Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, George! είπε

Έχω αγοράσει δύο κορυφαία Α+++/Α+++ κλιματιστικά 9άρι και 10άρι και θέλω να βάλω το ένα στην κρεβατοκάμαρα(12τ.μ.) και παρότι γνωρίζω αρκετές από τις διαφορές τους δυσκολεύομαι να αποφασίσω ποιο από τα δύο να βάλω. Είναι το Daikin Perfera Atxm25m και το Toshiba Daiseikai 9 10PAVPG-E. Αν κάποιος γνώστης μπορεί να μου δώσει μια τεκμηριωμένη άποψη θα βοηθούσε πολύ για να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω και ποιο θα πουλήσω(αν και αρχικά έβαλα το daikin σε αγγελία δεν είμαι σίγουρος).

https://www.skroutz.gr/s/8859809/Daikin-Siesta-ATXM25M-ARXM25M.html

https://www.skroutz.gr/s/16729528/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-10PAVPG-E-RAS-10PKVPG-E.html

Αν το θελεις κυριως για ψυξη κρατα το Toshiba. Στις πολλες ζεστες ειναι πιο αποδοτικο. Εχει και 4 χρονια παραπανω εγγυηση
Σε συνθηκες μεχρι 30 βαθμους βεβαια δεν εχει την αποδοση του ATXM-N. Πανω απο τους 30 βαθμους ομως παιρνει κεφαλι.

Το 1db που ειναι πιο αθορυβο το Νταικιν δεν το θεωρω αξιο λογου.

Επισης στη θερμανση το Νταικιν ειναι πιο αποδοτικο στο φασμα  2C-12C αλλα το Τοσιμπα διαθετει μεγαλυτερο capacity σε περιπτωση extreme συνθηκων.

Το wifi ειναι ενα + του Νταικιν.

Σε κρεβατοκαμαρα δεν θεωρω ατου το ματι γιατι ουτως η αλλως δε θελεις να σε χτυπαει ο αερας.
Οποτε στρεφεις τις περσιδες αλλου η βαζεις hada comfort και καθαρισες.


Δες τις προτεραιοτητες σου και αποφασισε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αν το θελεις κυριως για ψυξη κρατα το Toshiba. Στις πολλες ζεστες ειναι πιο αποδοτικο. Εχει και 4 χρονια παραπανω εγγυηση
Σε συνθηκες μεχρι 30 βαθμους βεβαια δεν εχει την αποδοση του ATXM-N. Πανω απο τους 30 βαθμους ομως παιρνει κεφαλι.

Το 1db που ειναι πιο αθορυβο το Νταικιν δεν το θεωρω αξιο λογου.

Επισης στη θερμανση το Νταικιν ειναι πιο αποδοτικο στο φασμα  2C-12C αλλα το Τοσιμπα διαθετει μεγαλυτερο capacity σε περιπτωση extreme συνθηκων.

Το wifi ειναι ενα + του Νταικιν.

Σε κρεβατοκαμαρα δεν θεωρω ατου το ματι γιατι ουτως η αλλως δε θελεις να σε χτυπαει ο αερας.
Οποτε στρεφεις τις περσιδες αλλου η βαζεις hada comfort και καθαρισες.


Δες τις προτεραιοτητες σου και αποφασισε.

Κοινώς , swing vs twin rotary και διαφορά στους φακέλους χρήσης αν επιτρέπεται ο όρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, haHa είπε

Φιλος θελει να παρει ενα 24αρι για μεγαλο σαλονι ~50 τμ.

Σκεφτεται για τα midea, πχ αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/14682376/Midea-Prime-2018-MA2-24NXD0.html?o=midea+prime+ma2-24

ή αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/14682547/Midea-Mission-II-MB-24N8D0.html?o=MIDEA+MB-24N8D0

Τι λετε; Υπαρχουν καλυτερες επιλογες σε 24αρια σε αυτα τα χρηματα;

Για ψύξη και θέρμανση το Mission II είναι καλύτερο σε οικονομία απο το Mide Prime . 
Θα κοιτάς τα SEER SCOP .  Όσο πιο μεγάλο είναι το SEER τόσο μικρότερη κατανάλωση στην ψύξη .  Αντίστοιχα στη θέρμανση το SCOP . 
Εγγύηση δίνουν μικρή . 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Επεκτάσιμη μόνο στο συμπιεστή +7 χρόνια εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 

Το θέλει για χρήση κάθε μέρα αρκετές ώρες χειμώνα καλοκαίρι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 

Ελληνική εταιρεία αλλά κάνεις λάθος σε αυτό . Εχουν εξαγωγική δραστηριότητα σε 50 χώρες . 

