Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Φήμες λενε οτι και η Diamond (εξυπνο λάστιχο, έξυπνο κολαν, έξυπνη λάμπα κτλ..) θα φέρει και το έξυπνο κλιματιστικό.. Ετοιμάσου για αγορά :P

Το κολάν μην το προτιμήσετε γιατί υπάρχει η υποψία ότι αυξάνει την τριχοφυία και θα πρέπει να ξυρίζεται κάποιος συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα στην παρεα.

Πρεπει να κινηθω για αγορα 16-18.000 btu κλιματιστικου. Θα μπορουσα να εχω καποιες προτασεις? Δεν υπαρχει συγκεκριμενο budget, αλλα με ενδιαφερει το value4money.

Δηλαδη γενικα δεν ειμαι της λογικης να παρω κατι της πλακας σε μια συσκευη που θα την κρατησεις πανω απο 10 χρονια, αλλα οχι και να δωσω πολλα χρηματα για πολυτελη χαρακτηριστικα ή για την τελειοτητα στην καταναλωση που ομως δε θα κανει αποσβεση ουτε σε 30 χρονια πχ. Η χρηση θα ειναι 95% ψυξη.

Πολυ προχειρα, καπου διαβασα οτι τα Haier Tundra ειναι mitsubishi εσωτερικα, και βλεπω οτι δεν ειναι πανακριβα, εχει νοημα η αγορα ενος τετοιου ή πχ οι σχετικοι θα ενημερωσετε οτι ειναι mitsubishi 5 γενιες πισω?

Οτι προταση δεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Το κολάν μην το προτιμήσετε γιατί υπάρχει η υποψία ότι αυξάνει την τριχοφυία και θα πρέπει να ξυρίζεται κάποιος συνέχεια 

 

Δεν έχω πει ποτε οτι τα κινεζοφασον ειναι κακά κλιματιστικά.. ουτε οτι ολα κανουν κλιγκ κλογκ.. αλλα μην πάμε και στο ανάποδο.. να βγουν οτι ειναι εξίσου καλα με των κατασκευαστών η και ακόμα καλύτερα..  (γιατι προς τα εκει τείνει το θέμα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Δεν εχεις rm mini 3? φτιάξε ενα scene πως το λενε να αλλαζει mode και να κλείνει μετα απο 5 -10  λεπτα.. :)

Και το Ανάποδο (να γυρναει απο fan απο σε ψύξη) οταν το ανοιγεις..

Έδωσες πολύ ωραία ιδέα.

Screenshot_2020-05-20-10-29-39-745_cn_com.broadlink.econtrol_plus.jpg.bd5599065a5697fc55cd37ce1e26b156.jpg

5 λεπτά δίνει μέγιστο χρόνο.

Θα δοκιμάσω να δω αν μπορεί να δουλέψει χωρίς να υπάρξει η ενδιάμεση εντολή για off.

Στο on δεν χρειάζεται να περάσει ενδιάμεσα από ανεμιστήρα σε ψύξη. Αρκεί να δοθεί ενεργοποίηση σε ψύξη.

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Παλι εχω αμφιβολίες για το Finlux 24000 .. 5.38 SCOP? Και της Θερμης ζωνης να είναι .. παλι πολλα ειναι.. 

Και εγώ. Για αυτό έβαλα την παρένθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Έδωσες πολύ ωραία ιδέα.

Screenshot_2020-05-20-10-29-39-745_cn_com.broadlink.econtrol_plus.jpg.bd5599065a5697fc55cd37ce1e26b156.jpg

5 λεπτά δίνει μέγιστο χρόνο.

Θα δοκιμάσω να δω αν μπορεί να δουλέψει χωρίς να υπάρξει η ενδιάμεση εντολή για off.

Στο on δεν χρειάζεται να περάσει ενδιάμεσα από ανεμιστήρα σε ψύξη. Αρκεί να δοθεί ενεργοποίηση σε ψύξη.

Και εγώ. Για αυτό έβαλα την παρένθεση.

Βρε βάλε toshiba να ξεμπερδευεις 

 

 

 

υγ. αστειεύομαι ε ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Εξωτερική 31.5 ζήτηση 26.νεμεσις προ 12αρι

Screenshot_2020-05-19-11-19-57-080_com.tuya.smartlife.jpg

Δοκίμασες το συνδυασμό πλήκτρων για ενεργοποίηση του SE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, guzel είπε

Βρε βάλε toshiba να ξεμπερδευεις

Κάντε ντε έναν έρανο κάθε χρόνο να αλλάζω μηχάνημα για δοκιμές/σύγκριση. Θα το γούσταρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έδωσες πολύ ωραία ιδέα.

