Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, greg2310 είπε

Παιδιά μια βοήθεια . σκέφτομαι την αγορά ενός inverter 12 000btu.καταληγω στο inventor λόγω 10 ετών εγγύησης ...έχει κανείς εμπειρία από την μάρκα ;αξιζει για 550 ευρώ που μου βγαίνει?

Έχω το Inventor Nemesis περίπου 5 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος .  Με όσα έχουμε διαβάσει μέχρι τώρα εδώ απο άλλους φαίνεται πως έχουν το ποιοτικότερο και πιο άμεσο aftersales αυτή τη στιγμή . 

5 ώρες πριν, Lofarek είπε

Ψεκαστηρα χρησιμοποιω για το ξεπλυμα του χημικου μετα και οσο αφορα το κενο οντως το μανομετρο της αντλιας το ειχε τερμστισει. Εχω και εγω αντλια κενου διβαθμια την χρησιμοποιω για αλλο λογο βεβαια ανεβαζω και μια φωτο της εγκαταστασης αφου μου ζητηθηκε σε καθε περιπτωση ομως το θεμα ειναι οτι τετιοα αστοχια υλικου για τετοιο μηχανημα και τετοια μαρκα ειναι απαραδεκτη..

IMG_20200507_093428-min.jpg

IMG_20200507_093403-min.jpg

Βλάβες όλοι οι κατασκευαστές αντιμετωπίζουν  για οποιοδήποτε προϊόν . Αυτό είναι φυσιολογικό . Αυτό που αλλάζει είναι τα ποσοστά βλαβών απο μάρκα σε μάρκα ή απο μοντέλο σε μοντέλο . 
Κάποια μοντέλα μπορεί να είναι πιο αξιόπιστα απο άλλο μιας εταιρείας . 
Όσον αφορά το πλαστικό κάλυμμα που σου έσπασε θέλω να πιστεύω πως ετυχε κάτι με την παρτίδα του ανταλλακτικού και ότι δεν είναι γενικευμένο πρόβλημα ποιότητας του ανταλλακτικού για το μοντέλο αυτό .  Ευτυχώς είσαι στην εγγύηση,σωστά;  Απο περιέργεια ρώτα το κόστος ανταλλακτικού εκτός εγγύησης . Σε πλακέτες συμπιεστές μοτέρ είναι πανάκριβα τα ανταλλακτικά τους . 

Μίλα απευθείας με την αντιπροσωπεία για το πρόβλημα σου . Θα εξυπηρετηθείς γρηγορότερα  και μην περιμένεις τον τεχνικό σου που είναι μεσάζοντας . 

4 ώρες πριν, greg2310 είπε

Inventor P9VI32-12WF Passion ECO 

Κλιματιστικό Inverter 
Αυτό το μοντέλο
 

Το Nemesis pro έχει μεγαλύτερο SEER οπότε καλύτερη οικονομία στην ψύξη συγκριτικά με το Passion Eco  αλλά αφού θες μόνο απο Κωτσόβολο μία επιλογή έχεις . Το Passion Eco . 
Ενδεχομένως να παίξει και σε καλύτερη τιμή αυτό το διάστημα αλλά μην το έχεις σίγουρο . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο το συγκεκριμένο μοντέλο.

Το aria αλλά και το nemesis pro είναι ανώτερα .

Το θες για ψύξη ή θέρμανση; Για κρεβατοκάμαρα ή για άλλο χώρο; Για πόσα τμ;