Και έχουν πωλήσεις στις 50 χώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, George! είπε

Έχω αγοράσει δύο κορυφαία Α+++/Α+++ κλιματιστικά 9άρι και 10άρι και θέλω να βάλω το ένα στην κρεβατοκάμαρα(12τ.μ.) και παρότι γνωρίζω αρκετές από τις διαφορές τους δυσκολεύομαι να αποφασίσω ποιο από τα δύο να βάλω. Είναι το Daikin Perfera Atxm25m και το Toshiba Daiseikai 9 10PAVPG-E. Αν κάποιος γνώστης μπορεί να μου δώσει μια τεκμηριωμένη άποψη θα βοηθούσε πολύ για να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω και ποιο θα πουλήσω(αν και αρχικά έβαλα το daikin σε αγγελία δεν είμαι σίγουρος).

https://www.skroutz.gr/s/8859809/Daikin-Siesta-ATXM25M-ARXM25M.html

https://www.skroutz.gr/s/16729528/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-10PAVPG-E-RAS-10PKVPG-E.html

Το Daikesai ανώτερο σε οικονομία στη ψύξη . Στη θέρμανση πάνω κάτω το ίδιο με το Daikin . Επίσης το Toshiba έχει 7 χρόνια εγγύηση ενώ το Daikin 3 χρόνια . 
Με μόνο αυτά θα κρατούσα το Daikesai χωρίς δεύτερη σκέψη  . Αν σου κάψει πλακέτα θα δοξάζεις το θεό που έχεις εγγύηση . Μη ρωτήσεις το κόστος ανταλλακτικών σε Toshiba και Daikin . Θα κλάψεις .  Πούλα το Daikin και κράτα το Τoshiba που έχει μεγαλύτερη εγγύηση . 

17 λεπτά πριν, guzel είπε

Και έχουν πωλήσεις στις 50 χώρες;

Αφού έχουν εξαγωγική δραστηριότητα. Βόλτα τα πάνε τα κλιματιστικά σε άλλες χώρες;  :P 
Το 20% του τζίρου της σε επίπεδο ομίλου το 2018 ήταν απο εξαγωγές . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Το θεμα ειναι οτι ο "γειτονας" ειχε και συνεχιζει να εχει επενδυσεις απο βιομηχανικους κολοσσους ενω εμεις περιμενουμε μονο απο εναν ανυπαρκτο για φετος τουρισμο. Λυπαμαι αλλα ολα αυτα δεν μας διδασκουν τιποτε.. Το daisekai 8 εχετε?

 

Τώρα θα βγούμε off topic. Οι κολοσσοι έρχονται εκεί λόγω χαμηλού εργατικού κόστους, χαμηλής φορολογίας και λίγης γραφειοκρατειας σε συνδυασμό με ένα ελαστικό ως ανυπαρκτο ελεγκτικο πλαίσιο για εργασιακά θέματα. Εν ολίγοις να δείχνουμε ότι μεγαλώνει το ΑΕΠ μειώνεται η ανεργία αυξάνονται τα κρατικά έσοδα και για όλα τα άλλα χεστηκαμε. Η Τουρκία έχει και το πλεονέκτημα της καλής γεωγραφικής θέσης, επάξια η καλύτερη της δικής μας και να μην αρέσει σε κάποιους αυτό. Τέλος κάτι που συμβαίνει σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις τέτοιων χωρών, η αγορά και το κεφάλαιο ενημερώνονται και επικοινωνούν μεταξύ τους, όταν βλέπουν ότι βιομηχανίες και εταιρείες μεταφέρονται σε φτωχές χώρες με αυξανόμενο ρυθμό, δεν πάει να χαλάει ο κόσμος, το καλοβλεπουν και αυτές γιατί θεωρούν ότι κάτι καλό υπάρχει εκεί.

