Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσεις τους ανθρώπους που σου έβαλαν την μόνωση. Αλλιώς δεν είναι κανείς σε θέση να εκτιμήσει πόσο μειώθηκαν οι θερμικές ανάγκες του σπιτιού με την τοποθέτηση μόνωσης και να γίνει μια σωστή επιλογή κλιματιστικού. Αν υπάρχει καλή μόνωση μπορεί να επαρκεί και ένα κλιματιστικό, αλλά το "καλή" δεν λέει κάτι είναι πολύ σχετικό. Φίλος μου έκανε θερμομόνωση στο διαμέρισμά του πέρσι και το αποτέλεσμα ήταν από 10-12 βαθμούς τον χειμώνα με καλοριφέρ να πάει στους 16, μέτρια εως κακή μόνωση προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στα γρήγορα για μία επανάληψη, μιας και έχω δει αρκετά από τα προηγούμενα μηνύματα, αλλά θα ήθελα καμία περαιτέρω συμβουλή για να αποφύγω τυχόν στραβή.

 

Αύριο θα γίνει εγκατάσταση ενός καινούριου και μετακίνηση ενός άλλου (βρίσκεται σε διαφορετικό χώρο, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την εγκατάσταση του νέου).

 

Σχετικά με την εγκατάσταση:

 

  • Υπάρχει λόγος να ζητήσω/ρωτήσω για εγκατάσταση με αντλία κενού ή δεν έχει κανένα νόημα πλέον, ειδικά αφού δεν έχω ειδοποιήσει από πριν; Αν θυμάμαι σωστά, είναι έξτρα κόστος;
  • Ήθελα να πάρω αποσβεστήρες κραδασμών, αλλά το ξέχασα. Οκ, δε νομίζω να έχει μαζί του ο μάστορας τέτοια, αλλά απ'όσο είδα, μπορώ να τα περάσω εύκολα και μόνος μου αν έχω θέμα με θόρυβο. Σωστά;
  • Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε γενικότερο πλαίσιο; Π.χ. ποιες θα πρέπει να είναι οι τελευταίες κινήσεις του (έλεγχος φρέον κ.λπ.);

Όσον αφορά τη μετακίνηση, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να γίνει ή είναι απλά τα πράγματα;

 

 

1. Αν η εγκατάσταση είναι δωρεάν τύπου Κωτσόβολος, δε σε πολυπαίρνει να "απαιτήσεις" κενό. Θα έπρεπε να το κάνει μόνος του, ή θα έπρεπε να το απαιτήσεις, αλλά στην πράξη δεν παίζει να γίνει.

Αν πρόκειται να πληρώσεις την εγκατάσταση, να απαιτήσεις κενό, δεν παίζει ρόλο που δεν το έχετε συζητήσει ήδη. Αν ο εγκαταστάτης δεν έχει μαζί του αντλία, έστω στο αυτοκίνητο, είναι στην καλύτερη ερασιτέχνης.

2. Δύσκολο να μην έχει μαζί του λαστιχάκια, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει, κάποιες εξωτερικές μονάδες παίζει όντως να μην έχουν ανάγκη. Ίσως μετά από χρόνια.
Πάντως σε σχέση με το κενό, τα λαστιχάκια νομίζω είναι το ελάχιστο. Βέβαια για κάποιο λόγο ούτε αυτό δεν κάνουν.

Μόνος σου πάντως να τα βάλεις μετά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο.
Φαντάζομαι ότι μπαίνουν ανάμεσα στην εξωτερική μονάδα και στη βάση που μπαίνει στον τοίχο.

3. Ας απαντήσουν άλλοι πιο σχετικοί εδώ. Γενικότερα πάντως, η εσωτερική μονάδα πρέπει να μπει σε σωστό ύψος και το μήκος των σωληνώσεων να είναι πάνω από ~1,5 μέτρο.
Στο τέλος θα κάνει έναν απλό έλεγχο αν λειτουργεί το κλιματιστικό, αν βγάζει κρύο αέρα δηλαδή και αν κάνει κάποιο περίεργο θόρυβο ή έχει απροσδόκητη λειτουργία.
Τώρα σχετικά με τα τρυπήματα και το βούλωμα των εσοχών πρέπει να σκαμπάζεις και λίγο για να αντιληφθείς αν κάνει κακή δουλειά.

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ phanispal.

 

1. Όχι, από Κωτσόβολο είναι βέβαια, αλλά πληρωμένη κανονικά.

 

3. Το δωμάτιο έχει ύψος ~2.80. Eίχα συζητήσει με ψυκτικό και του είχα πει 2 θέσεις που σκέφτομαι και καταλήξαμε να μπει στα ~2.1m. και όχι ψηλότερα για να κάνει καλή δουλειά και το χειμώνα. Έτσι όπως θα μπει, ακριβώς στα δεξιά του θα έχει τον τοίχο που το καλοκαίρι λούζεται όλο τον ήλιο.

 

 

 

Να αφήσω το feedback μου...

