Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, GlV είπε

Καλησπερα σας

Ενδιαφερομαι για ενα κλιματιστικο για σαλονι 38 τετραγωνικων μετρων. Ολοι μας προτεινουν 24 btu, αλλα το δωματιο ειναι σε πολυ καλο προσανατολισμο, δεν εχει καθολου ηλιο το απογευμα και απο πανω υπαρχουν αλλα δωματια ετσι εχει ηδη καλη μονωση. Ο κομπρεσορος θα τοποθετηθει σε σκιασμενο χωρο. Οποτε σκεφτομαι αν θα με καλυπτει 18 btu. 

Σκεφτομαι συγκεκριμενα για το Midea vertu plus που δεν βγαινει σε 24 btu. Θα με καλυψει το 18 btu η θα εχει προβλημα; Εχετε καποια αλλη εισηγηση; 

Φυσικα δεν εχω γνωσεις για αυτο το θεμα, αλλα απο την ερευνα που εκανα στο διαδυκτιο καποιες σελιδες λενε οτι δεν βασιζονται αποκλειστικα στο μεγεθος του δωματιου, αλλα λαβανουν υποψη τους και αλλους παραγοντες οπως αυτους που αναφερα πιο πανω. 

Γι αυτο θα εκτιμουσα την αποψη των ειδικων εδω.

Κανείς εδώ δεν πρόκειται να σου πει ότι βάζει στοίχημα για τι χρειάζεται ο χώρος σου.

Συνήθως για 38τμ με καλή μόνωση  και μη εκτεθειμένο στον ήλιο ένα 18αρι θα είναι υπέρ αρκετό.

Αλλα επειδή είσαι Κύπρο, ποιες είναι οι μέγιστες εξωτερικές θερμοκρασίες το καλοκαίρι; Ρωτάω γιατί πάνω από τους 40C συνήθως βλέπουμε σημαντική μείωση στην απόδοση των κλιματιστικών.

Αυτό το midea είναι ίδιο με το grande ή είναι η ιδέα μου;

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/grande

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα στο ιντερνετ. Υπαρχει στην Κυπρο το ασπρο και στοιχιζει 1299 χωρις την εγκατασταση. Μιλαμε για μεγαλη διαφορα τιμης. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το shorai 18 btu καλυπτει 46+ τετραγωνικα, αλλα το vertus 18 btu 24-35 τετραγωνικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GlV είπε

Το βρηκα στο ιντερνετ. Υπαρχει στην Κυπρο το ασπρο και στοιχιζει 1299 χωρις την εγκατασταση. Μιλαμε για μεγαλη διαφορα τιμης. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το shorai 18 btu καλυπτει 46+ τετραγωνικα, αλλα το vertus 18 btu 24-35 τετραγωνικα; 

Ναι μεγάλη διαφορά, εδώ το νέο shorai το βρίσκεις 979

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κανείς εδώ δεν πρόκειται να σου πει ότι βάζει στοίχημα για τι χρειάζεται ο χώρος σου.

Συνήθως για 38τμ με καλή μόνωση  και μη εκτεθειμένο στον ήλιο ένα 18αρι θα είναι υπέρ αρκετό.

Αλλα επειδή είσαι Κύπρο, ποιες είναι οι μέγιστες εξωτερικές θερμοκρασίες το καλοκαίρι; Ρωτάω γιατί πάνω από τους 40C συνήθως βλέπουμε σημαντική μείωση στην απόδοση των κλιματιστικών.

Αυτό το midea είναι ίδιο με το grande ή είναι η ιδέα μου;

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/grande

Μας κανει και 40c και περισσοτερο καποιες μερες...Αλλα δεν θα δουλευει ολη μερα. 

Βασικα αυτο θελω να ξερω, αν ειναι αρκετο το 18αρι για το χωρο μου.

Απ οτι ειδα το grande εξωτερικα φαινεται το ιδιο με το vertus, αλλα απο στο google δεν μου το βγαζει σε καποιο καταστημα στην Κυπρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχουν αξιολογηθεί ακόμα.

Ταγκάρω τον @vins, ο οποίος έβαλε/θα βάλει ένα να σου πει.

