Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, yannismc είπε

αν αξίζει να πάω απο 290€ Tcl με ΔΕΚΑΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ στα 800€ Shorai edge για 7ετη; Τα 500€ ευρώ αυτά θα κερδίσω σε κατανάλωση;

 

Το TCL και το SHORAI απευθύνονται σε διαφορετικούς αγοραστές. Το TCL είναι μια καλη λύση πολυ χαμηλού κόστους. Tο Edge είναι κλιματιστικό αιχμής, με κορυφαία SEER/SCOP, χαμηλό θόρυβο και την ποιότητα κατασκευής TOSHIBA. Ενας που έχει οικονομική άνεση δεν θα παει σε TCL. Θέλει την ποιότητα του TOSHIBA. To αν και πότε θα γίνει απόσβεση είναι μεγάλη κουβέντα με πολλούς παραμέτρους. Αλλα ναι, υπο συνθήκες, η απόσβεση μπορεί να γίνει και σύντομα.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, CorumD είπε

Το TCL και το SHORAI απευθύνονται σε διαφορετικούς αγοραστές. Το TCL είναι μια καλη λύση πολυ χαμηλού κόστους. Tο Edge είναι κλιματιστικό αιχμής, με κορυφαία SEER/SCOP, χαμηλό θόρυβο και την ποιότητα κατασκευής TOSHIBA. Ενας που έχει οικονομική άνεση δεν θα παει σε TCL. Θέλει την ποιότητα του TOSHIBA. To αν και πότε θα γίνει απόσβεση είναι μεγάλη κουβέντα με πολλούς παραμέτρους. Αλλα ναι, υπο συνθήκες, η απόσβεση μπορεί να γίνει και σύντομα.

 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε 50 χρόνια απόσβεση εννοούσα. Δεν ξέρω γιατί έβαλα το σύμβολο του ευρώ.

Η αλήθεια είναι ότι η σελίδα tclgreece δεν έχει και τις αναλυτικότερες πληροφορίες.

Πάντως το premium που λένε, το βλέπω με χαμηλότερο seer από τα 51/412 κ χωρίς τη λειτουργία "αυτόματη οριζόντια κίνηση περσίδας".

Επίσης το 412 ενώ σε site εμπόρων το λένε με wifi / ιονιστή (φίλτρα ιονισμού πιο σωστά), εκεί δεν λένε κάτι.

Πάντως βλέπω στο premium σε site εμπόρων πάλι , ότι είναι wifi ready, με φίλτρα ιονισμού και με mute λειτουργία.

To θέμα είναι ότι το 412 έχει wifi μέσα, mute, φίλτρα ιονισμού και καλύτερο seer (6.6), οπότε αν κάτι μας διαφεύγει, δεν βλέπω κάποιον λόγο για να προτιμήσει κάποιος το premium.

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409384/tcl-elite-plus-tac-09chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html

Επίσης δεν λένε κάπου για το μήκος του σωλήνα. Το στάνταρ που βλέπουμε σε άλλες εταιρείες, είναι από 1.5 (daikin ATXΜN) , 2μ (toshiba) και 3μ οι περισσότερες.

Όλα τα ανωτέρω θα τα έλυνα με ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο + παράπονο για τα ελλειπή στοιχεία.

Τελικά αγοράστηκε μολις το ΧΑ412. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες και το χρόνο τους.

καταλαβαίνω τι λες για τη διαφορά ποιότητας, αλλά για περιστασιακή χρήση για ψύξη ενος μικρού χώρου που έτσι κι αλλιως είναι καλά μονωμένος δεν έβλεπα το λόγο να πάω σε πιο ακριβή λύση από τη στιγμή που υπάρχει 10ετή εγγύηση και γενικά θεωρείται αξιοπιστο μηχάνημα.

και πάλι ευχαριστώ πολύ. Εννοείται αστειευόμουν και δεν ήταν προσωπικό για κανένα το σχόλιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για να μην υπάρχουν παράπονα ότι δεν ασχολούμαστε με τα κινέζικα, GE 18αρη!

Εννοείται GE MONO στα ψυγεία! :D

Screenshot (26).png

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CorumD είπε

Και για να μην υπάρχουν παράπονα ότι δεν ασχολούμαστε με τα κινέζικα, GE 18αρη!

Εννοείται GE MONO στα ψυγεία! :D

Screenshot (26).png

Ποιο GE ειναι αυτο.
Ψυξη?

Δεν το ειχες στη λιστα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Ποιο GE ειναι αυτο.
Ψυξη?

Δεν το ειχες στη λιστα 😁

Το εχω στην κουζίνα! Κινέζικο General Electric απο το 2008, αν και έχει βγάλει 2 ζημιές, μια με τον θερμοστάτη και μία με την αντίσταση απόψυξης...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα τα φωτα σας σε θεμα κλιματιστικων που με απασχολει.

