Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dimostr είπε

Λοιπόν ήρθε ο εκκαθαριστικος λογαριασμός ρεύματος  έχω elpedison

περίοδος κατανάλωσης 10/12 -2019 έως 10/4 -2020 ημέρες 122 σύνολο kwh 3682 με τρία κλιματιστικά θυμίζω toshiba shorai 18 toyotomi kuro 9 daikin 9 non stop λειτουργία 

Σύνολο πληρωμών τετραμήνου 590 ευρώ / 3682 kwh = 0,16 λεπτά /kwh 

Οκ, για την ίδια περίπου περίοδο, απο 19/11 έως 19/3 Αθήνα, Ρετιρέ...1xMSZ-LN60 & 2xMSZ-AP25 & PureDry Famous PDD 10L, όλα 24/7 με ζήτηση 21'C και ο αφυγραντηρας σταθερά στο eco 55% ( Αποκλειστική Θέρμανση με AC)...121 Ημέρες = 2752kwh Ημέρα και 1459kwh Νύχτα, Σύνολο 4211kwh ( Συνολική κατανάλωση Σπιτιού, ΟΧΙ μόνο AC) - Απο τα TPlink προκύπτει ότι τα AC/Puredry κατανάλωσαν το 60%, περ.: 2500kwh ( Αφήνοντας 14kwh/ Day για τις υπόλοιπες ανάγκες του σπιτιού, το οποίο επιβεβαιώνεται και τώρα Μάιο χωρίς AC/ Puredry είμαστε στα 13-15kwh τη Μέρα).

Θερμοκρασίες Εξωτερική min. 0-5'C, average  6-9'C...Μαλακός Χειμώνας για φέτος.... (τις πολύ κρύες μέρες συνολική κατανάλωση MONO απο AC/ Puredry 30-35Kwh/ Day, σύνολο 40-45kwh/ Day το σπίτι)

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά μια βοήθεια . σκέφτομαι την αγορά ενός inverter 12 000btu.καταληγω στο inventor λόγω 10 ετών εγγύησης ...έχει κανείς εμπειρία από την μάρκα ;αξιζει για 550 ευρώ που μου βγαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Πάρε σοβαρό χημικό απολύμανσης όπως σου είπα  και  ψεκαστήρα προ πιέσεως για να κάνεις σωστή δουλειά . Μάσκα προστασίας και γυαλιά οπωσδήποτε . Προσοχή στις οδηγίες αραίωσης του χημικού . Ψέκασε στοιχείο και ανεμιστήρα  και προσοχή με τα ηλεκτρονικά . 

Ψεκαστηρα χρησιμοποιω για το ξεπλυμα του χημικου μετα και οσο αφορα το κενο οντως το μανομετρο της αντλιας το ειχε τερμστισει. Εχω και εγω αντλια κενου διβαθμια την χρησιμοποιω για αλλο λογο βεβαια ανεβαζω και μια φωτο της εγκαταστασης αφου μου ζητηθηκε σε καθε περιπτωση ομως το θεμα ειναι οτι τετιοα αστοχια υλικου για τετοιο μηχανημα και τετοια μαρκα ειναι απαραδεκτη..

IMG_20200507_093428-min.jpg

IMG_20200507_093403-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m4rk0s είπε

Οκ, για την ίδια περίπου περίοδο, απο 19/11 έως 19/3 Αθήνα, Ρετιρέ...1xMSZ-LN60 & 2xMSZ-AP25 & PureDry Famous PDD 10L, όλα 24/7 με ζήτηση 21'C και ο αφυγραντηρας σταθερά στο eco 55% ( Αποκλειστική Θέρμανση με AC)...121 Ημέρες = 2752kwh Ημέρα και 1459kwh Νύχτα, Σύνολο 4211kwh ( Συνολική κατανάλωση Σπιτιού, ΟΧΙ μόνο AC) - Απο τα TPlink προκύπτει ότι τα AC/Puredry κατανάλωσαν το 60%, περ.: 2500kwh ( Αφήνοντας 14kwh/ Day για τις υπόλοιπες ανάγκες του σπιτιού, το οποίο επιβεβαιώνεται και τώρα Μάιο χωρίς AC/ Puredry είμαστε στα 13-15kwh τη Μέρα).

Θερμοκρασίες Εξωτερική min. 0-5'C, average  6-9'C...Μαλακός Χειμώνας για φέτος.... (τις πολύ κρύες μέρες συνολική κατανάλωση MONO απο AC/ Puredry 30-35Kwh/ Day, σύνολο 40-45kwh/ Day το σπίτι)

Σε τι πάροχο είσαι πόσο πλήρωσες λογαριασμό ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, greg2310 είπε

Παιδιά μια βοήθεια . σκέφτομαι την αγορά ενός inverter 12 000btu.καταληγω στο inventor λόγω 10 ετών εγγύησης ...έχει κανείς εμπειρία από την μάρκα ;αξιζει για 550 ευρώ που μου βγαίνει?

