Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε ευχαριστω,την διαβασα την κριτικη σου...η προσφορα με τον φπα ισχυει μονο στο τοπικο καταστημα(για  χτες και για σημερα μονο,τυχαια την βρηκα και γω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω αγοράσει δύο κορυφαία Α+++/Α+++ κλιματιστικά 9άρι και 10άρι και θέλω να βάλω το ένα στην κρεβατοκάμαρα(12τ.μ.) και παρότι γνωρίζω αρκετές από τις διαφορές τους δυσκολεύομαι να αποφασίσω ποιο από τα δύο να βάλω. Είναι το Daikin Perfera Atxm25m και το Toshiba Daiseikai 9 10PAVPG-E. Αν κάποιος γνώστης μπορεί να μου δώσει μια τεκμηριωμένη άποψη θα βοηθούσε πολύ για να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω και ποιο θα πουλήσω(αν και αρχικά έβαλα το daikin σε αγγελία δεν είμαι σίγουρος).

https://www.skroutz.gr/s/8859809/Daikin-Siesta-ATXM25M-ARXM25M.html

https://www.skroutz.gr/s/16729528/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-10PAVPG-E-RAS-10PKVPG-E.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Περί Toshiba Edge.

Μίλησα τηλεφωνικά με την υποστήριξη και ο τεχνικός μού είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση λόγω μικρότερης καλωδίωσης των 2μ., εφόσον ισχύει αυτό.

Απλά, πρέπει να κάνω ό,τι λένε οι όροι της εγγύησης, "για να μη μαλώσουμε", είπε χαριτολογώντας.

 

Τώρα, θα ήθελα μια βοήθεια με το TP-Link Hs110.

Κατέβασα το Kasa app, όπως και το .exe για PC, πρόσθεσα τη συσκευή. Μετά;

Τι κάνω με το localhost:3000 ;

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Πρέπει να κάνω κάποιο ονλάιν register το προϊόν;

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Apostolis_Ts είπε

σε ευχαριστω,την διαβασα την κριτικη σου...η προσφορα με τον φπα ισχυει μονο στο τοπικο καταστημα(για  χτες και για σημερα μονο,τυχαια την βρηκα και γω...)

Δηλαδή βγαίνει 380€ εγκατεστημένο;

Πέρυσι το πήρα 400€ εγκατεστημένο ( και 50€ ακόμα λόγω ανακύκλωσης).

Αν θες 10 χρόνια εγγύηση και ιονιστη, ας πας στο Inventor Aria στα περίπου 400€ αλλά χωρίς εγκατάσταση.

Αλλιώς 380€ είναι καλή τιμή.

4 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα.

Περί Toshiba Edge.

Μίλησα τηλεφωνικά με την υποστήριξη και ο τεχνικός μού είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση λόγω μικρότερης καλωδίωσης των 2μ., εφόσον ισχύει αυτό.

Απλά, πρέπει να κάνω ό,τι λένε οι όροι της εγγύησης, "για να μη μαλώσουμε", είπε χαριτολογώντας.

Τώρα, θα ήθελα μια βοήθεια με το TP-Link Hs110.

Κατέβασα το Kasa app, όπως και το .exe για PC, πρόσθεσα τη συσκευή. Μετά;

Τι κάνω με το localhost:3000 ;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Πρέπει να κάνω κάποιο ονλάιν register το προϊόν;

Τρέχεις το exe , ανοίγει ένα παράθυρο dos με κάτι νούμερα και πας σε έναν browser πχ Firefox ή ότι έχεις και χτυπάς τη διεύθυνση που είπες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Και εγώ το ίδιο θα έβαζα σε αγγελία.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το Daikin είναι πιο αθόρυβο και επίσης έχει ανιχνευτή για να μην ρίχνει τον αέρα πάνω σου, κάτι το οποίο δεν έχει το Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, George! είπε

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το Daikin είναι πιο αθόρυβο και επίσης έχει ανιχνευτή για να μην ρίχνει τον αέρα πάνω σου, κάτι το οποίο δεν έχει το Toshiba.

Τα έχεις ανοίξει τα κλιματιστικά;

Πόσο τα πουλάς;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δηλαδή βγαίνει 380€ εγκατεστημένο;

Πέρυσι το πήρα 400€ εγκατεστημένο ( και 50€ ακόμα λόγω ανακύκλωσης).

Αν θες 10 χρόνια εγγύηση και ιονιστη, ας πας στο Inventor Aria στα περίπου 400€ αλλά χωρίς εγκατάσταση.

Αλλιώς 380€ είναι καλή τιμή

ναι,380 εγκατεστημενο... για το haier εχεις καποια αποψη (380 και αυτο με εγκατασταση)?

Τρέχεις το exe , ανοίγει ένα παράθυρο dos με κάτι νούμερα και πας σε έναν browser πχ Firefox ή ότι έχεις και χτυπάς τη διεύθυνση που είπες.

