Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ελληνικό μοντέλο είναι το GRS 241 EI/JAM2-N3 /GWH24YE-S6DBA2A

Τα Αmber του 2015 που ειναι ιδια πλατφορμα με τα Nemesis Pro και Kuro ειναι:
GWH09YC-K6DNA1A

GWH09YC-K6DNA2A

GWH12YC-K6DNA1A

GWH12YC-K6DNA2A

GWH24YE-K6DNA1A
GWH24YE-K6DNA2A
GWH18YD-K6DNA1A
GWH18YD-K6DNA2A

Δεν γινεται να βγαζουν οι Τογιοτομι και Ινβεντορ φασον μηχανηματος που δεν εχει ακομη στην παραγωγη η Gree
Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τα Αmber του 2015 που ειναι ιδια πλατφορμα με τα Nemesis Pro και Kuro ειναι:
GWH09YC-K6DNA1A

GWH09YC-K6DNA2A

GWH12YC-K6DNA1A

GWH12YC-K6DNA2A

GWH24YE-K6DNA1A
GWH24YE-K6DNA2A
GWH18YD-K6DNA1A
GWH18YD-K6DNA2A

Δεν γινεται να βγαζουν οι Τογιοτομι και Ινβεντορ φασον μηχανηματος που δεν εχει ακομη στην παραγωγη η Gree

Ήταν τα R410 μοντέλα (Gree Lomo / Gree Amber) όπου με τις κατάλληλες μετατροπές για R32 τις δωσαν σε Toyo και Inv. 

Και ίσως η Gree πήγε απευθείας στον dual stage συμπιεστή. (Δεν ξέρω αν χρησιμοποιησε την παλιά πλατφόρμα με R32 η Gree).

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τα Αmber του 2015 που ειναι ιδια πλατφορμα με τα Nemesis Pro και Kuro ειναι:
GWH09YC-K6DNA1A

GWH09YC-K6DNA2A

GWH12YC-K6DNA1A

GWH12YC-K6DNA2A

GWH24YE-K6DNA1A
GWH24YE-K6DNA2A
GWH18YD-K6DNA1A
GWH18YD-K6DNA2A

Από που το βλέπεις αυτά;

Τον Νοέμβρη του 18 που έψαχνα κλιματιστικό, η gree έδειχνε το amber ως 2βάθμιο και ότι πάει στους -30 (στο τσακ δεν το αγόρασα)

Nemesis και kuro όχι.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ήταν τα R410 μοντέλα,όπου με τις κατάλληλες μετατροπές για R32 τις δωσαν σε Toyo και Inv.

Και ίσως η Gree πήγε απευθείας στον dual stage συμπιεστή.

Και η Gree τα ειχε με R32

197528058_Screenshot_2020-05-0844814_09K_12K_LCLHpdf.png.e5644c84f4fbc7f018d57ee81fd55ba6.png

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από που το βλέπεις αυτά;

Τον Νοέμβρη του 18 που έψαχνα κλιματιστικό, η gree έδειχνε το amber ως 2βάθμιο και ότι πάει στους -30.

Nemesis και kuro όχι.

Πρεπει μολις να ειχαν σκασει Ελλαδα γιατι τον Μαιο του 2018 κυκλοφορουσαν τα μοντελα που γραφω.

Καταλογος Gree 2018.
Κοιτα τους κωδικους. Εχει αλλους για Βορεια Ευρωπη.
http://www.gree.at/uploads/katalogy/katalog_gree_2018_rac.pdf

Και 2019
https://www.airconditioningsalesuk.co.uk/wp-content/uploads/2015/06/2019-Gree-Catalogue-RAC.pdf

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Και η Gree τα ειχε με R32

197528058_Screenshot_2020-05-0844814_09K_12K_LCLHpdf.png.e5644c84f4fbc7f018d57ee81fd55ba6.png

Πρεπει μολις να ειχαν σκασει Ελλαδα γιατι τον Μαιο του 2018 κυκλοφορουσαν τα μοντελα που γραφω.

