Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι είναι απαράδεκτη.

Θα πρότεινα να τη βγάλεις και να βάλεις την παλιά 3.14.1

https://yadi.sk/d/ucZq5Zq5KMatPg?fbclid=IwAR34qZN0FYSx82IOKS6RxMjoMsdt4kKKjaCHPXQoY_6qZ0SuTLx8HhRjc8M

Ενω κατεβαζω κανονικα το apk και δειχνει πως κανει εγκατασταση,  στο τελος βγαζει μην. η εφαρμογη δεν εγκατασταθηκε..ειτε απο usb stick ειτε κατευθειαν στο κιν. δεν προχωραει..θελει κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ενω κατεβαζω κανονικα το apk και δειχνει πως κανει εγκατασταση,  στο τελος βγαζει μην. η εφαρμογη δεν εγκατασταθηκε..ειτε απο usb stick ειτε κατευθειαν στο κιν. δεν προχωραει..θελει κατι αλλο;

Έχεις κάνει απεγκατασταση την καινούργια έκδοση; Αν όχι,κάνε την και ξαναδοκιμάσε.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ποιοτητα ενος κλιματιστικου daikin εναντι ενος κινεζοφασον που ειναι και σε χειροτερο χωρο θερμικα 

399 ευρω  αγορασμενο το daikin  489 ευρω  το toyotomi kuro 90 ευρω διαφορα αλλα τουλαχιστον το kuro δε μου κανει τα νευρα κροσια και κραταει και την θερμοκρασια εκει που το βαζεις 

 

939202658_daikin26-6.png.8e40fc0400b01e4bdfc0eff7dc57da12.png

toyotomi 26-6.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχεις κάνει απεγκατασταση την καινούργια έκδοση; Αν όχι,κάνε την και ξαναδοκιμάσε.

Ναι, το πρωτο πραγμα που εκανα, εκανα και restart το κινητο τιποτα το ιδιο μηνυμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dalove4304 είπε

Γεια σας

καλυτερο κλιματιστικο DAIKIN για γραφεο? 50τμ, ψαχνω 24ρι και δεν ξερω ποιο να παρω, δινω μεχρι 1500 ανετα

το γραφειο δεν εχει αλλη θερμανση

https://www.bestprice.gr/item/2155583878/daikin-ftxm71nrxm71n.html

Αν δουλευει κατω απο 12ωρο
https://www.bestprice.gr/item/2155617978/daikin-comfora-ftxp71mrxp71m.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

η ποιοτητα ενος κλιματιστικου daikin εναντι ενος κινεζοφασον που ειναι και σε χειροτερο χωρο θερμικα 

399 ευρω  αγορασμενο το daikin  489 ευρω  το toyotomi kuro 90 ευρω διαφορα αλλα τουλαχιστον το kuro δε μου κανει τα νευρα κροσια και κραταει και την θερμοκρασια εκει που το βαζεις 

939202658_daikin26-6.png.8e40fc0400b01e4bdfc0eff7dc57da12.png

toyotomi 26-6.png

Πολύ λυπηρή εικόνα για Daikin. Το service σου απάντησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλού, σε ένα μικρό χωριό της Γαλατίας....το δικό μου DAIKIN ATXC35b(12000 btu) δουλεύει μια χαρά.

Έχει θέμα το κλιματιστικό σου dimo...κάτι είναι χαλασμένο...δεν γίνεται το δικό σου να συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά απο το δικό μου(το οποίο είναι και μεγαλύτερο)...

 

 

Screenshot (4).png

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αλλού, σε ένα μικρό χωριό της Γαλατίας....το δικό μου DAIKIN ATXC35b(12000 btu) δουλεύει μια χαρά.

Έχει θέμα το κλιματιστικό σου dimo...κάτι είναι χαλασμένο...δεν γίνεται το δικό σου να συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά απο το δικό μου(το οποίο είναι και μεγαλύτερο)...

