Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό και εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση! Ειναι "λες και" έχουν δηλαδή συνεργασία μέχρι τότε?! Δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα! Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε δεν είναι καλό και άρα δεν θα έπρεπε να το λένε (η Σερβία είναι εκτός Ε.Ε. και άρα "επίσημα" για την Ε.Ε κατασκευαστής θεωρείται ο εκάστοτε αντιπρόσωπος σε ευρωπαική χώρα). Αρα υποθέτω ότι κάτι άλλο παίζει, που και πάλι όμως δεν βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

Στη φόρμα είχα γραψει εδώ:

https://www.teslagiveaways.com/el/10-year-warranty-ac/

Θέλω να μάθω τι γίνεται μετά το 21

 

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αυτό και εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση! Ειναι "λες και" έχουν δηλαδή συνεργασία μέχρι τότε?! Δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα! Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε δεν είναι καλό και άρα δεν θα έπρεπε να το λένε (η Σερβία είναι εκτός Ε.Ε. και άρα "επίσημα" για την Ε.Ε κατασκευαστής θεωρείται ο εκάστοτε αντιπρόσωπος σε ευρωπαική χώρα). Αρα υποθέτω ότι κάτι άλλο παίζει, που και πάλι όμως δεν βγάζει νόημα.

Κατα πάσα πιθανότητα έχουν αποκλειστική αντιπροσωπεία μέχρι τότε και πετάνε τυράκι 

2 λεπτά πριν, vins είπε

Κατα πάσα πιθανότητα έχουν αποκλειστική αντιπροσωπεία μέχρι τότε και πετάνε τυράκι 

Είδα κριτική στο Σκρουτζ από Γενάρη του 2020 που αναφέρει τη 10ετη εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Κατα πάσα πιθανότητα έχουν αποκλειστική αντιπροσωπεία μέχρι τότε και πετάνε τυράκι 

Το site είναι πάνω πάντως και έχει και Ελλάδα. Φαίνεται πολύ πρόχειρη όλη η προσπάθεια. Θέλουν και αυτοί εγγραφή εντός 30 ημερών όπως η inventor btw.

Οι όροι:

Η επέκταση εγγύησης ισχύει σε συσκευές που έχουν αγοραστεί μεταξύ 01/05/2020 και 31/03/2021

Για την ενεργοποίηση της επέκτασης εγγύησης, θα πρέπει να συμπληρωθεί η αίτηση με την επικόλληση της απόδειξης εντός 30 ημερών από την ημερομηνία αγοράς που αναγράφεται στην απόδειξη.

Η επικόλληση της απόδειξης είναι απαραίτητη ενώ πρέπει να αναγράφεται καθαρά το μοντέλο της συσκευής και η ημερομηνία αγοράς.

Η επέκταση της εγγύησης ισχύει μόνο για συσκευές που έχουν αγοραστεί εντός Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, vins είπε

Κατα πάσα πιθανότητα έχουν αποκλειστική αντιπροσωπεία μέχρι τότε και πετάνε τυράκι 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο φίλε μου, τότε παίζει χοντρό θέμα σε περίπτωση που δεν το συνεχίσουν μετά, γιατί την εγγύηση αυτοί σου τη δίνουν. Βασικά και η Tesla η ίδια να σου τη δώσει, μη έχοντας η ίδια παρουσία στην Ελλάδα, και αν και εφόσον η εισαγωγή έγινε από Σερβία, τότε ούτε το δίκαιο της ΕΕ καλύπτει κανέναν! (τουλάχιστον εγώ έτσι τα ξέρω για να μην ακουστώ και απόλυτος)

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Αν ισχύει κάτι τέτοιο φίλε μου, τότε παίζει χοντρό θέμα, γιατί την εγγύηση αυτοί σου τη δίνουν. Βασικά και η Tesla η ίδια να σου τη δώσει, μη έχοντας η ίδια παρουσία στην Ελλάδα, και αν και εφόσον η εισαγωγή έγινε από Σερβία, τότε ούτε το δίκαιο της ΕΕ καλύπτει κανέναν! (τουλάχιστον εγώ έτσι τα ξέρω για να μην ακουστώ και απόλυτος)

Κοίτα, εγω το πήρα γιατί έκανα συμφωνία με το κατάστημα αγοράς στη Θεσσαλονίκη ότι αν μου κάνουν αυτοί εγκατάσταση (80+ΦΠΑ) και κάνω ετήσιο service σε αυτούς (25€) με καλύπτουν και οι ίδιοι σε ότι κι αν γινει και έχω να κάνω μόνο μαζί τους, τα αναλαμβάνουν όλα αυτοί.

