Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

αμα γνωριζα θα το ελεγα, εδω μεσα ακουω φασον του ταδε φασον του αλλου  και βλεποντας οτι ολοι εχετε γνωσεις περι εταιρειων σε διαφορες χωρες υποθετω οτι ξερετε καλυτερα 

Δεν χρειαζεσαι ιδιαιτερες γνωσεις να ξερεις οτι το ενα προιον ειναι φασον και παραγεται απο μια συγκεκριμενη εταιρεια. Αυτο σε ενοχλει; Tο οτι ατομα κανουν προωθηση και marketing μεσα απο το forum δεν σε προβληματιζει; τουμπεκι εκει;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, CorumD είπε

Δεν χρειαζεσαι ιδιαιτερες γνωσεις να ξερεις οτι το ενα προιον ειναι φασον και παραγεται απο μια συγκεκριμενη εταιρεια. Αυτο σε ενοχλει, το οτι ατομα κανουν προωθηση και marketing μεσα απο το forum δεν σε προβληματιζει;

ο καθενας κανει την δουλεια του και στα τετοια μου αν προωθει κατι η οχι , αν καποιος δεν εχει την διαυγεια να επιλεξει ενα προιον βασει αντικειμενικων κριτηριων και καθεται και ακουει και τρωει αμασητα οτι του λενε τοτε προβλημα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Να ρωτήσω κάτι  λέτε ότι το kuro και το nemesis είναι φασόν του amber αφού λοιπόν το amber έχει 10 χρόνια εγγυηση και eurovent γιατί να καθίσουν τα φασόν να μπουν στη διαδικασία να πληρώσουν πιστοποίηση eurovent για ένα προϊόν που ήδη την έχει ?

Εχει το Gree Amber Eurovent? Επίσης τα φασον του Amber που παραθετεις Kuro , Nemesis κτλ είναι προηγούμενης γενιάς Gree Amber.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

ο καθενας κανει την δουλεια του και στα τετοια μου αν προωθει κατι η οχι , αν καποιος δεν εχει την διαυγεια να επιλεξει ενα προιον βασει αντικειμενικων κριτηριων και καθεται και ακουει και τρωει αμασητα οτι του λενε τοτε προβλημα του 

Οποτε, και μενα στα τετοια μου φιλαρακι...εγω θα προσπαθησω να αναδειξω τα θετικα και αρνητικα για ατομα που μπαινουν και θελουν καποιες πληροφοριες.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Να ρωτήσω κάτι  λέτε ότι το kuro και το nemesis είναι φασόν του amber αφού λοιπόν το amber έχει 10 χρόνια εγγυηση και eurovent γιατί να καθίσουν τα φασόν να μπουν στη διαδικασία να πληρώσουν πιστοποίηση eurovent για ένα προϊόν που ήδη την έχει ?

Εχω την εντυπωση οτι τα gree δεν εχουν eurovent.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Οποτε, και μενα στα τετοια μου φιλαρακι...

τωρα τα λες σωστα , οποτε τι καθεσαι και χαλιεσαι αμα ο αλλος ειναι υπαλληλος , 

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Οχι δεν εχει..απο οσο εχω δει

ολοκληρη gree και δεν εχει ....ωρε που παμε 

9 λεπτά πριν, CorumD είπε

τουμπεκι εκει;

μου το, εξηγεις λιγο αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimostr είπε

μου το, εξηγεις λιγο αυτο 

Αφου δεν σε απασχολει το οτι ο αλλος εδω και χρονια μερα-νυχτα προωθει inventor, δεν θα επρεπε να σε πειραζει αν μιλαμε για φασον. Σε τελικη αναλυση, αν μια εταιρεια εχει ενα προιον που δεν παραγει η ιδια....ειναι φασον, πως να το κανουμε;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CorumD είπε

Αφου δεν σε απασχολει το οτι ο αλλος εδω και χρονια μερα-νυχτα προωθει inventor, δεν θα επρεπε να σε πειραζει αν μιλαμε για φασον.

