Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Βιντεάκι των 4 λεπτών έγκυρο; lol

Πάρε και ένα 10λεπτο (τόσο αφήνει οριο το streamable μέχρι να κάνω κανάλι στο YouTube να δεις και των 24ωρων) από την καυτή Κρήτη 

Δικό σου

https://streamable.com/f68tri

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, guzel είπε

Πάρε και ένα 10λεπτο (τόσο αφήνει οριο το streamable μέχρι να κάνω κανάλι στο YouTube να δεις και των 24ωρων) από την καυτή Κρήτη 

Δικό σου

https://streamable.com/f68tri

Εγώ δεν έχω λόγω να σε αμφισβητήσω και καλά κάνεις και το υποστηρίζεις αφού είσαι υπερευχαριστημένος και αντικειμενικά είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά στην αγορά, απλά θέλω να μου πεις, σε σπίτι 100τμ έχεις την ίδια θερμοκρασία στον χώρο και ίδια στο υπνοδωμάτιο;  Δεν έχεις π.χ στον χώρο του κλιματιστικού 24 και στα υπνοδωμάτια 27-28; Πως γίνεται με ένα 18άρι να καλύπτεις 100τμ;

Επεξ/σία από argimeg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argimeg είπε

Εγώ δεν έχω λόγω να σε αμφισβητήσω και καλά κάνεις και το υποστηρίζεις αφού είσαι υπερευχαριστημένος και αντικειμενικά είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά στην αγορά, απλά θέλω να μου πεις, σε σπίτι 100τμ έχεις την ίδια θερμοκρασία στον χώρο και ίδια στο υπνοδωμάτιο;  Δεν έχεις π.χ στον χώρο του κλιματιστικού 24 και στα υπνοδωμάτια 27-28; Πως γίνεται με ένα 18άρι να καλύπτεις 100τμ;

Εννοείτε, στα υπνοδωμάτια απλά σπάει τη ζέστη είναι σίγουρα +3 βαθμοί πάνω. Ενιαίο έχω 26, όσο δίνω επιθυμητη.

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CorumD είπε

To δικό μου, ουσιαστικά αθόρυβο...

Απίστευτο..........

Αν δεν βάραγαν στο τέλος παλαμάκια θα έλεγα ότι είναι σβηστο.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, argimeg said:

Πως γίνεται με ένα 18άρι να καλύπτεις 100τμ;

Μόνο αν έχει τρομερή μόνωση. Όσο καλό και να είναι το Shorai, δεν παραβιάζει νόμους της φυσικής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Εννοείτε, στα υπνοδωμάτια απλά σπάει τη ζέστη είναι σίγουρα +3 βαθμοί πάνω. Ενιαίο έχω 26, όσο δίνω επιθυμητη.

spacer.png

Λογικά τότε και τον χειμώνα ισχύει το ίδιο;  Το έχεις στο 22 και στα δωμάτια π.χ. έχεις 19; Την παλεύεις με το κρύο στους 19 ή το ανεβάζεις π.χ στους 25 ώστε στα δωμάτια να έχεις τουλάχιστον 22;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

με 49w δεν δουλεύει συμπιεστής. Εκτός αν και αυτός είναι μαϊμού 

Τοτε εχει μεγαλυτερη πλακα γιατι σημαινει οτι παραγει και ενεργεια

71311042_Screenshot_2020-05-06Kuro-EnergyMonitor.png.87344986e6fe458f641c8971d8cfe4f6.png

 

71311042_Screenshot_2020-05-06Kuro-EnergyMonitor.webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argimeg είπε

Λογικά τότε και τον χειμώνα ισχύει το ίδιο;  Το έχεις στο 22 και στα δωμάτια π.χ. έχεις 19; Την παλεύεις με το κρύο στους 19 ή το ανεβάζεις π.χ στους 25 ώστε στα δωμάτια να έχεις τουλάχιστον 22;  

Το χειμώνα πάντα το δουλεύω στους 23. 