Σκεφτομαι να μετακομισω και στο νεο σπιτι (3 υπνοδωματια) υπαρχει ενιαιος χωρος κουζινα, τραπεζαρια,σαλονι σε σχηματισμο Γ περιπου 52 τ.μ. ( 10 x 7 x 5 x 3.5 x 5 x 3.5 σε μετρα) και κυρια κρεβατοκαμαρα 16τ.μ. Τωρα εχω δυο Toyotomi Kuro wifi 18 και 12 και σιγουρα θα χρειαστω αλλα δυο για τα αλλα υπνοδωματια.

  • Το 18αρι θα με καλυψει για το μεγαλο χωρο ωστε να επενδυσω σε αλλα δυο μικρα Toyotomi?
  • Να επενδυσω σε καποια αλλη καλυτερη μαρκα/σειρα για ολο το σπιτι και να τα δωσω στην αδερφη μου που ψαχνει?

Θελω: 

  1. Να ειναι αθορυβα (ειδικα για τα υπνοδωματια silent mode 20db και κατω ), με wifi και αν εχουν ιονιστη ακομη καλυτερα.
  2. Να ειναι απο την ιδια εταιρεια, ωστε με ενα app να τα ελεγχω ολα, και με ποιότητα κατασκευής.
  3. Κατα 90% η αγορα θα γινει απο Κωτσοβολο .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, spaek είπε

Θα ηθελα τα φωτα σας σε θεμα κλιματιστικων που με απασχολει.

Σκεφτομαι να μετακομισω και στο νεο σπιτι (3 υπνοδωματια) υπαρχει ενιαιος χωρος κουζινα, τραπεζαρια,σαλονι σε σχηματισμο Γ περιπου 52 τ.μ. ( 10 x 7 x 5 x 3.5 x 5 x 3.5 σε μετρα) και κυρια κρεβατοκαμαρα 16τ.μ. Τωρα εχω δυο Toyotomi Kuro wifi 18 και 12 και σιγουρα θα χρειαστω αλλα δυο για τα αλλα υπνοδωματια.

  • Το 18αρι θα με καλυψει για το μεγαλο χωρο ωστε να επενδυσω σε αλλα δυο μικρα Toyotomi?
  • Να επενδυσω σε καποια αλλη καλυτερη μαρκα/σειρα για ολο το σπιτι και να τα δωσω στην αδερφη μου που ψαχνει?

Θελω: 

  1. Να ειναι αθορυβα (ειδικα για τα υπνοδωματια silent mode 20db και κατω ), με wifi και αν εχουν ιονιστη ακομη καλυτερα.
  2. Να ειναι απο την ιδια εταιρεια, ωστε με ενα app να τα ελεγχω ολα, και με ποιότητα κατασκευής.
  3. Κατα 90% η αγορα θα γινει απο Κωτσοβολο .

Μήπως έχει δει πόσο σου καίει στο 18άρι kuro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, guzel είπε

Νομίζω για tcl είσαι. Μη σκέφτεσαι καν για shorai, δεν θα ταιριάξει στο χώρο σου θεωρώ.

Μα εγώ νόμιζα ότι το υπερκλιμαριστικα της Toshiba αλλάζουν και προσαρμοζονται για να λειτουργούν σε κάθε χωρο. Από σπηλιά και περίπτερο μέχρι κλειστό γήπεδο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Μα εγώ νόμιζα ότι το υπερκλιμαριστικα της Toshiba αλλάζουν και προσαρμοζονται για να λειτουργούν σε κάθε χωρο. Από σπηλιά και περίπτερο μέχρι κλειστό γήπεδο. 

Ότι νομίζει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Μα εγώ νόμιζα ότι το υπερκλιμαριστικα της Toshiba αλλάζουν και προσαρμοζονται για να λειτουργούν σε κάθε χωρο. Από σπηλιά και περίπτερο μέχρι κλειστό γήπεδο. 

Πρόσεχε Βασίλη, έτσι και δούμε Edge να ινβερτάρει σωστά σε περίπτερο δεν θα μπορεί κανένας να μπει και να πει οτιδήποτε στον Guzel! :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Συμφωνώ, απλά επειδή τον "τρώει" λίγο η περιέργεια 😁

Λοιπον το εσβησα  Ανθρακες ο θησαυρος...😠😠😠😡😡😡

IMG_20200530_145514-min.jpg

15 ώρες πριν, Lofarek είπε

Εχω κουμπωσει αλλον μετρητη (αλλη μαρκα) πανω σε αυτον και μετραγα το ιδιο πραγμα και οι δυο ειχαν την ιδια μετρηση...εχω τρεις διαφορετικους μερτητες πριζας σπιτι. Αλλα το θεμα ειναι οτι το λενε και οι προδιαγραφες του σε πληρως ευνοικες εξωτερικες θερμοκρασιες οπως ειναι αυτες που ειμαστε τωρα 60w min για ψυξη και 120 w για θερμανση. Και αυτο ειναι μια μεση προς καλη  σειρα της daikin σκεψου τι "παπαδες" αποδοση vs καταναλωση θα εχει το sarara...

