Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Trusted είπε

Ναι γνωρίζω για την άεργο   , δεν θα έπρεπε εκεί που γράφει amper να έχει τιμή 0,63 .... υποτίθεται όταν έχεις άεργο τα αμπερ ανεβαίνουν .

Έχω μπερδευτεί μάλλον , χαχαχα

Πάντως επειδή έχω την συγκεκριμένη πρίζα και στο ίδιο κλιματιστικό έχω και μετρητή ράγας τις kwh σωστά τις μέτρα εκτός και να κάνουν λάθος και τα δύο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ελπίζω η daikin να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να κάνει αυτό που πρέπει γιατί τουλάχιστον εγώ και ένα ακόμα μέλος εδώ που έχουμε τα συγκεκριμένα κλιματιστικά έχουμε στείλει όλα τα στοιχεία και τις καταγραφές στην εταιρεία και να προβεί σε αυτό που πρέπει να κάνει και να μη μας ταλαιπωρήσει 

Εγώ τους έχω πει να έρθουν από χειμώνα.

Αφού το βλέπεις και στη ψύξη, φώναξε τους να έρθουν άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Συμφωνώ, δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει η εγγραφή πέρα από κάποια στατιστιστικά στοιχεία ίσως. Αλλωστε απο τα πεδία που είδα, δεν χρειάζεται να μπει πουθενα κάποια απόδειξη, σειριακό ή κάτι άλλο.

By the way, εγώ δεν έκανα εγγραφή (ούτε που θυμάμαι βασικά). Αν χαλάσει χαιρετούρα και πάμε για άλλα :)

Καλά και το βγάλε βάλε ειδικά σε κλίμα δεν το λες και κάτι απλό. Είναι καλή μανούρα για να τη δεις έτσι εύκολα large

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εγώ τους έχω πει να έρθουν από χειμώνα.

Αφού το βλέπεις και στη ψύξη, φώναξε τους να έρθουν άμεσα.

Μου ζήτησαν καταγραφή λειτουργίας στην ψύξη και το έστειλα , ελπίζω να έρθουν μέσα στο καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ελπίζω η daikin να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να κάνει αυτό που πρέπει γιατί τουλάχιστον εγώ και ένα ακόμα μέλος εδώ που έχουμε τα συγκεκριμένα κλιματιστικά έχουμε στείλει όλα τα στοιχεία και τις καταγραφές στην εταιρεία και να προβεί σε αυτό που πρέπει να κάνει και να μη μας ταλαιπωρήσει 

Να σου πω.

Μου ήρθε μια ιδέα.

Μπορείς να δοκιμάσεις να κλείσεις με μια μονωτική ταινία τις τρυπουλες σαν μαργαρίτα στη δεξιά πλευρά εκεί που είναι ο αισθητήρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να σου πω.

Μου ήρθε μια ιδέα.

Μπορείς να δοκιμάσεις να κλείσεις με μια μονωτική ταινία τις τρυπουλες σαν μαργαρίτα στη δεξιά πλευρά εκεί που είναι ο αισθητήρας;

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή μάλλον την Κυριακή που θα έχω χρόνο αρκετό για δοκιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πάντως επειδή έχω την συγκεκριμένη πρίζα και στο ίδιο κλιματιστικό έχω και μετρητή ράγας τις kwh σωστά τις μέτρα εκτός και να κάνουν λάθος και τα δύο 

Ο μετρητής ράγας κάνει μέτρηση όλα τα φορτία του σπιτιού όποτε σε ένα 24ρο μπορεις να δεις αν συμπίπτουν με το Ρολόι της ΔΕΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yositosi είπε

Καλά και το βγάλε βάλε ειδικά σε κλίμα δεν το λες και κάτι απλό. Είναι καλή μανούρα για να τη δεις έτσι εύκολα large

θα βγει κάτι χαλασμένο για να μπει κατι εν δυνάμει καλύτερο, η τρύπα έτοιμη, όλα έτοιμα, μόνο για το ρ32 δε ξερω πως γινεται η δουλεα αλλιως θα το κατεβάσω μόνος μου (εξωτερικη απο το πατωμα κατευθειαν θα πεταχθει απο το μπαλκόνι)

επειδη δουλευω χρόνια σε σέρβις έχω σταματήσει να πενθώ πάνω από χαλασμένες πλακέτες, δε τους αξίζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Trusted είπε

Ο μετρητής ράγας κάνει μέτρηση όλα τα φορτία του σπιτιού όποτε σε ένα 24ρο μπορεις να δεις αν συμπίπτουν με το Ρολόι της ΔΕΗ .