Γενικά πάντως μπορεί να μη πιάνει τις θερμοκρασίες του ενιαίου αλλά τα βράδια σκεπαζομαστε τώρα στις ζεστες. Το βράδυ το βάζω στους 25. Αν είχα θέμα θα έβαζα ανεμιστήρα στο διάδρομο να κατευθεινει εκεί το κρύο αέρα αλλά δεν έχει χρειαστεί. 

Επίσης στο Air flow έχω βάλει τις μισές περσίδες να κοιτάνε προς δωμάτια και τις άλλες μισές να κοιμούνται στον ενιαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όπως καταλαβαίνεις δεν ισχύει ότι καλύπτει 100τμ. 

Εμένα προσωπικά με υπερκαλύπτει. Κάποιος που θέλει το δωμάτιο ψυγείο, όχι.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όπως καταλαβαίνεις δεν ισχύει ότι καλύπτει 100τμ. 

Σε μένα το ίδιο 18αρι καλύπτει ολόκληρο σπίτι 65-70τμ βόρεια Ελλάδα.. επιθυμητή 23,χώρος σαλόνι 23,δωμάτια μέσα περίπου 20. (Θέρμανση)

1 και μισό χειμώνα έβγαλα,ανετοτατα και ούτε ζοριστικε το κλιματιστικό.. Σημείωση ότι σχεδόν δεν έκλεισε ποτέ 24/7. 

Ιδιαιτερότητα του σπιτιού ότι δεν έχει χωλ ..

Τώρα αν κάποιος περίμενει με ένα κλιματιστικό και να το ανοίγει πχ 5-8 ώρες την ημερα και να τον ικανοποιεί.. εκεί σίγουρα θέλει πολλαααααααα btu..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

4 minutes ago, guzel said:

Εμένα προσωπικά με υπερκαλύπτει. Κάποιος που θέλει το δωμάτιο ψυγείο, όχι.

Άλλο να βολεύεσαι κι άλλο πχ να βγάλει μελέτη ο μηχανολόγος μηχανικός που θα λέει ότι το 100τμ σπίτι σου καλύπτεται πράγματι από ένα 18αρι κλιματιστικό.

  

1 minute ago, Rnd1978 said:

Σε μένα το ίδιο 18αρι καλύπτει ολόκληρο σπίτι 65-70τμ βόρεια Ελλάδα.. επιθυμητή 23,χώρος σαλόνι 23,δωμάτια μέσα περίπου 20. (Θέρμανση)

Παρομοίως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Το χειμώνα πάντα το δουλεύω στους 23. 

Γενικά πάντως μπορεί να μη πιάνει τις θερμοκρασίες του ενιαίου αλλά τα βράδια σκεπαζομαστε τώρα στις ζεστες. Το βράδυ το βάζω στους 25. Αν είχα θέμα θα έβαζα ανεμιστήρα στο διάδρομο να κατευθεινει εκεί το κρύο αέρα αλλά δεν έχει χρειαστεί. 

Επίσης στο Air flow έχω βάλει τις μισές περσίδες να κοιτάνε προς δωμάτια και τις άλλες μισές να κοιμούνται στον ενιαιο

Κοίτα και εγώ με 69 τ.μ. το 14άρι που έχω στο σαλόνι (ururu-sarara του 2009) το καλοκαίρι πριν πάμε για ύπνο το έβάζα στους 23 για να έχω στα δωμάτια 25-26 και να είμαι ΟΚ. Αλλά τον χειμώνα δεν λειτουργούσε αυτό το κόλπο και έτσι πήρα άλλα δυο 9άρια atx25 για τα υπνοδωμάτια και τώρα πλεον είμαι super (εκτός από τα χαζό on-off που κάνουν υπό συνθήκες). Απλά μου έκανε εντύπωσει που είπες ότι καλύπτει όλο το σπίτι. Με συμβιβασμούς ναι, γιατί αν είμαι στο σαλόνι εγώ θα παγώνω και ο μικρός μέσα στο δωμάτιο του που παίζει ps4 θα σκάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...