 

Υποθέτω πώς όλα έγιναν όπως έπρεπε. Το συνεργείο άψογο, σε καμία περίπτωση δε φάνηκαν να βιάζονται και έδιναν σημασία στη λεπτομέρεια, ή τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου έδωσαν.

 

Σχετικά με κενό αέρος, ζητήστε το. Βέβαια μου είπε ο άνθρωπος ότι φυσικά και κάνουν, αλλά αν δεν το έλεγα δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνονταν. Τη διαδικασία δεν τη γνωρίζω, αλλά λογικά θα έγινε όπως έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Το δικό μας 14 χρόνια στο κέντρο της Αθήνας δεν έχει σκουριάσει το παραμικρό, ειδικά αν το καθαρίσεις φεύγει και η σκόνη και είναι κομπλέ. Φίλος μου έχει εξωτερική μονάδα που την έβαλε στην ταράτσα, είναι πλήρως εκτεθειμένη σε όλα τα καιρικά φαινόμενα, δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Στην Αθηνα δεν υπαρχει προβλημα νομιζω. Σε παραθαλασσιες περιοχες ομως αν παρατηρησεις οι περισσοτερες μοναδες (που πιστευω δεν εχω παρει καποιο μετρο προφυλαξης και τις αφησαν στη μοιρα τους) ειναι σκουριασμενες, τις βλεπεις λες και ειναι παλιοσιδερα τουλαχιστον εξωτερικα. Απο μεσα δε ξερω αν ειναι σε καλη κατασταση, δε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, ψαχνω για ενα φθηνο 9αρι για μια γκαρσονιερα που νοικιαζω.

Εχετε να προτεινετε κατι;

 

Για δες αυτό:

 

https://www.bestprice.gr/item/2154824478/inventor-omnia-o1mvi-09wfr-o1mvo-09.html?bpref=quickview

 

Inventor Omnia 01MVI-09WFR/01MVO-09 Inverter με Ιονιστή 9000 Btu (A++/A++) (στα 369€ είναι αρκετά καλή τιμή - γενικά πιο κάτω δεν πάει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. Το φορουμ με εχει βοηθήσει πολλες φορες για επιλογες laptop και παρεμφερή υλικά αλλα δε περιμενα να βρω θεματα για κλιματισμο. Λοιπον ηρθε η ωρα να επιλεξω το μεσο θερμανσης για το χειμωνα. Μενω σε νησι εδω και ενα χρονο σε αποσταση αναπνοης απο τη θαλασσα. Ολες οι εξωτερικες μοναδες που βλεπω εδω γυρω ειναι σκουριασμενες. Το κρυο δεν ειναι ίδιο με της Αθηνας (Χανια εδω) σπανια κατω απο 2 C. Θελω ενα 24000 btu και ειμαι μεταξυ toshiba shorai ή suzumi, carrier42QHC024DSC, TOYOTOMI KURO, και (εδω ειναι το θεμα μου) fujitsu ASYG/AOYG 18LFC. Το μοντελο αυτο βλεπω απο τα χαρακτηριστικά του ότι στη θερμανση τα σπαει αν και 18αρι ειναι πολύ πιο δυνατο απο τα παραπανω 24 που εχω επιλεξει (ευρος αποδοσης 3701-31050). Δεν ειναι τυπογραφικό γιατι το βρήκα και απο το επισημο site. Δε ξερω τι τεχνολογιες εχουν αυτοι εκει στη fujitsu αλλά θα ήθελα αν το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις. Πως τα παει στα αν εξω εχει πχ 0 βαθμους κτλ.

Αν εχει κανεις αποψη και για τη carrier, το μοντελο που αναφερω εχει προστασια στην εξωτερική μοναδα και στην εξωτερική πλακετα απο τη διαβρωση και το σκεφτομαι και αυτο. To kuro τα κανει ολα και συμφερει, και το toashiba δε τα κανει ολα αλλά ειναι ιαπωνας. Εχω λιγο μπερδευτει help

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα παιξει και αφυγραντηρας (μαλλον ζεολιθου). Το χειμωνα ειχα σταθερα 70% και πανω. Μεχρι και 86% ειδα. Λιγο ακομα και θα εβρεχε. Μαλλον θα παω για αυτους με τον ζεολιθο αλλα πρωτα θελω να δω πόσο θα το βελτιωσει το προβλημα ο κλιματισμος και θα ηθελα σε κανα μηνα να το εχω αγορασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικο δεν μπορει να κανει τη δουλεια του αφυγραντηρα.. οπως και το αντιθετο..

Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δεν εχεις χρησιμοποιησει ποτε αφυγραντηρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, μιας και εγώ αντιμετωπίζω θέμα με την υγρασία το χειμώνα.