 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αν το θελεις κυριως για ψυξη κρατα το Toshiba. Στις πολλες ζεστες ειναι πιο αποδοτικο. Εχει και 4 χρονια παραπανω εγγυηση
Σε συνθηκες μεχρι 30 βαθμους βεβαια δεν εχει την αποδοση του ATXM-N. Πανω απο τους 30 βαθμους ομως παιρνει κεφαλι.

Το 1db που ειναι πιο αθορυβο το Νταικιν δεν το θεωρω αξιο λογου.

Επισης στη θερμανση το Νταικιν ειναι πιο αποδοτικο στο φασμα  2C-12C αλλα το Τοσιμπα διαθετει μεγαλυτερο capacity σε περιπτωση extreme συνθηκων.

Το wifi ειναι ενα + του Νταικιν.

Σε κρεβατοκαμαρα δεν θεωρω ατου το ματι γιατι ουτως η αλλως δε θελεις να σε χτυπαει ο αερας.
Οποτε στρεφεις τις περσιδες αλλου η βαζεις hada comfort και καθαρισες.


Δες τις προτεραιοτητες σου και αποφασισε.

Αρχικά ευχαριστώ πολύ, τέτοιου είδους γνώμη έψαχνα. Η αλήθεια είναι ότι το θέλω κυρίως για ψύξη.

Τώρα για τον θόρυβο δεν είναι το 1db διαφορά, έχουν σημαντική διαφορά στην μεσαία σκάλα της εσωτερικής μονάδας και συγκεκριμένα:

Toshiba: Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 43/32/19
Daikin: Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 41/25/19
Επίσης μπερδεύτηκες με τον αισθητήρα του Daikin, τον έχει ακριβώς για να μην σε χτυπάει ο αέρας αναλόγως που κάθεσαι.
Τέλος όσον αφορά το wifi, είναι και τα δύο wifi ready.
Lofarek το daiseikai 9 έχω.
Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Για ψύξη και θέρμανση το Mission II είναι καλύτερο σε οικονομία απο το Mide Prime . 
Θα κοιτάς τα SEER SCOP .  Όσο πιο μεγάλο είναι το SEER τόσο μικρότερη κατανάλωση στην ψύξη .  Αντίστοιχα στη θέρμανση το SCOP . 
Εγγύηση δίνουν μικρή . 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Επεκτάσιμη μόνο στο συμπιεστή +7 χρόνια εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 

Το θέλει για χρήση κάθε μέρα αρκετές ώρες χειμώνα καλοκαίρι ; 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γνωρίζω για SEER και SCOP, αλλα δεν ξέρω αν αξίζουν τα 150€ παραπάνω για λιγο καλυτερη απόδοση.

Μετρια χρήση καλοκαιρι, πχ 1,5 μήνα για κανα διωρο το βράδυ. Χειμώνα τωρα λεει πως δεν θα το χρησιμοποιει, αλλά πιστεύω οταν θα δει την χαμηλη κατανάλωση, θα το χρησιμοποιεί πολύ περισσότερο απο τις αλλες λυσεις. 

 

Αλλες αξιολογες επιλογές σε αυτα τα χρήματα για 24αρι; 

 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haHa είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γνωρίζω για SEER και SCOP, αλλα δεν ξέρω αν αξίζουν τα 150€ παραπάνω για λιγο καλυτερη απόδοση. 

Αλλες αξιολογες επιλογές σε αυτα τα χρήματα για 24αρι;

Στα 24αρια αξίζει να πάμε σε καλό μηχάνημα μιας και καλύπτουν μεγάλο χώρο οπότε θα έχουν γρηγορότερη απόσβεση έναντι των πιο μέτριων. Εκτός και αν κάποιος το θέλει για 2 ώρες το πρωί και 2 το βράδυ. Αλλιώς για 24/7, αξίζει το καλό.

Μπορείς να δώσεις ένα πλαφόν μπάτζετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα 24αρια αξίζει να πάμε σε καλό μηχάνημα μιας και καλύπτουν μεγάλο χώρο οπότε θα έχουν γρηγορότερη απόσβεση έναντι των πιο μέτριων. Εκτός και αν κάποιος το θέλει για 2 ώρες το πρωί και 2 το βράδυ. Αλλιώς για 24/7, αξίζει το καλό.

Μπορείς να δώσεις ένα πλαφόν μπάτζετ;

Για κανα 4ωρο μαξ το κοβω, αλλα ας πουμε μπατζετ μεχρι 1100€. Επίσης προτιμάμε μεγάλη εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, George! είπε

Αρχικά ευχαριστώ πολύ, τέτοιου είδους γνώμη έψαχνα. Η αλήθεια είναι ότι το θέλω κυρίως για ψύξη.