Screenshot (26).png

Το θέμα είναι ότι αυτό κάνει αυτό το πράγμα εγώ δεν είπα ότι δεν έχει θέμα αλλά μέχρι να το λύσει ....ελπίζω .....η daikin δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο παρά να δείχνω τι κάνει , τώρα αν το βάλω 25 δε κάνει on off αλλά θα πάει η θερμόκρασια  μέσα στο δωμάτιο 21 22 και γω θα το δαγκώσω από το κρύο 

Η ουσία είναι ότι εγώ βάζω το κλιματιστικό στους 27 αυτό προσπερνάει κατά πολύ την ρυθμισμένη θερμοκρασία και αντί τουλάχιστον να μείνει κλειστό κάνει αυτά τα on off στο τριλεπτο 

Και στην τελική αγαπητέ @CorumD όταν κάποιος αγοράζει ένα κλιματιστικό μάρκας έχει και την απαίτηση να έχει γίνει και το ανάλογο quality test εδώ φαίνεται ότι επειδή αυτή η σειρά είναι φθηνή εχουνε κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα , άλλα κλιματιστικά δουλεύουν καλά άλλα όχι και το λέω γιατί δεν είναι μόνο το δικό μου που κάνει τέτοια 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Το θέμα είναι ότι αυτό κάνει αυτό το πράγμα εγώ δεν είπα ότι δεν έχει θέμα αλλά μέχρι να το λύσει ....ελπίζω .....η daikin δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο παρά να δείχνω τι κάνει , τώρα αν το βάλω 25 δε κάνει on off αλλά θα πάει η θερμότητα κρασιά μέσα στο δωμάτιο 21 22 και γω θα το δαγκώσω από το κρύο 

Η ουσία είναι ότι εγώ βάζω το κλιματιστικό στους 27 αυτό προσπερνάει κατά πολύ την ρυθμισμένη θερμοκρασία και αντί τουλάχιστον να μείνει κλειστό κάνει αυτά τα on off στο τριλεπτο 

Και αυτό είναι θέμα , διότι αυτή την στιγμή, το εχω στο 25 και αυτο και η θερμοκρασία δωματίου είναι 24.8...η DAIKIN πρέπει να στο αλλάξει η να το φτιάξει...

Temp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Και αυτό είναι θέμα , διότι αυτή την στιγμή, το εχω στο 25 και αυτο και η θερμοκρασία δωματίου είναι 24.8...η DAIKIN πρέπει να στο αλλάξει η να το φτιάξει...

Temp.jpg

Ελπίζω η daikin να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να κάνει αυτό που πρέπει γιατί τουλάχιστον εγώ και ένα ακόμα μέλος εδώ που έχουμε τα συγκεκριμένα κλιματιστικά έχουμε στείλει όλα τα στοιχεία και τις καταγραφές στην εταιρεία και να προβεί σε αυτό που πρέπει να κάνει και να μη μας ταλαιπωρήσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αλλού, σε ένα μικρό χωριό της Γαλατίας....το δικό μου DAIKIN ATXC35b(12000 btu) δουλεύει μια χαρά.

Έχει θέμα το κλιματιστικό σου dimo...κάτι είναι χαλασμένο...δεν γίνεται το δικό σου να συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά απο το δικό μου(το οποίο είναι και μεγαλύτερο)...

Screenshot (4).png

Να ρωτήσω κάτι

δεδομένου ότι ισχύς δίνεται από τον τυπο P = I x V 

οπου P = WaTT

          V = Volt

          I  = Amper

 

P = 1.14 x 236 = 330.4 watt

Πως δείχνει το μετρητικό μόνο 150 watt ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Ενω κατεβαζω κανονικα το apk και δειχνει πως κανει εγκατασταση,  στο τελος βγαζει μην. η εφαρμογη δεν εγκατασταθηκε..ειτε απο usb stick ειτε κατευθειαν στο κιν. δεν προχωραει..θελει κατι αλλο;

Σε εμένα μπήκε αμέσως. Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσεις την προστασία για εγκατάσταση apk από άγνωστες πηγές;

7 λεπτά πριν, Trusted είπε

Να ρωτήσω κάτι

δεδομένου ότι ισχύς δίνεται από τον τυπο P = I x V 

οπου P = WaTT

          V = Volt

          I  = Amper

P = 1.14 x 236 = 330.4 watt

Πως δείχνει το μετρητικό μόνο 150 watt ?

Στο εναλλασσόμενο έχουμε και το cosφ.  Ειδικά τα inventers έχουν ακόμα και 0.5cosφ ανάλογα το φορτίο.