Δε μπαίνω εκεί να γράψω αγαπητέ γιατί ποτέ δε θα μπορέσεις να αλλάξεις την γνώμη κάποιου και θα αναγκαστείς να μαλωσεις όσα στοιχεία και αν παρουσιάσεις εάν αυτός ο κάποιος έχει την αντίληψη ότι όλα είναι συνομωσία για να χτυπηθεί ο κρατικός συνδικαλισμός και να κερδοσκοπήσουν τα"συμφέροντα" στις πλάτες του κακομοίρη δημοσιου  υπαλλήλου 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάθελα να ζητήσω την βοήθεια κάποιου συμφορουμήτη για να κάνω σέρβις (σωστό με καθαρισμούς εσωτερικού + εξωτερικού + συμπλήρωση φρέον  + έλεγχος σωληνώσεων για διαρροές + έλεγχος ηλεκτρολογική κλπ. κλπ.) σε 4 κλιματιστικά στο ίδιο διαμέρισμα, στα Νότια προάστια (Γλυφάδα). Μπορείτε να μου συστήσετε ένα πολύ καλό συνεργείο για να κάνει το σέρβις  .... και όχι να τελειώσει στο πι και φι για να πληρωθεί και να φύγει.

Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, θα παρακαλούσα να μου στείλετε τις υποδείξεις σας με προσωπικό μήνυμα ....

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος η κάποια εταιρεία Θεσσαλονίκη που μπορεί να μου πει με υπευθυνότητα τι επιλογή να κάνω σε btu??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, greg2310 είπε

Ευχαριστώ κ εκτιμώ τις απαντήσεις αλλά η αγορά πρέπει να γίνει από κοτσοβολο λόγω μη πιστωτικής  και έχει μόνο το μοντέλο που προαναφερα ..αν γνωρίζεις κάτι καλοδεχούμενο..

539 ευρώ για Κινεζο-φασόν της Inverter; Είναι πολλά τα λεφτα. Κλιματιστικό χωρίς EUROVENT πιστοποίηση, με φτηνά πλαστικά με τριγμούς και θορυβώδης κομπρεσσερ. Ουσιαστικά παίρνεις μηχάνημα της κατηγορίας τον 300ευρω, ολα τα υπολοιπα ειναι 'κρεμα' της Inventor. Θα σου ελεγα με λιγοτερα λεφτα να κοιτάξεις το DAIKIN ΑΤΧC25b 449 ευρώ. Και πιο αποδοτικό, και πιο αθόρυβο, και DAIKIN...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, CorumD είπε

539 ευρώ για Κινεζο-φασόν της Inverter; Είναι πολλά τα λεφτα. Κλιματιστικό χωρίς EUROVENT πιστοποίηση, με φτηνά πλαστικά με τριγμούς και θορυβώδης κομπρεσσερ. Ουσιαστικά παίρνεις μηχάνημα της κατηγορίας τον 300ευρω, ολα τα υπολοιπα ειναι 'κρεμα' της Inventor. Θα σου ελεγα με λιγοτερα λεφτα να κοιτάξεις το DAIKIN ΑΤΧC25b 449 ευρώ. Και πιο αποδοτικό, και πιο αθόρυβο, και DAIKIN...

Αυτό που μου προτείνετε είναι 9 000 btu ..το μειονεκτήμα του στο 12 αρι είναι τα μόνο 3 χρόνια εγγύηση...το πλεονέκτημα του είναι το daikin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg2310 είπε

Αυτό που μου προτείνετε είναι 9 000 btu ..το μειονεκτήμα του στο 12 αρι είναι τα μόνο 3 χρόνια εγγύηση...το πλεονέκτημα του είναι το daikin

Σωστά, δικο μου λάθος! 529 το 12αρη, και δωροεπιταγη και εξτρα εκπτωση με καρτα Εθνικης. Ζυγίζε κανεις τα υπερ του DAIKIN(που ειναι πολλα) και αποφασίζει. Πάντως αν πρεπει να παει κανεις σε Inventor, καλο ειναι αυτο που προτεινε ο φιλος liakjim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Πάρε σοβαρό χημικό απολύμανσης όπως σου είπα  και  ψεκαστήρα προ πιέσεως για να κάνεις σωστή δουλειά . Μάσκα προστασίας και γυαλιά οπωσδήποτε . Προσοχή στις οδηγίες αραίωσης του χημικού . Ψέκασε στοιχείο και ανεμιστήρα  και προσοχή με τα ηλεκτρονικά . 

