Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια παρακολουθώ εδώ και καιρό το νήμα , μια ερώτησ η και από εμένα.

Έχουμε 2 κλιματιστικα PAnasonic στο σπίτι 9αρια, 10 ετιας, όχι inverter- σε δύο δωμάτια με παραπλήσια τετραγωνικα (15 και 20).

Το θέμα είναι ότι στο δωμάτιο των 20 τετραγωνικών δεν μας καλύπτει η θέρμανση (βασικα τις κρυες νυχτες του χειμώνα δουλευει ασταματητα) + οτι ειναι θορυβώδη( κρεβ/ρα).

Σκέφτομαι λοιπον να το μεταφέρω στο γραφείο μου και για την κρεβ/ρα να πάω σε 12αρι με έμφαση στη θερμανση.

Έχω καταλήξει στην ακόλουθη sort list και budget  περιξ των 500 ευρω αλλα έχω μερικές απορίες

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=9183828%2C15026421

 

Απο το λίγο που έχω καταλάβει η πάω σε φασον κινέζικο με μεγάλη εγγύηση ή το ανάποδο (η αλήθεια είναι ότι είμαι οπαδός της εγγύησης).

 

Από ότι είδα οι μεγάλες αλυσίδες (πχ κωτσος, ΜΜ) δίνουν επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια. Σκεφτόμουν λοιπόν (δε βιάζομαι ιδιαίτερα) να περιμένω, να αγοράσω καπόιο απο αυτά απο τις μεγάλες αλυσίδες όταν και εφόσον τα βγάλουν σε καλή τιμή  και να το  συνδυάσω με την επέκταση εγγύησης τους (οπότε ουσιαστικά να πάει στα 5 χρόνια. Δεν ξέρω όμως αν οι εγγυήσεις αυτές έχουν όρους όπως υποχρεωτικη ετήσια συντήρηση επι πληρωμή (όσο και αν έψαξα δε βρήκα κάτι).

Σχετικά με την τιμή από ότι είδα το Fujitsu έχει παίξει και φθηνότερα ενώ το mitsubishi όχι.

 

Έχει και αυτό προσφορ'α ο Κωτσος με ολική πενταετή εγγύηση και σχετικά καλα χαρ/κα αλλα μου φαίνεται μικρο στη θερμανση

 

https://ahi-carrier.gr/el/product/legacy-inverter-r32/

 

Τελικη ερώτηση. Στην περιοχή που μένω έχουμε θέμα με το ρευμα (όπως και σε όλη σχεδον την Ελλαδα από ότι έχω καταλάβει).

Έχω ακούσει ότι τα In;verter έχουν γενικώς ΄θεμα με το Ρευμα και έιναι ίο ευαισθητα σε σχέση με τα συμβατικά. Ισχυει κάτι τέτοιο; Αν ναι υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω (πχ στον πίνακα) για προστασια;

Εννοείται ότι περιμένω και τις προτάσεις σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, trelaras22 είπε

Καλησπέρα.  

Κάποια στιγμή είχα ρωτήσει εδώ για κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο, φθηνό και σχετικά αξιόπιστο, μου είχατε προτείνει της  tcl  ένα μοντέλο, ωστόσο λόγω καραντίνας και λειπών δεν επιχείρησα ν αγοράσω. ήγγικεν λοιπόν η ώρα, παρ όλα αυτά έχω 2 τελευταίες μικροαπορίες.

Κατ αρχάς το μοντέλο που κοιτάω είναι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/15039037/TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51.html  

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1ον: Το αντίστοιχο 12άρι βγαίνει μόνο  40 ευρώ παραπάνω, υπάρχει περίπτωση ν αξίζει τη διαφορά για υπνοδωμάτιο, να δουλεύει ποιό ξεκούραστα, οπότε αυτό σε βάθος χρόνου κάπου να με  ωφελήσει; Δεν έχω ιδέα επι του θέματος, απ ό,τι καταλαβαίνετε.

2ον: Παραμένει καλή επιλογή μέχρι τα 350 ευρώ; Ξανα ρωτάω, επειδή έχει περάσει καιρός  που είχα θέσει την απορία μου εδώ,  ίσως να υπάρχει κάτι καλύτερο. Οποιαδήποτε εναλλακτική πρόταση, για χρήση σε υπνοδωμάτιο, σχετικά αθόρηβο κλπ κλπ,  που να θεωρείτε  οτι αξίζει λίγο περισσότερο απ το συγκεκριμένο, είναι καλοδεχούμενη. Απο βδομάδα θα γίνει η αγορά, οπότε στο δεκαήμερο θα επανέλθω και με το αντίστοιχο  mini review. Ευχαριστώ πολύ. 

Για ψύξη;

11 λεπτά πριν, louben είπε

Παιδια παρακολουθώ εδώ και καιρό το νήμα , μια ερώτησ η και από εμένα.