Τώρα για τον θόρυβο δεν είναι το 1db διαφορά, έχουν σημαντική διαφορά στην μεσαία σκάλα της εσωτερικής μονάδας και συγκεκριμένα:

Toshiba: Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 43/32/19
Daikin: Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 41/25/19
Επίσης μπερδεύτηκες με τον αισθητήρα του Daikin, τον έχει ακριβώς για να μην σε χτυπάει ο αέρας αναλόγως που κάθεσαι.
Τέλος όσον αφορά το wifi, είναι και τα δύο wifi ready.
Lofarek το daiseikai 9 έχω.

Με τον αισθητηρα δεν το εθεσα σωστα.
Σε μια κρεβατοκαμαρα δεν προσφερει κατι γιατι ουτως η αλλως τις περσιδες θα τις εχεις στραμενες αλλου.
Αλλιως η λειτουργια comfort λυνει το προβλημα.

Δεν ξερω απο που εχεις παρει τα στοιχεια του θορυβου αλλα δεν φαινονται σωστα.

Τα ΑΤΧΜ-Ν εχουν ηδη wifi, δεν ειναι απλως wifi ready.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Με τον αισθητηρα δεν το εθεσα σωστα.
Σε μια κρεβατοκαμαρα δεν προσφερει κατι γιατι ουτως η αλλως τις περσιδες θα τις εχεις στραμενες αλλου.
H λειτουργια comfort ουτως η αλλως λυνει το προβλημα.

Δεν ξερω απο που εχεις παρει τα στοιχεια του θορυβου αλλα δεν φαινονται σωστα.

Τα ΑΤΧΜ-Ν εχουν ηδη wifi, δεν ειναι απλως wifi ready.

Τα στοιχεία του θορύβου είναι από την σελίδα του Κωτσόβολου. Το δικό μου είναι το ATXM-M που είναι το ίδιο με το Ν αλλά χωρίς το wifi, το όποιο δέχεται προαιρετικά σε υποδοχή που έχει εσωτερικά. Βέβαια σε κάθε περίπτωση μου είναι αδιάφορο το wifi, μιας και σε μία κρεβατοκάμαρα έχω το Mitsubishi ln25 με ενσωματωμένο wifi και δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George! είπε

Αρχικά ευχαριστώ πολύ, τέτοιου είδους γνώμη έψαχνα. Η αλήθεια είναι ότι το θέλω κυρίως για ψύξη.

Τώρα για τον θόρυβο δεν είναι το 1db διαφορά, έχουν σημαντική διαφορά στην μεσαία σκάλα της εσωτερικής μονάδας και συγκεκριμένα:

Toshiba: Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 43/32/19
Daikin: Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 41/25/19
Επίσης μπερδεύτηκες με τον αισθητήρα του Daikin, τον έχει ακριβώς για να μην σε χτυπάει ο αέρας αναλόγως που κάθεσαι.
Τέλος όσον αφορά το wifi, είναι και τα δύο wifi ready.
Lofarek το daiseikai 9 έχω.

Καλο ειναι να βγαλετε καποιες μετρησεις αν μπορειτε να δουμε πως συμπεριφερεται τωρα το καλοκαιρι σε πρωτη φαση. Και εγω γι αυτο πηγαινα αλλα λογω απλησιαστης τιμης κατεληξα στο perfera . Ενας αξιοπρεπεστατος συμβιβασμος τιμης αποδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, George! είπε

Τα στοιχεία του θορύβου είναι από την σελίδα του Κωτσόβολου. Το δικό μου είναι το ATXM-M που είναι το ίδιο με το Ν αλλά χωρίς το wifi, το όποιο δέχεται προαιρετικά σε υποδοχή που έχει εσωτερικά. Βέβαια σε κάθε περίπτωση μου είναι αδιάφορο το wifi, μιας και σε μία κρεβατοκάμαρα έχω το Mitsubishi ln25 με ενσωματωμένο wifi και δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου.

Τωρα ειδα οτι ειναι ΑΤΧΜ-Μ!