Καλησπέρα, θα ήθελα να αγοράσω κλιματιστικο 24000. Υπάρχει κάποια αξιόπιστη αγορά γύρω στα 700 ευρώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

Υπάρχει κάποιος η κάποια εταιρεία Θεσσαλονίκη που μπορεί να μου πει με υπευθυνότητα τι επιλογή να κάνω σε btu??

Δε γνωρίζω κάποια εταιρεία αλλά με υπευθυνότητα θα σου πούν εφόσον κάνουν μηχανολογική μελέτη και αυτό κοστίζει . 

14 λεπτά πριν, Riggos είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να αγοράσω κλιματιστικο 24000. Υπάρχει κάποια αξιόπιστη αγορά γύρω στα 700 ευρώ; 

Τί χρήση ; Ψύξη μόνο ή θέρμανση/ψύξη ;  Θα το δουλεύεις πολλές ώρες στην θέρμανση το χειμώνα  και κάθε μέρα ; 
Θες να έχει wifi ή δεν σου είναι απαραίτητο ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, greg2310 είπε

Αυτό που μου προτείνετε είναι 9 000 btu ..το μειονεκτήμα του στο 12 αρι είναι τα μόνο 3 χρόνια εγγύηση...το πλεονέκτημα του είναι το daikin

Όταν αγοράζεις κάτι, από την στιγμή που δεν υπάρχει το τέλειο, δίνεις βάρος σε αυτό που σε ενδιαφέρει.

Συνεπώς, από τη στιγμή που για σένα η εγγύηση και η ευκολία πληρωμής είναι πρωταρχικής σημασίας, τότε ας πας στο inventor , γνωρίζοντας όμως ότι δεν έχει και την καλύτερη απόδοση ή ποιότητα πλαστικών κτλ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σε καλύψει.

Πάντως έχω δει το 9άρι σε λειτουργία και είναι μια χαρά , περισσότερο η εσωτερική με την εξωτερική να ήταν απλά οκ (εδώ να πούμε ότι ήταν σε τοίχο και με κοντή σωλήνα). Προτίμησε να πατήσει στο δάπεδο και ο χαλκοσωλήνας να είναι 2.5-3μ μήκος και άνω γιατί ο ήχος περνάει στο εσωτερικό.

 

1 ώρα πριν, Riggos είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να αγοράσω κλιματιστικο 24000. Υπάρχει κάποια αξιόπιστη αγορά γύρω στα 700 ευρώ; 

https://www.bestprice.gr/item/2155327575/haier-tundra-green-as68tebhra1u68reffra.html

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παλικάρια καλησπέρα!!

Με ενδιαφέρει ένα low-budget air-condition για χώρο 25τμ περίπου
**πρώτο και κύριο κριτήριο αγοράς ο θόρυβος.
τι λέτε για τα τεσλα? την παλεύουν? βλέπω καλά χαρακτηριστικά και τιμή
πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/22642323/Tesla-TT34X81-1232IAW-White.html

η μήπως θα ήταν καλύτερο αυτό??
https://www.climagalore.gr/klimatismos/oikiaka-klimatistika/klimatistika-toixou/tcl-elite-plus-tac-12chsa-xa412-klimatistiko-toixou-12-000-btu-h-me-wifi-r32-detail.html

και τα 2 με πολύ καλά χαρακτηριστικά για την τιμή (αν δεν κάνω λάθος).

αξίζουν λέτε η να δω κάποιο άλλο?

με τοπ μαξ 370-380 (ανεβασμένο από 330)


Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από ChaniaMania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ChaniaMania είπε

παλικάρια καλησπέρα!!