Στα manual που έβαλες δεν πάνε -30C , οπότε τότε όντως πρέπει να είχαν μονοβάθμιο. Μετά το είχαν με τον 2βάθμιο. Πολύ ενδιαφέρον.

13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Συνεπώς η εδώ αντιπροσωπία είχε παραγγείλει για εισαγωγή το μοντέλο για Βόρεια Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα manual που έβαλες δεν πάνε -30C , οπότε τότε όντως πρέπει να είχαν μονοβάθμιο. Μετά το είχαν με τον 2βάθμιο. Πολύ ενδιαφέρον.

Ειναι μοντελα για Βορεια Ευρωπη και μοντελα για την υπολοιπη.
Αν δεις στα χαρακτηριστικα (φαινεται και στους καταλογους για αμεση συγκριση) εχουν αρκετα μεγαλυτερο rated input στην ψυξη σε αυτα που προοριζονται για την υπολοιπη Ευρωπη.

Απο που βλεπεις ποιος συμπιεστης ειναι 2βαθμιος (οτι κι αν σημαινει αυτο) και ποιος οχι?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Ειναι μοντελα για Βορεια Ευρωπη και μοντελα για την υπολοιπη.
Αν δεις στα χαρακτηριστικα (φαινεται και στους καταλογους για αμεση συγκριση) εχουν αρκετα μεγαλυτερο rated input στην ψυξη σε αυτα που προοριζονται για την υπολοιπη Ευρωπη.

Ναι το είδα. Έκανα edit από πάνω. Η ελληνική αντιπροσωπία είχε παραγγείλει για εισαγωγή το μοντέλο για Βόρεια Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, CorumD είπε

Επειδή έχω σχέση με την Σερβία(απο το 2010), είμαι σε θέση να ξέρω πολύ καλά την Tesla. Εχω αγοράσει προιόντα της από την Technomanija Σερβιας! Αγοράζει χαμηλης ποιοτητας Κινεζο-φασον. 

Να σε ρωτησω κατι ευθεως Daredevil και θα ήθελα να μου απαντήσεις ευθέως. Τα Inventor είναι φασόν Κινέζικα; 

Το χαμηλής ποιότητας πώς το ξέρεις για την Τesla ; Αν έχεις έγκυρες πληροφορίες (όχι υποθέσεις) για το ποιοι είναι οι κινέζοι προμηθευτές τους και γνωρίζεις και την ποιότητα των προμηθευτών τότε πάω πάσο. Αυτό εννοούσα . Αν παρατηρείς αποφεύγω σε μεγάλο βαθμό να απαντάω υποθέτοντας  και αν χρειαστεί να το κάνω αυτό το τονίζω . Μόνο για ότι έχω διασταυρώσει απαντάω με σιγουριά και όπως ξέρει και ο @liakjim πολλές φορές έχουμε έρθει σε "κόντρα" σχετικά με τις συσχετίσεις που κάνει με διάφορα μοντέλα της αγοράς επειδή έχουν ίδια specs ή μοιάζουν στο design γιατί αυτά δεν αποδεικνύουν ότι είναι ίδια μοντέλα . Ίδια είναι τα μοντέλα που προέρχονται απο τον ίδιο κατασκευαστή και τα parts τους έχουν ίδια κωδικοποίηση ή να το θέσω διαφορετικά αυτά που έχουν τον ίδιο κωδικό προϊόντος απο τον κατασκευαστή   . Άποψη μου !

Η Inventor με τα όσα έχω διαβάσει στο φορουμ και μου έχουν πει ψυκτικοί το πιθανότερο είναι να συνεργάζεται με Gree-Midea, δηλαδή αγοράζει μηχανήματα απο αυτούς και λέω το πιθανότερο διότι δεν μπορείς απλά να στηριχθείς στα λεγόμενα ενός ανθρώπου χωρίς αποδείξεις όπως του @liakjim του έχει πει  ο αδερφός του που είναι ψυκτικός ότι η AUX είναι φίρμα του Μαυρογέννη αλλά στην πράξη είναι κατασκευαστής κλιματιστικών και με ένα ψάξιμο στο google βρίσκεις τις αποδείξεις αυτές . 