Στα της εγκατάστασης μου φάνηκαν πολύ επαγγελματίες, μου είπαν απο μόνοι τους ότι κάνουν εγκατάσταση μόνο με αντλια κενού και κενομετρα και περιλαμβάνεται 3μετρη σωλήνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GlV είπε

Μας κανει και 40c και περισσοτερο καποιες μερες...Αλλα δεν θα δουλευει ολη μερα. 

Βασικα αυτο θελω να ξερω, αν ειναι αρκετο το 18αρι για το χωρο μου.

Απ οτι ειδα το grande εξωτερικα φαινεται το ιδιο με το vertus, αλλα απο στο google δεν μου το βγαζει σε καποιο καταστημα στην Κυπρο. 

Καταρχάς τα τμ που δηλώνονται στα κλιματιστικά ή στα μαγαζιά δεν έχουν καμία ή λίγη σχέση με την πραγματική κάλυψη.

Έχουμε δει δυνατότερα κλιματιστικά από άποψη capacity να δηλώνουν λιγότερα τμ από λιγότερο δυνατά.

Αυτό που θα πρέπει να κοιτάμε είναι το capacity στις θερμοκρασίες που μένουμε ώστε να καλύπτονται οι απώλειες του χώρου.

Για το vertu plus αυτό που βλέπω είναι ότι είναι ένα τυπικότατο και μετριότατο 18άρι που μάλιστα έχει και το R410A φρέον.

Δεν βρήκα κάπου service manual για αυτό ώστε να δούμε πόσο capacity έχει στους 40+.  Ο κωδικός του είναι MSVPCU-18HRFN1.

Όπως έχουμε ξαναπεί, τα κλιματιστικά δίνουν την ονομαστική τους ισχύ σε ψύξη στους 35C εξωτερικής.

Μετά όσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία, τόσο πέφτει αυτή.

Δλδ στις υψηλές θερμοκρασίες που εκεί είναι που το σπίτι μεγιστοποιεί τις ενεργειακές απαιτήσεις, ταυτόχρονα έχουμε και τη μείωση απόδοσης των κλιματιστικών.

Παράδειγμα , το 18άρι Toshiba Shorai Edge , βλέπουμε ότι στους πχ 43C έχει μέγιστο capacity 4.46KW  = 15218btus

Screenshot.png.1b662493cd980d5faad8a66a35c91baf.png

Οπότε αν θα φτάνει ή όχι εξαρτάται από τον χώρο σου μετά.

Άλλο παράδειγμα :

 Το 18άρι haier tundra green , στις ίδιες συνθήκες έχει 5,066KW  = 17286btus

Screenshot-1.png.c1d7540d451ddd7b62e78da45948b2a9.png

 

Με λίγα λόγια, δεν μπορούμε να σου πούμε σίγουρα αν θα σε καλύψει μιας και δεν ξέρουμε πόσες ενεργειακές απαιτήσεις έχει ο χώρος σου.

H λογική λέει ότι ένας καλά μονωμένος χώρος των 38τμ, θα είναι οκ με τέτοιας τάξεως ισχύος κλιματιστικό.

Αν θα είναι αρκετά τα 4.5 ή τα 5KW που είδαμε στα ανωτέρω παραδείγματα σε extreme καύσωνες, είναι κάτι που στο φόρουμ δεν θα στο πει κανείς.

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, vins είπε

Κοίτα, εγω το πήρα γιατί έκανα συμφωνία με το κατάστημα αγοράς στη Θεσσαλονίκη ότι αν μου κάνουν αυτοί εγκατάσταση (80+ΦΠΑ) και κάνω ετήσιο service σε αυτούς (25€) με καλύπτουν και οι ίδιοι σε ότι κι αν γινει και έχω να κάνω μόνο μαζί τους, τα αναλαμβάνουν όλα αυτοί.