Για τους μετρητες που ελεγα ...

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Για το Daikin μην έχεις αμφιβολίες. Τόσο δίνει και η ίδια η Daikin αν δεις τον πίνακα. 120 στη θέρμανση και 60 στη ψύξη.

Για τα 49 του kuro το παραδέχομαι ότι δεν τα πολύπιστεύω.

Και ενα τεστακι θορυβου στα 230w ψυξη ρυθμιση για 18 βαθμους μεσα σε οχι eco αλλα σε silent mode για την εξωτερικη μοναδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μήπως έχει δει πόσο σου καίει στο 18άρι kuro;

Οχι, δεν το εχω μετρησει ποτε και το χρησιμοποιω μονο για ψυξη. Ασε που ειναι συνδεμενο πανω στον πινακα..

Επεξ/σία από spaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε η εγκατάσταση του Inventor Aria 9000 btu σήμερα. Περιμένω και το HS110 την Παρασκευή για να δω μετρήσεις και συμπεριφορά.

B35E74C8-46F9-4B88-BD81-E73A28C207A5.jpeg

D36D556E-A4D7-423E-AA33-58F436859C5F.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Locko είπε

Έγινε η εγκατάσταση του Inventor Aria 9000 btu σήμερα. Περιμένω και το HS110 την Παρασκευή για να δω μετρήσεις και συμπεριφορά.

B35E74C8-46F9-4B88-BD81-E73A28C207A5.jpeg

D36D556E-A4D7-423E-AA33-58F436859C5F.jpeg

Εγκατάσταση από τα lidl.
Το μηχάνημα παίρνει παροχή από έξω αλλά για να γλιτώσει καλώδιο έχει στριμώξει καλώδια στην εσωτερική κλέμμα. Μετά αναρωτιούνται γιατί έκαψε πλακέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, yannismc είπε

Με βάση αυτά που διάβασα σε αυτό το νήμα,και με συμβουλή από ένα συνάδελφο που ήταν εγκαταστάτης κλιματιστικών παλιότερα σκέφτομουν να αγοράσω το TCL XA51 αλλά μετά από μια έρευνα αγοράς διαπιστωσα ότι δεν υπάρχει πια είναι παλιό μοντέλο. και μου προτείνουν όλοι οι πωλητές το premium σαν το νεότερο μοντέλο που το αντικαθιστά.
το βρίσκω στα 290€ και μάλιστα μου είπαν ότι το wifi στικάκι το δίνει ανευ χρέωση η εταιρεία και θα μου το στείλουν!

Βασικό μου κριτήριο είναι ο ΘΟΡΥΒΟΣ (κρεβατοκάμαρα), ο χώρος είναι μικρός 12τμ (4μ x 3 μ), και θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ψύξη. Αρχικά είχα βρει σαν πιο αθόρυβο Mitsubishi MSZ/MUZ-LN25VG, σε άλλο επίπεδο τιμών φυσικά, αλλά ο συνάδελφος με απέτρεψε ως χειρότερη επιλογή γιατί "η Mitsubishi δεν έχει καθόλου υποστήριξη στην Ελλάδα πια".

Επίσης στο manual βρήκα τη μέγιστη απόσταση εσωτερική και εξωτερικής αλλά "ελαχιστο μήκος σωληνώσεων" δεν βρήκα στο manual.

Προτείνεται κάποιο άλλο;

Πολλά λεφτά το LN της Mitsubishi για την δική σου χρήση .  Το θες μόνο για ψύξη . Αν το ήθελες και για θέρμανση με την προϋπόθεση ότι θα δουλεύει ατέλειωτες ώρες κάθε μέρα χειμώνα καλοκαίρι τότε ναι θα ήταν υποψήφιο . 

Γενικά κλιματιστικά απο 23db και κάτω στην χαμηλή σκάλα τα λές αθόρυβα .
Εσένα σε ενδιαφέρει στην ψύξη το SEER του κλιματιστικού να είναι όσο πιο μεγάλο γίνεται για μέγιστη οικονομία . 
Το TCL που κοιτάς (Premium)  έχει SEER= 6.3 και θόρυβο στη χαμηλή σκάλα: 19db

Αν θες μεγαλύτερη οικονομία με 10 χρόνια εγγύηση δες τα παρακάτω:
https://www.skroutz.gr/s/18629546/Inventor-Aria-AR3VI32-09WF-AR3VO32-09.html
SEER= 7.0
θόρυβο στη χαμηλή σκάλα: 20db
και 
https://www.skroutz.gr/s/23188266/Inventor-Dark-DRVI32-09WF-DRVO32-09.html
SEER= 8.5
θόρυβο στη χαμηλή σκάλα: 20db

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...