 

Η λειτουργία της αφύγρανσης στα κλιματιστικά, τι ρόλο παίζει; Κάνει δουλειά ή απλά "υπάρχει";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Το φορουμ με εχει βοηθήσει πολλες φορες για επιλογες laptop και παρεμφερή υλικά αλλα δε περιμενα να βρω θεματα για κλιματισμο. Λοιπον ηρθε η ωρα να επιλεξω το μεσο θερμανσης για το χειμωνα. Μενω σε νησι εδω και ενα χρονο σε αποσταση αναπνοης απο τη θαλασσα. Ολες οι εξωτερικες μοναδες που βλεπω εδω γυρω ειναι σκουριασμενες. Το κρυο δεν ειναι ίδιο με της Αθηνας (Χανια εδω) σπανια κατω απο 2 C. Θελω ενα 24000 btu και ειμαι μεταξυ toshiba shorai ή suzumi, carrier42QHC024DSC, TOYOTOMI KURO, και (εδω ειναι το θεμα μου) fujitsu ASYG/AOYG 18LFC. Το μοντελο αυτο βλεπω απο τα χαρακτηριστικά του ότι στη θερμανση τα σπαει αν και 18αρι ειναι πολύ πιο δυνατο απο τα παραπανω 24 που εχω επιλεξει (ευρος αποδοσης 3701-31050). Δεν ειναι τυπογραφικό γιατι το βρήκα και απο το επισημο site. Δε ξερω τι τεχνολογιες εχουν αυτοι εκει στη fujitsu αλλά θα ήθελα αν το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις. Πως τα παει στα αν εξω εχει πχ 0 βαθμους κτλ.

Αν εχει κανεις αποψη και για τη carrier, το μοντελο που αναφερω εχει προστασια στην εξωτερική μοναδα και στην εξωτερική πλακετα απο τη διαβρωση και το σκεφτομαι και αυτο. To kuro τα κανει ολα και συμφερει, και το toashiba δε τα κανει ολα αλλά ειναι ιαπωνας. Εχω λιγο μπερδευτει help

 

Toshiba για μένα το καλύτερο με γαϊδούρι συμπιεστή. Για το θέμα της σκουριάς της εξωτερικής μονάδας δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο ώστε να μπορώ να βοηθήσω.

Από περιέργεια, μιας και εγώ αντιμετωπίζω θέμα με την υγρασία το χειμώνα.

 

Η λειτουργία της αφύγρανσης στα κλιματιστικά, τι ρόλο παίζει; Κάνει δουλειά ή απλά "υπάρχει";

 

Αυτό που ξέρω είναι οτι κάνει δουλειά, αλλά δεν μπορεί ταυτόχρονα και να θερμαίνει/ψύχει και να σου κάνει αφύγρανση, οπότε η αγορά αφυγραντήρα για να σου κάνει αυτός την δουλειά και το κλιματιστικό την δική του δουλειά είναι επιβεβλημένη αν έχεις θέματα υγρασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα toshiba πλην του μοντελου mirai εχουν συμπιεστη twin rotary και το θεωρω και γω σοβαρο πλεονεκτημα. Ιδιο τυπο συμπιεστη εχουν και μερικα gree αλλα ειναι πανακριβα. Τα invertor δεν εχουν μοντελο ισαξιο των καλων gree. Αν ειναι ομως να δωσω 1200+ προτιμω toshiba. Για τις αλλες λυσεις που εχω επιλεξει θεωρω ότι ειναι σοβαρα κλιματιστικα και γλυτωνω και μερκια ευρω. Τωρα για το fujitsu ειναι τοσο δυνατο που θα το αγοραζα σε 18αρι και οχι σε 24αρι. Απλα θα ήθελα αν καποιος το έχει ή εχει τεχνικες γνωσεις να μου αναλυσει λιγο το τοσο μεγαλο ευρος λειτουργιας του στη θερμανση (3701-31050). ενω το 24αρι πχ toshiba παιζει 3.410 - 25.600 στη θερμανση. Μιλαμε για τεραστιες διαφορες. 

Σχετικα με την αφυγρανση, δεν εχω αγορασει ακομα αφυγραντηρα, απλα σιγουρα οσο θερμαινεται ο αερας τοσο αλλάζει η σχετική υγρασια. Αυτο ειναι δεδομενο ασχετα με τη λειτουργια αφυγρανσης του aircodition η οποια λειτουργει μονο το καλοκαιρι. Εχω δει καποια μοντελα και μαλλον εχω καταλήξει σε λειτουργια με ζεολιθο (desiccant). Σε σπιτι γνωστου μου που ειδα αυτους με συμπιεστη εκαναν αρκετο θορυβο που με προβληματισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δει και εγώ αυτό το fujitsu που λες που αγγίζει μέγιστο τα 31000BTU στην θέρμανση. Κατά την γνώμη μου υπάρχει ένα κακό, πρώτον για να φτάσει τόσο πολλά θα τραβάει αρκετό ρεύμα, οπότε να ελέγξεις αν το σηκώνει η ασφάλεια και ο πίνακας μην πέφτει κανένας γενικός αν και όποτε χρειαστεί να καταναλώσει τόσα. Αν χρειαστεί να ενεργοποιήσεις αυτό το κλιματιστικό τον χειμώνα με πολύ κρύο παίζει να τραβάει τα κέρατά του σε ένταση ρεύματος και ηλεκτρική ενέργεια μέχρι να μπορέσει να καλύψει το φορτίο, οπότε να κοιτάξεις το manual του κατασκευαστή αν αναφέρει ένταση ρεύματος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...