Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Αν εξαιρέσεις τον αισθητήρα κίνησης τα υπόλοιπα "features" τα βρίσκεις και στη χειρότερη σειρά των Κινέζων.

Προσωπικά δε μου λένε κάτι. :)

Τι καταναλώσεις βλέπεις;

Το προβλημα αυτο ακριβως ειναι.
Οτι δε μπορεις να βρεις στην Τοσιμπα features που εχουν ακομη και οι χειροτερες σειρες των Κινεζων.

Ενα αλλο σοβαρο θεμα ειναι οι αποδοσεις σε  χαμηλο load.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Αν εξαιρέσεις τον αισθητήρα κίνησης τα υπόλοιπα "features" τα βρίσκεις και στη χειρότερη σειρά των Κινέζων.

Προσωπικά δε μου λένε κάτι. :)

Τι καταναλώσεις βλέπεις;

Ναι, αλλά δεν υπάρχουν στο edge. Άρα κακώς το σχολιασες 🤣

Δες σημερινές καταναλώσεις από το βράδυ που έμεινε ανοιχτό. Ζητούμενη 25.

Screenshot_20200627-185408.png

Screenshot_20200627-185408.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το προβλημα αυτο ακριβως ειναι.
Οτι δε μπορεις να βρεις στην Τοσιμπα features που εχουν ακομη και οι χειροτερες σειρες των Κινεζων.

Ενα αλλο σοβαρο θεμα ειναι οι αποδοσεις σε  χαμηλο load.

Σε κανένα σοβαρό κλιματιστικό δεν υπάρχουν αντίστοιχα "features". Σε κάτι toyotomi ,inventor κλπ τα βρίσκεις αυτά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, guzel είπε

Σε κανένα σοβαρό κλιματιστικό δεν υπάρχουν αντίστοιχα "features". Σε κάτι toyotomi ,inventor κλπ τα βρίσκεις αυτά 

Σε κατι inventor βρισκεις  GMCC συμπιεστη που φοραει το Edge αλλα δεν ειναι λογος να μην το παρεις.

Αυτη τη στιγμη το Premium ειναι πιο ολοκληρωμενο κλιματιστικο και προγραμματισμενο να κατεβαινει πιο χαμηλα σε input απο το Edge (αν και στη θερμανση καλυτερα να μην κατεβαινε).

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Σε κατι inventor βρισκεις  GMCC συμπιεστη που φοραει το Edge αλλα δεν ειναι λογος να μην το παρεις.

Αυτη τη στιγμη το Premium ειναι πιο ολοκληρωμενο κλιματιστικο και προγραμματισμενο να κατεβαινει πιο χαμηλα σε input (αν και στη θερμανση καλυτερα που δεν κατεβαινει).

Είδαμε edge σε χώρο 130τμ να κατεβαίνει καλύτερα από premium. Μη λέμε τα ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Είδαμε edge σε χώρο 130τμ να κατεβαίνει καλύτερα από premium. Μη λέμε τα ίδια 

Εγω ειδα διαβασα οτι στα 270w εκλεινε.
Οταν δουμε διαγραμμα απο Edge το συζηταμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι. Πριν κλεισει. Οπως επεφτε και το Izuru στα 150w.

ποιος ήρθε; :lol:

Πάντως προσωπικά είμαι επιφυλακτικός με daikin. Πρωτα ο κανονας των 42 βαθμων με τα on/off στη θερμανση, τωρα on/off σε ψυξη και απ οτι εχω καταλαβει κατι συμβαινει με το service? Γιατι δεν υπαρχει μετα απο τοσους μηνες ανταποκριση για το προβλημα που εχει ο Δημος με το κλιματιστικο του τοσους μηνες? Περιμενουν να τα παιξει πρωτα ο συμπιεστης;

939202658_daikin26-6.png.8e40fc0400b01e4bdfc0eff7dc57da12.png.39fdb97b45f1c6a285f883d6bb721a94.png

αν ήταν άλλης εταιρείας το γράφημα "κάποιοι" θα κράζανε από το πρωί έως το βράδυ .. Επειδή γράφει daikin ειναι στο απυρόβλητο?  