 

Επεξ/σία από Apostolis_Ts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, George! είπε

Έχω αγοράσει δύο κορυφαία Α+++/Α+++ κλιματιστικά 9άρι και 10άρι και θέλω να βάλω το ένα στην κρεβατοκάμαρα(12τ.μ.) και παρότι γνωρίζω αρκετές από τις διαφορές τους δυσκολεύομαι να αποφασίσω ποιο από τα δύο να βάλω. Είναι το Daikin Perfera Atxm25m και το Toshiba Daiseikai 9 10PAVPG-E. Αν κάποιος γνώστης μπορεί να μου δώσει μια τεκμηριωμένη άποψη θα βοηθούσε πολύ για να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω και ποιο θα πουλήσω(αν και αρχικά έβαλα το daikin σε αγγελία δεν είμαι σίγουρος).

https://www.skroutz.gr/s/8859809/Daikin-Siesta-ATXM25M-ARXM25M.html

https://www.skroutz.gr/s/16729528/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-10PAVPG-E-RAS-10PKVPG-E.html

Εγώ θα κρατούσα το daiseikai, κορυφαίο μοντέλο που λίγοι το έχουν σε σύγκριση με τα υπόλοιπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ θα κρατούσα το daiseikai, κορυφαίο μοντέλο που λίγοι το έχουν σε σύγκριση με τα υπόλοιπα. 

Και το perfera λίγοι το έχουν γιατί οι περισσότεροι παίρνουν τα φθηνά Daikin. Επίσης το Daikin κατασκευάζεται στην Τσεχία ενώ το Toshiba στην Ταϊλάνδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Apostolis_Ts είπε

 

Όχι δυστυχώς. Έχει μικρότερο seer , άρα λίγο περισσότερο €€€ στη χρήση, όχι κάτι σπουδαίο. Πιο ευνοϊκούς όρους εγγύησης. Παρόμοιο θόρυβο. Δεν έχει WiFi.

Μόλις τώρα, George! είπε

Και το perfera λίγοι το έχουν γιατί οι περισσότεροι παίρνουν τα φθηνά Daikin. Επίσης το Daikin κατασκευάζεται στην Τσεχία ενώ το Toshiba στην Ταϊλάνδη.

Νομίζω η απάντηση είναι απλή. Αν θες εγγύηση 7 ετών πας Toshiba αντί για 5 ( αν είναι από dealer Daikin). Αν θες τα έξτρα χαρακτηριστικά πας στο Daikin. Στην πράξη λογικά θα είναι παρόμοια τα χρήματα σε χρήση για τόσο μικρό χώρο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, George! είπε

Και το perfera λίγοι το έχουν γιατί οι περισσότεροι παίρνουν τα φθηνά Daikin. Επίσης το Daikin κατασκευάζεται στην Τσεχία ενώ το Toshiba στην Ταϊλάνδη.

Μην το λες αυτο το δικο μου perfera που πηρα την προηγουμενη εβδομαδα ειναι nade in turkey φτιαχνει και εκει πλεον η daikin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lofarek είπε

Μην το λες αυτο το δικο μου perfera που πηρα την προηγουμενη εβδομαδα ειναι nade in turkey φτιαχνει και εκει πλεον η daikin

Και νόμιζα ότι φτιάχνει εκεί μόνο τα φθηνά μοντέλα γιατί όταν το πήρα είδα τς φθηνές σειρές της Daikin να γράφουν Made in Turkey και τα Perfera Made in Czech Republic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, panostx είπε

Δεν νομίζω πως θα τους έπειθα να πάρουν TCL ή Inventor. Το Daikin (στα 780€ στο skroutz) δεν είναι καλύτερη επιλογή από το Inventor; (wifi δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί..)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

To 9άρι Daikin καίει λιγότερο στην θέρμανση και περισσότερο στη ψύξη απο το Aria . 
To 18άρι Daikin καταναλώνει σχεδόν το ίδιο στη θέρμανση (μια πολύ μικρή διαφορά) και ακριβώς το ίδιο στη ψύξη . 
Αν τα πάρεις τα Daikin απο επίσημο συνεργάτη της Daikin σου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση αλλά με προϋπόθεση να γίνονται συντηρήσεις κάθε χρόνο . Αν τα πάρεις απο οποιοδήποτε άλλο κατάστημα δίνουν 3 χρόνια εγγύηση . 

Για την χρήση που τα θες πιο VFM θεωρώ την σειρά Aria  και πέρα απο τα features που δεν σε ενδιαφέρουν, δίνουν 10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσει. Το θεωρώ μεγάλο συν διότι πολλές φορές αν ένα κλιματιστικό βγάλει βλάβη δεν συμφέρει η επισκευή λόγω κόστους πόσο μάλλον όταν αναφερόμαστε στα Daikin που έχουν πανάκριβα ανταλλακτικά .
Ζύγισέ τα  ! 

18 ώρες πριν, guzel είπε

Εννοείτε καλύτερη.

Επώνυμα είναι τα Toshiba,Fujitsu,Mitsubishi,Daikin

(η σειρά είναι τυχαία)

Τα inventor είναι μπας κλας, ωστόσο σε κάποιους καλύπτουν μια χαρά τις ανάγκες τους. Το όνομα τους περιορίζεται στην εγχώρια αγορά.

Ελληνική εταιρεία αλλά κάνεις λάθος σε αυτό . Εχουν εξαγωγική δραστηριότητα σε 50 χώρες . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, George! είπε

Και νόμιζα ότι φτιάχνει εκεί μόνο τα φθηνά μοντέλα γιατί όταν το πήρα είδα τς φθηνές σειρές της Daikin να γράφουν Made in Turkey και τα Perfera Made in Czech Republic.

Το θεμα ειναι οτι ο "γειτονας" ειχε και συνεχιζει να εχει επενδυσεις απο βιομηχανικους κολοσσους ενω εμεις περιμενουμε μονο απο εναν ανυπαρκτο για φετος τουρισμο. Λυπαμαι αλλα ολα αυτα δεν μας διδασκουν τιποτε.. Το daisekai 8 εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...