε 25C και πάνω.. (οχι με follow me..) και οτι μπορεί το 25C να είναι σαν το 21C του follow me (κατανάλωση/απόδοση) :P

Απλα ξέρω εμπειρικά, οτι με το Ifeel/follow me δούλευε πολυ πολυ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.. σε σχέση με τον κανονικο αισθητηρα ..(είχα βέβαια μακρια το τηλεχειριστήριο)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και ίσως είχε δίκιο η toyo, οταν είπε οτι στην θέρμανση το βάζουμε 25C και πάνω.. (οχι με follow me..) και οτι μπορεί το 25C να είναι σαν το 21C του follow me :P

Ακριβώς αυτό θυμήθηκα όταν έγραφα το από πάνω.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο. 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...