Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CorumD είπε

Εγω ανέφερα οτι το ΤΟΥΟΤΟΜΙ KURO φαίνεται να ειναι παρόμοιο με το Nemesis Pro. Δεν ξερω τι σχεση εχουν αυτα με το GREE. Ούτε ξέρω αν τα φασον GREE έχουν την ίδια ποιότητα με τα αυθεντικά GREE. Γνωρίζεις κατι παραπανω;

Τα nemesis pro και kuro είναι ολόιδια. Έχουν μέχρι και τους ίδιους συμπιεστές. Και τα δύο βασίζονται στο gree amber. Παρόλο όμως που έχουν την ίδια εσωτερική μονάδα και το ίδιο σασί της εξωτερικής, δεν έχουν τον 2βαθμιο συμπιεστή του amber.

54 λεπτά πριν, dimostr είπε

ετσι ακριβως ειναι και πραγματικα καποιοι προτεινουν με πολυ ελαφρια καρδια μηχανηματα που καποιος θα τα εχει μια ζωη η δεν εχει λεφτα να τα αλλαξει με μονο κριτηριο του στυλ ....παρε αυτο εχει eurovent ......παρε αυτο ειναι μαρκα ...... δεν ειναι ετσι συμφουριτες καλο θα ειναι να μιλαμε μονο για τα μηχανηματα που εχουμε και εχουμε δει τι κανουν και παλι με πολυ επιφυλαξη γιατι αυτες οι αποδοσεις ειναι σε συγκεκριμενους χωρους 

Αν ήταν έτσι, δεν θα προτείνει κανένας. Όχι ότι έχεις άδικο. Αξίζει όμως να αναδειχθούν κάποια χαρακτηριστικά και ιδανικά αυτά που αναφέρονται στα φυλλάδια μιας και στην πράξη δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για κάτι άλλο ή κάποια που όσο γίνεται αντικειμενικά. Και εκεί βέβαια υπάρχει θέμα.

Να πω μια ιστορία. Το παραδίπλα σπίτι από μένα έχει 18αρι Mitsubishi. Αυτό που έχω τραβήξει video και το θεωρώ αντικειμενικα αθόρυβο.Εγώ το asyg24klca. Έρχεται ο πεθερός μια νύχτα και λέει "πωωωω τι ζέστη είναι αυτή εδώ μέσα;" Και λέω , "ναι σκοτώνει το Fujitsu, αλλά μακάρι να μην έκανε τόσο θόρυβο". "Τι λες ρε Δημήτρη; Το Mitsubishi δίπλα ακούγεται περισσότερο" . Και μένω λαλακας... Τουλάχιστον αμφότεροι συμφωνούμε πως το ariston είναι παντελώς αθόρυβο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν ήταν έτσι, δεν θα προτείνει κανένας.

αν μου επιτρεπεις , προταση μπορει να θεωρηθει και απλα η εμπειρια καποιου με συγκεκριμενο μηχανημα πχ ανεβαζω εγω σχεδιαγραμματα απο το kuro shorai daikin και κανω απο κατω τα σχολια το τι κανει το καθενα , πιστευεις οτι πρεπει να πω ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ η ο καθενας να δει μονος του ποιο κανει τι και να κρινει ?

 η θεωρεις πιο αντικειμενικο το στυλ ....παρε αυτο γιατι ειναι  μαρκα ......παρε αυτο εχει πιστοποιηση...... παρε αυτο κανει μια περιουσια αρα θα ειναι καλο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα nemesis pro και kuro είναι ολόιδια. Έχουν μέχρι και τους ίδιους συμπιεστές. Και τα δύο βασίζονται στο gree amber. Παρόλο όμως που έχουν την ίδια εσωτερική μονάδα και το ίδιο σασί της εξωτερικής, δεν έχουν τον 2βαθμιο συμπιεστή του amber.