Στα της εγκατάστασης μου φάνηκαν πολύ επαγγελματίες, μου είπαν απο μόνοι τους ότι κάνουν εγκατάσταση μόνο με αντλια κενού και κενομετρα και περιλαμβάνεται 3μετρη σωλήνωση.

Μακάρι φίλε μου, πραγματικά μακάρι, γιατί εμένα η εμπειρία μου γενικότερα μου έχει δείξει ότι κατά την πώληση, και στα λόγια,  κανείς ποτέ δεν κακολογεί την πραμάτεια του, ενώ όταν "αρχίζουν τα όργανα" αρχίζουν και οι δικαιολογίες. Προσωπικά, δεν έχω δει πολλά καταστήματα να τρώνε στο κεφάλι το οτιδήποτε και να το πληρώνουν από την τσέπη τους, πόσο δε όταν πχ μια βλάβη τύπου "καμμένη εξωτερική πλακέτα" πρακτικά σημαίνει και αντικατάσταση συσκευής (κοστολογικά τουλάχιστον).

Σε όλες των περιπτώσεων, να'χαμε να λέγαμε συζήτηση κάνουμε που μόνο θεωρία είναι. Με το καλό να παραλάβεις και όλα να ειναι απροβλημάτιστα

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κατανοήσουμε τι εννοούμε με το max capacity.

Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι στους 43 βαθμούς πχ αν πάω να ζητήσω 18 βαθμους δε θα καταφέρει αμεσα να καλύψει την επιθυμητή. Απλά θα χρειαστεί να δουλεύει σε μεγαλύτερες στροφές. 

Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, guzel είπε

Πρέπει να κατανοήσουμε τι εννοούμε με το max capacity.

Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι στους 43 βαθμούς πχ αν πάω να ζητήσω 18 βαθμους δε θα καταφέρει αμεσα να καλύψει την επιθυμητή. Απλά θα χρειαστεί να δουλεύει σε μεγαλύτερες στροφές. 

Έτσι δεν είναι;

To max capacity είναι η μέγιστη απόδοση στην εκάστοτε εξωτερική θερμοκρασία με ζήτηση 27.

Παραπάνω δεν πάει.

Αν ένας  Χ χώρος στους 43 βαθμούς ζητάει 5KW για να διατηρηθεί στους 27, τότε το edge με capacity 4.46 , δεν θα πιάσει ποτέ τους 27. Θα πάει παραπάνω (δεν ξέρω πόσο ακριβώς, αλλά τόσο ώστε ο χώρος θα ζητάει 4.46KW πχ 29, 30 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σχέση με Σερβία και γνωρίζω την TESLA απο εκει. Γνωρίζω και την COMTRADE πρώτο χέρι. Γενικά, δεν έχουν καλο support και δεν τιμούν τις εγγυήσεις. Μια φίλη Σέρβα είχε πάρει μια TV που χάλασε μέσα στην εγγύηση(μετα απο 8 μήνες) και δεν τις την επισκεύασαν ενω δέχτηκαν οτι το πρόβλημα ήταν στην πλακέτα. Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα τίποτα απο Tesla. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Καταρχάς τα τμ που δηλώνονται στα κλιματιστικά ή στα μαγαζιά δεν έχουν καμία ή λίγη σχέση με την πραγματική κάλυψη.

Έχουμε δει δυνατότερα κλιματιστικά από άποψη capacity να δηλώνουν λιγότερα τμ από λιγότερο δυνατά.

Αυτό που θα πρέπει να κοιτάμε είναι το capacity στις θερμοκρασίες που μένουμε ώστε να καλύπτονται οι απώλειες του χώρου.

Για το vertu plus αυτό που βλέπω είναι ότι είναι ένα τυπικότατο και μετριότατο 18άρι που μάλιστα έχει και το R410A φρέον.