εγω εχω φασον το kuro γιατι να με ενοχλει,  αλλα μου κανει  εντυπωση η ενοχληση καποιων  οταν βλεπουν οτι καποιος εχει φασον και δειχνει στοιχεια που ειναι καλα γιαυτα , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dimostr είπε

τωρα τα λες σωστα , οποτε τι καθεσαι και χαλιεσαι αμα ο αλλος ειναι υπαλληλος , 

ολοκληρη gree και δεν εχει ....ωρε που παμε 

μου το, εξηγεις λιγο αυτο 

 

30 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αφου δεν σε απασχολει το οτι ο αλλος εδω και χρονια μερα-νυχτα προωθει inventor, δεν θα επρεπε να σε πειραζει αν μιλαμε για φασον. Σε τελικη αναλυση, αν μια εταιρεια εχει ενα προιον που δεν παραγει η ιδια....ειναι φασον, πως να το κανουμε;

 

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

εγω εχω φασον το kuro γιατι να με ενοχλει,  αλλα μου κανει  εντυπωση η ενοχληση καποιων  οταν βλεπουν οτι καποιος εχει φασον και δειχνει στοιχεια που ειναι καλα γιαυτα , 

Ο καθενας μπορει να δινει οτι συμβουλες θελει και νομιζει. Αυτο το καθοριζει απο μονος του ο τιτλος του φορουμ.
Καλο βεβαια ειναι ο καθενας να προτεινει κατι βασει της δικης του εμπειριας και δινοντας τα στοιχεια εγκαταστασης, χωρου κτλ
Η να δινει μια συμβουλη του τυπου 'εγω θα επαιρνα η θα κοιταζα αυτο για τους ταδε λογους'
Καλο ειναι να μην θεοποιουμε ουτε να απαξιωνουμε εταιριες ολοκληρες λογω ενος δειγματος και να μιλαμε συμφωνα με αυτα που ξερουμε και οχι συμφωνα με αυτα που φανταζομαστε.
Εμενα αν  ρωτησει καποιος πχ για Τογιοτομι Ιζουρου η ακομη και Κουρο σε αλλα btu απο το δικο μου δε μπορω να εχω αποψη.
Αν ρωτησει καποιος για Daikin ATXC-B παλι δεν εχω αποψη. Ακομη και ΑΤΧΜ-Ν σε αλλα btu απο το δικο μου δυσκολευομαι να προτεινω.
Απο την αλλη τρελαινομαι να μου βγαζει ο αλλος για πεταμα το Κουρο το 12αρι βασει της εμπειριας που ειχε καποιος αλλος και οχι ο ιδιος με καποιο
Ιζουρου 24αρι.
Η να προτεινει με κλειστα ματια Shorai 10αρι βασει της εμπειριας που ειχε καποιος αλλος και οχι ο ιδιος απο Σοραι 18αρι.


Αν ο Dare devil εχει εμμισθη σχεση με την inventor υπαρχει ηθικο θεμα απο τη στιγμη που δεν το δηλωνει ανοιχτα.
 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ο καθενας μπορει να δινει οτι συμβουλες θελει και νομιζει. Αυτο το καθοριζει απο μονος του ο τιτλος του φορουμ.
Καλο βεβαια ειναι ο καθενας να προτεινει κατι βασει της δικης του εμπειριας και δινοντας τα στοιχεια εγκαταστασης, χωρου κτλ
Η να δινει μια συμβουλη του τυπου 'εγω θα επαιρνα η θα κοιταζα αυτο για τους ταδε λογους'
Καλο ειναι να μην θεοποιουμε ουτε να απαξιωνουμε εταιριες ολοκληρες λογω ενος δειγματος και να μιλαμε συμφωνα με αυτα που ξερουμε και οχι συμφωνα με αυτα που φανταζομαστε.
Εμενα αν  ρωτησει καποιος πχ για Τογιοτομι Ιζουρου η ακομη και Κουρο σε αλλα btu απο το δικο μου δε μπορω να εχω αποψη.
Αν ρωτησει καποιος για Daikin ATXC-B παλι δεν εχω αποψη. Ακομη και ΑΤΧΜ-Ν σε αλλα btu απο το δικο μου δυσκολευομαι να προτεινω.
Απο την αλλη τρελαινομαι να μου βγαζει ο αλλος για πεταμα το Κουρο το 12αρι βασει της εμπειριας που ειχε καποιος αλλος και οχι ο ιδιος με καποιο
Ιζουρου 24αρι.
Η να προτεινει με κλειστα ματια Shorai 10αρι βασει της εμπειριας που ειχε καποιος αλλος και οχι ο ιδιος απο Σοραι 18αρι.