Αν αναφέρεσαι στο nemesis pro https://www.bestprice.gr/item/2155157416/inventor-nemesis-pro-n2vi32-12wifin2vo32-12.html

είναι το καλύτερο μοντέλο της Inventor από άποψης απόδοσης, οπότε εφόσον θες Inventor, τότε ναι, αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σε τι πάροχο είσαι πόσο πλήρωσες λογαριασμό ,

ΔΕΗ (με Νυχτερινό)...780...( Για τα έναντι εδινα εγω τις πραγματικές μετρησεις ΔΕΔΔΗΕ απο το site)

Απ'οτι βλέπω καμμιά 100αρα+ Euro θα τα γλίτωνα με Elpedison και 0.16 η Κwh ( εμένα τόσο πάει η νυχτερινή)

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

ΔΕΗ (με Νυχτερινό)...780...( Για τα έναντι εδινα εγω τις πραγματικές μετρησεις ΔΕΔΔΗΕ απο το site)

Σου βγήκε 18,5 λεπτά η kwh ,ίσως να κοιταζες και κάποιον άλλο πάροχο να δεις αν μπορείς να πας φθηνότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν αναφέρεσαι στο nemesis pro https://www.bestprice.gr/item/2155157416/inventor-nemesis-pro-n2vi32-12wifin2vo32-12.html

είναι το καλύτερο μοντέλο της Inventor από άποψης απόδοσης, οπότε εφόσον θες Inventor, τότε ναι, αξίζει.

Inventor P9VI32-12WF Passion ECO 

Κλιματιστικό Inverter 
Αυτό το μοντέλο
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

ΔΕΗ (με Νυχτερινό)...780...( Για τα έναντι εδινα εγω τις πραγματικές μετρησεις ΔΕΔΔΗΕ απο το site)

Απ'οτι βλέπω καμμιά 100αρα+ Euro θα τα γλίτωνα με Elpedison και 0.16 η Κwh ( εμένα τόσο πάει η νυχτερινή)

 

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σου βγήκε 18,5 λεπτά η kwh ,ίσως να κοιταζες και κάποιον άλλο πάροχο να δεις αν μπορείς να πας φθηνότερα 

 

2 λεπτά πριν, greg2310 είπε

Inventor P9VI32-12WF Passion ECO 

Κλιματιστικό Inverter 
Αυτό το μοντέλο
 

Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο το συγκεκριμένο μοντέλο.

Το aria αλλά και το nemesis pro είναι ανώτερα .

Το θες για ψύξη ή θέρμανση; Για κρεβατοκάμαρα ή για άλλο χώρο; Για πόσα τμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο το συγκεκριμένο μοντέλο.

Το aria αλλά και το nemesis pro είναι ανώτερα .

Το θες για ψύξη ή θέρμανση; Για κρεβατοκάμαρα ή για άλλο χώρο; Για πόσα τμ;

Για ψύξη κυρίως ..απλα ο κοτσοβολος μου το δίνει με άτοκες δώσεις ...με ενδιαφέρει η αξιοπιστία κυριως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, greg2310 είπε

Για ψύξη κυρίως ..απλα ο κοτσοβολος μου το δίνει με άτοκες δώσεις ...με ενδιαφέρει η αξιοπιστία κυριως

Θα πρότεινα το aria από mediamarkt που έχει επίσης άτοκες. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-aria-ar3vi32-12wf-ar3vo32-12-με-ιονιστή-1223088.html

Έχει σαφώς μεγαλύτερο seer , 7, οπότε θα έχεις οικονομία.

Έχω το ξαδερφάκι του σε carrier ( crystal II) σε 9άρι και είναι πολύ καλό σε ψύξη.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Ψεκαστηρα χρησιμοποιω για το ξεπλυμα του χημικου μετα και οσο αφορα το κενο οντως το μανομετρο της αντλιας το ειχε τερμστισει. Εχω και εγω αντλια κενου διβαθμια την χρησιμοποιω για αλλο λογο βεβαια ανεβαζω και μια φωτο της εγκαταστασης αφου μου ζητηθηκε σε καθε περιπτωση ομως το θεμα ειναι οτι τετιοα αστοχια υλικου για τετοιο μηχανημα και τετοια μαρκα ειναι απαραδεκτη..

IMG_20200507_093428-min.jpg

IMG_20200507_093403-min.jpg

Δεν βλέπω κάτι περίεργο, οκ δεν είναι 3 μέτρα σωλήνα άλλα αυτό δεν μπορεί να προκαλέσει ράγισμα στην πρόσοψη.
Το πιο πιθανό είναι να ήταν ελαττωματικό ή κάποιο μικρό ράγισμα κατά την μεταφορά-εγκατάσταση.

Στείλε μαιλ στην εταιρία και μετά από λίγες μέρες τηλ μήπως και βγάλεις άκρη.

Σε μερικά κλιματιστικά πληρώνεις το όνομα παρά την τεχνολογία κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πρότεινα το aria από mediamarkt που έχει επίσης άτοκες. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-aria-ar3vi32-12wf-ar3vo32-12-με-ιονιστή-1223088.html

Έχει σαφώς μεγαλύτερο seer , 7, οπότε θα έχεις οικονομία.

Έχω το ξαδερφάκι του σε carrier ( crystal II) σε 9άρι και είναι πολύ καλό σε ψύξη.

Ευχαριστώ κ εκτιμώ τις απαντήσεις αλλά η αγορά πρέπει να γίνει από κοτσοβολο λόγω μη πιστωτικής  και έχει μόνο το μοντέλο που προαναφερα ..αν γνωρίζεις κάτι καλοδεχούμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, greg2310 είπε

Ευχαριστώ κ εκτιμώ τις απαντήσεις αλλά η αγορά πρέπει να γίνει από κοτσοβολο λόγω μη πιστωτικής  και έχει μόνο το μοντέλο που προαναφερα ..αν γνωρίζεις κάτι καλοδεχούμενο..

Ε αφού θες inventor και μόνο από Κωτσόβολο που φέρνει μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο, τι άλλο να πω εκτός από καλοδούλευτο και προσοχή στην εγκατάσταση;

Ίσως το μόνο που σκέφτομαι είναι να περίμενες μήπως έπεφτε σε τιμή γιατί στα 550€ είναι υπερτιμημένο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...