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

ποιος ήρθε; :lol:

Πάντως προσωπικά είμαι επιφυλακτικός με daikin. Πρωτα ο κανονας των 42 βαθμων με τα on/off, τωρα on/off σε ψυξη και απ οτι εχω καταλαβει κατι συμβαινει με το service? Γιατι δεν υπαρχει μετα απο τοσους μηνες ανταποκριση για το προβλημα που εχει ο Δημος με το κλιματιστικο του τοσους μηνες? Περιμενουν να τα παιξει πρωτα ο συμπιεστης;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=56901899

Οι 42 βαθμοι ειναι θεωρια που στηριχτηκε σε ενα mail-απαντηση σε ερωτημα για ενα ducted μηχανημα 60000btu.

To service στον Δημο μπορει να μην εχει παει επειδη ανακαλυψαν οτι δουλευει για τη Δημητριου AE οπως καποιος Κλουζω εδω μεσα🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

To service στον Δημο μπορει να μην εχει παει επειδη ανακαλυψαν οτι δουλευει για τη Δημητριου AE οπως καποιος Κλουζω εδω μεσα🤣

Παρακαλώ; 

Το θέμα με τους 42 βαθμούς είναι ευρέως γνωστό και έχει σχολιαστεί και σε forums του εξωτερικού όπου έτρωγε γερό κράξιμο,  όπως επίσης στο YouTube αν ψάξεις θα βρεις παρά πολλά προβλήματα. 

Τυχαίο; Μπορεί δεν ξέρω, εγώ δεν θα την επέλεγα πάντως. Δεν μου αρέσει και η νοοτροπία που έχει με τις ασάφειες στην εγγύηση. 

@liakjim τι έγινε με την εξωτερική μονάδα και την σκουριά πάνω στο καπάκι; Στο άλλαξαν; 

Επεξ/σία από guzel
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, guzel είπε

Παρακαλώ; 

Το θέμα με τους 42 βαθμούς είναι ευρέως γνωστό και έχει σχολιαστεί και σε forums του εξωτερικού όπου έτρωγε γερό κράξιμο,  όπως επίσης στο YouTube αν ψάξεις θα βρεις παρά πολλά προβλήματα. 

Τυχαίο; Μπορεί δεν ξέρω, εγώ δεν θα την επέλεγα πάντως. Δεν μου αρέσει και η νοοτροπία που έχει με τις ασάφειες στην εγγύηση. 

@liakjim τι έγινε με την εξωτερική μονάδα και την σκουριά πάνω στο καπάκι; Στο άλλαξαν; 

Δεν εστελνες πμ στον ανθρωπο οτι δουλευει στην Τογιοτομι?

Με κουρασες κιολας.
Οταν θα εχεις στοιχεια μιλαμε.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Με κουρασες κιολας.
Οταν θα εχεις στοιχεια μιλαμε.

daikin.png.8df6b96acb71df4b8525945f5df805d2.png.5f646f7512de138299d8861e3ea9ea84.png

Daikin Runs Full Throttle On/Off In Heat Mode

τα υπόλοιπα στοιχεία είναι καταγεγραμμένα εδώ από άλλα μέλη. Οn/off σε ψυξη, σκουρια εξωτερικης κλπ κλπ

Επεξ/σία από guzel
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

daikin.png.8df6b96acb71df4b8525945f5df805d2.png.5f646f7512de138299d8861e3ea9ea84.png

Daikin Runs Full Throttle On/Off In Heat Mode

τα υπόλοιπα στοιχεία είναι καταγεγραμμένα εδώ από αλλά μέλη. Οn/off σε ψυξη, σκουρια εξωτερικης κλπ κλπ

Πες μου τι απο τα παραπανω αφορα split μηχανημα 9-24000 btu

Επισης αυτο το Toshiba παει να πει οτι εχει τον κανονα των 52?🤣

686134040_Screenshot_2020-06-27toshiba-vrf-DX-coil-interface-installation-manualpdf.png.e7a3e74b212192cd56b0cf517af8cc55.png

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, steliosdj είπε

Ωρα για ενα quiz ! :D

Υπαρχει ενα 9αρακι παλιο , on-off της panasonic απο το 2003 . Class D απο οσο θυμαμαι.