Είναι γραμμή αποκλειστική για το κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγωγικά κάνει την μέτρηση ? αν ναι μπορεις να βάλεις τον αισθητήρα στην κεντρική φάση , εκτός αν έχεις 3φασικο όπου χρειάζονται 3 .......

Βέβαια μην βάζεις χέρι σε πίνακα αν δεν το κατέχεις τζιζζζζζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, guzel είπε

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

θα δώσεις 700ευρω για inventor;;;; 9αρι;;;;;

και εγώ. Η τιμή του voyia είναι blackfriday για shorai.. η δωρεάν εγκατάσταση λείπει..

Ευχαριστώ πολύ. Για το παρακάτω τι λέτε? Αν καταλαβαίνω καλά από τα μαθήματα που έχω πάρει εδώ μέσα, και δεδομένου πως για ένα 4μηνο το χειμώνα θα δουλεύει φουλ στη ζέστη μήπως είναι πιο οικονομικό?

https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

 

Επεξ/σία από marinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το WiFi του φτωχού

Screenshot_2020-06-26-22-18-03-365_com.banggood.client.jpg.322c868fb7820c8cbcaeb9b9034582b2.jpg

Δουλεύει άψογα με το Daikin ATXC25B.

Εδώ το έχω βάλει να εκτελέσει αυτοματοποιημένο scene όταν το κλείνεις από ψύξη , με 5' ανεμιστήρα σε medium ταχύτητα ώστε να φύγει η υγρασία και να μη πιάσουμε μούχλα (η μετάφραση είναι γτπ, το ξέρω)

Screenshot_2020-06-26-22-18-14-539_com.blitzhome.jpg.1d6e44af5e78bb47e6ceb7fcf3db54c6.jpg

4 ώρες πριν, Michalis.log είπε

Θελω να παρω κλιματιστικό για δωματιο γυρω στα 25 τμ. εχω δει το Inventor Dark DRVI32-09WF / DRVO32-09 αλλα τι θα πρέπει να προσεξω;

Δεν είναι κακό σε δείκτες απόδοσης.

Είναι όμως αδικαιολόγητα ακριβό, όταν μπορείς να πάρεις ένα ίδιας απόδοσης μηχάνημα στα 450€ και με ίδια εγγύηση

https://www.bestprice.gr/item/2156109140/tcl-miracle-12chsave.html

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Το θέμα είναι ότι αυτό κάνει αυτό το πράγμα εγώ δεν είπα ότι δεν έχει θέμα αλλά μέχρι να το λύσει ....ελπίζω .....η daikin δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο παρά να δείχνω τι κάνει , τώρα αν το βάλω 25 δε κάνει on off αλλά θα πάει η θερμόκρασια  μέσα στο δωμάτιο 21 22 και γω θα το δαγκώσω από το κρύο 

Η ουσία είναι ότι εγώ βάζω το κλιματιστικό στους 27 αυτό προσπερνάει κατά πολύ την ρυθμισμένη θερμοκρασία και αντί τουλάχιστον να μείνει κλειστό κάνει αυτά τα on off στο τριλεπτο 

Και στην τελική αγαπητέ @CorumD όταν κάποιος αγοράζει ένα κλιματιστικό μάρκας έχει και την απαίτηση να έχει γίνει και το ανάλογο quality test εδώ φαίνεται ότι επειδή αυτή η σειρά είναι φθηνή εχουνε κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα , άλλα κλιματιστικά δουλεύουν καλά άλλα όχι και το λέω γιατί δεν είναι μόνο το δικό μου που κάνει τέτοια 

 

2 ώρες πριν, CorumD είπε

Και αυτό είναι θέμα , διότι αυτή την στιγμή, το εχω στο 25 και αυτο και η θερμοκρασία δωματίου είναι 24.8...η DAIKIN πρέπει να στο αλλάξει η να το φτιάξει...

Temp.jpg

Άλλοι χώροι.  Κάτι έχει ο χώρος του @dimostr και δεν το αφήνει.

To 35 μπορεί να πέσει στα 106W σύμφωνα με το databook της daikin.

Το 25 στα 113W.

Εγώ το έχω δει στα 125W σταθερά όπως έχω δείξει σε παλιότερο διάγραμμα:

Screenshot-60.png

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Θέλω συμβουλή/ιδέες

Εχω ενα mitsubishi FH25VE που πέρα απο το οτι δουλευει on/off και σε ψυξη/θερμανση μαλλον λογω χωρου (10m2) αν και αμονωτο με ραγισμενα μονα τζαμια δηλαδη βγαζει αερα για το 1/4 του χρονου. Βεβαια περα απο αυτο που μπορει να ειναι οκ αν και πριν υπηρχε ενα fujitsu που μεταφερθηκε το οποιο δε σταματαγε ποτε εκτος απο αποψυξη και ηταν 12ρι αλλα για καποιο λογo δε τα καταφερνε να ζεστανει τοσο καλα το χωρο οπως το mitsubishi παροτι μεγαλυτερο.