 

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Το ίδιο μου έχει πει και ο αδερφός μου (δούλευε 15χρόνια στη gree).

Δεν είναι όμως κινέζος κατασκευαστής ; http://www.cnaux.com/category/gsls/index.aspx

Ή παίρνει Gree εντόσθια και βάζει στάμπα AUX;

Έχει γραμμή παραγωγής κλιματιστικών η AUX . Οπότε είναι κατασκευαστής χωρίς να σημαίνει αυτό απαραίτητα ότι δεν θα μπορούσε να έχει κάνει outsourcing κάποιες κατηγορίες μοντέλων κλιματισμού . Δηλαδή να το πω πιο απλά κάποια τα κατασκευάζει η ίδια και κάποια άλλα μοντέλα λόγο κόστους και ανταγωνισμού να την συμφέρει να τα κατασκευάζει άλλος  με την τεχνογνωσία της AUX είτε καθαρά φασόν outsource .  Σου λέω μερικά πιθανά σενάρια που παίζουν στο supply chain  ακόμα και σε κολοσσούς όπως η apple . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το χαμηλής ποιότητας πώς το ξέρεις για την Τesla ; Αν έχεις έγκυρες πληροφορίες (όχι υποθέσεις) για το ποιοι είναι οι κινέζοι προμηθευτές τους και γνωρίζεις και την ποιότητα των προμηθευτών τότε πάω πάσο. Αυτό εννοούσα . Αν παρατηρείς αποφεύγω σε μεγάλο βαθμό να απαντάω υποθέτοντας  και αν χρειαστεί να το κάνω αυτό το τονίζω . Μόνο για ότι έχω διασταυρώσει απαντάω με σιγουριά και όπως ξέρει και ο @liakjim πολλές φορές έχουμε έρθει σε "κόντρα" σχετικά με τις συσχετίσεις που κάνει με διάφορα μοντέλα της αγοράς επειδή έχουν ίδια specs ή μοιάζουν στο design γιατί αυτά δεν αποδεικνύουν ότι είναι ίδια μοντέλα . Ίδια είναι τα μοντέλα που προέρχονται απο τον ίδιο κατασκευαστή και τα parts τους έχουν ίδια κωδικοποίηση ή να το θέσω διαφορετικά αυτά που έχουν τον ίδιο κωδικό προϊόντος απο τον κατασκευαστή   . Άποψη μου !

Η Inventor με τα όσα έχω διαβάσει στο φορουμ και μου έχουν πει ψυκτικοί το πιθανότερο είναι να συνεργάζεται με Gree-Midea, δηλαδή αγοράζει μηχανήματα απο αυτούς και λέω το πιθανότερο διότι δεν μπορείς απλά να στηριχθείς στα λεγόμενα ενός ανθρώπου χωρίς αποδείξεις όπως του @liakjim του έχει πει  ο αδερφός του που είναι ψυκτικός ότι η AUX είναι φίρμα του Μαυρογέννη αλλά στην πράξη είναι κατασκευαστής κλιματιστικών και με ένα ψάξιμο στο google βρίσκεις τις αποδείξεις αυτές . 



 

Ναι αλλα πχ για τα Nemesis Pro - Gree Amber εχουμε ακριβως ιδια χαρακτηριστικα, ιδιο συμπιεστη, ιδιο manual, ιδιο service manual, ιδιες διαστασεις, ιδιο τηλεχειριστηριο, ιδια εφαρμογη wifi κλπ.
Αν αρνιοταν την πατροτητα ο Gree και και τον πηγαινε δικαστικως και για τεστ Dna η Ινβεντορ θα επρεπε να το αναγνωρισει και θα πληρωνε και διατροφη ο Gree .
Και απο οτι φαινεται δεν ηταν στιγμιαιο λαθος...