Έχουμε 2 κλιματιστικα PAnasonic στο σπίτι 9αρια, 10 ετιας, όχι inverter- σε δύο δωμάτια με παραπλήσια τετραγωνικα (15 και 20).

Το θέμα είναι ότι στο δωμάτιο των 20 τετραγωνικών δεν μας καλύπτει η θέρμανση (βασικα τις κρυες νυχτες του χειμώνα δουλευει ασταματητα) + οτι ειναι θορυβώδη( κρεβ/ρα).

Σκέφτομαι λοιπον να το μεταφέρω στο γραφείο μου και για την κρεβ/ρα να πάω σε 12αρι με έμφαση στη θερμανση.

Έχω καταλήξει στην ακόλουθη sort list και budget  περιξ των 500 ευρω αλλα έχω μερικές απορίες

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=9183828%2C15026421

Απο το λίγο που έχω καταλάβει η πάω σε φασον κινέζικο με μεγάλη εγγύηση ή το ανάποδο (η αλήθεια είναι ότι είμαι οπαδός της εγγύησης).

Από ότι είδα οι μεγάλες αλυσίδες (πχ κωτσος, ΜΜ) δίνουν επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια. Σκεφτόμουν λοιπόν (δε βιάζομαι ιδιαίτερα) να περιμένω, να αγοράσω καπόιο απο αυτά απο τις μεγάλες αλυσίδες όταν και εφόσον τα βγάλουν σε καλή τιμή  και να το  συνδυάσω με την επέκταση εγγύησης τους (οπότε ουσιαστικά να πάει στα 5 χρόνια. Δεν ξέρω όμως αν οι εγγυήσεις αυτές έχουν όρους όπως υποχρεωτικη ετήσια συντήρηση επι πληρωμή (όσο και αν έψαξα δε βρήκα κάτι).

Σχετικά με την τιμή από ότι είδα το Fujitsu έχει παίξει και φθηνότερα ενώ το mitsubishi όχι.

Έχει και αυτό προσφορ'α ο Κωτσος με ολική πενταετή εγγύηση και σχετικά καλα χαρ/κα αλλα μου φαίνεται μικρο στη θερμανση

https://ahi-carrier.gr/el/product/legacy-inverter-r32/

Τελικη ερώτηση. Στην περιοχή που μένω έχουμε θέμα με το ρευμα (όπως και σε όλη σχεδον την Ελλαδα από ότι έχω καταλάβει).

Έχω ακούσει ότι τα In;verter έχουν γενικώς ΄θεμα με το Ρευμα και έιναι ίο ευαισθητα σε σχέση με τα συμβατικά. Ισχυει κάτι τέτοιο; Αν ναι υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω (πχ στον πίνακα) για προστασια;

Εννοείται ότι περιμένω και τις προτάσεις σας....

Για θέρμανση συνιστάται το daikin atxc-b μιας και έχει μεγάλο scop για τα χρήματά του.

Αν το δωμάτιο δεν είναι σουρωτήρι, το 25 θα σας καλύψει. Αλλιώς το 35.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, dimostr είπε

και μεις που εχουμε toshiba μεσω διαδικτυου ειναι η εγγυηση , τι εννοεις δηλαδη οτι δεν ισχυει? 

@liakjimενταξει πεφτει και μενα πιο κατω υπο συνθηκες 

1234.png.717357e1007537b627bafc5bcfec8392.png

Το δικό μου, αν και το 12αρη, κολλημένο στα 150w και κανενα on-off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δοκιμασε το Κουρο στο quiet και δες ποσο κατεβαινει...

το εβαλα τωρα θα δω σε λιγο τι θα γραψει 

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Το δικό μου, αν και το 12αρη, κολλημένο στα 150w και κανενα on-off.

παιζει ρολο και ο χωρος και η θερμοκρασια και η ρυθμιση ειναι πολλα που το επηρεαζουν , εγω γιαυτο βαζω μονο διαγραμματα γιατι αυτα δειχνουν τι συμπεριφορες μπορει να διαχειριστει ενα κλιματιστικο σε real life και οχι σε θαλαμους δοκιμων εταιρειων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Eχεις κάνει ενεργοποίηση εσυ? αν εχεις Inventor?

Ναι, έχω πάρει σε σπίτι που νοικιάζω τέλος του 2018 το aria σε 18αρι. Είχε οδηγίες σαφείς στη συσκευασία. Σημείωνες s/n εσωτερικής/εξωτερικής, ημερομηνία αγοράς και αριθμό απόδειξης. Μου έχει σταλεί η βεβαίωση της δεκαετής εγγύηση στο email μου. Και μάλιστα πριν το πάρω είχα μιλήσει με inventor για επιβεβαίωση ότι σε περίπτωση που παθουν κάτι τα πλαστικά της εσωτερικής θα μου τα αλλάξουν (καθότι παθών από το Mitsubishi). Μου είπαν χαρακτηριστικά ότι αν δεν αφορούσε σε κακή εγκατάσταση το τάισμα καλυπτόταν κανονικά. Ελπίζω να μην το επιβεβαιώσω ποτέ.