Λοιπόν επανέρχομαι, έστειλα email στην Tesla και μου απάντησαν εντός ημέρας. Ευγενέστατοι αρχικά. Για το site teslagiveaways.com που δεν έχει την Ελλάδα μου είπαν ότι είναι υπό αναβάθμιση και ότι θα περιλαμβάνει και την Ελλάδα. Θα το σηκώσουν λογικά μες στην επόμενη βδομάδα και θα μπορείς να επιλέξεις την Ελλάδα.

Έχουν 10ετη εγγύηση από ελληνική αντιπροσωπεία σε όλα τα μέρη.

Τον ρώτησα αν βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και πάθει κάτι πρέπει να στείλω οτιδήποτε εγω με δική μου χρεωση; Μου απάντησε ότι συνεργάζονται με πολλά συνεργεία στην Ελλάδα οπότε δε θα χρειαστεί.

Παρήγγειλα το 12αρι και περιμένω να μου το περάσουν Δευτέρα.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vins είπε

Λοιπόν επανέρχομαι, έστειλα email στην Tesla και μου απάντησαν εντός ημέρας. Ευγενέστατοι αρχικά. Για το site teslagiveaways.com που δεν έχει την Ελλάδα μου είπαν ότι είναι υπό αναβάθμιση και ότι θα περιλαμβάνει και την Ελλάδα. Θα το σηκώσουν λογικά μες στην επόμενη βδομάδα και θα μπορείς να επιλέξεις την Ελλάδα.

Έχουν 10ετη εγγύηση από ελληνική αντιπροσωπεία σε όλα τα μέρη.

Τον ρώτησα αν βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και πάθει κάτι πρέπει να στείλω οτιδήποτε εγω με δική μου χρεωση; Μου απάντησε ότι συνεργάζονται με πολλά συνεργεία στην Ελλάδα οπότε δε θα χρειαστεί.

Παρήγγειλα το 12αρι και περιμένω να μου το περάσουν Δευτέρα.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα 

Μπορείς να μου στείλεις με pm το τηλ τους; Έχω στείλει 2-3 mail και δεν μου έχει απαντήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Μπορείς να μου στείλεις με pm το τηλ τους; Έχω στείλει 2-3 mail και δεν μου έχει απαντήσει κανείς.

Στείλε από τη φόρμα του website και θα σου απαντήσουν, δεν έχω τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι βιαστηκες. Πίστεψες σε κάτι που σου είπαν στο τηλεφωνο ενώ δεν υπάρχει κάπου γραπτώς; Γιατί τέτοια λάθη ρε παιδιά...

Μόλις τώρα, vins είπε

Στείλε από τη φόρμα του website και θα σου απαντήσουν, δεν έχω τηλέφωνο.

Με απόκρυψη σε πήραν; ;p

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Νομίζω ότι βιαστηκες. Πίστεψες σε κάτι που σου είπαν στο τηλεφωνο ενώ δεν υπάρχει κάπου γραπτώς; Γιατί τέτοια λάθη ρε παιδιά...

Με απόκρυψη σε πήραν;

Ξαναδιαβασε και μη βιάζεσαι εσύ, δεν έχω τηλ γιατί επικοινώνησα απο τη φόρμα και μου απάντησαν γραπτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Ξαναδιαβασε και μη βιάζεσαι εσύ, δεν έχω τηλ γιατί επικοινώνησα απο τη φόρμα και μου απάντησαν γραπτως

Oλα αυτά τα είπατε από το email δηλαδή ,μάλιστα! Μπορείς να μου στείλεις το email; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Oλα αυτά τα είπατε από το email δηλαδή ,μάλιστα! Μπορείς να μου στείλεις το email; 

Έχεις pm. Αν και επιμένω ότι καλύτερο θα ήταν να γράψεις στη φόρμα και θα σου απαντήσουν γραπτώς.

Η comtrade έχει την αντιπροσωπεία και στην υπογραφή του email τους έχουν και τις Gopro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Έχεις pm. Αν και επιμένω ότι καλύτερο θα ήταν να γράψεις στη φόρμα και θα σου απαντήσουν γραπτώς.

Η comtrade έχει την αντιπροσωπεία και στην υπογραφή του email τους έχουν και τις Gopro

Στη φόρμα είχα γραψει εδώ:

https://www.teslagiveaways.com/el/10-year-warranty-ac/

Θέλω να μάθω τι γίνεται μετά το 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...