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι αλλα πχ για τα Nemesis Pro - Gree Amber εχουμε ακριβως ιδια χαρακτηριστικα, ιδιο συμπιεστη, ιδιο manual, ιδιο service manual, ιδιες διαστασεις, ιδιο τηλεχειριστηριο, ιδια εφαρμογη wifi κλπ.
Αν αρνιοταν την πατροτητα ο Gree και και τον πηγαινε δικαστικως και για τεστ Dna η Ινβεντορ θα επρεπε να το αναγνωρισει και θα πληρωνε και διατροφη ο Gree .

Ναι αλλά μπορεί μια βίδα να είναι διαφορετική, οπότε σύμφωνα με τον @Dare-Devil είναι διαφορετικά μοντέλα....

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα manual που έβαλες δεν πάνε -30C , οπότε τότε όντως πρέπει να είχαν μονοβάθμιο. Μετά το είχαν με τον 2βάθμιο. Πολύ ενδιαφέρον.

 

 

14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε



Απο που βλεπεις ποιος συμπιεστης ειναι 2βαθμιος (οτι κι αν σημαινει αυτο) και ποιος οχι?

Γουειτινγκ ρισπονς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για υπνοδωμάτιο 10τμ .σπίτι του 2005 ένα παράθυρο με διπλά τζάμια μήκος 1,2μ,ύψος 2,6μ, βόρειος τοίχος είναι σε επαφή με άλλο διαμερισμα.κυριως ψύξη με ενδιαφέρει.τι προτείνετε??έλεγα για daikin atxc25b 9000 αλλα λίγο με κολλάει τα ον οφ που είχε άλλο μέλος και τα θέματα.τι λέτε? μήπως επειδή είναι μικρό το δωμάτιο θα έχω πολλά ον οφ και δεν θα πέφτει χαμηλά σε κατανάλωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2018 στις 4:21 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Ο δυβάθμιος συμπιεστής (2 stage compressor) σε γενικές γραμμές σου δίνει πολύ καλύτερες αποδόσεις σε αντίξοες συνθήκες (συντελεστή απόδοσης  και απόδοση σε btu/h) . Μιλάμε για θερμοκρασίες κάτω απο -10 βαθμούς εξωτερική στη θέρμανση ή 40 βαθμούς και πάνω στην ψύξη .. Eίναι περισσότερο για αντίξοα περιβάλλοντα π.χ Νορβηγία ή σε Σαουδική Αραβία . Σαν τεχνολογία είναι πολύ ακριβή για αυτό και τα κλιματιστικά που φοράνε αυτόν τον συμπιεστή ξεφεύγουν σε κόστος . Αν σου πάθει κάτι ο συμπιεστής θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ  αλλά  όπως είπα σε αντίξοα περιβάλλοντα φέραν την "επανάσταση"

Δύο εταιρείες γνωρίζω που έχουν πατεντάρει τέτοιο συμπιεστή για οικιακή χρήση . Η μία είναι η Gree που απο όσο έχω διαβάσει είναι η εταιρεία που δούλευε πάνω σε αυτή την ιδέα (του δυβάθμιου) πρώτη για πολλά χρόνια, κατάφερε να τον φτάσει σε εμπορική εφαρμογή και ήταν η πρώτη που τον παρουσίασε σε οικιακά συστήματα και η δεύτερη είναι η LG . Ελλάδα το μοναδικό μοντέλο που έχω δει να φοράει 2 stage compressor είναι το Gree U-CROWN . Μιλάμε για κλιματιστικό όπου το 9άρι έχει 1000+ ευρώ . 

Οι 2 stage compressors , rotary είναι αλλά  δυβάθμιοι συμπιεστές . 

Να το παρεις να εισαι Κρητη και να απορεις γιατι κλεινει απο τα 700watt...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...