Δεν βρήκα κάπου service manual για αυτό ώστε να δούμε πόσο capacity έχει στους 40+.  Ο κωδικός του είναι MSVPCU-18HRFN1.

Όπως έχουμε ξαναπεί, τα κλιματιστικά δίνουν την ονομαστική τους ισχύ σε ψύξη στους 35C εξωτερικής.

Μετά όσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία, τόσο πέφτει αυτή.

Δλδ στις υψηλές θερμοκρασίες που εκεί είναι που το σπίτι μεγιστοποιεί τις ενεργειακές απαιτήσεις, ταυτόχρονα έχουμε και τη μείωση απόδοσης των κλιματιστικών.

Παράδειγμα , το 18άρι Toshiba Shorai Edge , βλέπουμε ότι στους πχ 43C έχει μέγιστο capacity 4.46KW  = 15218btus

Screenshot.png.1b662493cd980d5faad8a66a35c91baf.png

Οπότε αν θα φτάνει ή όχι εξαρτάται από τον χώρο σου μετά.

Άλλο παράδειγμα :

 Το 18άρι haier tundra green , στις ίδιες συνθήκες έχει 5,066KW  = 17286btus

Screenshot-1.png.c1d7540d451ddd7b62e78da45948b2a9.png

Με λίγα λόγια, δεν μπορούμε να σου πούμε σίγουρα αν θα σε καλύψει μιας και δεν ξέρουμε πόσες ενεργειακές απαιτήσεις έχει ο χώρος σου.

H λογική λέει ότι ένας καλά μονωμένος χώρος των 38τμ, θα είναι οκ με τέτοιας τάξεως ισχύος κλιματιστικό.

Αν θα είναι αρκετά τα 4.5 ή τα 5KW που είδαμε στα ανωτέρω παραδείγματα σε extreme καύσωνες, είναι κάτι που στο φόρουμ δεν θα στο πει κανείς.

Στο edge παντως που γραφει πως ειναι για 27 εσωτερικη; Παντως και το haier στους 24 πεφτει 4415 οποτε δε ξερω αν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα και το πως θα ειναι στη πραξη,

17 ώρες πριν, guzel είπε

FB_IMG_15930968656459203.jpg.52549dd80bc6cf42db10262f09c698cd.jpg

FB_IMG_15930968417115837.jpg.c4808ab1e39c5898baf7bf19fde90697.jpg

Δε μου φαίνεται σωστη η τοποθετηση της εξωτερικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Στο edge παντως που γραφει πως ειναι για 27 εσωτερικη; Παντως και το haier στους 24 πεφτει 4415 οποτε δε ξερω αν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα και το πως θα ειναι στη πραξη,

Πάνω από το πινακάκι:

Screenshot-2.png.49ccf7af8904bafc707676bc212e253a.png

Το haier δίνει πολλές τιμές εξωτερικής.

Τα 5.066 που είπα πιο πάνω , αντιστοιχούν για 27 μέσα, άρα είναι άμεσα συγκρίσιμα :

Screenshot-3.png.4a0ff7052d9228410540c4df8dce97db.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε μου φαίνεται σωστη η τοποθετηση της εξωτερικης

Συμφωνώ! Οτιδήποτε χρειάζεται αέρα δεν το κάνουμε "έμμεσο εντοιχισμό" πρακτικά κλείνοντας το από όλες τις μεριές και ουσιαστικά πνίγοντας την (είτε λίγο είτε πολύ). Ακόμα και λειτουργικά να είναι οκ, σίγουρα η αναρρόφηση από τέτοιο χώρο θα κάνει "tubing" και θα ακούγεται παραπάνω θόρυβος (συν ότι γενικότερα οι όποιοι θόρυβοι αυξάνονται γιατί κάνουν απευθείας αντανάκλαση στους γύρω τοίχους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

@rbx1000, έχεις διαπιστώσει στο atxc50b θέματα on-off που έχουν αναφερθεί στο axtc25b ; (αν δεν κάνω λάθος στο μοντέλο που έχεις).

Δεν έχω atxc-b. Ακόμη τουλάχιστον.

Και με τις τιμές που βλέπω τα Τοσιμπα ίσως πάω προς τα κει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...