Αν ο Dare devil εχει εμμισθη σχεση με την inventor υπαρχει ηθικο θεμα απο τη στιγμη που δεν το δηλωνει ανοιχτα.
 

ετσι ακριβως ειναι και πραγματικα καποιοι προτεινουν με πολυ ελαφρια καρδια μηχανηματα που καποιος θα τα εχει μια ζωη η δεν εχει λεφτα να τα αλλαξει με μονο κριτηριο του στυλ ....παρε αυτο εχει eurovent ......παρε αυτο ειναι μαρκα ...... δεν ειναι ετσι συμφουριτες καλο θα ειναι να μιλαμε μονο για τα μηχανηματα που εχουμε και εχουμε δει τι κανουν και παλι με πολυ επιφυλαξη γιατι αυτες οι αποδοσεις ειναι σε συγκεκριμενους χωρους 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

ετσι ακριβως ειναι και πραγματικα καποιοι προτεινουν με πολυ ελαφρια καρδια μηχανηματα που καποιος θα τα εχει μια ζωη η δεν εχει λεφτα να τα αλλαξει με μονο κριτηριο του στυλ ....παρε αυτο εχει eurovent ......παρε αυτο ειναι μαρκα ...... δεν ειναι ετσι συμφουριτες καλο θα ειναι να μιλαμε μονο για τα μηχανηματα που εχουμε και εχουμε δει τι κανουν και παλι με πολυ επιφυλαξη γιατι αυτες οι αποδοσεις ειναι σε συγκεκριμενους χωρους 

Συμφωνοι, και πρεπει να λέμε τα υπερ και τα κατα του μηχανηματος, οχι απλα copy/paste οτι λεει το τμημα Marketing της καθε εταιρείας.

Πάνω σε αυτό το θέμα είχα μια κουβέντα με τον Guzel(που είναι;) . Του είχα πει οτι το Shorai με το twin rotary στα 18000btu είναι το διαμάντι. Τα αλλα Shorai, οχι τοσο...βεβαια, το DNA είναι καλό σε ολη την σειρα.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CorumD είπε

Συμφωνοι, και πρεπει να λέμε τα υπερ και τα κατα του μηχανηματος, οχι απλα copy/paste οτι λεει το τμημα Marketing της καθε εταιρείας.

σε αυτο νομιζω οτι δεν υπαρχει αντιρηση ειμαστε τελικοι καταναλωτες και πρεπει να μοιραζομαστε την εμπειρια μας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

ετσι ακριβως ειναι και πραγματικα καποιοι προτεινουν με πολυ ελαφρια καρδια μηχανηματα που καποιος θα τα εχει μια ζωη η δεν εχει λεφτα να τα αλλαξει με μονο κριτηριο του στυλ ....παρε αυτο εχει eurovent ......παρε αυτο ειναι μαρκα ...... δεν ειναι ετσι συμφουριτες καλο θα ειναι να μιλαμε μονο για τα μηχανηματα που εχουμε και εχουμε δει τι κανουν και παλι με πολυ επιφυλαξη γιατι αυτες οι αποδοσεις ειναι σε συγκεκριμενους χωρους 

Γι αυτο εγραψα οτι πρεπει να δινονται και τα στοιχεια του χωρου.

Εγω πχ θα χρειαστω συντομα ενα 16αρι-18αρι ακομη κι επειδη μαλλον δε προκειται να εχω το μπατζετ που εδωσα για το αλλο Νταικιν θα ζητησω αποψεις απο  το φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...