Το θεμα που εχω ειναι πως οταν εχει σταματησει ο κομπρεσορας κυριως γυριζει πολυ λιγο ο ανεμιστηρας - δε νιωθεις αερα καν κανει εναν ηχο τακ τακ τακ τακ σα να βρισκει καπου η φτερωτη. Φτιαχνει μερικες φορες μονο αν πιεσεις τα πλαστικα λιγο. Ειναι ενοχλητικο παντως γιατι ακους σαν να παιζει μπιλιες καποιος συνεχομενα. Περσυ που ειχε ερθει απο το service δε μπορεσε να το φτιαξει ουτε ακουστηκε κατι απλα εβαλε χαρτια πισω και άλλος ψυκτικος δεν ειδε κατι. Στα αλλα 3 κλιματιστικα δεν εχω τετοιο θεμα αν και παλαιά.

Να τους πρήξω στο service μπας και γινει κατι;

Αν είσαι στην εγγύηση εννοείται.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marinen είπε

Ευχαριστώ πολύ. Για το παρακάτω τι λέτε? Αν καταλαβαίνω καλά από τα μαθήματα που έχω πάρει εδώ μέσα, και δεδομένου πως για ένα 4μηνο το χειμώνα θα δουλεύει φουλ στη ζέστη μήπως είναι πιο οικονομικό?

https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

Ειναι λιτο δεν εχει πολλα εξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, marinen είπε

Ευχαριστώ πολύ. Για το παρακάτω τι λέτε? Αν καταλαβαίνω καλά από τα μαθήματα που έχω πάρει εδώ μέσα, και δεδομένου πως για ένα 4μηνο το χειμώνα θα δουλεύει φουλ στη ζέστη μήπως είναι πιο οικονομικό?

https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

Πάνω κάτω σε θέρμανση θα έχει την ίδια κατανάλωση με το edge.

Το κλιματιστικό το έχω δει σε λειτουργία. Είναι αθόρυβο μέσα / έξω.

Επειδή λες ότι έχεις μικρή βεράντα, να ξέρεις ότι η εξωτερική μονάδα είναι τέρας.

Εδώ φαίνεται προς το τέλος του video η μονάδα και θα καταλάβεις :

 

 

Οπότε το edge με τη μικρή εξωτερική μονάδα, την απόδοση, την εγγύηση και την έλλειψη θορύβου, μοιάζει η ιδανικότερη επιλογή.

Αν το βιάζεσαι χτύπα το από κώτσο στα 1100€ με δωρεάν εγκατάσταση και να έχεις παλιό να γυρίσεις παίρνεις πίσω 100€ ως δωροεπιταγή.

Αν όχι περιμένεις από φθινόπωρο. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει αν και πόσο πέσει και αν θα υπάρχει και διαθέσιμο σε αλυσίδες. 

Ένα τακ πιο καλή απόδοση, είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/21725141/Fujitsu-ASYG18KMTA-AOYG18KMTA.html

Αν πέσει στα ίδια χρήματα με το edge βέβαια. Δεν έχει την εγγύησή του και μάλλον ούτε την ίδια αθόρυβη λειτουργία.

Τελευταία εναλλακτική αυτό https://www.skroutz.gr/s/18641251/Daikin-Perfera-FTXM50N-RXM50N9.html

Αν πέσει και αυτό σε χρήματα σε καμιά προσφορά. 5 χρόνια εγγύηση, ένα τακ πιο αποδοτικό από το edge , έχει παραπάνω εξοπλισμό από το edge.

Γενικά ότι και να πάρεις από αυτά, αγοράζεις από το πάνω ράφι, οπότε δύσκολα να μην βρεθείς ικανοποιημένος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, energy52 είπε

Ενω κατεβαζω κανονικα το apk και δειχνει πως κανει εγκατασταση,  στο τελος βγαζει μην. η εφαρμογη δεν εγκατασταθηκε..ειτε απο usb stick ειτε κατευθειαν στο κιν. δεν προχωραει..θελει κατι αλλο;

Τελικα βρηκα μια παλιοτερη εκδοση με παιδεψε το ατιμο  την περασα, αλλα ηθελε ξανα pairing απ την αρχη  τσπ πολυ καλυτερη απ την τελευταια οντως αφου οι ενδειξεις της στιγμιαιας καταναλωσης αλλαζουν πιο γρηγορα αλλα κ στο μενου γενικα, thanks!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...