Τα καταμετρικά δείχνουν πάντα την ενεργό ισχύ και όχι την άεργη (που δεν την πληρώνεις)

27 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ελπίζω η daikin να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να κάνει αυτό που πρέπει γιατί τουλάχιστον εγώ και ένα ακόμα μέλος εδώ που έχουμε τα συγκεκριμένα κλιματιστικά έχουμε στείλει όλα τα στοιχεία και τις καταγραφές στην εταιρεία και να προβεί σε αυτό που πρέπει να κάνει και να μη μας ταλαιπωρήσει 

Δεν με ταλαιπωρεί., απλά με πείραμα εξομοίωσα τις συνθήκες. 

1 ώρα πριν, CorumD είπε

Καλύτερο απο Izuru; Βαλε 24000btu στο skroutz, βγαλε Toyotomi απο τις προτιμησεις, και θα σου βγαλει καμμια 100 αποτελεσματα. Κλείσε τα μάτια σου και επέλεξε...μάλλον καλύτερο θα σου βγει οτι επιλέξεις...λολ. 

Υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε εμένα μπήκε αμέσως. Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσεις την προστασία για εγκατάσταση apk από άγνωστες πηγές;

Στο εναλλασσόμενο έχουμε και το cosφ.  Ειδικά τα inventers έχουν ακόμα και 0.5cosφ ανάλογα το φορτίο.

Τα καταμετρικά δείχνουν πάντα την ενεργό ισχύ και όχι την άεργη (που δεν την πληρώνεις)

Ναι γνωρίζω για την άεργο   , δεν θα έπρεπε εκεί που γράφει amper να έχει τιμή 0,63 .... υποτίθεται όταν έχεις άεργο τα αμπερ ανεβαίνουν .

Έχω μπερδευτεί μάλλον , χαχαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω συμβουλή/ιδέες

Εχω ενα mitsubishi FH25VE που πέρα απο το οτι δουλευει on/off και σε ψυξη/θερμανση μαλλον λογω χωρου (10m2) αν και αμονωτο με ραγισμενα μονα τζαμια δηλαδη βγαζει αερα για το 1/4 του χρονου. Βεβαια περα απο αυτο που μπορει να ειναι οκ αν και πριν υπηρχε ενα fujitsu που μεταφερθηκε το οποιο δε σταματαγε ποτε εκτος απο αποψυξη και ηταν 12ρι αλλα για καποιο λογo δε τα καταφερνε να ζεστανει τοσο καλα το χωρο οπως το mitsubishi παροτι μεγαλυτερο.

Το θεμα που εχω ειναι πως οταν εχει σταματησει ο κομπρεσορας κυριως γυριζει πολυ λιγο ο ανεμιστηρας - δε νιωθεις αερα καν κανει εναν ηχο τακ τακ τακ τακ σα να βρισκει καπου η φτερωτη. Φτιαχνει μερικες φορες μονο αν πιεσεις τα πλαστικα λιγο. Ειναι ενοχλητικο παντως γιατι ακους σαν να παιζει μπιλιες καποιος συνεχομενα. Περσυ που ειχε ερθει απο το service δε μπορεσε να το φτιαξει ουτε ακουστηκε κατι απλα εβαλε χαρτια πισω και άλλος ψυκτικος δεν ειδε κατι. Στα αλλα 3 κλιματιστικα δεν εχω τετοιο θεμα αν και παλαιά.

Να τους πρήξω στο service μπας και γινει κατι;

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2020 στις 6:43 ΜΜ, guzel είπε

Εγώ νομίζω είναι παγίδα όπως την έπαθε ο φίλος παραπάνω. Ποντάρουν ότι δεν θα κάνουν κάποιοι εγγραφή για να γλιτώσουν ευρώ.

Δεν καταλαβαίνω τι άλλο νόημα έχει.

Και η Toshiba ζητούσε εγγραφή, αλλά πολύ σωστά έπραξε και το κατάργησε.

Συμφωνώ, δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει η εγγραφή πέρα από κάποια στατιστιστικά στοιχεία ίσως. Αλλωστε απο τα πεδία που είδα, δεν χρειάζεται να μπει πουθενα κάποια απόδειξη, σειριακό ή κάτι άλλο.

By the way, εγώ δεν έκανα εγγραφή (ούτε που θυμάμαι βασικά). Αν χαλάσει χαιρετούρα και πάμε για άλλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...