Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Thresh είπε

  

Άλλο να βολεύεσαι κι άλλο πχ να βγάλει μελέτη ο μηχανολόγος μηχανικός που θα λέει ότι το σπίτι σου καλύπτεται πράγματι από ένα 18αρι κλιματιστικό.

Τι να σου πω, τον χειμώνα είχα ποσταρει και τα σώματα εδώ (τεράστια) έτσι είχε κρίνει ο μηχανολόγος. Ήρθε ο Ιάπωνας και έκανε την ανατροπή! ;p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
1 minute ago, guzel said:

Τι να σου πω, τον χειμώνα είχα ποσταρει και τα σώματα εδώ (τεράστια) έτσι είχε κρίνει ο μηχανολόγος. Ήρθε ο Ιάπωνας και έκανε την ανατροπή! 😜

Έκανε μελέτη και πληρώθηκε γι' αυτή ή με το μάτι? 😛

(Η μελέτη δεν είναι απλά αντιστοίχιση σωμάτων σε κλιματιστικό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Έκανε μελέτη και πληρώθηκε γι' αυτή ή με το μάτι? 😛

Πληρώθηκε, επίσης για τον συγκεκριμένο χωρο, αν αναζητήσεις τα μηνύματα μου όσοι είχαν έρθει τότε στο σπίτι, θεωρούσαν το 24αρι toyotomi μικρό!!!!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε αν βολεύεσαι και είσαι ευχαριστημένος εσύ τότε οι γνώμες των άλλων περισεύουν. Εγώ π.χ χειμώνα να έχω 20-21 στο σπίτι δεν αντέχω θέλω 23-24. Καλοκαίρι δεν με πολύ νοιάζει και 29-30 να έχει μέσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, guzel said:

Πληρώθηκε, επίσης για τον συγκεκριμένο χωρο, αν αναζητήσεις τα μηνύματα μου όσοι είχαν έρθει τότε στο σπίτι, θεωρούσαν το 24αρι toyotomi μικρό!!!!:lol:

Κάτι μου λέει ότι είχαν δικιο για το 24αρι (όχι το συγκεκριμένο 😛 ), απλά όπως έγραψα βολεύεσαι. Αυτό όμως έχει διαφορά από το  "καλύπτει 100τμ"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά είναι ότι και ο guzel και εγώ το αφήνουμε ανοιχτό το κλιματιστικό 24/7. (Υποσημείωση και με το Toyo 18 που είχα γινόταν η δουλειά τον μισό χειμώνα που το είχα καλά,μόνο τα on/off του με ενοχλούσαν)

Θεωρώ ότι πολύ πολύ δύσκολα θα χρειαστώ την ονομαστική π.χ. απόδοση του σε φάση συντήρησης θερμόκρασια χώρου.. Εμένα και του @guzelμια φορά ζεσταίνει τον χώρο..(μαλλον πιο σωστά δεν αφήνουμε ποτέ να κρυώσει το σπίτι) μετά κάνει συντήρηση το κλιματιστικό... Δεν είναι σούπερ μάγκικο το κλιματιστικό,ο τρόπος λειτουργίας μας πιστεύω ότι κάνει την διαφορά..(όπως κάνουν και άλλοι βέβαια)

και είμαι 100% σίγουρος ότι μας βοηθάει η διαρρύθμιση του χώρου μας..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Κάτι μου λέει ότι είχαν δικιο για το 24αρι (όχι το συγκεκριμένο 😛 ), απλά όπως έγραψα βολεύεσαι. Αυτό όμως έχει διαφορά από το  "καλύπτει 100τμ"...

Εννοείτε ότι βολεύομαι. Δίνω 23 έχω 23. Δίνω 25 έχω 25 ;)

Στα δωμάτια +-3 βαθμούς. Και η κατανάλωση χώμα, για τον ίδιο χώρο όταν το φασονακι ήθελε 1300w ακατεβατα ο Ιάπωνας τα δίνει με 200-300w :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Rnd1978 said:

Η διαφορά είναι ότι και ο guzel και εγώ το αφήνουμε ανοιχτό το κλιματιστικό 24/7.

Αυτό είναι αυτονόητο και για την πραγματική κάλυψη που λέω.  Δεν σημαίνει ότι αν πχ για 100τμ είναι 1000Btu θα πρέπει να το αναβοσβήνουμε ενώ αν είναι 600 θα είναι ανοιχτό 24/7 και θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα...