Τοσιμπα
COOLING dB: 43/39/33/28/24/20
HEATING dB: 44/39/33/28/24/20

 

Daikin:
COOLING dB: 19/25/33/41
HEATING dB: 20/27/34/39

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, George! said:

Έχω αγοράσει δύο κορυφαία Α+++/Α+++ κλιματιστικά 9άρι και 10άρι και θέλω να βάλω το ένα στην κρεβατοκάμαρα(12τ.μ.) και παρότι γνωρίζω αρκετές από τις διαφορές τους δυσκολεύομαι να αποφασίσω ποιο από τα δύο να βάλω. Είναι το Daikin Perfera Atxm25m και το Toshiba Daiseikai 9 10PAVPG-E. Αν κάποιος γνώστης μπορεί να μου δώσει μια τεκμηριωμένη άποψη θα βοηθούσε πολύ για να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω και ποιο θα πουλήσω(αν και αρχικά έβαλα το daikin σε αγγελία δεν είμαι σίγουρος).

https://www.skroutz.gr/s/8859809/Daikin-Siesta-ATXM25M-ARXM25M.html

https://www.skroutz.gr/s/16729528/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-10PAVPG-E-RAS-10PKVPG-E.html

Αρχικά και τα δύο κλιματιστικό είναι τοπ επιλογές. Αθόρυβα, με κορυφαίους δείκτες οικονομίας και εξαιρετική ποιότητα κατασκευής. Όπως έχουν γράψει και οι προηγούμενοι, με το Toshiba παίρνεις μεγαλύτερη οικονομία στην ψύξη και παρόμοια απόδοση στην θέρμανση. Και τα δύο κλιματιστικά είναι αθόρυβα, μην δίνεις καν σημασία στο 1db. Το Daikin έχει ιονιστη, standard WiFi και μάτι που βλέπεις την ανθρώπινη παρουσία. Από όλα αυτά μόνο το WiFi θεωρώ σημαντικό αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Η εγγύηση 7 ετών της Toshiba σίγουρα είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των 3. Από την άλλη, το failure rate των συγκεκριμένων εταιρειών, ειδικά στις καλές σειρές, είναι εξαιρετικά χαμηλό. Επίσης, έχει αλλάξει κάποιος εδώ μέσα πλακέτα Daikin με 150€ αν θυμάμαι. . Ζυγίζεις τι είναι για εσένα σημαντικότερο και αποφασίζεις. 

Edit: αν είναι τελικά το ftxm-m τότε δεν έχει standard wifi όπως επίσης και το φίλτρο απατίτη ( δεν ξέρω αν κάνει δουλειά, απλά το αναφέρω ). 

15 hours ago, Dare-Devil said:

To 9άρι Daikin καίει λιγότερο στην θέρμανση και περισσότερο στη ψύξη απο το Aria . 
To 18άρι Daikin καταναλώνει σχεδόν το ίδιο στη θέρμανση (μια πολύ μικρή διαφορά) και ακριβώς το ίδιο στη ψύξη . 
Αν τα πάρεις τα Daikin απο επίσημο συνεργάτη της Daikin σου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση αλλά με προϋπόθεση να γίνονται συντηρήσεις κάθε χρόνο . Αν τα πάρεις απο οποιοδήποτε άλλο κατάστημα δίνουν 3 χρόνια εγγύηση . 

Για την χρήση που τα θες πιο VFM θεωρώ την σειρά Aria  και πέρα απο τα features που δεν σε ενδιαφέρουν, δίνουν 10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσει. Το θεωρώ μεγάλο συν διότι πολλές φορές αν ένα κλιματιστικό βγάλει βλάβη δεν συμφέρει η επισκευή λόγω κόστους πόσο μάλλον όταν αναφερόμαστε στα Daikin που έχουν πανάκριβα ανταλλακτικά .
Ζύγισέ τα  ! 

Ελληνική εταιρεία αλλά κάνεις λάθος σε αυτό . Εχουν εξαγωγική δραστηριότητα σε 50 χώρες . 

Μόνο που δεν αναφέρεις την ποιότητα κατασκευής που στην περίπτωση του Aria είναι κάκιστη πλαστικουρα ενώ το Daikin δεν κάνει τσικ. 

Αν το κλιματιστικό χρησιμοποιείται και σε θέρμανση τότε Daikin. Εκτός και αν είναι διατεθειμένος να ακούει κρακ κρουκ στον ύπνο του😂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...