Με ενδιαφέρει ένα low-budget air-condition για χώρο 25τμ περίπου
**πρώτο και κύριο κριτήριο αγοράς ο θόρυβος.
τι λέτε για τα τεσλα? την παλεύουν? βλέπω καλά χαρακτηριστικά και τιμή
πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/22642323/Tesla-TT34X81-1232IAW-White.html

η μήπως θα ήταν καλύτερο αυτό??
https://www.climagalore.gr/klimatismos/oikiaka-klimatistika/klimatistika-toixou/tcl-elite-plus-tac-12chsa-xa412-klimatistiko-toixou-12-000-btu-h-me-wifi-r32-detail.html

και τα 2 με πολύ καλά χαρακτηριστικά για την τιμή (αν δεν κάνω λάθος).

αξίζουν λέτε η να δω κάποιο άλλο?

με τοπ μαξ 370-380 (ανεβασμένο από 330)


Σας ευχαριστώ

Το TCL, ειναι δoκιμασμένο και κατασκευάζεται απο την ιδια την TCL. Αν το αγορασεις και απο επισημο συνεργατη, εχει 10 χρόνια εγγύηση. Η Tesla είναι Σέρβικη εταιρεία που αγοράζει χαμηλών προδιαγραφών Κινεζικα φασον και βάζει την στάμπα της επάνω.  

3 ώρες πριν, greg2310 είπε

Αυτό που μου προτείνετε είναι 9 000 btu ..το μειονεκτήμα του στο 12 αρι είναι τα μόνο 3 χρόνια εγγύηση...το πλεονέκτημα του είναι το daikin

Κάποιος Jim liak έχει βάλει πολυ ωραίο clip στο youtube απο το δικο του Daikin ATXC25b, οπότε κάνε μια μικρή σύγκριση θορυβου αν θέλεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ChaniaMania είπε

παλικάρια καλησπέρα!!

Με ενδιαφέρει ένα low-budget air-condition για χώρο 25τμ περίπου
**πρώτο και κύριο κριτήριο αγοράς ο θόρυβος.
τι λέτε για τα τεσλα? την παλεύουν? βλέπω καλά χαρακτηριστικά και τιμή
πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/22642323/Tesla-TT34X81-1232IAW-White.html

η μήπως θα ήταν καλύτερο αυτό??
https://www.climagalore.gr/klimatismos/oikiaka-klimatistika/klimatistika-toixou/tcl-elite-plus-tac-12chsa-xa412-klimatistiko-toixou-12-000-btu-h-me-wifi-r32-detail.html

και τα 2 με πολύ καλά χαρακτηριστικά για την τιμή (αν δεν κάνω λάθος).

αξίζουν λέτε η να δω κάποιο άλλο?

με τοπ μαξ 370-380 (ανεβασμένο από 330)


Σας ευχαριστώ

Το TCL ξεκάθαρα λόγω μεγαλύτερη εγγύησης 10 χρόνια .Η διαφορά χρημάτων είναι αστεία .  Σε καταναλώσεις τα ίδια είναι . 

Επίσης ίδιο σε καταναλώσεις ίδια εγγύηση και με περισσότερα features απο το TCL :
https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html
Έχει έξτρα φίλτρα . 
Έχει γεννήτρια ιόντων που δεν χρειάζεται συντήρηση . Το TCL έχει φίλτρο ιονισμού και θέλει αλλαγή κάθε χρόνο τυπικά . 
Έχει follow me . Δηλαδή δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας πανω στο χειριστήριο . 
Στα 378 ευρώ απο εδώ: https://www.alphaclimagr.gr/product/1410212/inventor-premium-pr1vi32-12wf-pr1vo32-12-12-000btu.html?ref=bestprice.gr

Αν επιλέξεις το TCL προσοχή από που θα το αγοράσεις για να ισχύει η εγγύηση:

ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ TCL
Για την προστασία του καταναλωτικού κοινού ο όμιλος Τουρνικιώτη, ο μοναδικός επίσημος αντιπρόσωπος της TCL στην Ελλάδα, στην τηλεόραση, τον κλιματισμό και τους αφυγραντήρες, ενημερώνει ότι ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα ELECTROHOLIC.GR, MPAKIS.GR, IKING.GR, BUYCHOICE.GR, NEVER-OFFLINE.GR ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή* του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL που εμφανίζονται σε αυτά. Η παγκόσμια δύναμη TCL, μόνο με την 10ετη* εργοστασιακή εγγύηση του Oμίλου Τουρνικιώτη.
*η 10ετής εγγύηση αφορά μόνο τα προϊόντα κλιματισμού και αφυγραντήρων.
https://www.tclgreece.gr/product/elite-plus-12chsa-xa412/

29 λεπτά πριν, CorumD είπε

Το TCL, ειναι δoκιμασμένο και κατασκευάζεται απο την ιδια την TCL. Αν το αγορασεις και απο επισημο συνεργατη, εχει 10 χρόνια εγγύηση. Η Tesla είναι Σέρβικη εταιρεία που αγοράζει χαμηλών προδιαγραφών Κινεζικα φασον και βάζει την στάμπα της επάνω.  

Δεν νομίζω ότι είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τί κάνει η Tesla . Αν αγοράζει και απο ποιόν αγοράζει . Πόσο μάλλον τα standards ποιότητας που θέτει στα προϊόντα της . 
Εγώ την θεωρώ απλά μια "άγνωστη" μάρκα για εμάς προς το παρόν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Το TCL ξεκάθαρα λόγω μεγαλύτερη εγγύησης 10 χρόνια .Η διαφορά χρημάτων είναι αστεία .  Σε καταναλώσεις τα ίδια είναι . 

Επίσης ίδιο σε καταναλώσεις ίδια εγγύηση και με περισσότερα features απο το TCL :
https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html
Έχει έξτρα φίλτρα . 
Έχει γεννήτρια ιόντων που δεν χρειάζεται συντήρηση . Το TCL έχει φίλτρο ιονισμού και θέλει αλλαγή κάθε χρόνο τυπικά . 
Έχει follow me . Δηλαδή δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας πανω στο χειριστήριο . 
Στα 378 ευρώ απο εδώ: https://www.alphaclimagr.gr/product/1410212/inventor-premium-pr1vi32-12wf-pr1vo32-12-12-000btu.html?ref=bestprice.gr

Αν επιλέξεις το TCL προσοχή από που θα το αγοράσεις για να ισχύει η εγγύηση:

ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ TCL
Για την προστασία του καταναλωτικού κοινού ο όμιλος Τουρνικιώτη, ο μοναδικός επίσημος αντιπρόσωπος της TCL στην Ελλάδα, στην τηλεόραση, τον κλιματισμό και τους αφυγραντήρες, ενημερώνει ότι ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα ELECTROHOLIC.GR, MPAKIS.GR, IKING.GR, BUYCHOICE.GR, NEVER-OFFLINE.GR ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή* του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL που εμφανίζονται σε αυτά. Η παγκόσμια δύναμη TCL, μόνο με την 10ετη* εργοστασιακή εγγύηση του Oμίλου Τουρνικιώτη.
*η 10ετής εγγύηση αφορά μόνο τα προϊόντα κλιματισμού και αφυγραντήρων.
https://www.tclgreece.gr/product/elite-plus-12chsa-xa412/

Δεν νομίζω ότι είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τί κάνει η Tesla . Αν αγοράζει και απο ποιόν αγοράζει . Πόσο μάλλον τα standards ποιότητας που θέτει στα προϊόντα της . 
Εγώ την θεωρώ απλά μια "άγνωστη" μάρκα για εμάς προς το παρόν .

Επειδή έχω σχέση με την Σερβία(απο το 2010), είμαι σε θέση να ξέρω πολύ καλά την Tesla. Εχω αγοράσει προιόντα της από την Technomanija Σερβιας! Αγοράζει χαμηλης ποιοτητας Κινεζο-φασον. 

Να σε ρωτησω κατι ευθεως Daredevil και θα ήθελα να μου απαντήσεις ευθέως. Τα Inventor είναι φασόν Κινέζικα; 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...