Tα service manual και του Nemesis Pro και του Amber για 9αρια και 12αρια παραθέτουν τον ιδιο κομπρεσσορα ZHUHAI LANDA QXF-B096zE190A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

GREE vs AUX, Who’s the Winner?

https://www.hacos.cn/en/b5522aa255/

Παλια ηταν "φίλοι" στην αγορά Gree - AUX αλλα τελευταία χρόνια τα τσουγκρίσαν άσχημα.. με την Gree να κατηγορεί την AUX για κλέψιμο πατεντών .. οπως λεει το παραπάνω αρθρο..

Η Aux από όσο γνωρίζω είχε πολλά θέματα ποιότητας και ήταν σε ελεύθερη πτώση. Ο δε πίνακας που έχει αυτή η σελίδα αναφέρεται στην τοπική αγορά της Κίνας και φυσικά είναι πολύ παλιός. Πχ στις εξαγωγές η Midea είναι πάνω από την Gree από όσο γνωρίζω και στα σύνολα έρχονται μεταξύ τους κοντά. Τρίτη πλέον νομίζω ότι έιναι η TCL με Haier και Hisense να ακολουθούν αλλά να μην σου πω και βλακεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yositosi είπε

Η Aux από όσο γνωρίζω είχε πολλά θέματα ποιότητας και ήταν σε ελεύθερη πτώση. Ο δε πίνακας που έχει αυτή η σελίδα αναφέρεται στην τοπική αγορά της Κίνας και φυσικά είναι πολύ παλιός. Πχ στις εξαγωγές η Midea είναι πάνω από την Gree από όσο γνωρίζω και στα σύνολα έρχονται μεταξύ τους κοντά. Τρίτη πλέον νομίζω ότι έιναι η TCL με Haier και Hisense να ακολουθούν αλλά να μην σου πω και βλακεία.

Πηγη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Tα service manual και του Nemesis Pro και του Amber για 9αρια και 12αρια παραθέτουν τον ιδιο κομπρεσσορα ZHUHAI LANDA QXF-B096zE190A

Στα μεγαλύτερα έχεις δει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πηγη?

market talk, για αυτό σου είπα κιόλας το "νομίζω". Γενικά για την Aux πριν κανένα 2χρονο αν θυμάμαι καλά το αστείο μεταξύ των πωλητών διαφόρων εισαγωγέων ήταν ότι "χτυπούσε πόρτες" για συνεργασία και η πρώτη ατάκα τους ήταν "you may have heard some things about our quality but we have improved". Τώρα τι να σου πω... Ιδία άποψη και εμπειρία ΔΕΝ έχω από μοντέλο τους, είτε παλιότερο είτε και νεότερο.

Για τα μεγέθη πωλήσεων εταιρειών, και πάλι market talk αλλά δεν άκουσα ποτέ κανέναν να αμφισβήτησε τα μεγέθη πωλήσεων Gree / Midea. Και πάλι φυσικά αυτό δεν πάει να πει απολύτως τίποτα ως προς το σκέλος "ποιότητα" οπότε να'χαμε να λέγαμε συζήτηση ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

market talk, για αυτό σου είπα κιόλας το "νομίζω". Γενικά για την Aux πριν κανένα 2χρονο αν θυμάμαι καλά το αστείο μεταξύ των πωλητών διαφόρων εισαγωγέων ήταν ότι "χτυπούσε πόρτες" για συνεργασία και η πρώτη ατάκα τους ήταν "you may have heard some things about our quality but we have improved". Τώρα τι να σου πω... Ιδία άποψη και εμπειρία ΔΕΝ έχω από μοντέλο τους, είτε παλιότερο είτε και νεότερο.

Για τα μεγέθη πωλήσεων εταιρειών, και πάλι market talk αλλά δεν άκουσα ποτέ κανέναν να αμφισβήτησε τα μεγέθη πωλήσεων Gree / Midea. Και πάλι φυσικά αυτό δεν πάει να πει απολύτως τίποτα ως προς το σκέλος "ποιότητα" οπότε να'χαμε να λέγαμε συζήτηση ;)  

Εγω το μόνο που εχω δει ειναι οτι η Midea περυσι ειχε βγαλει κατι πανηγυρικους επειδη περασε τη Gree στις ΟNLINE MONO πωλησεις.
Anyway να χανε να λεγαμε λες κι εχει σημασια.