 

3 minutes ago, guzel said:

Δίνω 23 έχω 23. Δίνω 25 έχω 25

Όχι όμως και για τα 100τμ... 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Εννοείτε ότι βολεύομαι. Δίνω 23 έχω 23. Δίνω 25 έχω 25 ;)

Στα δωμάτια +-3 βαθμούς. Και η κατανάλωση χώμα, για τον ίδιο χώρο όταν το φασονακι ήθελε 1300w ακατεβατα ο Ιάπωνας τα δίνει με 200-300w :D

Ακόμα να καταλάβεις πως τα watts είναι ισχύς ενώ το σπίτι ζεσταίνεται με ενέργεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ακόμα να καταλάβεις πως τα watts είναι ισχύς ενώ το σπίτι ζεσταίνεται με ενέργεια;

Γι αυτό όπως βλέπεις υπάρχουν και οι KWh.

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι τα υπονοούμενα και η ειρωνεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Rnd1978 said:

Θεωρώ ότι πολύ πολύ δύσκολα θα χρειαστώ την ονομαστική π.χ. απόδοση του σε φάση συντήρησης θερμόκρασια χώρου..

Το θέμα είναι ότι το κλιματιστικό συντηρεί το χώρο που το έχεις, όχι όλο το σπίτι μιας και τα υπόλοιπα δωμάτια δεν έχουν πιάσει αντίστοιχη θερμοκρασία επειδή δεν έχει τον αισθητήρα εκεί για να το καταλάβει.

Αν τον είχε, δεν θα "έπεφτε" και θα προσπαθούσε να ανεβάσει την θερμοκρασία στα δωμάτια (αν το κατάφερνε) με αποτέλεσμα αυτή του χώρου (πχ χωλ) που βρίσκεται να ανεβαίνει πιο ψηλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό είναι αυτονόητο και για την πραγματική κάλυψη που λέω.  Δεν σημαίνει ότι αν πχ για 100τμ είναι 1000Btu θα πρέπει να το αναβοσβήνουμε ενώ αν είναι 600 θα είναι ανοιχτό 24/7 και θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα...

Όχι όμως και για τα 100τμ... 😉

Αυτο που θελω να πω είναι ότι άλλη απόδοση χρειάζεται ένας χώρος για να θερμανθεί και άλλη απόδοση για να συντηρήσει τις απώλειες του..

Και βέβαια δεν θα έλεγα σε κανέναν ότι αν πάρεις ένα 18 π.χ. θα σε καλύψει για 70τμ χώρο.

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το θέμα είναι ότι το κλιματιστικό συντηρεί το χώρο που το έχεις, όχι όλο το σπίτι μιας και τα υπόλοιπα δωμάτια δεν έχουν πιάσει αντίστοιχη θερμοκρασία, αλλά αυτό δεν έχει τον αισθητήρα εκεί για να το καταλάβει. 

Αν τον είχε, δεν θα "έπεφτε" και θα προσπαθούσε να ανεβάσει την θερμοκρασία στα δωμάτια (αν το κατάφερνε) με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του χώρου (πχ χωλ) που βρίσκεται να ανεβαίνει πιο υψηλά.

Εμένα δεν έχει χωλ, και είναι περίπου δεδομένο ότι η θερμοκρασία στα δύο δωμάτια είναι μέγιστο -3C επιθυμητής.. Αυτήν την διαφορά την είχα όταν έξω είχε -5C.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Rnd1978 said:

Και βέβαια δεν θα έλεγα σε κανέναν ότι αν πάρεις ένα 18 π.χ. θα σε καλύψει για 70τμ χώρο.

Ναι αλλά γι' αυτό γράφω τόσο ώρα... 😛

 

  

4 hours ago, guzel said:

Εγώ καλύπτω σπίτι 100τμ με 18αρι.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Ναι αλλά γι' αυτό γράφω τόσο ώρα... 😛

  

 Γράφει : Εγω (αυτός) καλύπτει 100τ.μ χώρο με 18.

Δεν λέει κάποιο ψέμα,και δεν είπε σε κανέναν ότι όλα τα 18,όπου βρίσκονται,ότι διαρρύθμιση χώρου,ότι ανάγκες τις καλύπτει ένα 18.. ;)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Καμποσα αναλογως τις συνθηκες...

katanalwsh.jpg.2fe5b2af275c29d472e82680866da47d.jpg

Το κινεζιφασον kuro με τα μισά λεφτά από το shorai και τέτοια κατανάλωση.Ουαου!

Αλλά είναι αυτό που είπες ανάλογα τις συνθήκες.Δεν νομίζω με 38 βαθμούς εξω και ρυθμιζόμενη στους 26 να έχει τέτοια κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...