Και κάτι ευχάριστο. Το Mitsubishi που μου είχε παραδώσει πνεύμα ο ανεμιστήρας εξωτερικής, το έβαλα τυχαία χθες σε ψύξη και δούλεψε!!!! Έκτοτε δουλεύει κανονικά. Τι να πω, έχουν και τα μηχανήματα τα φαντάσματα τους. Γλίτωσα προς το παρόν αφορά νέου.

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Eχεις κάνει ενεργοποίηση εσυ? αν εχεις Inventor?

 

Επεξ/σία από jaguar13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Ναι, έχω πάρει σε σπίτι που νοικιάζω τέλος του 2018 το aria σε 18αρι. Είχε οδηγίες σαφείς στη συσκευασία. Σημείωνες s/n εσωτερικής/εξωτερικής, ημερομηνία αγοράς και αριθμό απόδειξης. Μου έχει σταλεί η βεβαίωση της δεκαετής εγγύηση στο email μου. Και μάλιστα πριν το πάρω είχα μιλήσει με inventor για επιβεβαίωση ότι σε περίπτωση που παθουν κάτι τα πλαστικά της εσωτερικής θα μου τα αλλάξουν (καθότι παθών από το Mitsubishi). Μου είπαν χαρακτηριστικά ότι αν δεν αφορούσε σε κακή εγκατάσταση το τάισμα καλυπτόταν κανονικά. Ελπίζω να μην το επιβεβαιώσω ποτέ.

Και κάτι ευχάριστο. Το Mitsubishi που μου είχε παραδώσει πνεύμα ο ανεμιστήρας εξωτερικής, το έβαλα τυχαία χθες σε ψύξη και δούλεψε!!!! Έκτοτε δουλεύει κανονικά. Τι να πω, έχουν και τα μηχανήματα τα φαντάσματα τους. Γλίτωσα προς το παρόν αφορά νέου.

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με το Aria? Είχες τίποτα θέματα on/off στην θερμανση; (Να φτάνει δλδ συχνά στην επιθυμητή θερμοκρασία που έχεις βαλει,να κλείνει το μηχάνημα και να ξανανοιγει μόλις κρυώσει το σπίτι;)  Η καλύτερα έχεις μετρητή κατανάλωσης; :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ειχα σημειωσει πριν καποιους μηνες καποια μοντελα που μου ειχατε προτείνει αλλα επανέρχομαι στο θεμα να δω αν οι προτάσεις ειναι ακόμα οι ίδιες.
- Για υπνοδωμάτιο το πολυ 15 τετραγωνικά
- 9αρι κλιματιστικο που θα χρησιμοποιειται κυριως για κρυο ( ας ειναι αξιοπρεπης και η αποδοση του στη ζεστη).
- Να έχει μικρη κατανάλωση και κυριως να μην κάνει πολυ θορυβο οι μονάδες μέσα-εξω. Επειδη ειμαι λιγάκι περιεργος στον υπνο, δεν θα ηθελα πολυ φασαρια απο συστολές-διαστολες.
Ιδανικά να έχει και ιονιστή. 
- Οχι πανω απο 450 ευρώ γιατι σκέφτομαι και το κόστος της εγκατάστασης.

Τί προτείνετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Παει κι αλλο. Δοκιμασε κι αργοτερα που θα πεσει κι αλλο η θερμοκρασια. Και με 27 ισως.

το εχω με 26 τωρα αλλα με i feel πιστευω οτι αν το βαλω 27 θα σβησει ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα παιδια επειδη τις διαφορες προσφορες των 10ε τις φοβαμαι και με επιβεβαιωνουν και οι αξιολογησεις....γνωριζουμε σωστο επαγγελματια για συντηρηση 2 κλιματιστικων οικιας στα δυτικα προαστια Αττικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

το εχω με 26 τωρα αλλα με i feel πιστευω οτι αν το βαλω 27 θα σβησει ,

Πατα το τεμπ 4 φορες και δες ποσο διαβαζει το κοντρολ. Αν διαβαζει 26 ανεβασε. Αν διαβαζει 25 θα σβησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πατα το τεμπ 4 φορες και δες ποσο διαβαζει το κοντρολ. Αν διαβαζει 26 ανεβασε. Αν διαβαζει 25 θα σβησει.

26 διαβαζει το εχω βαλει 27 τωρα εκει παλευει στο 120-119148355190_2020-05-16214555.png.6722406e9dd566e634e8fd4f12dcc450.png

εβαλα και το daikin se quiet και 27 και εσβησε περιμενω να δω αν θα αρχισει τα on off

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...