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα μεγαλύτερα έχεις δει;

24αρια ιδια QXFS-D23ZX090A

18αρια ιδια QXF-B141zF030A

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγω το μόνο που εχω δει ειναι οτι η Midea περυσι ειχε βγαλει κατι πανηγυρικους επειδη περασε τη Gree στις ΟNLINE MONO πωλησεις.
Anyway να χανε να λεγαμε λες κι εχει σημασια.

24αρια ιδια QXFS-D23ZX090A

18αρια ιδια QXF-B141zF030A

Αν θυμαμαι καλα και του KURO είναι ακριβως τα ίδια..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν θυμαμαι καλα και του KURO είναι ακριβως τα ίδια..

Το ερωτημα ηταν αν τα Kuro - Nemesis Pro εχουν τον ιδιο με το Amber (2015).
Στα χαρτια εχουν ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγω το μόνο που εχω δει ειναι οτι η Midea περυσι ειχε βγαλει κατι πανηγυρικους επειδη περασε τη Gree στις ΟNLINE MONO πωλησεις.
Anyway να χανε να λεγαμε λες κι εχει σημασια.

24αρια ιδια QXFS-D23ZX090A

18αρια ιδια QXF-B141zF030A

Που τα είδες αυτά ;

Εγώ έχω για το amber 24

93cfae11a0eb53c71cca97d4dcbd4193.png

και για το 18άρι τον ίδιο

ec2b7d3854500ef403e6ca3ed42d934b.png

 

και πάνε μέχρι -30 ενώ nemesis και Kuro -15.

Η gree λέει ότι 2βάθμιοι ενώ Inventor και toyotomi όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που τα είδες αυτά ;

Εγώ έχω για το amber 24

93cfae11a0eb53c71cca97d4dcbd4193.png

και για το 18άρι τον ίδιο

ec2b7d3854500ef403e6ca3ed42d934b.png

και πάνε μέχρι -30 ενώ nemesis και Kuro -15.

Η gree λέει ότι 2βάθμιοι ενώ Inventor και toyotomi όχι.

Το προηγούμενο μοντέλο / σειρά Amber πρεπει να δεις..αν θυμάμαι καλά πλατφόρμα 2016..(Σιγά μην διναν την τελευταια τους τεχνολογία/μοντέλο/γενιά σε φασον)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που τα είδες αυτά ;

Εγώ έχω για το amber 24

93cfae11a0eb53c71cca97d4dcbd4193.png

και για το 18άρι τον ίδιο

ec2b7d3854500ef403e6ca3ed42d934b.png

και πάνε μέχρι -30 ενώ nemesis και Kuro -15.

Η gree λέει ότι 2βάθμιοι ενώ Inventor και toyotomi όχι.

https://www.manualslib.com/manual/1424696/Gree-Gwh24ye-K6dna1a.html?page=5#manual

Νομιζω εβγαζε Standard και Nordic μοντελο.
Το δευτερο για Σκανδιναβια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το προηγούμενο μοντέλο / σειρά Amber πρεπει να δεις..αν θυμάμαι καλά πλατφόρμα 2016..(Σιγά μην διναν την τελευταια τους τεχνολογία/μοντέλο/γενιά σε φασον)

 

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

https://www.manualslib.com/manual/1424696/Gree-Gwh24ye-K6dna1a.html?page=5#manual

Νομιζω εβγαζε Standard και Nordic μοντελο.
Το δευτερο για Σκανδιναβια.

http://gree-bulgaria.com/wp-content/uploads/bsk-pdf-manager/amber-24K_203.pdf

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

https://www.manualslib.com/manual/1424696/Gree-Gwh24ye-K6dna1a.html?page=5#manual

Νομιζω εβγαζε Standard και Nordic μοντελο.
Το δευτερο για Σκανδιναβια.

Έχεις ανεβάσει λάθος μοντέλο.

Το σωστό είναι το GWHΧΧYE-S6DBA2A

https://greeaircondition.gr/archives/tecspecs/ralc/amber_tecspecs2018.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...