Screenshot_2020-05-20-10-29-39-745_cn_com.broadlink.econtrol_plus.jpg.bd5599065a5697fc55cd37ce1e26b156.jpg

5 λεπτά δίνει μέγιστο χρόνο.

Θα δοκιμάσω να δω αν μπορεί να δουλέψει χωρίς να υπάρξει η ενδιάμεση εντολή για off.

Στο on δεν χρειάζεται να περάσει ενδιάμεσα από ανεμιστήρα σε ψύξη. Αρκεί να δοθεί ενεργοποίηση σε ψύξη.

Και εγώ. Για αυτό έβαλα την παρένθεση.

Κλείνεις το κλιμα, το ανοιγεις σε FAN και το ξανακλείνεις?

Το πρώτο βήμα μπορεις να το βγάλεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 

Δεν έχω πει ποτε οτι τα κινεζοφασον ειναι κακά κλιματιστικά.. ουτε οτι ολα κανουν κλιγκ κλογκ.. αλλα μην πάμε και στο ανάποδο.. να βγουν οτι ειναι εξίσου καλα με των κατασκευαστών η και ακόμα καλύτερα..  (γιατι προς τα εκει τείνει το θέμα :P )

Όπως έχω πει και παλιότερα το να τσουβαλιαζεις όλα τα πράγματα και να θεωρείς ότι όλα είναι ίδια είναι δείγμα ηλιθιότητας αυτό συμβαίνει εδώ , ότι δεν είναι μάρκα είναι σκάρτο , με αυτή την λογική να πω και γω ότι.ΟΛΑ τα daikin έχουν την προβληματικη συμπεριφορά που εμφανίζει αυτό που έχω εγώ που μπορεί και να οφείλεται στο χώρο που είναι τοποθετειμενο  και να λέω από το  πρωί μέχρι το βράδυ μην αγοράζεται daikin είναι σκάρτο ,γιατί εδώ μέσα αυτό κάνουν κάποιοι και μας έχουν πρήξει τα &-+6#; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί.

Υπάρχει κλιματιστικό που να είναι φορητό χωρίς να έχει φυσούνα για να βγάζει τον ζεστό αέρα? 
Με λίγα λόγια χωρίς να χρειάζεται εγκατάσταση ή τρύπες.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί.

Υπάρχει κλιματιστικό που να είναι φορητό χωρίς να έχει φυσούνα για να βγάζει τον ζεστό αέρα? 
Με λίγα λόγια χωρίς να χρειάζεται εγκατάσταση ή τρύπες.

Ευχαριστώ.

Απο όσο ξέρω οχι.. εκτος και αν εννοεις τα Air Coolers.. που δεν εχουν ομως καμια σχεση με την τεχνολογία των κλιματιστικών..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Κλείνεις το κλιμα, το ανοιγεις σε FAN και το ξανακλείνεις?

Το πρώτο βήμα μπορεις να το βγάλεις :)

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και είμαι εκτός σπιτιού.

Απλά δεν είμαι σίγουρος αν ενώ είναι αναμμένο σε πχ ψύξη, μπορεί να δεχτεί εντολή για on σε ανεμιστήρα. Δεν βλέπω να υπάρχει σκέτη εντολή αλλαγής λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και είμαι εκτός σπιτιού.

Απλά δεν είμαι σίγουρος αν ενώ είναι αναμμένο σε πχ ψύξη, μπορεί να δεχτεί εντολή για on σε ανεμιστήρα. Δεν βλέπω να υπάρχει σκέτη εντολή αλλαγής λειτουργίας.

Δεν ξέρω πως ειναι το τηλεχειριστιριο σου στο RM mini 3, το χειρότερο σενάριο ειναι ομως να έχεις ανοιχτο κλιματιστικό σου (η ετσι να νομίζει το τηλεχειριστήριο) και να πατησεις το κουμπί που θες αλλαγης MODE (ωστε να το μάθει / δει την IR εντολη το RM) και μετα ολα γίνονται.. Κάπως ετσι έβαλα σχεδον ολα τα κουμπια του τηλεχειριστηριου toshiba, που βεβαίως και δεν τα ειχαν στο default τηλεχειριστήριο της εφαρμογης RM.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Έλα μου ντε. Που κάνουμε καταγγελία ;

Λάθος είναι και το ταμπελάκι του crystal III στον Κωτσόβολο. Τους έστειλα email.

Λαθος εχει και στα σπεκς η ιδια η ινβεντορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχει κανείς προσωπική άποψη για αυτό;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy

Δεν βρίσκω πολλές κριτικές στο skroutz. Η τιμή του μαζί με εγκατάσταση είναι VFM κατά την γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...