Βρισκεται Αθηνα ... σε διπλοκατοικια (Κατασκευη γυρω στο 91-93) , σε δωματιο 12τμ γωνιακο πανω οροφου. Συνεπως απο πανω εχουμε την ταρατσα . Εχω εκτεθειμενο νοτο & ανατολη . Δεν ξερω πως το λενε το αλλο, αλλα τα δωματια εχουν γυψοσανιδα(ψευδοροφη). Δεν εχω ιδεα εαν υπαρχει μονωση αναμεσα στο ταβανι ή οχι. Στην ταρατσα δεν υπαρχει καποια μονωση απο οσο εχω ενημερωθει.

Οπως εχω γραψει και πριν λιγο καιρο, κοιταζω για ενα νεωτερο μοντελο με το οποιο θα κανω αντικατασταση.

Το κλιματιστικο λειτουργει σχεδον 24 ωρες το 24ωρο για ολο το καλοκαιρι . Απο τον Απριλιο, εως τον Οκτωβρη, δηλαδη.

Ειμαι φιλος της δροσιας και θελω κατω απο 25 στο δωματιο .

Πρωτο ερωτημα .... Επειδη πηρα μια HS110 και εχει ηδη κλεισει εβδομαδα καταγραφης. Τι πιστευετε οτι καιει το παλιο αυτο μηχανακι την ημερα ??? :D

Θα ανεβασω πιο μετα τα νουμερα, αλλα θελω να δω εαν το πετυχει καποιος.

Το νεο μηχανημα οπως εχω υπολογισει απο διαγραμματα, καταναλωσεις κλπ κλπ , θα πρεπει να ειναι A+++ . Φυσικα απαγορευονται οποιαδηποτε κινεζοειδη. Με ενδιαφερει η ησυχια και η ποιοτητα , καθως και η πραγματικη οικονομια του ρευματος .

Με τη χρηση που κανω, η αποσβεση της διαφορας απο ενα μηχανημα των 500 Ευρω και Α++ , με ενα των 700 και Α+++ , θα γινει σχεδον μεσα σε 2-2,5 χρονια απο την εξοικονομηση του ρευματος .

Παντα μιλαω για τη χρηση που κανω και ειναι σχεδον 24/7 κατα τους 5-6 καλοκαιρινους μηνες .

Θα το χρειαστω και για θερμανση, αλλα εκει η θερμοκρασια που μου επιδιωκω ειναι γυρω στους 20-22 το πολυ, κατα τους χειμερινους μηνες.

Budget ειναι γυρω στα 750 .

Μιας και λεω να δοκιμασω να περιορισουμε το πετρελαιο φετος και να δοκιμασουμε κυριως με τα κλιματιστικα. Ισως βαζω τον λεβητα στους 16 βαθμους πχ και να συμπληρωνουμε με τα κλιματιστικα, ανα δωματιο στις αναγκες που εχουμε.

Δευτερο ερωτημα ....

Εχω καταληξει σε μερικα μηχανακια, με πρωτο το edge . Αρχικα ειχα σκεφτει και για το SRK25ZSW, αλλα και για το APV25VG . Ομως κατι με τη Mitsubishi και την αντιπροσωπεια της με ενοχλει, υστερα απο αρκετα διαβασματα που εχω κανει. Συν οτι η εγγυηση της ειναι πολυ μικρη στη χωρα μας. Δεν εχω ξεχωρισει καποιο αλλο μηχανημα, περα ισως απο το perfera... το οποιο ειναι σαφως πιο ακριβο και λογικα εκτος budget.  Επισης, το θεμα με τα on-off της daikin και τα minimum 4000+ BTU με ανησυχει.

Εαν μου διαφευγει ή μου εχει διαφυγει κατι αλλο, παρακαλω διαφωτιστε με! . :)

Θα προτείνω το κάτωθι :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart

Συνδυάζει καλή τιμή, πολύ καλό seer και έχει ifeel που νομίζω θα είναι χρήσιμο σε τόσο μικρό χώρο για τις light ημέρες. 5 χρόνια εγγύηση.

ΥΓ Να πω 8 kwh ότι καίει το παλιό;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...